Sobota 21. prosince 2024 15:34
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
RebelsFunding

Komoditní výhled: Komodity z pohledu klimatických změn a inflace

28.01.2020 11:08  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Kombinace obav z pomalého růstu, geopolitického napětí, klimatické změny a inflačních tlaků připravila globálním komoditám potenciálně volatilní rok 2020. Zatímco globální růst – a s ním i poptávka po klíčových cyklických komoditách – zůstanou nadále nevýrazné, budeme svědky nejrůznějších problémů na straně nabídky, jejichž příčinou budou společenské nepokoje a klimatická změna.

Ta patřila mezi nejskloňovanější slovní spojení roku 2019 a lze očekávat, že se to nezmění ani v nadcházejícím roce, protože reálné dopady už nyní pociťuje celá planeta. To, zda budou tyto změny za 50 let považovány za pouhý dočasný výkyv, je irelevantní. Postupné ohřívání atmosféry pravděpodobně přinese čím dál nestálejší a hůře předvídatelné počasí a také komplikace pro globální dodavatelský řetězec. Už dnes se teplé oblasti dále oteplují, zatímco v těch deštivých stoupá vlhkost. V roce 2019 došlo hned k několika událostem, které nám nedají zapomenout, že k podobným změnám pravidelně dochází.

Rostoucí nestálost počasí se pravděpodobně projeví také intenzivním suchem, záplavami, vlnami veder a ničivými požáry, což povede ke zvýšené degradaci a odnosu půdy. V případě moří může mít tato změna významné dopady také na přirozené prostředí ryb a korýšů, a narušit tak křehké ekosystémy.

Nedostatek plodin

Máme za sebou několik let vysoké nabídky a s ní spojených stabilních či klesajících cen. Klíčových plodin byl naposledy opravdový nedostatek počátkem roku 2010, kdy rychle rostoucí ceny pšenice pomohly zažehnout arabské jaro. V posledním desetiletí sice globální poptávka i nabídka stouply, ale globální dodavatelský řetězec může být snadno narušen náhlým poklesem výnosů kvůli nepřízni počasí.

Index cen potravin publikovaný každý měsíc Organizací pro výživu a zemědělství při OSN v prosinci meziročně stoupl o 12,5 % a dosáhl pětiletého maxima. K hodnotám z roku 2011 mu však zatím ještě dost schází. Tento index, který sleduje celkem 73 potravinových komodit z pěti významných komoditních skupin, zaznamenal nejvyšší nárůst cen u rostlinných olejů (+20 %) a masa (+17%).


Komodity v ohrožení

Vysoká nabídka a nevýrazný pohyb cen měly za následek záporné výnosy většiny burzovně obchodovaných fondů (ETF), které jsou exponované v oblasti klíčových zemědělských komodit. Níže uvedená tabulka ukazuje tři fondy, které patří mezi největší ETF s diverzifikovanou expozicí v oblasti zemědělských produktů. Ve všech třech případech se začíná desetiletý sestupný trend postupně měnit. Mezi významné komodity, které mohou být nejvíc ohrožené globální panikou kolem klimatických událostí, patří cukr, káva, kakao a pšenice.


Zlato

Po letech obchodování v úzkém pásmu jsme svědky dalšího zhodnocování zlata poté, co loni posílilo hned o 18,5 %. Zároveň se technický i fundamentální výhled dále zlepšují. Ale poté, co tento kov počátkem ledna znovu posílil, bude nejspíš většinu prvního kvartálu konsolidovat svou pozici nad 1500 dolary za unci, než se posune dál, aby ještě v letošním roce dosáhl úrovně 1625 USD za unci. Krátkodobou konsolidaci lze očekávat i s ohledem na zvýšené pozice hedgeových fondů. Ty nemají daleko k rekordní úrovni a mohou krátkodobě brzdit další růst ceny.

Geopolitické události jako napětí mezi USA a Íránem z počátku ledna zlatu pomohly, ale jen na poměrně krátkou dobu.

Aby cena žlutého kovu dál rostla, musí se naplnit alespoň jedno z následujících očekávání:

  • Americká Federální rezervní banka bude pravděpodobně dál snižovat sazby a odstartuje další kolo kvantitativního uvolňování.
  • Růst inflace, způsobený vyššími cenami vstupů, jako jsou potraviny a energie, bude snižovat reálnou výnosnost dluhopisů. Tím klesnou alternativní náklady na držbu bezkuponových a bezúročných výnosných aktiv.
  • Centrální banky budou dál nakupovat, neboť se snaží diverzifikovat a v některých případech také omezit svou závislost na dolaru (tzv. dedolarizace).
  • Možná už nepotrvá dlouho a začne klesat hodnota dolaru.
  • Rizikové události, jako jsou další komplikace kolem obchodní dohody mezi USA a Čínou či listopadové volby v USA.

Ropa

Ropa Brent zůstane nejspíš v první polovině roku 2020 mezi 60 a 70 dolary, ale v druhém se její cena zvýší. Vzhledem k tomu, že se země OPEC+ již 6. prosince rozhodly zachovat a dále prohloubit omezení produkce i v prvním čtvrtletí, nebude patrně nutné si dělat starosti s růstem ani s obnoveným napětím v americko-čínských obchodních vztazích.

Útok dronů na největší ropné zařízení v Saúdské Arábii z poloviny loňského září, konflikt ve válkou zmítané Libyi i napětí mezi USA a Íránem z počátku ledna jsou jasnou ukázkou toho, jak zranitelný může být globální dodavatelský řetězec. Ovšem vzhledem ke značné dostupnosti strategických rezerv v USA, Číně, Saúdské Arábii i zemích IEA by měly být následky případných problémů omezené a poměrně krátkodobé.

Do konce roku se ropa Brent vyhoupne na 75 dolarů za barel, protože inflace poroste a dolar oslabí. Případný krátkodobý propad, například kvůli spekulantům opouštějícím spekulativní dlouhé pozice, pravděpodobně nebude mít dlouhého trvání. Vzhledem k ohrožení dodávek ze Středního východu a Libye patrně nedojde k výraznému omezení tržních operací.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Komoditní trhy v roce 2024
    Uplynulý rok přinesl korekci cen světových komodit, a to i přes pokračování konfliktu na Ukrajině. Změnu nepřinesl ani závěr roku, který byl ve znamení krize na Blízkém východě po říjnovém teroristickém útoku v Izraeli. Ceny komodit až na výjimky, jako je zlato dále klesaly. Zklamáním roku byly zejména obiloviny, např. cena pšenice poklesnula až na nižší hodnoty než před vypuknutím krvavé války. Index měřicí výkonnost hlavních komodit se za rok snížil až o 12 %. A co by mělo ovlivňovat trhy v nadcházejícím období?
  • Komoditní výhled: Analytici ve většině případů počítají s dalším růstem
    Pár dnů zpět jsme na tomto místě zveřejnili aktuální výhled pro měnové páry podle průzkumu agentury bloomberg mezi, která se dotazuje analytiků předních finančních institucí po celém světě (včetně XTB). Dnes bychom se mohli jen tak pro zajímavost podívat také na komodity. Výhled je vždy ke konci sledovaného období a tabulka níže zachycuje aktuální ocenění pro dané období podle ceny forwardu (horní řádek), medián odhadu analytiků (prostřední řádek) a rozdíl mezi tímto mediánem a aktuální cenou daného aktiva (spodní řádek).
  • Komoditní výhled: Brent nad 80 USD nevydržel. Je cena zlata 2500 USD dobrou příležitostí?
    Vývoj na komoditních trzích se v posledních týdnech stabilizoval. Situace v Číně se však nelepší, takže žádná rally není na pořadu dne. Zajímavá situace se vyrýsovala na kávě a cukru, které ohrožuje sucho v Brazílii. Cena ropy začala klesat po nárůstu na počátku týdne, i když situace v Libyi zůstává napjatá. Věnovat se v dnešním streamu budeme také zlatu, které se drží v blízkosti 2500 dolarů za unci? Je zlato na této úrovni stále dobrou příležitostí?
  • Komoditní výhled: Bude pád cen ropy pokračovat?
    Komoditní trhy korigují pozitivní náhled z předcházejících týdnů. Investoři analyzují, zda čínský stimul může mít tak výrazný dopad, jak se očekávalo. Mezitím se výrazně snižuje riziková averze z pohledu situace na Středním východě, což posouvá ropu na výrazně nižší úrovně. Naopak zlato se drží v blízkosti historického rekordu a jeho technický setup má býčí charakter. Začínáme v 16 hodin!
  • Komoditní výhled: Cena zlata opět na rekordu, ještě více ale roste stříbro
    Komoditní trhy v posledních dnech výrazně rostou v čele s kovy. Zlato dosáhlo na nové historické rekordy, ovšem nejvíce růstovou komoditou je stříbro. Nová maxima má za sebou také měď. Investoři sázejí na rostoucí poptávku po zelené energii, ovšem bude to stačit? Vysíláme živě od 16. hodiny.
  • Komoditní výhled: Drahé kovy pod tlakem, naopak ropa chytá druhý dech
    Komoditní trhy odmítají po propadu růst na vyšší úrovně. Jednou z mála výjimek je ropa, která už takřka smazala veškeré červnové ztráty. Naopak výhled pro drahé kovy se po včerejším zasedání Fedu ještě více zhoršil. Kam až mohou zlato a stříbro propadnout? Začínáme v 16. hodin!
  • 🔴 Komoditní výhled: Jak bude zlato a další komodity reagovat na americké prezidentské volby?
    Máme před sebou nejdůležitější událost pro finanční trhy za hodně dlouhou dobu. Výsledky amerických prezidentských voleb se do trhů výrazně propíšou a zlato by mělo být na čele nejvíce zasažených aktiv. Jak bude reagovat na zvýšenou volatilitu a vyhlášení výsledků? A co zbytek komoditního trhu? Který kandidát by v roli prezidenta byl větší zárukou uklidnění na Středním východě s výrazným dopadem na ropu? Scénáře možného vývoje dnes podrobně rozeberou Jiří Tyleček a Vojta Slovák z SVTradeCZ. Začínáme v 16 hodin!
  • Komoditní výhled: Káva Arabica vystoupala nejvýše od roku 1977
    Komoditní trhy se v minulém týdnu nedočkaly výrazných pohybů. Pomáhá jim korekce na americkém dolaru, na druhou stranu však roste strach z amerických cel. Jednou z mála výjimek je káva Arabica, která pokračuje v prudkém růstu na rekordy. Zvyšuje se také cena plynu v USA, když východ USA zasáhne vlna nízkých teplot. Na druhou stranu pokles geopolitických rizik poslal cenu ropy i zlata na nižší úrovně. Určitě tedy bude si dnes na Komoditním výhledu o čem povídat 😉. Začínáme jako obvykle v 16 hodin.
  • Komoditní výhled: Komoditní trhy v problémech. Klesající kovy, ropa a rekordní zlato 🚨
    Prázdniny komoditám příliš neprospívají. Ceny průmyslových kovů klesají kvůli horším makrodatům z Číny a nedaří se ani ropě. Jednou ze světlých výjimek je zlato, které navyšuje své historické rekordy. Udrží je a jaké má předpoklady pro další růst?
  • Komoditní výhled: Komodity korigovaly ztráty. Budou ale zisky pokračovat?
    Situace na komoditních trzích se po prudkém propadu na počátku srpna stabilizovala. Většina komodit korigovala ztráty, ovšem tlak na růst není výrazný. Důvodem je stále nejistý vývoj čínské ekonomiky. Jednou z mála komodit, které své ztráty vymazaly, je ropa a v blizkosti svých historických maxim se obchoduje také zlato. Budou tyto komodity dále vítězit? Vysíláme od 16. hodin!
  • Komoditní výhled: Může eskalace konfliktu na Středním východě přinést ropu za 100 USD za barel?
    Vysoká volatilita na ropě pokračuje. Po zářijovém propadu přišel dramatický růst na začátku října kvůli eskalaci konfliktu mezi Izraelem na jedné straně a Hizballáhem a Íránem na straně druhé. Zapojení Íránu může mít pro trh s ropou dramatické následky. Cena 100 USD za barel se nedá vyloučit! Citelné dopady cítíme také na zlatě. Může cena pokračovat v růstu k 3000 USD za unci? Jaké scénáře pro komodity může přinést příštích několik dní? Začínáme v 16. hodin!
  • Komoditní výhled: Nastávají zlaté časy
    Globální fiskální panika, která se zřejmě spustí v nadcházejících čtvrtletích, přinese dodatečné zisky u několika klíčových komodit. Zdá se, že zlato je v nejlepší pozici, aby využilo obnoveného snižování sazeb centrálních bank a výnosů dluhopisů. Riziko obnovení měnové války by naopak mohlo oslabit americký dolar, což je pro komodity další pozitivní zpráva.
  • Komoditní výhled: Přišlo konečně ochlazení na kakau?
    Kakao výrazně propadlo, naopak měď si užívá nových maxim. Komoditním trhům se nadále daří, i když některé důležité komodity stagnují. Co lze nadále očekávat na zlatě, ropě a dalších komoditách? Dnes výjimečně se setkáme na streamu už v úterý v 11. hodin!
  • Komoditní výhled: Ropa propadla na 6týdenní minimum. Dočkáme se odrazu?
    Vývoj na komoditních trzích se nelepší. Příchozí fundamenty z Číny jsou na pováženou a obchodníci ruší sázky na akceleraci tamní ekonomiky ve druhém pololetí. Primární dopad lze pozorovat na průmyslových kovech, ale ztrácejí také energie v čele s ropou. Ta klesla na nejnižší úrovně od počátku června a trh se ptá: Co bude dál?
  • Komoditní výhled: Zemní plyn na dvoutýdenních minimech
    Komoditní trhy dále předvádějí nevýrazné výkony. Listopadová dolarová rally zanechala na mnoha komoditách šrámy a nejistota ohledně dalšího vývoje nenechává příliš prostoru ke korekci. V pohybu do strany pokračuje cena ropy a také zlata, kde se navíc v posledních seancích výrazně snižuje volatilita. Výhled vyšších teplot srazil cenu zemního plynu zpět k 3dolarové úrovni. Z maxim propadla cena kávy a kakao neudrželo vysoké hodnoty z přelomu měsíce.
  • Komoditní výhled: Zemní plyn opět na scéně
    Cena zemního plynu v USA vystoupala na tříměsíční maximum a zároveň má za sebou první růstový měsíc od října. Co je důvodem vzestupu? Dnes se také podíváme detailněji na ropu, která od minulého týdne výrazně klesla. Vysílání proběhne opět mimořádně v úterý od 11. hodiny.
  • Komoditní výhled: Zlaté časy pro zlato
    Zářijový útok na největší ropnou rafinerii světa ukázal, jak zranitelné jsou globální dodávky ropy. Navíc by globální fiskální panika, které jsme si zvlášť všímali v našich posledních čtvrtletních vyhlídkách, v nadcházejících měsících mohla být doplněna o slabší dolar. I přes rizika recese poskytne kombinace těchto dvou faktorů podporu zejména drahým kovům i klíčovým americkým zemědělským komoditám.
  • Komoditní výhled: Zlatí býci sbírají síly, inflace v centru pozornosti
    Zlato má díky geopolitické nejistotě a zvýšené hrozbě korekce u rizikovějších aktiv potenciál pro skutečné dlouhodobé posílení. Všechny komodity nyní v podstatě využívají pozornosti, která se upírá k inflaci s tím, jak současný expanzivní cyklus směřuje ke své závěrečné fázi a roste tlak na ceny. Investoři tlačí komoditní indexy na několikaměsíční maxima.
  • Komoditní výhled: Zlato navyšuje historická maxima!
    Zlato je k nezastavení. Patří mezi nejvíce růstové komodity v tomto roce a zdá se, že párty zatím stále nekončí. Kdy se dočkáme úrovně 3000 dolarů za unci? Pod tlakem naopak zůstává ropa a taktéž průmyslové kovy, které vyčkávají, zda zabere čínský stimul. Dnes se podíváme také na poslední vývoj na zemním plynu, kakau a obilovinách. Komoditní výhled začíná netradičně už v úterý v 16 hodin!
  • Komoditní výhled: Zlato navyšuje historické rekordy, díky stimulu v Číně se daří také dalším kovům
    Zlato a stříbro patří mezi nejúspěšnější komodity v tomto roce. V poslední době navyšují historické rekordy prakticky na denní bázi. Co stojí za jejich úspěšným tažením? Naopak ropa zůstává v útlumu. Cena Brentu se opět blíží 70 dolarům za barel. Povolí Saúdům nervy a začnou opět navyšovat těžbu? Těšíme se na vás v 16 hodin!
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024