Středa 22. ledna 2025 08:06
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Dukascopy new

Průmyslníci jsou nejoptimističtější od června 2019

03.02.2020 09:56  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Český index nákupních manažerů ve výrobě v lednu vzrostl o 1,6 bodu na hodnotu 45,2. Tento výsledek pozitivně překvapil, když překonal tržní očekávání o šest desetin bodu. Došlo opět k poklesu objemu nových zakázek a výroby, avšak výrazně pomalejším tempem. Zaměstnanost podle průzkumu klesla v tomto měsíci nejrychleji od září 2009 zejména zásluhou nižšího objemu zakázek a výrazného poklesu rozpracovanosti. Výrobci projevují snahu nalákat nové zákazníky a ubírají tak ze svých marží. Cena výstupů tak klesala nejrychleji od roku 2016. Průmyslníky i nadále trápí velká míra nejistoty, pesimismus byl však nejnižší za poslední 4 měsíce.

Také do nového roku index vstupuje pod úrovní padesáti bodů. Je zde ovšem naděje, že svítá na lepší časy. Mnoho zahraničních a zejména německých ukazatelů sentimentu naznačuje mírné zlepšení. Ovšem politické nejistoty, jako v minulém roce byl brexit či obchodní války mezi USA a Čínou, byly se začátkem roku 2020 nahrazeny novou várkou nejistot, které jsou způsobeny čínskou nákazou. Vládne zde obava jak z šíření viru napříč světem, tak o dopad na trhy a ekonomiky. Odhady na zpomalení Číny v prvním čtvrtletí vlivem koronaviru se pohybují mezi půl až dvěma procentními body. To by samozřejmě mělo významný dopad na celou ekonomiku eurozóny a zejména Německa. Podle několik let staré analýzy ČNB by zpomalení Číny o jeden procentní bod pak dopadlo na státy střední Evropy o něco silněji než na zbytek Evropy, konkrétně pak ve výši přibližně 0,27 procentního bodu. Ohroženy jsou mimo jiné také čínské subdodávky materiálu, což může pozdržet celou tuzemskou výrobu. Lze proto očekávat, že již samotné riziko výraznějšího zpomalení asijské supervelmoci bude mít opět negativní dopad na vývoj indexu PMI, který by v následujících měsících mohl zaznamenat opět propad k nižším hodnotám.

Očekáváme, že česká ekonomika v nadcházejících čtvrtletích zpomalí a průměrný růst v roce 2020 dosáhne pouze 2 %. Tento odhad nezahrnuje prozatím neznámý efekt koronaviru. Samotný průmysl by měl v průběhu tohoto roku sklouznout ke slabému růstu pod 1 %.

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průmysl letos roste nejrapidněji v historii ČR od roku 1993, v dubnu o 55 procent. Za krizi typu „V“ ale platíme enormním zadlužením
    Průmyslová výroba v ČR v dubnu rostla meziročně tempem 55,1 procenta. To je její nejvýraznější meziroční růst za celé období od vzniku České republiky v roce 1993. Jde o více než dvojnásobný růst v porovnání s dosavadním rekordem, dosaženým v červenci 1996, kdy průmysl meziročně přidal 24,5 procenta.
  • Průmysl má nakročeno k celoročnímu dvoucifernému růstu
    Průmyslová produkce v dubnu meziměsíčně pokračovala v expanzi mírně nad odhady navzdory omezeným dodávkám výrobních komponent. Meziroční srovnání je extrémně silně umocněno loňským propadem. Zahraniční obchod překvapil silným meziměsíčním růstem zejména na straně exportu. Stavebnictví v dubnu setrvalo v útlumu. Z hlediska finančního trhu data z výroby překvapila jen mírně pozitivně.
  • Průmysl má strach z vysokých cen a slabé poptávky
    Situace v českém průmyslu se mění. Hlavní problém posledních dvou let - rozbité výrobní řetězce - pomalu ustupuje do pozadí. To ale neznamená, že s lepší dostupností polovodičů se automaticky blýská na lepší časy. Novým zásadním problémem jsou vysoké vstupní ceny (zejména energií) a slábnoucí poptávka, která zjevně v řadě oblastí nedokáže dobře strávit rychlý cenový nárůst.
  • Průmysl má zakázky díky nízkým cenám práce. Staví se rekordní počty bytů
    „Český průmysl je konkurenceschopný díky kvalifikované pracovní síle, která je v porovnání se západní Evropou velice levná. Tato skutečnost zajišťuje průmyslníkům dostatek zakázek i když je v mnohých zemích Evropské unie patrné ekonomické ochlazení,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Průmysl meziměsíčně v plusu, automobilky nadále brzdou
    Tuzemská průmyslová výroba zůstala dle očekávání v útlumu i na počátku posledního čtvrtletí. V říjnu produkce poklesla meziročně (bez očištění o kalendářní vlivy) o 7,4 %, více než činil medián trhu (6,8 %). Stejně jako tomu bylo v září, zhoršil celkový výsledek především automobilový sektor, kde objem výroby meziročně ztrácel 32,9 %. Po očištění o kalendářní vlivy meziroční pokles dosahoval 4,9 %. Oproti září se ovšem dostavilo navýšení celkového objemu výroby o necelé 1 %. Jedná se tak o vylepšení po meziměsíčním poklesu o 3,0 % o měsíc dříve.
  • Průmysl mírně vyšší, ale bilance zahraničního obchodu v mínusu
    Průmyslová výroba vykázala v červnu lepší než očekávaný výsledek, když meziměsíčně vzrostla o 1 % (čekala se víceméně stagnace), což stačilo na meziroční růst o 11,4 % (medián odhadu 8,3 %). Po odvětví kovu (+2,2pb) přidala druhý nejvyšší příspěvek výroba automobilů (+1,3pb). I export se udržel meziročně nad 10 %, nicméně meziměsíčně (po očištění) se dostavil pokles poblíž 2 %. Příchozí data si tak notují se včera zveřejněnými maloobchodními tržbami, které také dopadly lépe, než se čekalo. To v souhrnu ukazuje, že domácí poptávka byla i v závěru druhého kvartálu silná a podporovala ekonomiku. Z tohoto pohledu se pak může zdát překvapivé, že předběžný odhad HDP v 2Q21 odhalil růst pouze o 0,6 % mezičtvrtletně. Přitom řada evropských ekonomik svižně rostla a HDP eurozóny jako celku vzrostlo o 2 %. Jak jsme argumentovali v naší nové strategii, za překvapivě nižším růstem vidíme zahraniční obchod a červnová statistika je další indikací tímto směrem. Saldo zahraničního obchodu překvapilo schodkem 7 mld. Kč, zatímco jsme shodně s trhem počítali s přebytkem poblíž 20 mld. Kč. Současně byla snížena i květnová bilance o necelé 2 mld. Kč.
  • Průmysl na konci roku v útlumu
    Slabší prosincové výsledky průmyslu nejsou žádným překvapením. Už průběžné zprávy o vývoji v automobilovém průmyslu dávaly tušit, že závěr roku nebude z hlediska výkonu našeho největšího odvětví nijak oslnivý. Problémem ovšem není nezájem zákazníků, ale přetrvávající nedostatek komponent zejména pro automobilový průmysl.
  • Průmysl na začátku roku mírně klesá
    Průmyslová výroba v ČR na počátku roku meziměsíčně po očištění o sezónní a kalendářní vlivy klesla o 0,4 %. V meziročním vyjádření tak po prosincovém meziročním růstu o 8,0 % v lednu průmysl spadl o 4,4 %, což bylo prakticky v souladu s naším odhadem i očekáváním trhu.
  • Průmysl není jen továrna s komínem
    Budoucnost české ekonomiky spočívá ve využívání příležitostí v oblastech s vysokou přidanou hodnotou. Kulturní a kreativní průmysly spojují konkurenceschopnost a identitu České republiky. Ať už se jedná o architekturu, design, kulturní dědictví, tradiční česká řemesla, či podporu vývoje počítačových her a nejmodernějších technologií, tato odvětví akcentují především člověka a lidský talent ve své jedinečnosti.
  • Průmyslníci bojují s válkou a inflací statečně
    PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Výsledek trhy překvapil pozitivně, tržní očekávání bylo znatelně níže (53,6 bodu), náš odhad byl naopak optimističtější (55,4 bodu). Dubnový pokles indexu jde zejména na vrub válečné nejistoty na straně jedné a vysoké inflace na straně druhé.
  • Průmyslníkům kazí náladu válečná nejistota a inflace
    PMI index tuzemské průmyslové aktivity v březnu klesl na 54,7 bodu z únorových 56,5 bodu. Výsledek byl mírně pod tržním očekáváním (55,3 bodu) i naším odhadem (55,5 bodu). Pokles indexu jde jednoznačně na vrub válečného konfliktu na Ukrajině.
  • Průmyslová aktivita a důvěra spotřebitelů posílily dolar hlavně proti jenu
    Euru ráno pomohla dohoda o německé vládní koalici a své zisky si společná měna z části ponechala, když se nyní obcho...
  • Průmyslová aktivita v Česku vévodí středoevropskému regionu
    Aktivita v průmyslovém sektoru ve středoevropském regionu roste. Zatímco ještě ke konci minulého roku se snižovala v Maďarsku, s novým rokem...
  • Průmyslová aktivita v USA už jen stagnuje
    Průzkum ISM ukázal, že aktivita v americkém výrobním sektoru za říjen dál ztrácí tempo. Už září bylo pouze o drobném růstu, když hlavní index dosáhl 50,9 bodu oproti neutrálním 50. Říjen pak přinesl pokles na 50,2 b. I tak je ale výsledek o chlup lepší, než se čekalo.
  • Průmyslová aktivita zůstává v hlubokém útlumu
    Tuzemský PMI průmyslové aktivity za červenec pozitivně překvapil. Po červnových 40,8 bodu totiž index za červenec vzrostl na 41,4 bodu a překonal veškerá tržní očekávání včetně našeho nejoptimističtějšího odhadu na trhu ve výši 41,0 bodu. Trh přitom v průměru počítal se zhoršením ukazatele na 40,1 bodu.
  • Průmyslová a stavební výroba další signál stagnace české ekonomiky
    „Duben přinesl další signál zpomalení české ekonomiky. Poté, co v prvním kvartálu byl mezičtvrtletní růst HDP nulový a meziročně zaznamenal HDP poprvé od prvního čtvrtletí 2021 pokles, tak ani první měsíc druhého čtvrtletí nevěstí mnoho dobrého. Dubnová průmyslová produkce poklesla meziměsíčně o 1,9 %. Meziročně sice vzrostla o 1,2 %, ale to je to dáno nižší loňskou srovnávací základnou, kdy byla v hlubokých problémech výroba automobilů.
  • Průmyslová mizérie trvá
    Tuzemská průmyslová výroba během letošního září meziročně poklesla o 4 %, což v meziměsíčním srovnání odpovídá snížení produkce o 3,3 %. Průmyslové zakázky meziročně klesly o 1,2 %, přičemž tento vývoj lze přičíst hlavně úbytku těch ze zahraničí (-3,1 %), zatímco tuzemské narostly (+3,5 %). Objem tržeb meziročně klesl o 0,7 % a i zde to bylo vinou těch ze zahraničí (-4,6 %), naopak české se zvyšovaly (+5,2 %). Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu meziročně stagnoval, zatímco jejich průměrná mzda vzrostla o 4,2 %.
  • Průmyslová produkce Británie a Německa zklamala, analýza EUR/GBP
    Britská průmyslová produkce v červenci stagnovala (0,0 procent). Odhady ekonomů počítaly s 0,1 procentním posílen...
  • Průmyslová produkce eurozóny zklamala
    Průmyslová produkce v lednu v meziměsíčním měření klesla o 0,4 procenta. Nedokázala tak navázat na poměrně úspě&s...
  • Průmyslová produkce pokračuje ve svižném meziměsíčním růstu
    Oživení české ekonomiky pokračovalo také v červenci. To potvrzují dnešní data průmyslové produkce, která vzrostla oproti červnu o 5,7 %, ve srovnání s loňským rokem však byla stále o 5 % nižší. Výsledek byl tak o necelé dva procentní body lepší, než trh čekal a ve směru nižšího poklesu byl revidován i červnový výsledek. Ačkoliv výroba v průmyslu za loňskem i nadále zaostává, je zjevné, že pokoronavirový propad produkce výrobní sektor postupně odmazává, a to rychleji než se čekalo. K tomu mu pomáhá především nárůst poptávky ze zahraničí s tím, jak k oživení dochází také v ostatních ekonomikách. Výrazně se situace zlepšila také v automobilovém průmyslu, kde již produkce klesala meziročně jen o 0,7 %. Dobrou zprávou je i nárůst hodnoty tamních nových zakázek, která se zvýšila o necelých 10 %. Celkově se však hodnota nových zakázek v průmyslu snížila o 3,6 %, zejména vlivem strojírenského a chemického průmyslu, který se stále nachází ve výrazném poklesu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex