Neděle 17. listopadu 2024 21:13
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
InstaForex rijen 2024

Zlato i ropa dnes citelně zdražují, kvůli napětí mezi USA a Íránem

06.01.2020 08:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V reakci na zostření napětí mezi Spojenými státy a Íránem dnes citelně zdražují zlato i ropa. Koruna po přechodném oslabení vůči euru své dnešní ztráty v podstatě umazala.

Zlato dnes zdražilo na svoji nejvyšší dolarovou cenu za celé období od dubna 2013, tedy bezmála za sedm let. Jedna jeho unce se aktuálně prodává za více než 1577 dolarů, krátce po dnešním otevření burz ovšem cena zlata přeskočila úroveň 1588 dolarů.

Od počátku letošního roku zdražuje zlato v dolarech o zhruba čtyři procenta. V podobném rozsahu letos zdražuje i vůči koruně. Dnes se cena drahého kovu dostala bezmála na 36 tisíc korun za unci. Jedna unce zlata tak byla jen zhruba o 600 korun levnější, než kolik činí její dějinně nejvyšší korunová cena, jíž dosáhla loni v září. I další drahé kovy, tedy palladium, stříbro a platina, jsou letos poměrně výrazně „v plusu“. Jejich letošní zhodnocení vesměs citelně překonává zhodnocení letos zatím nejvýrazněji posilující měny, nikaragujské córdoby.  

Důvodem je obava trhů z dalšího stupňování napětí mezi Spojenými státy a Íránem, v reakci na zabití íránského elitního generála Sulejmáního rukou Američanů z minulého týdne. Zlato a další drahé kovy, ale také třeba japonský jen nebo německé dluhopisy nyní registrují zvýšený zájem investorů, jelikož se jedná o takzvaná bezpečná útočiště pro časy nejistoty a obav.

Kvůli růst napětí mezi USA a Íránem dnes zdražuje také ropa. Růst napětí na Blízkém výhodě může potenciálně vést k výpadku dodávek z regionu, který by způsobil pokles nabídky strategické suroviny na světovém trhu a vzestup její ceny. Investoři nyní této variantě přikládají vyšší pravděpodobnost než před generálovým zabitím. Cena ropy Brent tak dnes poprvé od loňského září překonala cenovou úroveň 70 dolarů za barel. Tu naposledy překonala v důsledku panické situace na trhu, jež nastala bezprostředně po zářijovém útoku na saudskoarabská ropná zařízení, za kterým stál opět Írán.

Nelze vyloučit, že při dalším houstnutí blízkovýchodního napětí cena zlata pokoří historické korunové maximum, ani to, že se cena ropy dostane na úroveň kolem osmdesáti dolarů za barel. Tolik stála naposledy na podzim 2018. Cena pohonných hmot v ČR tehdy byla o 1,50 až dvě koruny vyšší než nyní. Při dalším houstnutí napětí mezi USA a Íránem by pohonné hmoty v ČR zhruba v takovém rozsahu už v dohledné době, nejspíše do konce února, zdražily.

Sulejmáního smrt sice tedy burzovním obchodníkům poněkud „cuchá nervy“, avšak žádný rapidní příval nervozity, či dokonce panické výprodeje nezpůsobuje. Na burzách zatím při zpětném vidění převládá přesvědčení, že ze strany USA nebylo jeho zabití zcela nepředvídaným, naprosto tedy šokujícím tahem, ale vlastně docela logickou odezvou na poslední dobou stupňující se íránské provokace. Mezi ně patří i například zmíněný útok na saúdskoarabská ropná zařízení z poloviny loňského září, který na trhu s ropou přechodně způsobil paniku.

Cena ropy Brent sice stoupá na úroveň zhruba odpovídající té po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení, avšak nyní zdaleka nedošlo k tak skokovému zdražení jako v září. To, že je ropa na podobné cenové úrovni jako tehdy, mají totiž na svědomí mnohem spíše škrty v těžbě kartelu OPEC a jeho spojenců a také dílčí smír USA a Číny v celní válce.

Podstatná část trhu vidí situaci tak, že se Írán svými postupně stále závažnějšími provokacemi snažil dostat Spojené státy k jednacímu stolu. Mezinárodní tlak měl Washington a Teherán ideálně dovést ke kompromisu: Amerika zmírní své sankce vůči Íránu, zatímco ten skončí se svými provokacemi. Win-win.

Teherán se ovšem zjevně přepočítal, když vsázel na to, že Trump nebude chtít zejména ve volebním roce napětí stupňovat. S tím ostatně počítaly – a stále svým způsobem počítají – i trhy. Jsou přesvědčeny, že Trump nechce válčit. Nechce podle nich určitě rozjet válku s Íránem, která by dle některých mohla přerůst až ve třetí světovou válku, a nechce ani eskalovat obchodní válku s Čínou. Obé objektivně ohrožuje jeho znovuzvolení. Třeba už jen proto, že oboje může způsobit rozsáhlé burzovní výprodeje, které by připravily o nemalou část bohatství i jeho potenciální voliče.

Teherán tedy kalkuloval s tím, že Trumpa „vyprovokuje“ nejvýše k usednutí za jednací stůl. Nyní je Teherán nepochybně v šoku. Trumpova nevypočitatelnost jej zaskočila podobně jako v minulých letech Peking, v rámci americko-čínské obchodní války.   

Tím ale analogie mezi oběma střety pomalu končí. Zatímco totiž obchodní válka s Čínou způsobuje značné ekonomické škody, a to zejména Číně, ale také Spojeným státům a dalším zemím, včetně třeba Německa, houstnoucí napětí mezi Washingtonem a Teheránem zatím tedy nechává trhy poměrně v klidu. Ano, zdražuje ropa a investoři přesunují část svých peněz do tradičních bezpečných útočišť, avšak tato jejich reakce není zatím nikterak silná.

Trhy zatím totiž věří v to, že by americký úder v podobě generálova zabití mohl mít na Teherán spíše odrazující než eskalující efekt. Jinými slovy, Teherán si přes všechna svá nynější silná, ba silácká slova uvědomí, proti jaké vojenské a technologické přesile stojí.  Přes všechny úvahy o možné třetí světové válce tak nakonec ustanou dokonce i stupňující se íránské provokace.

To si ovšem žádá umnou diplomacii, která by měla být nyní okamžitě rozpohybována. Sankce uvalené na Írán opravdu zapříčiňují prudký propad tamní ekonomiky. Proto ostatně Írán riskoval stupňování svých provokací – aby za jednacím stolem Washington své sankce alespoň zmírnil, aniž by Teherán ztratil tvář. Jenže o to jde stále i teď: Teherán si nemůže dovolit ztratit tvář. Uměním diplomacie obecně je právě i to, dosáhnout smíru mezi znesvářenými stranami, aniž by navenek bylo zřejmé, že se jedna z nich totálně podvolila.

Současná ekonomická mizérie Íránu může zemi, zaháněné svým způsobem do kouta, přivést k jednomu z extrémních řešení: buď k bezpříkladné eskalaci střetu s mnohem mocnějším nepřítelem (protože už stejně není moc co dále ztratit), nebo naopak k podvolení se mu. To druhé se neobejde bez diplomacie, jež zajistí, že Teherán tak úplně tvář neztratí. Otázka je, zda toho bude Trumpova administrativa schopna; I Trump si občas v určitém siláctví docela libuje.

Trhy ale zatím sází spíše na to druhé. Ne že by se snad domnívaly, že napětí rychle opadne a že se třeba cena ropy zase hned propadne jako po zmíněných zářijových útocích. Uvědomují si, že situace je závažná. Ne však zatím tak, aby přičítaly jakoukoli výraznější pravděpodobnost vojenské katastrofě či třeba „jen“ ropnému šoku.

Otázka ovšem je, do jaké míry jsou o tom přesvědčeny na základě vyhodnocení samotné blízkovýchodní situace, a do jaké míry je jejich relativně umírněná páteční reakce dána přesvědčením, že na případnou silnou vojenskou eskalaci budou nutně muset reagovat i centrální banky v čele s tou americkou – snížením úrokových sazeb a dalším „tištěním dolarů ve velkém“, které má na trhy, jak známo, vysoce příznivý efekt.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zlato hledá pevnou půdu pod nohama
    Zlato po dvoudenním poklesu opět nachází pevnou půdu pod nohama. Stimulační opatření klíčových c...
  • Zlato hojí údery týdne
    Zlato zpevňuje 0,5% d/d na 1337. Trh v týdnu ztratil až 5% z půlročního maxima. Sečetlo se několik důvodů: výběr zi...
  • Zlato hraje na straně Fedu
    Co vás rychleji zachrání před recesí, zlato nebo americký dolar? Navzdory skutečnosti, že během všech recesí za posledních 40 let, kromě jedné, americká měna posílila, může být ta další výjimkou. Ne nadarmo centrální banky navyšují zásoby drahých kovů. Není náhoda, že zveřejnění nových chmurných dat o trhu práce v USA způsobilo kolaps výnosů státních dluhopisů a zvýšení kotací XAUUSD nad 2000.
  • Zlato chytá zadní vítr
    Zlato neotálelo a prudce vzrostlo na 6měsíční maxima, jakmile guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller promluvil o snížení sazby federálních fondů. Pokud budou podle něj deflační procesy v americké ekonomice nadále nabírat na síle, nebude dávat smysl mít tak vysoké výpůjční náklady. To je plně v souladu s očekáváním trhu ohledně uvolnění měnové politiky Federálního rezervního systému v roce 2024, což sníží výnosy státních dluhopisů a hodnotu amerického dolaru. V důsledku toho fouká příznivý vítr do plachet XAU/USD.
  • Zlato i bitcoin citelně zdražují. Kvůli Íránu, strachu ze znehodnocení měn, či jen kvůli "parabole"
    Zlato je právě teď nejdražší za posledních víc než šest let. Jedna troyská unce drahého kovu vyjde nyní na 1430 dolarů. Dražší byla naposledy v květnu 2013. Ještě dramatičtěji zdražuje „zlato 21. století“, někdy také „digitální zlato“, čili kryptoměna bitcoin. Bitcoin stojí už více než 11300 dolarů a je tak nejdražší od loňského března.
  • Zlato i „digitální zlato“ – bitcoin – jsou nejdražší v dějinách. Kvůli obavě z bobtnajícího amerického dluhu i z Trumpa v Bílém domě
    Tyto dny jsou na světových burzách věru nebývalé. Prakticky v jeden moment se totiž na historickém cenovém rekordu ocitají jak zlato jako takové, tak také „digitální zlato“ neboli „zlato 21. století“, tedy nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin. To je trochu paradox.
  • Zlato ignoruje psychologickou úroveň 1 900
    Cena zlata poté, co zaznamenala mírnou konsolidaci, stoupala. V době psaní článku se zlato obchoduje na úrovni 1 908,26 pod dnešním maximem 1 914,32. Směr zůstal býčí, i když cenová akce ukazuje na vyčerpané kupce. Geopolitické napětí a inflační tlak žlutý kov posilují.
  • Zlato ignoruje solidní údaje NFP - Dosáhnou býci 1 600 USD?
    Výhled na zlato se v pátek velmi pozitivně změnil v reakci na solidní údaje Non-Farm Payrolls (Změna zaměstnanosti v nezemědělských sektorech). NFP se v lednu zvýšilo o 225 000 poté, i přes očekávání trhu, které činilo 160 000.
  • Zlato - Intradenní aktualizace: Růst se zastavil na 1536, očekáváme pokles k 1514 USD za unci
    Aktualizace technických úrovní podpory a rezistence. Zlato na intradenní bázi -&am...
  • Zlato i po Dnu díkůvzdání v silném klesajícím trendu
    Aktuálně: Zlato dnes slábne 0,6 % d/d na 1065 USD za trojskou unci. Obchodování je stále podobně jako na jiných trzích...
  • Zlato i stříbro letos porostou
    Drahým kovům letos budou nahrávat sílící závody světových centrálních bank, které se budou snažit podhodnotit vlastní měnu. Stříbru by zároveň mohlo pomoci oživení ekonomiky a tím i průmyslu. Ke zlatu se zas budou upínat centrální banky z rozvíjejících se trhů.
  • Zlato i stříbro se třpytí dál
    Počátkem roku jsme se zaměřili na sektor kovů coby potenciálního vítěze pro letošek i roky příští. Po silném prvním pololetí pokračoval vzestup vzácných kovů pod vedením zlata i ve 3. čtvrtletí. Investoři hledali jistoty v nejistém světě a vše kulminovalo v září, kdy začal centrální bankovní systém Spojených států snižovat sazby. Kvůli stále se prohlubujícímu hospodářskému zpomalení Číny i rostoucím obavám z recese v jiných oblastech, zejména v Evropě, došlo k propadu energetiky a průmyslových kovů – tedy dvou sektorů závislých na hospodářském růstu.
  • Zlato jako na horské dráze
    Pokud máte rádi extrém, zvolte zlato! Pohyb drahého kovu jako na horské dráze je působivý. Po únorovém 8% poklesu zaznamenal v březnu 5% růst. Byl založen na slábnoucím americkém dolaru a nejhorším kolapsu výnosů státních dluhopisů od Černého pondělí na akciovém trhu v roce 1987. Investoři začali vážně věřit, že Fed přejde z boje proti inflaci k zajištění finanční stability. Střet zájmů se ukázal být katalyzátorem růstu XAU/USD.
  • Zlato jde na mezi profesionály dračku, unce historicky vůbec poprvé vyjde na více než 65 000 Kč
    V letošním třetím čtvrtletí zlato ve velkém nakupovaly hlavně velké fondy a některé centrální banky včetně české, sháňka po zlatě v podobě mincí či šperků ale kvůli jeho drahotě opadla.
  • Zlato je bezpečným aktivem pro všechna portfolia
    John Reade, hlavní tržní stratég Světové rady pro zlato, uvedl, že poptávka po zlatě jako bezpečném přístavu je pozitivní, ale ceny by mohly prudce zkorigovat, kdyby se geopolitický konflikt okamžitě vyřešil. A místo pohledu na krátkodobou volatilitu cen studie Světové rady pro zlato ukazuje, že zlato hraje v diverzifikaci každého typu portfolia důležitou roli.
  • Zlato je blízko kľúčovej rezistencie
    Zlato sa v poslednej dobe obchoduje v silnom vzostupnom trende a počas dnešnej seansy sa cena dostala nad hladinu 1900 dolárov za uncu. Cena sa v súčasnosti blíži k hornej hranici stúpajúceho kanála, ktorý leží blízko silného odporu na hodnote 1920 USD / oz a 61,8 Fibonacciho retracementu silného pohybu smerom nadol zahájeného začiatkom augusta 2020. Ak prevládne súčasný sentiment, najbližší odpor leží na hodnote 1 957,77 dolárov, kde sa nachádzajú maximá z novembra 2020 a januára 2021. Na druhej strane, ak sa predajcom podarí zastaviť nárast, môže sa spustiť impulz smerom nadol k podpore na hodnote 1877,82 USD.
  • Zlato je dál vystaveno silnému prodejnímu tlaku
    Trh se zlatem je nadále vystaven silnému prodejnímu tlaku, ceny se pohybují okolo úrovně 1 900 USD. Zdá se, že rostoucí spotřebitelský sentiment v USA má na drahý kov jen malý vliv.
  • Zlato – jedinečná příležitost, nebo již za vrcholem?
    Zlato, tradiční investiční komodita, přitahuje v letošním roce pozornost investorů. Jeho cena v průběhu 2016 vzrostla zhruba o čtvrtinu a svými výsledky předčilo jiná významná aktiva (graf č. 1). Experti Fidelity International poukazují, že se ale svou hodnotou dosud nepřiblížilo svému maximu, kterého dosáhlo v srpnu 2011 (graf č. 2). Kladou si tak pro investory i trhy zásadní otázku, zda se jedná o dlouhodobější dobrou výkonnost nebo zda jsou dosavadní pohyby jen krátkodobým jevem.
  • Zlato, jedno z nejvýkonnějších aktiv roku 2020, co mu přinese rok 2021
    Cena zlata v roce 2020 byla určena především vysokou mírou rizika, nízkými úrokovými sazbami a pozitivní cenovou dynamikou. Na rok 2021 se předpovídá další stabilní růst investic do této komodity a očekává se, že se bude zvyšovat také spotřeba zlata díky hospodářskému oživení.
  • Zlato je kvůli válce na Ukrajině nejsilnější od loňského června
    Zlato za první dva měsíce letošního roku posílilo o 4,5 procenta na 1910 dolarů za troyskou unci. Jeho cena se tak dostala nejvýš od začátku loňského června. Důvodem výrazného nárůstu byla především eskalace konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. Podobně posílilo i stříbro o 5 procent na 24,5 dolarů za unci, říká analytik Golden Gate CZ Marek Brávník.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje