Neděle 22. prosince 2024 02:33
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Ranní okénko - Ceny výrobců klesají i v Německu

22.08.2023 10:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
 

Aktuální hodnoty měny/komodity/indexy:

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

 

Aktuál

1D

6M

 

 

 

EUR/CZK


24,03

0,09%

1,5%

 

 

 

S&P 500

4399,8

0,69%

9,7%




USD/CZK

22,01

-0,09%

-1,4%

 

 


NASDAQ

13497,6

1,56%

16,5%




EUR/USD

 

1,092

0,24%

3,0%

 

 

 

DAX

15603,3

0,19%

0,8%

 

 

 

USD/PLN

4,093

-0,07%

-8,6%




PX

1352,95

0,18%

-2,6%




Ropa Brent

USD/barel

84,41

-0,17%

-0,4%

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zlato

USD/unce

1898

0,21%

3,1%











Aktualizováno

8:45

Zdroj: Thomson Reuters

Výhled:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ani dnešek není nabitý ekonomickými údaji, a tak se dozvíme pouze dílčí výsledek z nemovitostního trhu ve Spojených státech amerických, a to konkrétně o prodeji existujících domů. Meziměsíčně se očekává, že v červenci bylo prodáno podobné množství již existujících domů jako v červnu (4,15 mil.), ale oproti červenci předchozího roku by mělo dojít k poklesu o více než 600 tis. Výsledek napoví, v jaké kondici se nachází tamní nemovitostní trh, který společně s trhem práce táhnul inflaci do této doby nahoru. Právě tyto dva dílčí trhy dělají největší starosti americkému Fedu k naplnění jeho 2% inflačního cíle. I toto téma bude pravděpodobně probíráno na každoročním setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole, které se uskuteční na konci tohoto týdne.

Pohled zpět:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Včera jsme zaznamenali pouze jediný zajímavější ekonomický údaj, který dorazil z Německa a týkal se cen výrobců. Výsledek to byl velmi pozitivní, kdy se ceny výrobců snížily mnohem razantněji, než predikoval trh. V červenci klesly ceny výrobců oproti červnu o 1,1 % a v meziročním srovnání dokonce o 6 %. Naposledy meziročně ceny výrobců klesaly během roku 2020. Podobně jako české podniky i ty německé čelí nízké poptávce, v případě našeho západního souseda především z Číny, jejíž ekonomický růst po období lockdownů nedosahuje původně předpokládané výše. Němečtí výrobci tak i vzhledem k nižším nákladům korigují své ceníky. Inflační tlaky na nabídkové straně tak dále zvolňují, což by se konsekvenčně mělo projevit také v cenách pro konečné spotřebitele. 

Akciové trhy zažily povedený vstup do nového týdne. Americký index S&P 500 si připsal 0,7 %, ale zdaleka tím nesmazal ztráty, které utrpěl v minulém týdnu. Německý DAX a pražský PX sice nedosáhly na takový jednodenní zisk, ale ani kladný výsledek ve výši téměř 0,2 % investory neurazí. Koruna se pohybuje těsně nad úrovní 24 EUR/CZK.

Dnešní makroekonomické ukazatele:  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Čas

Země

Událost

 

 

 

 

 

RB/RBI

Trh

Předchozí

 

 

 

 

16:00

USA

Prodeje existujících domů (červenec, v mil.)

-

4,15

4,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hospodářské výsledky:

Lowe'S Cos Inc, Medtronic Plc

Co bude:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÚT: USA prodeje existujících domů
ST: SRN PMI; EUR PMI, spotřebitelská důvěra; USA PMI, prodeje nových domů
ČT: ČR konjukturální průzkum; USA týdenní data z trhu práce, prodeje zboží dlouhodobé spotřeby
PÁ: SRN Ifo index

Autor: Martin Kron, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Editor: Vratislav Zámiš, analytik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní okénko - Ceny německých výrobců rekordně vzrostly
    Před necelou hodinou zveřejnil německý statistický úřad údaj o zářijovém vývoji cen výrobců. Ty překvapily výrazně větším zdražením. Meziměsíčně přidaly 2,3 % po srpnových 1,5 %, přičemž se čekal růst o 1,1 %. Meziročně jsou tak na 14,2 % z 12,0 %. Největší podíl měly ceny energií. Pro ČR je to signálem, že ceny importu v dohledné době nepoleví. Dále nás dnes čeká finální číslo pro zářijovou spotřebitelskou inflaci v eurozóně. Ta měla dosáhnout na meziročních 3,4 %, nejvýše od roku 2008. Jádrová inflace, která nezahrnuje ceny energií a potravin, ale měla činit 1,9 %, což je ale také nejvíce od roku 2008. Nicméně nižší jádrová, než celková inflace naznačuje, že ve srovnání s vývojem v Česku hrají v eurozóně přímo v ekonomice „vytvořené“ poptávkové cenové tlaky prozatím menší roli a vyšší inflace odráží spíše externí s covidem spojené nákladové faktory, jako růst cen energií a pohonných hmot, zdražování výrobního materiálu, či reakce německé vlády (dočasné snížení sazby DPH a její následné navrácení na původní úroveň). Obě míry inflace (jádrová i celková) se přitom v eurozóně odrážely na začátku roku od podobně nízké úrovně poblíž nuly.
  • Ranní okénko - Ceny německých výrobců vyhnaly extrémně vysoko energie
    Ani dnešek toho z pohledu ekonomických dat moc nenabídne. V Německu byly dnes ráno zveřejněny ceny výrobců za říjen, které stejně jako v případě ČR překvapily výrazně silnějším nárůstem. Další údaje dorazí jen z regionu, kde polský statistický úřad vydá data o zaměstnanosti a růstu mezd. Jedná se o důležitý údaj, jelikož právě Polsko společně s Maďarskem a Českem zažívá zvýšené inflační tlaky, které utahující se trh práce může dále podporovat. Výhled vývoje inflace vypadá pro region obdobně: inflace se do konce roku či začátku 2022 zvýší, se zpomalováním počítáme až ve druhé polovině roku.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců napoví o dalším směřování německé ekonomiky
    Dnes bude v Německu zveřejněna statistika cen německých výrobců. Tento ukazatel v měsíci dubnu nečekaně mírně vzrostl ve srovnání s měsícem března. Mělo by se jednat ale pouze o odchylku od trendu a v květnu by se ceny německých výrobců měly navrátit na sestupnou dráhu. Trh očekává v průměru pokles o 0,7 %. Květnové srovnání letošního a minulého roku přinese další zvolnění nabídkových cenových tlaků, kdy ceny průmyslových výrobců by se měly dostat pod 2 %. To jsou zajisté dobré zprávy z pohledu snižování německé inflace potažmo inflace celé eurozóny.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců v eurozóně se rychle blíží k 20 %
    Ceny výrobců v eurozóně by měly za říjen vykázat další svižný růst. V meziročním srovnání se dostanou do blízkosti 19 %, aktuálně jsou na 16 %, již tak rekordní úrovni. Z eurozóny a posléze i z USA dorazí informace z trhu práce – v eurozóně se dozvíme míru nezaměstnanosti za říjnové období a na druhé straně oceánu vyjde týdenní statistika o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Finanční trh se od prvních zpráv o nové variantě Covidu v závěru minulého týdne již zklidnil. Česká koruna již stihla oproti euru sestoupit ze slabší úrovně okolo 25,70, kam ji obavy ze zhoršení pandemie vyhnaly. Aktuálně se obchoduje za 25,46 za euro, zhruba stejně jako v polovině uplynulého týdne. V posilování pokračovaly i měny regionu – polský zlotý a maďarský forint.
  • Ranní okénko - Ceny průmyslových výrobců v eurozóně zůstávají utlumené
    Dnešek nenabízí z české ekonomiky žádné události, dochází ovšem k posunu tabulky PES na třetí stupeň, což mimo jiné znamená otevření obchodů a služeb. Naši pozornost tak obrátíme k dění v eurozóně a USA.
  • Ranní okénko - Ceny ve výrobě v USA dokreslí pohled na inflační tlaky
    Dnes bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB a ceny průmyslových výrobců v USA, které doplní včera zveřejněnou statistiku cen spotřebitelských. Očekávané vzedmutí inflace dorazilo v plné síle a nárůstem o 0,8 % m/m překonalo tržní odhad (0,2 % m/m). Akciové trhy reagovaly korekcí dolů, výnosy amerických dluhopisů vzrostly a dolar posílil vůči euru i koruně. Průmyslová výroba v eurozóně zaostala za očekáváními.
  • Ranní okénko - Ceny v Německu klesají
    Dnes patrně nejzajímavější údaj dorazí z Německa, kde vychází výsledek listopadové inflace. Očekáván je pokles nejen v meziroční míře, ale i celkově v cenové hladině, kdy meziměsíčně by ceny měly poklesnout o 0,3 %. První příchozí data ze spolkových států naznačují, že výsledek za celé Německo bude pravděpodobně blízko tomuto odhadu. V meziročním srovnání by harmonizovaná míra inflace měla poklesnout z 3,0 % na 2,7 % (respektive z 3,8 % na 3,5 % u indexu CPI).
  • Ranní okénko - Ceny v průmyslu snižují dynamiku, zasedat bude maďarská centrální banka
    Dnes bude v Německu, stejně jako včera v Česku, zveřejněn index PPI, který napoví, jak se vyvíjí cenová hladina v průmyslovém sektoru našeho největšího exportního partnera. Po vysoké inflaci let 2021-2022 tam výrazný cenový propad na konci roku 2022 odstartoval sérii deflačních kroků zpět, které by se měly stabilizovat v tomto roce. Dynamika průmyslových cen je zatím v porovnání s předchozími lety značně snížená a z měsíce na měsíc dochází jen k nepatrným změnám.
  • Ranní okénko - Ceny v průmyslu zamíří do záporných čísel
    Již za několik málo minut dorazí z Česka statistika cen ve výrobě, kde u průmyslových výrobců docházelo již v průběhu roku 2023 k postupné normalizaci, která by měla pokračovat i v rámci letošního roku. Meziměsíčně sice očekáváme nárůst okolo 3 % (medián: +2,2 %), ten bude ale daný zejména vývojem cen energií, jako je například nárůst regulované složky u ceny elektřiny. Vzhledem k vyšší srovnávací základně a postupnému poklesu cen během loňského roku by se meziroční dynamika měla i tak dostat do záporných čísel. Pokud se tento odhad potvrdí, půjde o první meziroční pokles od konce roku 2020.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců jako na houpačce
    Ekonomický kalendář pro tento týden otevřely ceny českých průmyslových výrobců. Jejich vývoj je jako na houpačce. Po zpomalení meziměsíčního tempa na 0,3 % v červenci a dokonce poklesu o 0,1 % v srpnu se oproti navázání na předchozí dva měsíce dostavilo nečekané zvýšení o 1,2 %. Stejné tempo se očekává i od německých výrobních cen, s tím rozdílem, že ty během srpna již vykázala velmi svižný růst o 7,9 % meziměsíčně. Dále nás v tomto týdnu čekají výsledky průzkumů – v Evropě ZEW index a spotřebitelská důvěra, v USA Empire State a Philly Fed Index. Indikátory patrně potvrdí slabou důvěru v ekonomiku a současně pochmurnější výhled v Evropě. V USA se s „tvrdými“ daty z reálné ekonomiky ohlédneme i o měsíc zpět, konkrétně na vývoj zářijové průmyslové výroby, která byla dle odhadů blízko stagnace (3-měsíční průměrný meziměsíční růst činí 0,1 %). Na zhruba stagnaci poukazuje i ISM index pro průmysl na 50,6 bodech. Celkově tak očekáváný vývoj ekonomických dat pro tento týden nepřipravuje pro náladu na finančním trhu úlevu. Na druhé straně by se ale neměla dostavit žádná pro investory dosud neznámá informace.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců nabírají tempo
    Jedinou významnější makroekonomickou událostí dnešního dne bude zveřejnění březnového údaje o vývoji cen průmyslových výrobců v tuzemsku. Ty budou podle nás taženy hlavně cenami produktů navázaných na zdražující ropu a svou roli sehrají i zádrhely v dodavatelských řetězcích. Po ještě relativně umírněné cenové dynamice z února (1,4 % meziročně), tak očekáváme svižné zrychlení až na 2,8 %, což by v meziměsíčním srovnání odpovídalo 0,9 %. Se svým odhadem se tak nacházíme mírně nad konsenzem trhu, ovšem dnes ráno zveřejněný údaj z Německa, který právě tržní odhady citelně předčil, naznačuje, že bychom se překvapivě svižné cenové dynamiky mohli dočkat i u nás.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců pod tlakem zdražujících energií
    Dnes se podíváme na inflaci z jiného úhlu pohledu. V Německu dnes ráno vyšla březnová statistika cen průmyslových výrobců a za několik málo minut následuje zveřejnění tuzemských cen. Výrazně silnější meziměsíční zdražení německých výrobců (o 4,9 % namísto očekávaných 2,7 %) je varováním, že podobné překvapení se může objevit i ve zprávě ČSÚ. Mezi hlavními důvody březnového zdražení u německých výrobců je nárůst cen energií (+10,4 % m/m), především pak dovozních cen zemního plynu.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců rostou o více než 21 %, první ukazatele projeví vliv války na Ukrajině
    Ekonomický kalendář dnes v 9 odstartovaly české ceny průmyslových výrobců, které meziročně ukázaly opět pádivé hodnoty okolo 20 %. Německý ZEW index, měřící sentiment u aktérů na finančním trhu, bude jedním z prvních měkkých ukazatelů reflektujících válku na Ukrajině a čeká ho tak s největší pravděpodobností strmý pád. Lednový průmysl z eurozóny ještě „postižený“ válkou nebude a proti prosinci by měl víceméně stagnovat.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců si patrně udrží svižné tempo i v nejbližších měsících
    Podrobněji jsme se březnové statistice cen českých výrobců věnovali v komentáři. Ceny výrobců v průmyslu meziměsíčně přidaly 1,4 %, oproti předchozím 0,7 %, čímž se meziročně dostaly na 3,3 %, po minulých 1,4 %. Za celé první čtvrtletí si v průměru připsaly +1,6 % r/r. Kromě vyšších cen energií (+5,6 % r/r), přispělo k celkovému březnovému růstu průmyslových cen také zdražení meziproduktů (+5,4 % r/r). Vývoj tak reflektuje růst cen komodit zejména ropy či například kovů, jež vede k vyšším nákladům. K růstu cen došlo i v ostatních kategoriích – ve stavebních pracích o 1,9 % r/r (v únoru o 1,8 %) a v zemědělství o 0,4 % r/r (v únoru ještě pokles o 1,6 %). Ke zvolnění meziroční dynamiky cen došlo pouze ve službách v podnikatelské sféře, z 1,4 % na 0,7 %.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců v Německu opět výrazně poklesnou
    Tento týden uzavřou ceny výrobců v Německu za září. Po výrazném meziročním poklesu v srpnu (-12,6 %) se očekává ještě razantnější pokles (-14,1 %), který by byl vůbec tím největším v historii našeho západního souseda. V meziměsíčním vyjádření je predikován růst o 0,4 %, což je podobné tempo jako v srpnu (0,3 %). Byl by to třetí meziměsíční nárůst v tomto roce, ve zbývajících měsících jsme evidovali deflaci u cen výrobců. Rovněž bude zveřejněna statistika nově zaregistrovaných aut v Evropské unii, což nám přinese dílčí informaci o výkonu ekonomiky. Dosavadní tempo registrací nových aut v tomto roce bylo v meziročním vyjádření dvouciferné i vzhledem k dodavatelským problémům v minulém roce v návaznosti na energetickou krizi, ale i na pandemickou krizi.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců v Německu zvolnily tempo
    Dnes se podíváme na inflaci skrz výrobní stranu ekonomiky. Červnové výsledky byly ráno zveřejněny v Německu. Následují pro Česko a Polsko. Ceny německých výrobců se v červnu zvýšily výrazně méně, než trh předpokládal – po meziměsíčním růstu cen o 1,6 % v květnu následoval růst o 0,6 % (medián očekávání 1,5 %). Včera se na trh dostala zpráva, že ECB bude na čtvrtečním zasedání zvažovat rovnou dvojité zvýšení sazeb, tedy o půl namísto avizovaného čtvrt procentního bodu.
  • Ranní okénko - Ceny výrobců zůstávají zvýšené, trh vyčkává měsíční statistiku z amerického trhu práce
    Po včerejším slabém růstu zaměstnanosti v USA – report ADP skončil výrazně pod odhady – je dnes na řadě další údaj z tamního trhu práce. Tentokrát dorazí týdenní statistika počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Trh očekává nepatrné zlepšení. Jedná se ale o relativně volatilní ukazatel, a tak by případné překvapení nemělo mít výraznější odezvu na finančním trhu. K citelnějšímu poklesu počtu žádostí by mohlo dojít v druhé polovině září, protože přestane platit řada pandemických podpůrných programů pro nezaměstnané. Otázkou je, zda následně uvidíme také klesající trend volných pracovních míst.
  • Ranní okénko - Ceny v zemědělství klesají, jaký dopad to bude mít na ceny potravin?
    Dnešní den přinese zajímavější údaje pouze z USA, kde vyjdou nejnovější údaje o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, kdy se očekává mírný pokles oproti předchozímu týdnu. Pokud se výsledek výrazně neodchýlí od mediánu trhu a předchozí hodnotě, tak reakce trhu by měla být střízlivá. Zveřejněn bude rovněž výsledek tzv. Leadingu indexu, pomocí kterého lze odhalit signály obratu ve vývoji ekonomického cyklu. Predikce červencového výsledku ukazuje mírné zlepšení ve srovnání s červnem, ale zásadní rozdíl v dosavadním směřování americké ekonomiky by neměl přijít.
  • Ranní okénko - Co čekat od červnové inflace?
    Nastávající týden bude bohatý zejména na data z USA. Kromě údajů o inflaci dorazí sentiment v průmyslu a před kongresem vystoupí šéf Fedu Powell. Ekonomických údajů z eurozóny bude poskrovnu. Z toho mála bude dominovat průmyslová výroba, která podle už dostupných informací z některých členských států zvolnila v květnu tempo. Z českého pohledu bude důležité především zítřejší zveřejnění červnové inflace.
  • Ranní okénko - Co čekat od dnešního zveřejnění americké inflace?
    Makroekonomické dění se dnes bude soustředit zejména na USA. Vyjde zářijová inflace a Fed zveřejní zápis z posledního zasedání. Důležité události se ale odehrají i v Evropě. Ve Vídni vydá OPEC, seskupení států vyvážejících ropu, měsíční zprávu o situaci na trhu. Ta bude pro investory s ohledem na růst cen ropy a dalších komodit, včetně zdražování energií, zajímavější než za normálních okolností. Jak se růst nákladů a celkově napjatá situace v dodavatelských řetězcích odráží na objemu výroby, nastíní dnes dopoledne údaj o průmyslové výrobě v eurozóně.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster