Úterý 05. listopadu 2024 01:18
reklama
SAB Finance
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Trump: očakávania sa stretnú s realitou

16.01.2017 09:25  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Po amerických voľbách prudko vzrástol optimizmus všetkých možných subjektov v americkej ekonomike. Indexy dôvery sú na najvyšších úrovniach za posledné roky. Pre ilustráciu som vytvoril kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku, ktorý pozostáva z deviatich popredných indexov sentimentu (zahŕňa indexy dôvery výrobcov, nevýrobnej sféry, domácností, malých podnikov a stavebníkov). Vzhľadom na to, že rôzne indexy používajú rôzne škály, som ich historický vývoj meral na základe násobku smerodajnej odchýlky od priemeru.

Výsledky sú nasledovné – optimizmus amerických subjektov je najvyšší od roku 2005, celkový index sa dostal takmer na úroveň plus jednej smerodajnej odchýlky od priemeru. Pred americkými voľbami sa pritom ešte pohyboval tesne nad nulou (teda tesne nad dlhodobým priemerom)

sentiment

Tento prudký rast dôvery poslal okrem iného prudko nahor akcie, dolár, či inflačné očakávania. Celé to však zatiaľ stojí na tom, že čo Trump ako prezident urobí. Ukazuje to rozdiel medzi vývojom tvrdých a mäkkých dát. Indexy dôvery (t.j. mäkké dáta) sú dotazníkovými prieskumami medzi ekonomickými subjektmi (podnikateľmi, domácnosťami?), tvrdé dáta už vychádzajú z reálnej aktivity, ktorá sa v ekonomike vykonala. A tieto tvrdé dáta zatiaľ tie mäkké prudko nahor nenasledovali– priemyselná výroba klesala v novembri medziročne o 0,6% a jadrové maloobchodné tržby rástli v decembri medziročne o zhruba 4%, t.j. podobným tempom ako v prechádzajúcich dvoch mesiacoch. Čiže v reálnej ekonomike zatiaľ žiadne výraznejšie zrýchlenie nenastalo.

Z môjho pohľadu sa od Trumpa na základe tohto prudkého rastu optimizmu očakáva nasledovné:

  • Prudké zníženie daní
  • Vysoké investície do infraštruktúry
  • Deregulácia (a to vo veľkej miere čo sa Wall Street, akcie finančného sektora patria po voľbách k tým najúspešnejším)
  • Miernejší postoj k zahraničnému obchodu, ako Trump prezentoval počas kampane

Nikde však nie je napísané, že všetko bude schválené tak, ako sa očakáva. Ukazuje to aj vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, kedy investori sledovali prvú Trumpovu tlačovú konferenciu od volieb v nádeji, že dostanú aspoň nejaké detaily ohľadom jeho sľubovaných ekonomických politík. Napokon sa tak nestalo, a akcie aj dolár klesli. A vôbec to nemusí byť len o tom, že Trump bude robiť iné veci ako nasľuboval, ale aj o tom, že množstvo z jeho opatrení musí prejsť Kongresom, kde má mnoho odporcov aj vo svojej materskej strane.

Čiže po piatkovej inaugurácii Trumpa sa začnú očakávania stretávať s realitou. A keďže sú očakávania mimoriadne vysoké, tak existuje priestor skôr pre sklamanie, ako pre prekvapenie.

P.S.: Ešte jedna zaujímavosť. V rámci dopytovania sa ohľadom spotrebiteľskej dôvery sa v University of Michigan pýtali domácností aj na to, že či počuli z médií pozitívne správy ohľadom ekonomických politík. Percento domácností, ktoré odpovedalo kladne, poskočilo v posledných dvoch povolebných mesiacoch zo zhruba dvoch percent až k osemnástim, čo je s vysokým odstupom najviac v histórii. To je popri ďalších čiastkových ukazovateľoch (ako napríklad odlišný vývoj optimizmu a vnímania vývoja vlastných tržieb zo strany malých firiem) príkladom toho, že optimizmus amerických subjektov môže byť prehnaný.

UoM

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump naznačil připravenost zahájit proces předání moci
    Americký prezident Trump tři týdny po volbách poprvé veřejně nepřímo připustil, že jeho nástupcem v Bílém domě bude Joe Biden. Ve zprávě na sociální síti Twitter naznačil, že svému týmu dal pokyn zahájit kroky směřující k předání moci nové administrativě. Nezapomněl ovšem dodat, že v právních bitvách o konečný výsledek voleb hodlá pokračovat.
  • Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu
    Na hlavních trzích bude zřejmě závěrem týdne pokračovat obchodování bez nosného tématu či trendu. Američtí hráči se sice vrátí, ale jen ve zkrácené obchodní seanci. Mezi jejich svátkem a víkendem zřejmě bude aktivita znovu tlumená. Navíc ani dnes nejsou na programu události, které by měly motivovat k větším akcím.
  • Trump, nebo Biden, otrlý egocentrik, nebo "dědeček hříbeček"? Kdo je lepší pro ekonomiku?
    Americká média a bubliny sociálních sítí polarizují politickou scénu natolik, že ve finále proti sobě stojí totálně otrlý Trump a „dědeček hříbeček“ Biden. Prvnímu jeho egocentrická otrlost umožňuje, aby po něm mediální útoky, které by málokdo jiný snesl, stékaly jako po teflonu. Druhý je tak široce konsensuální, ale i natolik bez barvy a zápachu, že může z pozice „méně výrazného ze dvou zel“ oslovit nakonec rozhodující část voličů. Prezidentskému klání tak ale bohužel chybí kandidát, který by Americe v příštích čtyřech letech mohl vrátit to, čím bývala. Přirozeně respektovanou velmocí.
  • Trump nedokáže pretlačiť svoje sľuby cez Kongres. Akcie a dolár strácajú
    Akcie a dolár sú dnes pod tlakom. Trumpovi sa nepodarilo „zreformovať“ Obamacare aj napriek republikánskej väčšine v Snemovni reprezentantov. Nedokázal nájsť balans medzi požiadavkami ultra-konzervatívnych republikánov (Freedom Caucus) a umiernených republikánov (Tuesday Group). Keď sa republikáni nedokázali dohodnúť ani Obamacare, ktorú 7 rokov bez prestávky kritizujú, tak sa vynárajú obavy aj ohľadom ďalších, kľúčovejších, bodov Trumpovho programu, ktoré pomohli zvýšiť optimizmus v americkej ekonomike a pomohli nahor akciám a do určitej miery aj doláru. Tými sú:
  • Trump nechce spěchat s dohodou a akcie znovu míří dolů. Ztrácí i dolar
    Ranní optimismus bere odpoledne za své. Zatímco se trhy nadchly pro možnost, že čínsko-americká jednání ještě mohou zabránit podstatným škodám z cel, zaskočil je opět Donald Trump. Ten prohlásil, že v rozhovorech s Čínou není kam spěchat, neboť z cel budou USA profitovat daleko více než z jakékoli smlouvy.
  • Trump nemá v úmyslu zakročit proti bitcoinu či kryptoměnám obecně, vrátí-li se do Bílého domu. Dnes to řekl v rozhovor pro CNBC, pochvaluje si, že si lidé za kryptoměny masově kupují „jeho“ nové tenisky
    Pokud se Donald Trump stane opět prezidentem USA, proti bitcoinu ani kryptoměnám obecně nijak nezakročí. Trump to dnes řekl v rozhovoru pro CNBC. Doplnil, že jej pozitivně překvapilo, v jakém objemu lidé kryptoměnami platili za luxusní „Trump-tenisky“, které nedávno uvedl na trh.
  • Trump nemá zájem vést obchodní jednání s Čínou
    Prezident Spojených států Donald Trump v úterý "zavřel dveře" pro obchodní jednání druhé fáze s druhou největší ekonomikou na světě, Čínou, a zdůraznil, že nechce jednat s Pekingem o obchodu kvůli pandemii koronavirus.
  • Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč
    Začátek týdne na finančních trzích kalila italská politika, ale na většině trhů převládal pozitivní vývoj. Jeho základ při absenci jiných impulsů či dat tkvěl hlavně v pozitivním vývoji jednání USA - Čína o vzájemném obchodě. Zdá se ale, že tržní optimismus narostl přece jen moc. Stačilo pár dalších poznámek a vše je jinak, vybírají se zisky a peníze tečou do bezpečných aktiv.
  • Trump nerozumie národnému účtovníctvu. Clá mu nepomôžu znížiť obchodný deficit.
    Trump mal piatok zase raz hviezdny moment. Na twittri napísal, že je veľmi jednoduché vyhrať obchodnú vojnu. Keď má USA s nejakou krajinou obchodný deficit 100 mld., tak je riešením s ňou neobchodovať. Nepriamo teda opäť vyzval k obchodným obmedzeniam.
  • Trump novým prezidentom
    Mali ste pravdu. Všetci, ktorí hlasovali v našom prieskume za Trumpa, čo bola väčšina, mali pravdu. Opäť, na rozdiel od predvolebných prieskumov, zvíťazila zmena. Následky budú veľké.
  • Trump odlehčil napětí obchodní války, což trhům svědčí
    Americké akciové trhy dnes otevřely v zelených číslech. Děje se tak v reakci na Trumpovo odlehčení napětí v oblasti obchodní politiky s Čínou. Americký prezident včera naznačil, že je ochoten uvažovat o prodloužení obchodního příměří obou zemí. Index Dow Jones roste o 0,5 %, stejně jako S&P 500 a technologický Nasdaq si připisuje 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejlépe zahájily dnešní seanci energetické společnosti, které získávají 1,6 %. Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny ropy na světových trzích. Jen dnes cena vzrostla o 2 % na 54 USD za barel ropy. Dále se daří finančním institucím (+0,8 %) či zpracovatelům komodit (+0,6 %).
  • Trump odmítl u soudu všechna nová obvinění
    Donald Trump dnes u washingtonského soudu odmítl všechna nová obvinění z trestných činů, kterých se podle prokuratury dopustil po volbách prohraných v roce 2020, píší americká média. Úvodu exprezidentova třetího probíhajícího trestního řízení předsedala soudkyně Moxila Upadhyayaová, která však hlavní líčení nepovede. Bývalého šéfa Bílého domu seznámila s jeho právy, obviněními i s maximálními tresty, které mu hrozí v případě usvědčení. Ve čtyřech bodech obžaloby je to pět, dvakrát dvacet a deset let vězení.
  • Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem, ceny ropy rostou
    Ceny ropy po zveřejnění této zprávy mírně vzrostly. Obchodníci si však kladou otázku, zda není současný růst už přehnaný. Přestože podle mého názoru a vzhledem k technickým ukazatelům černé zlato ještě stále není předražené, blíží se k svému stropu.
  • Trump ohlásil vznik vlastní sociální sítě
    Bývalý americký prezident Donald Trump dnes ohlásil vznik vlastní sociální sítě. Nová aplikace má konkurovat velkým americkým digitálním firmám a postavit se jejich tyranii, dodal Trump. Služba by podle plánů měla být spuštěna ve zkušebním provozu v listopadu, uvedla agentura AP.
  • Trump opět dusí trhy. Chce slabší dolar a má ho
    Závěr týdne zůstal bez důležitých nových makrodat. O zábavu se trhům starají firemní výsledky, a zejména Donald Trump. Zatímco na trzích postupně chladlo napětí kolem obchodních válek, Trump ho znovu přiživil obviněním, že Čína i EU manipulovaly se svými měnami. Nadto se americký prezident rovnou opřel i do Fedu a utahování jeho měnové politiky. Trumpovi se nelíbí silnější dolar, neboť zhoršuje americkou konkurenceschopnost. Nelíbí se mu ani utahování, které "poškozuje vše, co jsme udělali". Prezident USA se podivil, že se zvyšují sazby, když má dojít ke splácení dluhu...
  • Trump opět hrozí Číně
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones posiluje o 0,1 %, S&P 500 přešlapuje na úrovni včerejší zavírací ceny a technologický Nasdaq klesá o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-0,5 %) a finančním institucím (-0,3 %). Daří se především energetickým společnostem (+1,1 %). Za rozkolísaností trhů stojí dvě proti sobě působící události. Tou pozitivní je, že dnes pokračují jednání mezi Spojenými státy a Mexikem, kde snahou je nalezení řešení, jak omezit přeshraniční imigraci. Cílem je vyhnout se pondělnímu uvalení 5% cel na veškeré mexické zboží. Mexický ministr zahraničí uvedl, že je optimistický ohledně dnešního výsledku jednání. Tou druhou událostí jsou hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa Číně. Té pohrozil, že je připraven rozšířit cla na další čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, nejdříve prý však tak plánuje udělat až po zasedání zemí G20, které se koná koncem června.
  • Trump opět hrozí Číně dalšími cly
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování okolo úrovní včerejších zavíracích cen. Index S&P 500 oslabuje o 0,1 %, Dow Jones prozatím hledá směr, kterým se vydat a technologický Nasdaq roste o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-1 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají síťová odvětví, jejichž akcie rostou o 0,5 %. Od včerejšího dne se opět vyhrocuje situace ohledně obchodní války s Čínou. Skupina amerických senátorů se chystá uzákonit zákaz obchodování s čínským Huawei pro všechny americké společnosti. To by vedlo k porušení současného příměří, které bylo dojednáno na konci června na zasedání zemí G20 v Ósace. Aby toho nebylo málo, tak americký prezident Donald Trump opět pohrozil Číně zavedením cel na zbývající exporty ve výši 325 mld. USD. Stalo se tak po jeho komentáři, že k uzavření obchodní dohody vede ještě dlouhá cesta.
  • Trump opět hrozí vyššími cly na čínské zboží
    Donald Trump na Twitteru oznámil plán zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Dále Trump „tweetnul“, že je připraven uvalit 25 % cla na zbývající čínské dovozy ve výši zhruba 300 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody.
  • Trump opět šokuje, zavádí nová cla. Hraje vabank a nic jiného mu už nezbývá, čas je ovšem na straně Pekingu
    Americký prezident Donald Trump opět zaskočil trhy. Včera oznámil, že od 1. září uvalí další cla na čínský dovoz. Zatím jde „pouze“ o desetiprocentní dodatečné zatížení čínského dovozu v ročním objemu 300 miliard dolarů. Jenže se jedná o zboží, na něž dosud Trump svá cla neuvalil. Celkově tak bude od září jeho cly zatížen prakticky veškerý čínský import do USA.
  • Trump oslabil světové trhy, Babiš pražskou burzu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Index Dow Jones oslabuje o 1,1 %, S&P 500 klesá o 1,2 % a technologický Nasdaq přichází o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře daří technologickým firmám (-1,5 %) a průmyslovým podnikům (-1,4 %). V zisku se podařilo otevřít pouze energetickým společnostem, jejichž akcie rostou o 0,4 %. Hlavním důvodem poklesů akciových indexů po celém světě je včerejší oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu zvýšit sazbu dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD z 10 % na 25 % s platností od tohoto pátku. Současně také Trump pohrozil, že je připraven uvalit 25% cla na zbývající čínské dovozy ve výši 325 mld. USD. Důvodem jeho rozhodnutí jsou údajně snahy Číny na přejednávání částí obchodní dohody, což Trumpovi přijde nepřijatelné. Minulý týden se spekulovalo o možném ukončení jednání tento pátek, proto Trumpovy hrozby mohou být jen dodatečným napětím a stimulem k rychlejšímu uzavření obchodních jednání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank