Pátek 27. prosince 2024 19:06
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new

Trump nerozumie národnému účtovníctvu. Clá mu nepomôžu znížiť obchodný deficit.

05.03.2018 14:50  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline

Trump mal piatok zase raz hviezdny moment. Na twittri napísal, že je veľmi jednoduché vyhrať obchodnú vojnu. Keď má USA s nejakou krajinou obchodný deficit 100 mld., tak je riešením s ňou neobchodovať. Nepriamo teda opäť vyzval k obchodným obmedzeniam.

Čo si o praktickosti tohto „jednoduchého riešenia“ myslia trhy, ukázali výpredaje na akciách, ktoré prišli v reakcii na zverejnenie plánu pre zavedenie ciel na importy ocele a hliníka.

Plán na zavedenie ciel bol zrejme reakciou na roztiahnutie obchodného deficitu v posledných mesiacoch. V januári dosiahol obchodný deficit pri tovaroch takmer 75 mld. dolárov, čo je najvyššia úroveň od roku 2008.

Vývoj salda obchodnej bilancie v USA (v mld. USD)

Paradoxne, k väčším obchodným deficitom prispievajú aj Trumpove politiky. A budú prispievať aj naďalej, čiže obchodný deficit by mal ostať vysoký. A Trump bude ešte viac zúrivý.

Začnime tým, čo je vlastne obchodný deficit.

Účtovanie medzinárodných transakcií je podvojné účtovníctvo – každá transakcia musí mať svoju protistranu. Platobná bilancia teda musí byť nulová. Jej bežný účet, ktorý zahŕňa najmä toky tovarov a služieb (t.j. obchodnú bilanciu) a v menšom objeme aj toky príjmov a transferov, je zrkadlovým obrazom kapitálového účtu. Ten zase zahŕňa toky investícií, prípadne aj toky devízových intervencií centrálnych bánk. Tak ako sa v podnikovom musí rovnať ľavá a pravá strana súvahy, tak sa v národnom účtovníctve sa musia rovnať bežný a kapitálový účet platobnej bilancie. Teda, keď má krajina deficit na obchodnej bilancii, musí mať prebytok na kapitálovej bilancii a naopak.

Trumpove politiky nepriamo zvyšujú prebytok na kapitálovom účte, ktorý odzrkadľuje úspory a investície v ekonomike. Keď sú investície vyššie ako úspory, tak musí krajina importovať kapitál. T.j. predať do zahraničia majetkové podiely vo firmách (akcie), korporátny, alebo verejný dlh. Daňová reforma má v tomto kontexte dva dopady:

  • Zníženie daní pre firmy priláka do USA viac zahraničných investícií
  • Vyšší deficit verejných financií musí byť pri nízkej miere domácich úspor financovaný predajom dlhu do zahraničia.

To všetko zvýši prebytky na kapitálovom účte. A to ešte plánuje Trump vysoké investície do infraštruktúry. Keď mu to prejde, tak budú musieť USA doviezť ešte viac kapitálu. Vyššie prebytky na kapitálovom účte musia z definície priniesť vyššie deficity na bežnom účte platobnej bilancie. Veľmi zjednodušene povedané, vyššie investície do americkej ekonomiky vygenerujú dodatočnú potrebu tovarov a služieb, ktoré bude potrebné do USA importovať.

Tento celý proces sa zjednodušene vyjadruje jednoduchou rovnicou, ktorá vychádza z výpočtu HDP (HDP = spotreba + investície + obchodná bilancia; HDP – spotreba = úspory):

Exporty – Importy = Úspory – Investície

Keď teda Trumpove politiky zvyšujú investície pri nízkej miere úspor, tak to prináša zhoršenie obchodnej bilancie (teda rozdielu medzi exportmi a importmi).

Zavedenie ciel na oceľ a hliník na tom vôbec nič nezmení. Deficit úspor v porovnaní s investíciami je nutné dorovnať dovozom kapitálu, za ktorý sa následne dovezú tovary a služby. V prípade zavedenia ciel sa udeje akurát to, že znížia aj importy aj exporty, čo krajinu ochudobní oproti jej potenciálu, keďže zníži jej možnosti využívať špecializáciu k vyššej produktivite.

Obchodné deficity/prebytky môže znížiť len zmena úspor a/alebo investícií. Historicky pekný príklad poskytuje Nemecko. Po zjednotení sa krajina dostala z vysokého prebytku obchodnej bilancie do mínusu. Nie kvôli tomu, že klesol dopyt zahraničia po nemeckých výrobkoch (alebo že by niekto zaviedol clá). Ale z toho dôvodu, že východné Nemecko si vyžadovalo masívne investície. Tie jednak spotrebovali časť západonemeckej produkcie, ktorá išla predtým na export. A takisto zvýšili importy tých produktov potrebných pre investície, ktoré si Nemecko nedokázalo samo vyrobiť.

Vývoj salda obchodnej bilancie Nemecka

Trumpovi to teda nemôže vyjsť z matematického pohľadu, lebo robí politiky, ktoré nepriamo obchodný deficit zvyšujú. Pravá ruka teda robí niečo iné ako ľavá. Som zvedavý, že kto bude na vine, keď sa mu nepodarí obchodné deficity znížiť.

Paradoxne, by jeho ciele naplnila recesia v USA. Tá by zvýšila mieru úspor a poslala nadol súkromné investície, čo by podľa spomínanej rovnice zlepšilo obchodnú bilanciu. Pekne je to vidno aj v úplne prvom grafe, podľa ktorého recesia v rokoch 2008-2009 znížila deficit obchodnej bilancie na polovicu. Teda v Trumpovom videní sveta, podľa ktorého je cieľom ekonomickej politiky dosahovať obchodné prebytky, môže byť recesia pre USA politickým úspechom.

 

P.S.:

Myšlienka, že cieľom ekonomickej politiky má byť maximalizácia exportov a minimalizácia importov, ktorá vedie k hromadeniu zlata, siaha až do stredoveku (merkantilizmus). Vyvrátil ju už praotec ekonómie Adam Smith podľa ktorého by mali cieľom ekonomickej politiky to, aby ľudia mali k dispozícii čo najviac tovarov a služieb a nie to, že koľko zlata národ naakumuluje.

Ja by som k tomu dodal ešte to, že cieľom by malo byť to, aby bolo k dispozícii UDRŽATEĽNE čo najviac tovarov a služieb. Vysoký obchodný deficit totiž implikuje, že na jeho financovanie musí krajina prilákať kapitál zo zahraničia. A čím viac ho v pomere k HDP priťahuje, tým viac sú domáca spotreba a investície závislé na príleve kapitálu zo zahraničia, čo v prípade neefektívneho využitia importovaného kapitálu nemusí byť udržateľné.

V minulosti rozťahovanie obchodných deficitov viackrát nedopadlo dobre. Namiesto toho, aby sa dovezený zahraničný kapitál efektívne investoval, tak bol prežraný na trhu s bývaním (USA, Írsko, Španielsko), či na kupovanie si voličov (Grécko, Portugalsko). Čiže vyššie obchodné deficity sú pre mňa znakom možných nerovnováh, ale nie znakom toho, či je krajina chudobná, alebo bohatá.

Byť na druhej strane barikády, teda mať vysoké obchodné prebytky, tiež nie je bohviečo. Dnes, keď už finančný systém nebeží na zlate, ale na finančných aktívach, tak krajiny s obchodnými prebytkami (teda také, ktoré majú viac úspor ako investícií) držia namiesto zlata zahraničné akcie, dlhopisy, či úvery. Pokojne môže dôjsť k tomu, že ich nebudú držať v akciách Applu, či Microsoftu, ale v amerických a španielskych hypotékach, či v gréckom štátnom dlhu. Tak ako Nemci počas finančnej a dlhovej krízy, ktorí následne museli sanovať svoje banky, v ktorých boli uložené nadmerné domáce úspory.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump na setkání těžařů BTC prohlásil, že kryptoměny miluje a rozumí jim!
    Několik těžařů kryptoměn se v úterý večer sešlo v Mar-a-Lago na setkání s prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem, který slíbil, že se jich bude zastávat na mezinárodní úrovni. Mezi účastníky byli zástupci špičkových těžařských společností zabývajících se těžbou bitcoinů, jako jsou CleanSpark, Riot Platforms, Marathon Digital, a další významní hráči v oboru.
  • Trump naštval Dány, nechtějí mu prodat Grónsko. Situace může nahrát Rusům a Gazpromu
    Americký prezident Donald Trump rozlítil Dány. Zrušil návštěvu skandinávské země, plánovanou na září, protože dánská premiérka Mette Frederiksenová s ním odmítla probírat možný prodej Grónska.
  • Trump naznačil připravenost zahájit proces předání moci
    Americký prezident Trump tři týdny po volbách poprvé veřejně nepřímo připustil, že jeho nástupcem v Bílém domě bude Joe Biden. Ve zprávě na sociální síti Twitter naznačil, že svému týmu dal pokyn zahájit kroky směřující k předání moci nové administrativě. Nezapomněl ovšem dodat, že v právních bitvách o konečný výsledek voleb hodlá pokračovat.
  • Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu
    Na hlavních trzích bude zřejmě závěrem týdne pokračovat obchodování bez nosného tématu či trendu. Američtí hráči se sice vrátí, ale jen ve zkrácené obchodní seanci. Mezi jejich svátkem a víkendem zřejmě bude aktivita znovu tlumená. Navíc ani dnes nejsou na programu události, které by měly motivovat k větším akcím.
  • Trump, nebo Biden, otrlý egocentrik, nebo "dědeček hříbeček"? Kdo je lepší pro ekonomiku?
    Americká média a bubliny sociálních sítí polarizují politickou scénu natolik, že ve finále proti sobě stojí totálně otrlý Trump a „dědeček hříbeček“ Biden. Prvnímu jeho egocentrická otrlost umožňuje, aby po něm mediální útoky, které by málokdo jiný snesl, stékaly jako po teflonu. Druhý je tak široce konsensuální, ale i natolik bez barvy a zápachu, že může z pozice „méně výrazného ze dvou zel“ oslovit nakonec rozhodující část voličů. Prezidentskému klání tak ale bohužel chybí kandidát, který by Americe v příštích čtyřech letech mohl vrátit to, čím bývala. Přirozeně respektovanou velmocí.
  • Trump nedokáže pretlačiť svoje sľuby cez Kongres. Akcie a dolár strácajú
    Akcie a dolár sú dnes pod tlakom. Trumpovi sa nepodarilo „zreformovať“ Obamacare aj napriek republikánskej väčšine v Snemovni reprezentantov. Nedokázal nájsť balans medzi požiadavkami ultra-konzervatívnych republikánov (Freedom Caucus) a umiernených republikánov (Tuesday Group). Keď sa republikáni nedokázali dohodnúť ani Obamacare, ktorú 7 rokov bez prestávky kritizujú, tak sa vynárajú obavy aj ohľadom ďalších, kľúčovejších, bodov Trumpovho programu, ktoré pomohli zvýšiť optimizmus v americkej ekonomike a pomohli nahor akciám a do určitej miery aj doláru. Tými sú:
  • Trump nechce spěchat s dohodou a akcie znovu míří dolů. Ztrácí i dolar
    Ranní optimismus bere odpoledne za své. Zatímco se trhy nadchly pro možnost, že čínsko-americká jednání ještě mohou zabránit podstatným škodám z cel, zaskočil je opět Donald Trump. Ten prohlásil, že v rozhovorech s Čínou není kam spěchat, neboť z cel budou USA profitovat daleko více než z jakékoli smlouvy.
  • Trump nemá v úmyslu zakročit proti bitcoinu či kryptoměnám obecně, vrátí-li se do Bílého domu. Dnes to řekl v rozhovor pro CNBC, pochvaluje si, že si lidé za kryptoměny masově kupují „jeho“ nové tenisky
    Pokud se Donald Trump stane opět prezidentem USA, proti bitcoinu ani kryptoměnám obecně nijak nezakročí. Trump to dnes řekl v rozhovoru pro CNBC. Doplnil, že jej pozitivně překvapilo, v jakém objemu lidé kryptoměnami platili za luxusní „Trump-tenisky“, které nedávno uvedl na trh.
  • Trump nemá zájem vést obchodní jednání s Čínou
    Prezident Spojených států Donald Trump v úterý "zavřel dveře" pro obchodní jednání druhé fáze s druhou největší ekonomikou na světě, Čínou, a zdůraznil, že nechce jednat s Pekingem o obchodu kvůli pandemii koronavirus.
  • Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč
    Začátek týdne na finančních trzích kalila italská politika, ale na většině trhů převládal pozitivní vývoj. Jeho základ při absenci jiných impulsů či dat tkvěl hlavně v pozitivním vývoji jednání USA - Čína o vzájemném obchodě. Zdá se ale, že tržní optimismus narostl přece jen moc. Stačilo pár dalších poznámek a vše je jinak, vybírají se zisky a peníze tečou do bezpečných aktiv.
  • Trump nesouhlasí s využíváním raket USA k úderům v Rusku
    Zvolený americký prezident Donald Trump v rozhovoru s časopisem Time, který jej dnes jmenoval osobností roku, kritizoval ukrajinské nasazení amerických raket k úderům v ruském vnitrozemí. Hovořil také o tom, jak hodlá zakročit proti nelegální migraci, a naznačil, že by mohl změnit přístup k očkování dětí. Časopis Time dnes zveřejnil plný přepis rozhovoru s tím, že přečíst jej celý čtenáři potrvá průměrně 59 minut.
  • Trump novým prezidentom
    Mali ste pravdu. Všetci, ktorí hlasovali v našom prieskume za Trumpa, čo bola väčšina, mali pravdu. Opäť, na rozdiel od predvolebných prieskumov, zvíťazila zmena. Následky budú veľké.
  • Trump: očakávania sa stretnú s realitou
    Po amerických voľbách prudko vzrástol optimizmus všetkých možných subjektov v americkej ekonomike. Indexy dôvery sú na najvyšších úrovniach za posledné roky. Pre ilustráciu som vytvoril kompozitný index dôvery v americkú ekonomiku, ktorý pozostáva z deviatich popredných indexov sentimentu (zahŕňa indexy dôvery výrobcov, nevýrobnej sféry, domácností, malých podnikov a stavebníkov). Vzhľadom na to, že rôzne indexy používajú rôzne škály, som ich historický vývoj meral na základe násobku smerodajnej odchýlky od priemeru.
  • Trump odlehčil napětí obchodní války, což trhům svědčí
    Americké akciové trhy dnes otevřely v zelených číslech. Děje se tak v reakci na Trumpovo odlehčení napětí v oblasti obchodní politiky s Čínou. Americký prezident včera naznačil, že je ochoten uvažovat o prodloužení obchodního příměří obou zemí. Index Dow Jones roste o 0,5 %, stejně jako S&P 500 a technologický Nasdaq si připisuje 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejlépe zahájily dnešní seanci energetické společnosti, které získávají 1,6 %. Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny ropy na světových trzích. Jen dnes cena vzrostla o 2 % na 54 USD za barel ropy. Dále se daří finančním institucím (+0,8 %) či zpracovatelům komodit (+0,6 %).
  • Trump odmítl u soudu všechna nová obvinění
    Donald Trump dnes u washingtonského soudu odmítl všechna nová obvinění z trestných činů, kterých se podle prokuratury dopustil po volbách prohraných v roce 2020, píší americká média. Úvodu exprezidentova třetího probíhajícího trestního řízení předsedala soudkyně Moxila Upadhyayaová, která však hlavní líčení nepovede. Bývalého šéfa Bílého domu seznámila s jeho právy, obviněními i s maximálními tresty, které mu hrozí v případě usvědčení. Ve čtyřech bodech obžaloby je to pět, dvakrát dvacet a deset let vězení.
  • Trump odstoupil od jaderné dohody s Íránem, ceny ropy rostou
    Ceny ropy po zveřejnění této zprávy mírně vzrostly. Obchodníci si však kladou otázku, zda není současný růst už přehnaný. Přestože podle mého názoru a vzhledem k technickým ukazatelům černé zlato ještě stále není předražené, blíží se k svému stropu.
  • Trump ohlásil vznik vlastní sociální sítě
    Bývalý americký prezident Donald Trump dnes ohlásil vznik vlastní sociální sítě. Nová aplikace má konkurovat velkým americkým digitálním firmám a postavit se jejich tyranii, dodal Trump. Služba by podle plánů měla být spuštěna ve zkušebním provozu v listopadu, uvedla agentura AP.
  • Trump opět dusí trhy. Chce slabší dolar a má ho
    Závěr týdne zůstal bez důležitých nových makrodat. O zábavu se trhům starají firemní výsledky, a zejména Donald Trump. Zatímco na trzích postupně chladlo napětí kolem obchodních válek, Trump ho znovu přiživil obviněním, že Čína i EU manipulovaly se svými měnami. Nadto se americký prezident rovnou opřel i do Fedu a utahování jeho měnové politiky. Trumpovi se nelíbí silnější dolar, neboť zhoršuje americkou konkurenceschopnost. Nelíbí se mu ani utahování, které "poškozuje vše, co jsme udělali". Prezident USA se podivil, že se zvyšují sazby, když má dojít ke splácení dluhu...
  • Trump opět hrozí Číně
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování různorodě. Index Dow Jones posiluje o 0,1 %, S&P 500 přešlapuje na úrovni včerejší zavírací ceny a technologický Nasdaq klesá o 0,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-0,5 %) a finančním institucím (-0,3 %). Daří se především energetickým společnostem (+1,1 %). Za rozkolísaností trhů stojí dvě proti sobě působící události. Tou pozitivní je, že dnes pokračují jednání mezi Spojenými státy a Mexikem, kde snahou je nalezení řešení, jak omezit přeshraniční imigraci. Cílem je vyhnout se pondělnímu uvalení 5% cel na veškeré mexické zboží. Mexický ministr zahraničí uvedl, že je optimistický ohledně dnešního výsledku jednání. Tou druhou událostí jsou hrozby amerického prezidenta Donalda Trumpa Číně. Té pohrozil, že je připraven rozšířit cla na další čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, nejdříve prý však tak plánuje udělat až po zasedání zemí G20, které se koná koncem června.
  • Trump opět hrozí Číně dalšími cly
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování okolo úrovní včerejších zavíracích cen. Index S&P 500 oslabuje o 0,1 %, Dow Jones prozatím hledá směr, kterým se vydat a technologický Nasdaq roste o 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-1 %). Naopak vcelku vydařený začátek obchodování mají síťová odvětví, jejichž akcie rostou o 0,5 %. Od včerejšího dne se opět vyhrocuje situace ohledně obchodní války s Čínou. Skupina amerických senátorů se chystá uzákonit zákaz obchodování s čínským Huawei pro všechny americké společnosti. To by vedlo k porušení současného příměří, které bylo dojednáno na konci června na zasedání zemí G20 v Ósace. Aby toho nebylo málo, tak americký prezident Donald Trump opět pohrozil Číně zavedením cel na zbývající exporty ve výši 325 mld. USD. Stalo se tak po jeho komentáři, že k uzavření obchodní dohody vede ještě dlouhá cesta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024