Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:02
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner

Trump opět šokuje, zavádí nová cla. Hraje vabank a nic jiného mu už nezbývá, čas je ovšem na straně Pekingu

02.08.2019 07:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký prezident Donald Trump opět zaskočil trhy. Včera oznámil, že od 1. září uvalí další cla na čínský dovoz. Zatím jde „pouze“ o desetiprocentní dodatečné zatížení čínského dovozu v ročním objemu 300 miliard dolarů. Jenže se jedná o zboží, na něž dosud Trump svá cla neuvalil. Celkově tak bude od září jeho cly zatížen prakticky veškerý čínský import do USA.

Nová sada cel, která Trump hodlá uvalit, se vymyká clům, jenž zatím zaváděl. To proto, že nyní Trump více než kdykoli předtím uvalí cla na běžné spotřebitelské zboží. Řadový Američan tak bude cly zasažen mnohem přímější cestou než v předchozích případech. Když například Trump loni uvalil cla na ocel a hliník, mohl se spolehnout na to, že to řadový Američan přímo nijak nepocítí. A že případný růst ceny třeba aut, která se produkují i za použití ocele, půjde svést ne jiné vlivy, než jsou jeho cla na ocel. Když však nyní řadovému Američanovi zdraží kvůli chystaným clům chytré mobily, počítače nebo dětské oblečení, bude víceméně jasné, že „za to může Trump“.

Americký prezident navíc pohrozil, že plánovaná nová cla se mohou zvýšit z počáteční sazby deseti procent výrazně nad 25procentní úroveň.

Trump přiživuje svoji pověst „neřízené střely“. Svým krokem vlastně jednostranně ruší příměří v obchodní válce, které se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem dojednal před zhruba měsícem, koncem června, v japonské Ósace.

Trhy nemají nejistotu rády, takže nepřekvapí, že poté, co Trump zase jednou jako „neřízená střela“ zaúřadoval, se citelně propadly. Například cena ropy se spadla jednodenně nejvýrazněji za poslední více než čtyři roky, o zhruba osm procent. Znatelně se propadly také klíčové americké akciové ukazatele.

Trump své počínání zdůvodnil tím, že Čína neplní své závazky dojednané v Ósace. Například prý neodkupuje přislíbený objem americké zemědělské produkce.

Proč se Trump k další eskalaci obchodní války ale odhodlal opravdu, když tím navíc dosud nejpříměji zasáhne běžného amerického spotřebitele, svého potenciálního voliče? Ze dvou klíčových důvodů.

Zaprvé, američtí vyjednavači, kteří se vrátili z jednání z čínskými protějšky v Šanghaji, Trumpovi zjevně potvrdili obavu, že Peking volí „vyčkávací taktiku.“ Číňané zkrátka sází na to, že by na základě voleb v příštím roce mohl Trumpa v Bílém domě nahradit někdo jiný. Třeba někdo, kdo nebude takovou „neřízenou střelou“. Čas je nepochybně na straně čínského prezidenta. Od loňska má v podstatě doživotní mandát, kdežto Trumpovi zbývá do voleb něco málo přes rok. Čas jej tlačí a musí situaci hrotit, aby před svým voličem neztratil tvář. Trump zkrátka nejistě sází na to, že jeho potenciální volič přijme fakt, že mu zdražil mobil nebo počítač, když uvidí, že prezident dostává svým slibům a je vůči Pekingu rázný, jak se patří.

Druhým důvodem je to, že na novou situaci zřejmě dříve či později bude muset reagovat americká centrální banka. Ta předevčírem poprvé od roku 2008 snížila základní úrokovou sazbu, o čtvrtinu procentního bodu. Trump se však netajil svým přáním, aby ji snížila ještě výrazněji. K dalšímu snížení ji nyní může přimět právě eskalací obchodní války. Americká centrální banka jako klíčový důvod svého zmíněného rozhodnutí snížit sazbu uvedla nepříznivý globální ekonomický vývoj. Ten se s eskalací obchodní války dále zhorší, takže Trump se dost možná dočká dalšího snížení sazeb. Snížení sazeb do značné míry utlumí nepříznivý dopad zdražení mobilů či počítačů na amerického spotřebitele, neboť alespoň krátkodobě podpoří obecnou aktivitu v americké ekonomice a bude vzpruhou akciím, v nichž má nemálo Američanů – včetně Trumpových voličů – uloženo podstatnou část svého jmění, například skrze penzijní fondy.

Ač Trumpův krok působí jako akt „neřízené střely“, z jeho vlastní perspektivy nepochybně logiku má. Ovšem představa, že se Peking náhle Trumpovi „podvolí“, je bláhová. Změnu v uvažování Pekingu může přinést Trumpovo znovuzvolení příští rok. Jenže to je jeho nynější hrou vabank, přímým zásahem amerického spotřebitele, nepochybně ohroženo.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump novým prezidentom
    Mali ste pravdu. Všetci, ktorí hlasovali v našom prieskume za Trumpa, čo bola väčšina, mali pravdu. Opäť, na rozdiel od predvolebných prieskumov, zvíťazila zmena. Následky budú veľké.
  • Trump: očakávania sa stretnú s realitou
    Po amerických voľbách prudko vzrástol optimizmus všetkých možných subjektov v americkej ekonomike. Indexy dôvery sú na najvyšších úrovniach za posledné roky. Pre ilustráciu som vytvoril kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku, ktorý pozostáva z deviatich popredných indexov sentimentu (zahŕňa indexy dôvery výrobcov, nevýrobnej sféry, domácností, malých podnikov a stavebníkov). Vzhľadom na to, že rôzne indexy používajú rôzne škály, som ich historický vývoj meral na základe násobku smerodajnej odchýlky od priemeru.
  • Trump odlehčil napětí obchodní války, což trhům svědčí
    Americké akciové trhy dnes otevřely v zelených číslech. Děje se tak v reakci na Trumpovo odlehčení napětí v oblasti obchodní politiky s Čínou. Americký prezident včera naznačil, že je ochoten uvažovat o prodloužení obchodního příměří obou zemí. Index Dow Jones roste o 0,5 %, stejně jako S&P 500 a technologický Nasdaq si připisuje 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejlépe zahájily dnešní seanci energetické společnosti, které získávají 1,6 %. Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny ropy na světových trzích. Jen dnes cena vzrostla o 2 % na 54 USD za barel ropy. Dále se daří finančním institucím (+0,8 %) či zpracovatelům komodit (+0,6 %).
  • Trump odmítl u soudu všechna nová obvinění
    Donald Trump dnes u washingtonského soudu odmítl všechna nová obvinění z trestných činů, kterých se podle prokuratury dopustil po volbách prohraných v roce 2020, píší americká média. Úvodu exprezidentova třetího probíhajícího trestního řízení předsedala soudkyně Moxila Upadhyayaová, která však hlavní líčení nepovede. Bývalého šéfa Bílého domu seznámila s jeho právy, obviněními i s maximálními tresty, které mu hrozí v případě usvědčení. Ve čtyřech bodech obžaloby je to pět, dvakrát dvacet a deset let vězení.
  • Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem, ceny ropy rostou
    Ceny ropy po zveřejnění této zprávy mírně vzrostly. Obchodníci si však kladou otázku, zda není současný růst už přehnaný. Přestože podle mého názoru a vzhledem k technickým ukazatelům černé zlato ještě stále není předražené, blíží se k svému stropu.
  • Trump ohlásil vznik vlastní sociální sítě
    Bývalý americký prezident Donald Trump dnes ohlásil vznik vlastní sociální sítě. Nová aplikace má konkurovat velkým americkým digitálním firmám a postavit se jejich tyranii, dodal Trump. Služba by podle plánů měla být spuštěna ve zkušebním provozu v listopadu, uvedla agentura AP.
  • Trump opět dusí trhy. Chce slabší dolar a má ho
    Závěr týdne zůstal bez důležitých nových makrodat. O zábavu se trhům starají firemní výsledky, a zejména Donald Trump. Zatímco na trzích postupně chladlo napětí kolem obchodních válek, Trump ho znovu přiživil obviněním, že Čína i EU manipulovaly se svými měnami. Nadto se americký prezident rovnou opřel i do Fedu a utahování jeho měnové politiky. Trumpovi se nelíbí silnější dolar, neboť zhoršuje americkou konkurenceschopnost. Nelíbí se mu ani utahování, které "poškozuje vše, co jsme udělali". Prezident USA se podivil, že se zvyšují sazby, když má dojít ke splácení dluhu...
  • Trump opět hrozí Číně
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones posiluje o 0,1 %, S&P 500 přešlapuje na úrovni včerejší zavírací ceny a technologický Nasdaq klesá o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-0,5 %) a finančním institucím (-0,3 %). Daří se především energetickým společnostem (+1,1 %). Za rozkolísaností trhů stojí dvě proti sobě působící události. Tou pozitivní je, že dnes pokračují jednání mezi Spojenými státy a Mexikem, kde snahou je nalezení řešení, jak omezit přeshraniční imigraci. Cílem je vyhnout se pondělnímu uvalení 5% cel na veškeré mexické zboží. Mexický ministr zahraničí uvedl, že je optimistický ohledně dnešního výsledku jednání. Tou druhou událostí jsou hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa Číně. Té pohrozil, že je připraven rozšířit cla na další čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, nejdříve prý však tak plánuje udělat až po zasedání zemí G20, které se koná koncem června.
  • Trump opět hrozí Číně dalšími cly
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování okolo úrovní včerejších zavíracích cen. Index S&P 500 oslabuje o 0,1 %, Dow Jones prozatím hledá směr, kterým se vydat a technologický Nasdaq roste o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-1 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají síťová odvětví, jejichž akcie rostou o 0,5 %. Od včerejšího dne se opět vyhrocuje situace ohledně obchodní války s Čínou. Skupina amerických senátorů se chystá uzákonit zákaz obchodování s čínským Huawei pro všechny americké společnosti. To by vedlo k porušení současného příměří, které bylo dojednáno na konci června na zasedání zemí G20 v Ósace. Aby toho nebylo málo, tak americký prezident Donald Trump opět pohrozil Číně zavedením cel na zbývající exporty ve výši 325 mld. USD. Stalo se tak po jeho komentáři, že k uzavření obchodní dohody vede ještě dlouhá cesta.
  • Trump opět hrozí vyššími cly na čínské zboží
    Donald Trump na Twitteru oznámil plán zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Dále Trump „tweetnul“, že je připraven uvalit 25 % cla na zbývající čínské dovozy ve výši zhruba 300 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody.
  • Trump oslabil světové trhy, Babiš pražskou burzu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,1 %, S&P 500 klesá o 1,2 % a technologický Nasdaq přichází o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře daří technologickým firmám (-1,5 %) a průmyslovým podnikům (-1,4 %). V zisku se podařilo otevřít pouze energetickým společnostem, jejichž akcie rostou o 0,4 %. Hlavním důvodem poklesů akciových indexů po celém světě je včerejší oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Současně také Trump pohrozil, že je připraven uvalit 25% cla na zbývající čínské dovozy ve výši 325 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody, což Trumpovi přijde nepřijatelné. Minulý týden se spekulovalo o možném ukončení jednání tento pátek, proto Trumpovy hrozby mohou být jen dodatečným napětím a stimulem k rychlejšímu uzavření obchodních jednání.
  • Trumpova administrativa: Další bankéř od Goldmanů
    V úterý pozdě večer středoevropského času začala americká média spekulovat, že zvolený americký prezident Donald Trump si za svého ministra financí v nejbližší době vybere bývalého bankéře a filmového producenta Stevena Mnuchina. V průběhu volební kampaně se staral o její financování a Trumpa už od začátku vnitrostranických primárek podporoval.
  • Trumpova administrativa se zavazuje prosazovat „reset“ ve WTO
    Trumpova administrativa bude usilovat o rozsáhlou novelizaci „zastaralých celních praktik“ ve Světové obchodní organizaci. Chce napravit roky neférového zacházení se spojenými státy.
  • Trumpova cla by Spojené státy vrátila do 30. let minulého století, střelila by USA do nohy. Nakonec by z nich totiž profitovaly jen tři z 50 států USA: Aljaška, Wyoming a Severní Dakota
    Pravděpodobnost vítězství Donalda Trumpa v zítřejších prezidentských volbách v USA sice v posledních dnech poklesla, nicméně stále se pohybuje kolem 50 procent. Jen o něco nižší pravděpodobnost tak má zavedení cel, jaká Spojené státy nepamatují od 40. let minulého století. Trump totiž z dramaticky navýšených cel učinil v rámci předvolební kampaně středobod svých slibů v ekonomické oblasti. Samozřejmě, může jít jen o předvolební rétoriku, nicméně pravděpodobnost toho poměrně nízká. Mnohem spíše by Trump nová cla zaváděl. Argumentuje totiž soustavně, že cla povedou k masivní tvorbě pracovních míst v USA.
  • Trumpova cla by v Evropě poškodila nejvíce Německo, prohloubí zaostávání EU za USA, varuje Fitch Ratings
    Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik nejvíce poškodí Německo. Vyplývá to z analýzy, kterou ratingová agentura Fitch Ratings zveřejnila v pátek.
  • Trumpova cla na zboží z EU jsou varováním pro Česko a jeho plány s digitální daní
    Spojené státy zavedou odvetná cla na evropské zboží. Zatím však nejde o transatlantickou obchodní válku, byť její pravděpodobnost narůstá. Světová obchodní organizace povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží z EU v objemu 7,5 miliardy dolarů ročního dovozu.
  • Trumpova cla připraví běžnou českou rodinu o 91 000 Kč ročně, varuje Konfederace dánského průmyslu. Cla mají Česko spolu s Irskem poškodit vůbec nejvíce v EU
    Cla, jimiž ve své prezidentské kampani hrozí Donald Trump, by způsobila snížení hrubého domácího produktu EU až o 2,5 procenta a pokles unijní zaměstnanosti odpovídající ztrátě 1,7 milionu pracovních míst. Vůbec nejtíživěji mají přitom cla dolehnout na ekonomiky České republiky a Irska. Po přepočtu na obyvatele bude běžná česká rodina na clech tratit přes 90 000 korun ročně. To vše plyne z říjnové studie Konfederace dánského průmyslu.
  • Trumpova čtyři léta v Bílém domě prospěla ruskému dluhu, zatímco americké akcie jen „remizovaly“ s těmi čínskými. Wall Streetu ale obecně svědčila, hlavně technologickým akciím
    Dosavadní prezidentování Donalda Trumpa dnes prochází hlavní zatěžkávací zkouškou: bude znovuzvolen, či ne? Průzkumy se přiklánějí k záporné odpovědi. Co však víme jistě je, jak se Trumpova už takřka čtyři léta v Bílém domě promítla v ekonomice a na finančních trzích.
  • Trumpova defenzivní taktika pokulhává
    Vypadá to, že Trumpova vláda trochu zaškobrtla o svou vlastní politiku, když najednou oznámila devadesátidenní výjimku ze svého zákazu výrobků Huawei. Stalo se tak poté, co americké technologické firmy prohlásily, že s firmou ukončí spolupráci.
  • Trumpova dnešní nová cla dále Američany ochudí. Čínu mohou od jednání o smíru v celní válce odradit hongkongské bouře
    Dnešním dnem zavádí americká administrativa další sadu cel na čínské zboží. Tentokrát bude dodatečně zatížen čínský dovoz do USA v ročním objemu 110 miliard dolarů. Nová celní sazba na toto zboží činí patnáct procent. Oproti předešlým celním navýšením Trumpovy administrativy se toto liší v tom, že významně zatěžuje běžné spotřební zboží typu obuvi, oděvů nebo některých oblíbených technologických hraček jako Apple Watch.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
FX Global
FXDD
CapXmaster
reklama
CapXmaster