Čtvrtek 21. listopadu 2024 11:34
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
Investingfox Nastroje

Hong Kong je bojištěm války Spojených států a Číny. Bojuje o své jedinečné ekonomické postavení

16.06.2019 11:23  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hong Kong má z ekonomického hlediska jedinečné postavení. Je to most i brána zároveň. Brána pro firmy z kontinentální Číny, které touží po mezinárodním kapitálu. Zároveň brána pro zahraniční firmy, které by rády obchodovaly právě s pevninskou Čínou. Hong Kong tedy vlastně přemosťuje propast, která mezi světem a pevninskou Čínou, ekonomicky v mnoha ohledech stále poměrně uzavřenou, vždy zela. A která je od propuknutí obchodní války s USA nyní ještě propastnější. Podle mnohých nejde „jen“ o válku obchodní, ale dokonce o technologickou studenou válku.

To jedinečný význam Hong Kongu ještě umocňuje. A zvyšuje také tlak, jemuž jako brána i most zároveň musí čelit. Své politiky si lid Hong Kongu nikdy nevolil. Ani když mu vládli Britové, ani nyní. V roce 2017 místní 1200členná komise, nakloněná Pekingu, zvolila do čela „zvláštní administrativní oblasti“ Carrie Lamovou. Pod ní se při nynějších masových, až milionových protestech řádně koupe křeslo.  

To kvůli navrhované legislativě, která má umožnit vydávání osob podezřelých z trestného činu do pevninské Číny. Lamová legislativu hájí s tím, že jinak se Hong Kong stane útočištěm zločinců. Obyvatelé Hong Kongu se ale obávají mnohem spíše toho, že na pevninskou Čínu budou vydáváni i podezřelí v nejednoznačných případech, načež budou podrobeni nevyzpytatelnému pevninskému soudnictví, které má v rukou komunistická strana. Pro mnohé obyvatele Hong Kongu, uvyklé britskému institucionálnímu řádu ještě z doby koloniální, je představa komunistického soudnictví zcela nestravitelná. Žene je do ulic. Lamová se zatím situaci snaží řešit tak, že proces přijímání kontroverzní legislativy pozastavila. Protestující ale žádají, aby ji zcela stáhla. A navrch – aby odstoupila.

Spojené státy se svým způsobem staví na stranu protestujících. Varovaly, že schválení zmíněné legislativy by mohlo ohrozit zvláštní obchodní status, který Hong Kongu stále přisuzují. Díky němu pro Hong Kong neplatí cla, která Washington v rámci obchodní války uvaluje na kontinentální Čínu. Hong Kong má díky svému zvláštnímu postavení také přístup k citlivým americkým technologiím, jež Pekingu zůstávají odepřeny.  

Pokud opravdu mezi Spojenými státy a Čínou už zuří technologická studená válka, Hong Kong je momentálně jejím hlavním bojištěm. Přijde-li o svůj zvláštní status, o postavení brány a mostu zároveň, přijde do značné míry i ekonomickou moc, kterou díky němu disponuje. Kapitál se může přestěhovat třeba do Singapuru.

Současně platí, že nynější masové protesty v hongkongských ulicích oslabují Peking. Alespoň tedy reputačně. Hongkongští protestující, často mladí lidé, dávají jasně najevo, že pevninskému soudnictví ani tamnímu právnímu pořádku nedůvěřují. Tím podrývají autoritu Pekingu. Planou. A čím déle budou zapálení protestující v ulicích, tím spíše jiskra přeskočí i na pevninu.

Není potřeba dodávat, komu by to v době technologické studené války pomohlo, a komu naopak uškodilo. 

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Home office stojí pracujícího Čecha průměrně skoro 1400 korun měsíčně. Na dojíždění ušetří jen část pracovníků
    V současné době se intenzivně diskutuje větší zapojení Čechů do home officu, tedy do práce z domova. V Česku může být na práci z domova převedena zhruba třetina všech pracovních míst, z tohoto počtu je však home office nyní uplatněn jen zhruba na polovině. Existuje tedy značná rezerva pro přechod dalších pracovníků na práci z domova, což by snížilo celkovou mobilitu obyvatelstva, a přispělo tak ke stlačení intenzity šíření nákazy onemocněním covid-19.
  • Home office využívají v EU spíše ženy a starší lidé, Češi jsou podprůměrní. Kvůli koronaviru se to změní, boom ale nenastane všude, jelikož při lidi je důležitá i „chemie“ a náhoda
    Jedním z důsledků koronavirové krize bude rozšíření fenoménu „práce z domova“, tedy na bázi „home office“. Před úderem koronaviru, v loňském roce, vykazovalo Česko v rámci EU podprůměrný podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle právě z domova. Podíl odpovídal jen 4,6 procenta osob. Vyplývá to z dubnových údajů Eurostatu.
  • Home office využívají v EU spíše ženy a starší lidé, Češi jsou podprůměrní. Po koronavirové krizi zřejmě nastane boom
    Jedním z důsledků koronavirové krize pravděpodobně bude rozšíření fenoménu „práce z domova“, tedy na bázi „home office“. Před úderem koronaviru, v loňském roce, vykazovalo Česko v rámci EU podprůměrný podíl zaměstnaných osob pracujících obvykle právě z domova. Podíl odpovídal jen 4,6 procenta osob. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat (zde).
  • Honduras chce z BTC učinit zákonné platidlo
    Honduras se může stát dalším státem, která z bitcoinu učiní zákonné platidlo. Max Keizer, investor do bitcoinu, ve svém příspěvku na Twitteru z minulého pátku šířil zvěsti o tom, že se tak již stalo
  • Honeywell oddělí divizi pokročilých materiálů; akcie rostou o 1,6% 📣
    Honeywell International (HON.US) oznámila plány oddělit svou divizi pokročilých materiálů do samostatné veřejně obchodované společnosti do začátku roku 2026. Tato divize, která vyrábí produkty jako chladiva značky Solstice a průmyslová rozpouštědla, má v roce 2024 vygenerovat přibližně 3,8 miliardy dolarů tržeb, což představuje asi 10 % celkových prodejů Honeywell. Tento krok je v souladu se strategií generálního ředitele Vimana Kapura na zefektivnění zaměření společnosti na její tři hlavní segmenty: letectví, automatizaci a energetickou transformaci. Samostatná společnost pokročilých materiálů by mohla být oceněna na více než 10 miliard dolarů.
  • Honeywell po výsledcích za 2. čtvrtletí klesá o 4 %
    Honeywell International (HON.US) zahájil dnešní obchodování medvědí cenovou mezerou. Pokles byl vyvolán zveřejněním výsledkové zprávy za 2Q 2024. Honeywell sice vykázal lepší než očekávané výsledky za druhé čtvrtletí, společnost se však rozhodla snížit celoroční prognózy zisku, což vytváří tlak na akcie.
  • Honeywell spojuje síly s Googlem pro integraci dat s generativní AI
    Honeywell(HON.US) uzavřel dohodu s Googlem(GOOGL.US), aby propojil technologii umělé inteligence se svými průmyslovými daty. Cílem této spolupráce je nabídnout zákazníkům efektivnější autonomní operace. Partnerství propojí Google Gemini, nejpokročilejší technologii AI od Googlu, a průmyslová data Honeywellu, která jsou sbírána prostřednictvím jeho platformy Forge. Toto spojení má zjednodušit úkoly a zkrátit dobu projektů, což je klíčové v průmyslovém odvětví, které se stále potýká s nedostatkem pracovních sil.
  • Hongkong a pochybnosti o dohodě. Týden začal v Asii negativně, Evropa navazuje
    Úvod nového týdne zkalily na asijských trzích zprávy z Hongkongu. Další masivní protesty a ostrá střelba policie do demonstrantů neukazují na poklidné řešení. Je zde dokonce nebezpečí, že téma zkomplikuje obchodní vyjednávání Číny s USA.
  • Hongkong a Singapur bojují o titul hlavního krypto centra v Asii
    Hongkong a Singapur jsou významnými mezinárodními centry kryptoměn. Finanční úřady obou měst se však rozcházejí v přístupu k investování do kryptoměn, zatímco si Japonsko razí svou vlastní regulační cestu.
  • Hongkong by měl zvýšit výdaje na podporu hospodářského růstu
    Mezinárodní měnový fond naléhal na hongkongskou vládu, aby zvýšila výdaje na podporu hospodářství v zemi. Větší fiskální podpora by pomohla posílit růst při zachování dlouhodobé udržitelnosti.
  • Hongkong láká globální společnosti, aby vstoupily na jeho burzu
    Burza ve městě věří, že nová iniciativa umožňující pevninským čínským investorům obchodování s akciemi mezinárodních společností, bude pro některé z největších světových podniků přesvědčivý argument pro získání finančních prostředků v tomto asijském finančním centru.
  • Hong Kong míří do recese, předzvěst světové? Dle Japonců opakujeme jejich chyby?
    Ekonomika Hong Kongu je klíčovým centrem globálního obchodu a pro mnohé zejména asijské ekonomy a analytiky barometrem globálního hospodářského vývoje. Ve druhém čtvrtletí udělal krok do recese mezikvartálním poklesem HDP o 0,5 procenta. Kevin Lai z Daiwa Markets této realitě zacílil nejblíže a svět by se dle jeho předpovědi měl připravit období prudkého zpomalení a vývoje ekonomiky blízko stagnace nejméně do konce roku 2012. Předtím, že ve snaze zachránit situaci opakujeme japonské chyby roku 1997, varuje Richard Koo, který pracoval mimo jiné jako ekonom Fedu v letech 1981-1984.
  • Hong Kong podporuje kryptoměny, americký regulátor pokračuje v represích
    Zatímco se ostatní regulační orgány, jako například Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) ke kryptoměnám otočily zády, Hongkong si pevně stojí za svým odhodláním stát se novým kryptocentrem.
  • Hong Kong posiluje na pozadí lepších než očekávaných dat z prodejů domů
    V asijsko-pacifickém regionu se během úterní seance obchoduje smíšeně. Růst si připisují trhy v Hongkongu, a to na pozadí lepších než očekávaných dat z prodejů domů za červen. Dnes se rovněž dařilo japonským titulům, japonský index TOPIX se nachází na historickém maximu. Dle informací agentury Bloomberg plánují japonské finanční společnosti prodat akcie společnosti Honda za 3,1 mld. USD. Akcie společnosti na tuto zprávu reagují poklesem o 1,45 % na 1 735 JPY. Ztrátovou seanci registrujeme v Jižní Koreji, kde byl zveřejněn index CPI za červen. Meziročně vzrostl o 2,4 % při očekávání růstu o 2,6 %. V meziměsíčním srovnání pak poklesl o 0,2 %, predikoval se růst o 0,1 %. Dnes taktéž odepisuje australský index S&P/ASX 200, a to konrkétně o 0,42 %.
  • Hongkongské bouře jsou klíčovou bezprostřední hrozbou světové ekonomice, Trumpa staví před nepříjemné dilema
    Sokem v celní válce nejsou americkému prezidentu Donaldu Trumpovi jen jeho čínský protějšek Si Ťin-pching a jeho soudruzi. Svým způsobem mu sokem jsou i mnozí vrcholní politici v USA, včetně republikánů. To samé platí pro Si Ťin-pchinga. Sokem mu není jen Trump a jeho administrativa, ale také mnozí přední spolustraníci.
  • Hongkongskou ekonomiku může povzbudit čínský gigant Alibaba
    „Společnost Alibaba Group pravděpodobně investuje peníze z prodeje akcií na hongkongské burze do rozvoje čínského trhu. Hlavní strategií společnosti je rozšířit elektronický prodej mimo velká čínská města do méně rozvinutých oblastí. Tím by mohlo být osloveno mnoho desítek milionů nových zákazníků,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Hong-kongský dolár a jeho špecifiká
    Predstavte si krajinu, v ktorej sú úspory väčšie ako bankové úvery. Alebo krajinu, v ktorej vláda sporí tak veľa, že musí prebytok rozdávať svojim rezidentom. Hovoríme o Hong-kongu.
  • Hongkongský Hang Seng ztratil za tři dny 11 % a výprodej v Číně už straší i Japonsko
    A zase ta Asie. Výprodej na asijských trzích nebere konce a panika z Číny se pomalu začíná přesouvat do Hong Kongu a J...
  • Hongkongský HDP s překvapivým čtvrtletním poklesem; nižší roční dynamika 📌
    Růst HDP Hongkongu ve 3. čtvrtletí dosáhl 1,8 % meziročně oproti 3,1 % očekávaným a 3,2 % ve 2. čtvrtletí 2024. Čtvrtletní HDP překvapivě klesl o -1,1 %, zatímco trhy očekávaly růst o 0,2 % po 0,4 % ve 2Q 2024. Celkově údaje ukazují na zpomalování ekonomiky. Čtení bude revidováno 15. listopadu s podrobnějšími údaji.
  • Hong Kong: Trump mlčí, jde tedy do tuhého
    Exministr zahraničí USA Henry Kissinger to minulý týden na konferenci v Pekingu vyjádřil příměrem. V nové studené válce sice svět ještě není, ale pokud je studená válka jakýmsi temným horským masívem, nacházíme se v předhůří. Temnému masívu opravdu radno se vyhnout; konflikt mezi USA a Čínou by totiž podle šestadevadesátiletého státníka mohl být nakonec horší než první světová válka.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster srovnani