Pondělí 30. prosince 2024 19:33
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
eightcap trade smarter

Trumpův ústupek dodal trhům sebevědomí

01.07.2019 16:30  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank

Zasedání zemí G20 v japonské Ósace přineslo očekávaný výsledek: jednání mezi americkým prezidentem Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem vedlo k ohlášení dalšího kola obchodních rozhovorů a odkladu nových cel na neurčito.

K většímu optimismu trhů na sklonku nového týdne přispělo Trumpovo oznámení, že Spojené státy dovolí americkým firmám, aby obchodovaly se společností Huawei. Podrobnosti tohoto nejnovějšího sdělení nejsou jasné, ale tento krok společně s neplánovaným Trumpovým setkáním se severokorejským vůdcem Kim Čong Unem představují poměrně hlasité oznámení, že se Trump nejspíše chce vyhnout konfrontaci ve chvíli, kdy začnou hrozit skutečné ekonomické škody (zejména poškození trhu).

Nepředvídatelný Trump

Tento krok tvrdě kritizují zahraničně-političtí jestřábi v Kongresu i několik prezidentských kandidátů ze strany Demokratů. Trump také vyslovil obdiv k politickým krokům Číny- od oslabení měny po stimulaci ekonomiky. Jasně si uvědomuje, že Fed brzdí nejen americkou ekonomiku, ale také jeho plány. Trump tak svým jednáním vzbudil na trhu pocit, že sice štěká, ale nekouše, čímž mu dodal větší odvahu na všech frontách. Trh tak věří, že Fed i centrální banky udělají vše proto, aby zachovali uvolněné podmínky, a že Trump jim v tom nebude stát v cestě.

Je však těžké uvěřit, že by tato reakce vedla tento týden k něčemu většímu, než jen ke krátkodobému nárůstu na trhu. Obzvlášť za předpokladu, že první údaje v novém čtvrtletí budou nadále naznačovat temnější vyhlídky pro globální ekonomiku.

Index PMI hovoří jasně

Oficiální čínský průzkum PMI, který byl zveřejněn během víkendu, ale nedává důvody k jásotu. Výrobní PMI zůstal na květnové úrovni 49,4, zatímco nevýrobní PMI klesl o desetinu na 54,2. Soukromé průzkumy PMI ekonomického magazínu Caixin, které jsou sledovány stejně pečlivě, zveřejnily dnes v noci hodnoty červnového výrobního PMI Caixin. Ty ukazující nepříjemných 49,4 oproti květnovým 50,2. Japonský červnový výrobní PMI také klesl. Jinak tomu nebylo ani v případě japonského průzkumu Tankan. Ten byl za druhé čtvrtletí stejně slabý a vyhlídky pro všechny kategorie klesají.

Tento týden nás čeká zveřejnění několika zajímavých údajů. K dnešnímu dni je to americký výrobní PMI index ISM za červen, který by v případě velkého poklesu mohl začít měnit příklon k riziku. Následovat budou středeční nevýrobní údaje ISM a páteční americká data o zaměstnanosti.

Vybrané měny:

USD – trhy dnes ráno překvapila pevnost dolaru. Příklon k riziku vede k další konsolidaci (i když stále mírné) nedávného silného oživení (faktory po ukončení čtvrtletí mohou tento pohyb více zdůrazňovat).

EUR – euro oslabuje vzhledem k tomu, že příklon k riziku znamená podporu měn rozvíjejících se trhů a další chuti riskovat. Nikoli negativní potenciál pro měny. Pokud oblast kolem 1,1300 pro kurz EUR/USD nedokáže přežít uzavření dne, býci budou možná muset ještě chvíli putovat pouští.

GBP – mírná korelace libry s chutí riskovat. Je možné, že kurz EUR/GBP se odkloní pryč od úrovně 0,9000. To by mohlo v následujících týdnech pomoci uvolnit tlak na růst kurzu EUR/GBP.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trumpův efekt: Čínští boháči bohatli, mexičtí chudli
    Čínští miliardáři zbohatli od Trumpova zvolení nejvíce ze všech mimo Spojené státy. Naopak mexičtí miliardáři zaplakali – a nejvíce z nich Carlos Slim Helú, telekomunikační magnát, kterého by řada Mexičanů nyní ráda viděla svým prezidentem.
  • Trumpův impeachment? Trhy to neřeší...
    Obléhání Kapitolu v minulém týdnu a Trumpovo počáteční odmítnutí násilí začalo diskuzi o tom, že by prezident neměl zůstat v úřadu až do konce svého volebního období. Mnoho politiků, hlavně demokraté, začali zpochybňovat Trumpovo mentální zdraví a zdůrazňovali, že prezident rozhoduje o jaderném arzenálu země.
  • Trumpův obrat investory zaskočil, Evropa se však drží
    Zástupci Fedu včera opět vyzývali k nové fiskální akci. Předseda Powell uvedl, že rizika příliš velké pomoci jsou malá a centrální banka nebude spěchat s odebíráním své podpory ekonomice. K dohodě na rozpočtovém balíku vyzval ještě z nemocnice také Donald Trump, ministr financí se šéfkou Sněmovny denně pokračovali ve vyjednávání a občas přispěli nějakou pozitivně laděnou poznámkou o jeho průběhu. Včera večer ale přišel zvrat, když americký prezident nařídil přerušit jednání s Kongresem, a to až do voleb.
  • Trumpův projekt DeFi World Liberty usiluje o partnerství s Aave
    World Liberty Financial (WLF), projekt DeFi podporovaný rodinou Trumpových, oficiálně navrhl integraci s platformou Aave V3, která běží na Ethereum mainnetu. Tento krok je součástí snahy WLF poskytovat bezpečné prostředí pro půjčky kryptoměn, jako jsou ETH, WBTC, USDC a USDT. Aave bylo vybráno kvůli svým pokročilým bezpečnostním protokolům a zkušenostem s DeFi.
  • Trumpův projev v Davosu pomohl koruně k dalšímu zpevnění. Je opět blízko svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013
    Koruna dnes posiluje jak vůči euru, tak dolaru. Vůči jednotné evropské měně zpevňuje do blízkosti svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013. Dnes se opět dostala pod úroveň 25,10, když se prodávala i za 25,07. Pod úrovní 25 korun za euro se ocitla naposledy v říjnu 2012. Nyní je prolomení této hranice velmi blízko a rozhodně jej nelze vyloučit, byť sázet na trvalejší setrvání kursu pod touto hranicí už je mnohem odvážnější.
  • Trumpův tlak na Fed už trhy nerozhází a další impulsy chybějí. Akcie a dluhopisy i tak rostou
    Americký prezident, jako už několikrát, využil období krátce před důležitým oznámením z Fedu, aby na něj slovně zatlačil. Centrální banka by podle Donalda Trumpa měla snížit rychle sazby aspoň o jeden procentní bod. S tím trhy víceméně počítají, ale nové prohlášení je mohlo ještě více utvrdit ve víře, že pomoc přijde.
  • Trumpův tweet rozbouřil globální finanční trhy
    Stačil jeden tweet, aby americký prezident Donald Trump opět rozbouřil relativně klidné globální finanční trhy. Namísto možných výnosů plynoucích z dlouho očekávané obchodní dohody mezi USA a Čínou, Donald Trump ohlásil zvýšení cel z deseti na 25 %. To se dotkne čínského dovozu v hodnotě 200 miliard dolarů.
  • Trumpův tým plánuje zmírnit pravidla USA pro autonomní vozidla a podpořit robotaxi Tesly
    Trumpův tým plánuje uvolnit federální pravidla pro nasazení plně autonomních vozidel, což by mohlo výrazně pomoci společnosti Tesla a jejímu generálnímu řediteli Elonu Muskovi, který je velkým podporovatelem Trumpa. Současné federální regulace, které omezují výrobu a nasazení autonomních vozidel bez pedálů a volantu, představují hlavní překážku pro Teslu a další společnosti, jako jsou Waymo a General Motors.
  • Trumpův úder na Mexiko je varováním i Česku. Zvyšuje riziko cel na evropská auta
    Miluji cla. Tak se americký prezident Donald Trump letos v únoru vyznal z jedné ze svých lásek. A letošní květen byl pro něj vskutku „měsícem lásky“. Lásky ke clům. Jeho májová láskyplnost však nevěstí nic laskavého pro zbytek světa, a už vůbec ne pro malé otevřené ekonomiky typu České republiky.
  • Trumpův ústup a signály z Německa oživují trhy
    Trumpův ústup z výrazně protičínského postoje a signály Německa, že při jakémkoli náznaku recese dojde k fiskálnímu uvolnění, podpořily na začátku týdne postoj trhů. Důležitý týden má před sebou Itálie, stejně jako Fed, který bude následovat pátečním projevem guvernéra Powella.
  • Trumpův útok na Mexiko přiživil strach z recese a na trzích to podle toho vypadá
    Už včerejší odpolední obchodování bylo na hlavních trzích dost opatrné a pokles výnosů či růst zlata naznačoval obavy. Jak se ukázalo, byly na místě, neboť do hry se znovu rázně vložil americký prezident a pátek je pro trhy jednoznačně negativní.
  • Trumpův zákaz cestování prudce oslabuje korunu. Poprvé od září 2019 oslabila nad 26 korun za euro
    Koruna dnes proti euru prudce oslabuje. Se začátkem evropského obchodování dnes skokově oslabila z úrovně kursu 25,80 až nad 26 korun za euro. Ocitla se tak na absolutně nejslabší úrovni vůči evropské jednotné měně od 2. září 2019. Poprvé od té doby znehodnotila právě nad hranici 26 korun za euro.
  • Trump varuje EU: Kupujte americké energie nebo přijdou cla
    Prezident USA Donald Trump varuje Evropskou unii před zavedením cel na její exporty do USA, pokud členské státy nezačnou nakupovat více americké ropy a zemního plynu. Tento krok má za cíl snížit obchodní deficit mezi oběma regiony, který dosahoval 131,3 miliardy dolarů v roce 2022.
  • Trump vedie v prieskumoch stávkových kancelárií, návrat averzie k riziku
    Napriek skutočnosti, že hlasy sa stále počítajú v mnohých štátoch a vo väčšine v súčasnosti vedie Biden, trh zaznamenáva výrazný ústup. Dolár získava, výnosy prudko klesajú a na ústupe sú aj futures na Wall Street.
  • Trump ve sporu s Fedem. Obchodní válka s Čínou přiostřuje. Boeing a Alibaba ve ztrátě.
    V minulém týdnu bylo nejzajímavější událostí symposium v Jackson Hole a především projev předsedy Fedu Jerome Powella, který odstartoval v pátek kolem 15:00. Jeho projev může být trochu ve stínu Donalda Trumpa, který tento týden vyjádřil svou nespokojenost s Fedem a jmenovitě s jejím předsedou Powellem.
  • Trump vidí budoucnost obchodní dohody s Čínou optimisticky
    Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování se ziskem. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně posílily o 0,6 % a technologický Nasdaq vzrostl o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe vedlo technologickým firmám (+1,2 %). Na opačné straně se nejhůře umístil sektor zdravotní péče (-0,5 %). Trhům pomohla k růstu optimistická vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa k obchodní válce s Čínou. Dle jeho slov se situace v poslední době zlepšuje a mohlo by dojít k uzavření obchodní dohody dříve, než by se dalo čekat. Druhým pozitivním faktorem bylo uzavření prozatímní obchodní dohody s Japonskem, která se týká především zemědělských a průmyslových produktů. Finální smlouva by měla v budoucnu následovat.
  • Trump vítězí a s ním i doba nejistoty
    Donald Trump se stal 47. prezidentem USA a z volebního výsledku je jasné, že jednoznačně. Demokraté v čele s Kamalou Harris utrpěli značnou porážku. Donald Trump dokázal zbořit i tzv. modrou zeď a vyhrál i tam, kde většinou vítězí demokraté. Jaký dopad to bude mít na světovou ekonomiku? „S Donaldem Trumpem nastává pro světovou ekonomiku doba nejistoty a velmi bude záležet na tom, jaké kroky budou následovat. Pokud se opravdu rozhoří obchodní války napříč celým světem, může to být pro všechny poměrně těžké období. Velmi důležité také bude, jak se Trump postaví ke geopolitickým problémům, ať už na Ukrajině, nebo Blízkém východě,“ komentuje Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení Swiss Life Select.
  • Trump v pátek další cla na Čínu neuvalí, jak plánoval. Trhy ale zatím nevěří, že už s obchodním válčením s Pekingem nadobro skončil
    Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek středoevropského času rozhodl o prodloužení příměří v obchodní válce s Čínou. To znamená, že v pátek žádná dodatečná cla na čínské zboží neuvalí. Trhy si oddechly. Je to z jejich hlediska nepochybně dobrá zpráva, jakkoli je stále na místě značná míra střízlivosti. Pořád se toho může hodně pokazit.
  • ⚔ Trump vs Biden – 1. kolo
    Do prezidentských volieb v USA zostáva len 5 týždňov a aj keď predvolebné prieskumy favorizujú Bidena, debaty môžu ešte všetko zmeniť. Prvá predvolebná debata (v stredu od 3:00) je veľmi očakávaná. Je potrebné sledovať tri kľúčové veci:
  • Trump vyhrál, koruna padá, Stanjura může přepisovat rozpočet na příští rok, hrozí schodek přes 300 miliard. S Trumpem v Bílém domě může český rozpočet čelit ještě o desítky miliard vyššímu manku
    Výrazné navýšení cel představuje z hlediska české ekonomiky hlavní bezprostřední hrozbu plynoucí z dnešního znovuzvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Trump v rámci předvolební kampaně prohlašoval, že zavede až 20procentní clo na dovoz z EU a 60procentní clo na dovoz z Číny. Oboje by českou ekonomiku zásadně poškodilo. Proto dnes koruna padá takřka nejvíce ze všech měn světa, o zhruba dvě procenta vůči americkému dolaru. Hůře už je na tom jen mexické peso a maďarský forint (viz graf Bloombergu níže). Hrozba cel a obecněji zhoršení podmínek mezinárodního obchodu by také českou vládu mohla dovést k přepsání rozpočtu na příští rok. Předpoklad růstu české ekonomiky čítající 2,7 procenta se nyní zdá být ještě více než dosud až příliš optimistický.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy