Středa 22. ledna 2025 07:42
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
RebelsFunding

Trumpův tlak na EU: Nakupujte více americké energie, nebo čelte clům

21.01.2025 17:10  Autor: XTB  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Prezident Donald Trump opětovně vyzval Evropskou unii k navýšení dovozu americké ropy a zemního plynu, jinak hrozí zavedením cel na evropské zboží. Tento krok má za cíl snížit obchodní deficit USA s EU, který například v roce 2023 dosáhl 208,7 miliard dolarů. Zjednodušeně lze pozorovat, že země EU do USA dovezou více, než kolik dovezou USA do zemí EU. Trump v tomto z nějakého (ne úplně ekonomicky uchopitelného) důvodu vidí problém. Zároveň mu nevadí, že například pohyb zahraničních investic, ať už přímých, nebo portfoliových, je v opačné situaci. Tedy, že z Evropy proudí více investic do USA než naopak. 

Evropská unie již výrazně zvýšila dovoz americké energie, zejména po rozhodnutí omezit závislost na ruských zdrojích po invazi na Ukrajinu v roce 2022. Trump požaduje další zvýšení nákupů americké energie. Evropská komise vyjádřila ochotu jednat o posílení energetické spolupráce, avšak rozhodování o nákupech energií je v kompetenci jednotlivých členských států a jejich soukromých společností. Navíc, infrastruktura pro další zvýšení dovozu LNG z USA je v Evropě omezená a vyžadovala by značné investice.

Trumpovy hrozby cly vyvolávají obavy z možného obchodního konfliktu mezi USA a EU. Evropské automobilky, zejména v Německu a Itálii, by mohly čelit zvýšení cel z 2,5 % na 10 %, což by mělo negativní dopad na jejich export do USA. Trumpova celní politika tak bude mít potenciál zásadně ovlivnit profitabilitu a vývoj hodnoty akcií evropských automobilek.

Analytici varují, že zavedení cel by mohlo narušit globální obchodní toky, zvýšit náklady a vyvolat odvetná opatření proti americkým exportérům. Evropská unie se proto snaží najít diplomatické řešení, které by zabránilo eskalaci obchodního napětí a zajistilo pokračování transatlantické spolupráce v oblasti energetiky.

 


 

 


Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 74 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků. Investování je rizikové. Investujte zodpovědně. Tento materiál je marketingovou komunikací ve smyslu čl. 24 odst. 3 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/65/EU ze dne 15. května 2014 o trzích finančních nástrojů, kterou se mění směrnice 2002/92/ES a směrnice 2011/61/EU (MiFID II). Marketingová komunikace není investiční doporučení ani informace doporučující či navrhující investiční strategii ve smyslu nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014 ze dne 16. dubna 2014 o zneužívání trhu (nařízení o zneužívání trhu) a o zrušení směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES a směrnic Komise 2003/124/ES, 2003/125/ES a 2004/72/ES a nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2016/958 ze dne 9. března 2016, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 596/2014, pokud jde o regulační technické normy pro technická ujednání pro objektivní předkládání investičních doporučení nebo jiných informací doporučujících nebo navrhujících investiční strategie a pro zveřejnění konkrétních zájmů nebo náznaků střetu zájmů nebo jakékoli jiné rady, a to i v oblasti investičního poradenství, ve smyslu zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Marketingová komunikace je připravena s nejvyšší pečlivostí, objektivitou, prezentuje fakta známé autorovi k datu přípravy a neobsahuje žádné hodnotící prvky. Marketingová komunikace je připravena bez zohlednění potřeb klienta, jeho individuální finanční situace a nijak nepředstavuje investiční strategii. Marketingová komunikace nepředstavuje nabídku k prodeji, nabídku, předplatné, výzvu na nákup, reklamu nebo propagaci jakýchkoliv finančních nástrojů. Společnost XTB S.A., organizační složka nenese odpovědnost za jakékoli jednání nebo opomenutí klienta, zejména za získání nebo zcizení finančních nástrojů, na základě informací obsažených v této marketingové komunikaci. V případě, že marketingová komunikace obsahuje jakékoli informace o jakýchkoli výsledcích týkajících se finančních nástrojů v nich uvedených, nepředstavují žádnou záruku ani předpověď ohledně budoucích výsledků. Minulá výkonnost nemusí nutně vypovídat o budoucích výsledcích a každá osoba jednající na základě těchto informací tak činí zcela na vlastní riziko.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump tromfol Bernankeho
    Donald Trump ešte nie je ani prezidentom, no už dokázal to, čo sa Bernankemu nepodarilo za osem rokov - výrazne zvýšil inflačné očakávania. Svet sa teší. Vydrží mu to?
  • Trump udeřil na Putina. Hodlá zavést 100% clo na všechny země, které by chtěly snižovat své využívání dolaru, což je klíčový cíl ruského prezidenta
    Americký prezident Donald Trump hodlá zavést clo ve výši 100 procent na dovoz z těch zemí, které by zamýšlely snižovat své využití dolaru. Takzvanou dedolarizaci diskutují hlavně některé země uskupení BRICS, zvláště pak Rusko.
  • Trump uvalí další cla na čínské zboží, obchodní válka opět eskaluje
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones ztratil 1,1 %, S&P 500 přišel o 0,9 % hodnoty a technologický Nasdaq klesl o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo finančním institucím (-2,3 %). Vcelku úspěšný byl včerejšek pro síťová odvětví, jejichž akcie posílily o 1 %.
  • Trumpův efekt: Čínští boháči bohatli, mexičtí chudli
    Čínští miliardáři zbohatli od Trumpova zvolení nejvíce ze všech mimo Spojené státy. Naopak mexičtí miliardáři zaplakali – a nejvíce z nich Carlos Slim Helú, telekomunikační magnát, kterého by řada Mexičanů nyní ráda viděla svým prezidentem.
  • Trumpův impeachment? Trhy to neřeší...
    Obléhání Kapitolu v minulém týdnu a Trumpovo počáteční odmítnutí násilí začalo diskuzi o tom, že by prezident neměl zůstat v úřadu až do konce svého volebního období. Mnoho politiků, hlavně demokraté, začali zpochybňovat Trumpovo mentální zdraví a zdůrazňovali, že prezident rozhoduje o jaderném arzenálu země.
  • Trumpův inaugurační projev: ropa, vládní efektivita a mírotvorné iniciativy
    Kontrola hranic: Trump oznámil vyhlášení stavu nouze na jižní hranici a zaměření na problematiku nelegální migrace.
  • Trumpův kandidát na ministra energetiky slibuje, že „uvolní“ energetickou expanzi USA
    Chris Wright, kandidát Donalda Trumpa na post ministra energetiky, během středečního slyšení v Senátu zdůraznil potřebu odstranit byrokratické překážky a urychlit rozvoj jaderné energetiky a zkapalněného zemního plynu (LNG).
  • Trumpův obrat investory zaskočil, Evropa se však drží
    Zástupci Fedu včera opět vyzývali k nové fiskální akci. Předseda Powell uvedl, že rizika příliš velké pomoci jsou malá a centrální banka nebude spěchat s odebíráním své podpory ekonomice. K dohodě na rozpočtovém balíku vyzval ještě z nemocnice také Donald Trump, ministr financí se šéfkou Sněmovny denně pokračovali ve vyjednávání a občas přispěli nějakou pozitivně laděnou poznámkou o jeho průběhu. Včera večer ale přišel zvrat, když americký prezident nařídil přerušit jednání s Kongresem, a to až do voleb.
  • Trumpův projekt DeFi World Liberty usiluje o partnerství s Aave
    World Liberty Financial (WLF), projekt DeFi podporovaný rodinou Trumpových, oficiálně navrhl integraci s platformou Aave V3, která běží na Ethereum mainnetu. Tento krok je součástí snahy WLF poskytovat bezpečné prostředí pro půjčky kryptoměn, jako jsou ETH, WBTC, USDC a USDT. Aave bylo vybráno kvůli svým pokročilým bezpečnostním protokolům a zkušenostem s DeFi.
  • Trumpův projev v Davosu pomohl koruně k dalšímu zpevnění. Je opět blízko svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013
    Koruna dnes posiluje jak vůči euru, tak dolaru. Vůči jednotné evropské měně zpevňuje do blízkosti svých maxim za celé období od přelomu let 2012 a 2013. Dnes se opět dostala pod úroveň 25,10, když se prodávala i za 25,07. Pod úrovní 25 korun za euro se ocitla naposledy v říjnu 2012. Nyní je prolomení této hranice velmi blízko a rozhodně jej nelze vyloučit, byť sázet na trvalejší setrvání kursu pod touto hranicí už je mnohem odvážnější.
  • Trumpův tlak na Fed už trhy nerozhází a další impulsy chybějí. Akcie a dluhopisy i tak rostou
    Americký prezident, jako už několikrát, využil období krátce před důležitým oznámením z Fedu, aby na něj slovně zatlačil. Centrální banka by podle Donalda Trumpa měla snížit rychle sazby aspoň o jeden procentní bod. S tím trhy víceméně počítají, ale nové prohlášení je mohlo ještě více utvrdit ve víře, že pomoc přijde.
  • Trumpův tweet rozbouřil globální finanční trhy
    Stačil jeden tweet, aby americký prezident Donald Trump opět rozbouřil relativně klidné globální finanční trhy. Namísto možných výnosů plynoucích z dlouho očekávané obchodní dohody mezi USA a Čínou, Donald Trump ohlásil zvýšení cel z deseti na 25 %. To se dotkne čínského dovozu v hodnotě 200 miliard dolarů.
  • Trumpův tým plánuje zmírnit pravidla USA pro autonomní vozidla a podpořit robotaxi Tesly
    Trumpův tým plánuje uvolnit federální pravidla pro nasazení plně autonomních vozidel, což by mohlo výrazně pomoci společnosti Tesla a jejímu generálnímu řediteli Elonu Muskovi, který je velkým podporovatelem Trumpa. Současné federální regulace, které omezují výrobu a nasazení autonomních vozidel bez pedálů a volantu, představují hlavní překážku pro Teslu a další společnosti, jako jsou Waymo a General Motors.
  • Trumpův tým zkoumá možnost postupného zvyšování cel s využitím mimořádných pravomocí
    Členové ekonomického týmu nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa vyhodnocují návrh na postupné zvyšování cel jako strategii k posílení pozice USA v obchodních jednáních, aniž by došlo k okamžitému nárůstu inflace. Podle zasvěcených osob by tento plán zahrnoval postupné zvyšování cel a využíval by výkonných pravomocí udělených na základě mimořádné hospodářské legislativy.
  • Trumpův úder na Mexiko je varováním i Česku. Zvyšuje riziko cel na evropská auta
    Miluji cla. Tak se americký prezident Donald Trump letos v únoru vyznal z jedné ze svých lásek. A letošní květen byl pro něj vskutku „měsícem lásky“. Lásky ke clům. Jeho májová láskyplnost však nevěstí nic laskavého pro zbytek světa, a už vůbec ne pro malé otevřené ekonomiky typu České republiky.
  • Trumpův ústup a signály z Německa oživují trhy
    Trumpův ústup z výrazně protičínského postoje a signály Německa, že při jakémkoli náznaku recese dojde k fiskálnímu uvolnění, podpořily na začátku týdne postoj trhů. Důležitý týden má před sebou Itálie, stejně jako Fed, který bude následovat pátečním projevem guvernéra Powella.
  • Trumpův ústupek dodal trhům sebevědomí
    Zasedání zemí G20 v japonské Ósace přineslo očekávaný výsledek: jednání mezi americkým prezidentem Trumpem a čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem vedlo k ohlášení dalšího kola obchodních rozhovorů a odkladu nových cel na neurčito.
  • Trumpův útok na Mexiko přiživil strach z recese a na trzích to podle toho vypadá
    Už včerejší odpolední obchodování bylo na hlavních trzích dost opatrné a pokles výnosů či růst zlata naznačoval obavy. Jak se ukázalo, byly na místě, neboť do hry se znovu rázně vložil americký prezident a pátek je pro trhy jednoznačně negativní.
  • Trumpův vstup na trh s meme coiny vyvolal debatu v kryptoměnovém průmyslu
    Dne 17. ledna 2025 představil prezident Donald Trump nový kryptoměnový token s názvem $TRUMP, což znamená zásadní posun v jeho postoji ke kryptoměnám. Zpočátku byl tento krok přijímán se skepsí, avšak legitimita tokenu byla potvrzena oficiálními oznámeními na jeho účtech na sociálních sítích X a Truth Social. (theverge.com)
  • Trumpův zákaz cestování prudce oslabuje korunu. Poprvé od září 2019 oslabila nad 26 korun za euro
    Koruna dnes proti euru prudce oslabuje. Se začátkem evropského obchodování dnes skokově oslabila z úrovně kursu 25,80 až nad 26 korun za euro. Ocitla se tak na absolutně nejslabší úrovni vůči evropské jednotné měně od 2. září 2019. Poprvé od té doby znehodnotila právě nad hranici 26 korun za euro.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Dukascopy new