Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:16
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Poplatky
reklama
CapXmaster srovnani

Průzkum Fidelity International: Korporátní sentiment klesá, ale recese bezprostředně nehrozí

14.03.2019 10:17  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Firemní sentiment klesá na nejnižší úroveň od roku 2016. V Číně se sentiment obrací negativním směrem
  • Obavy z přístupu americké vlády narůstají
  • Pouze zdravotnický sektor si udržuje optimismus

Podle nejnovějšího analytického průzkumu Fidelity International klesl globální korporátní sentiment na úrovně, jaké nebyly od roku 2016 zaznamenány. Společnosti bojují se slabší spotřebou a rostoucími náklady.

Každý rok sleduje globální analytický tým společnosti Fidelity International vývoj podniků ve světě. Na rozdíl od mnoha dalších makroekonomických průzkumů, které jsou vytvářeny odshora dolů, Fidelity začíná odspoda. Získává celkový pohled z analýzy individuálních setkání s 16 000 respondenty. V tomto roce zaznamenal firemní sentiment největší pokles od zavedení průzkumu v roce 2014, přičemž poklesl z 1,6 v roce 2018 na 0,6 – viz obr. 1.

Letošní závěry by však měly být nahlíženy v kontextu optimistického průzkumu z roku 2018. Navzdory výraznému poklesu důvěry zůstávají analytici Fidelity International pro další období opatrně optimističtí. Hodnoty sentimentu vyšší než nula totiž naznačují lepšení.

Je však patrné, že již dozrálý cyklus zpomaluje. Třetina analytiků, oproti 13 % v loňském roce, uvádí, že jejich odvětví v loňském roce zpomalila nebo zde nastala recese. Pouze pětina z nich, oproti 35 % v roce 2018, uvádí expanzi. Analytici se nyní rozdělují na 51 % ku 49 % v názoru na to, zda jsme na konci cyklu. V loňském roce se 68 % klonilo k názoru, že nejsme.

Michael Sayers, ředitel výzkumu pro oblast akcií společnosti Fidelity International, situaci komentoval: „Přebujelý start roku 2018 nasměroval rok 2019. Letošní pesimismus má dvě hlavní příčiny – slabší spotřebitele a rostoucí náklady na podnikání. Obojí může ohrozit ziskové marže v roce 2019. Zatímco v příštích šesti až dvanácti měsících neočekáváme plné propuknutí recese, je jasné, že jsme už udělali další krok směrem ke konci cyklu, který začal před deseti lety. Přístup podnikatelů k řízení rizik je tak důležitější než kdy jindy.“

Korporátní sentiment v Číně je záporný

Po roce eskalace obchodní války a zpomalení ekonomického růstu na nejnižší úroveň za 28 let není překvapením, že jsou analytici věnující se Číně ve svých výhledech nejpesimističtější – viz obr. 2.

Čína je jediná oblast, kde se sentiment dostal do záporných hodnot (-0,4). Celých 70 % analytiků společnosti Fidelity International pokrývajících čínské společnosti očekává, že návratnost kapitálu v roce 2019 klesne. Jedná se o prudký nárůst z pouhých 29 % analytiků v loňském průzkumu.

Martin Dropkin, globální vedoucí výzkumu, Fixed Income, Fidelity International uvádí: „Jak se očekávalo, dopad obchodních válek je pro analytiky klíčovou otázkou, která do systému přináší velkou nejistotu. Výroba zůstává hlavním hnacím motorem růstu čínského hospodářství jako celku.  Spotřebitelé si nejsou jistí výhledem růstu svých mezd, což má v neposlední řadě vliv i na spotřebu. Investoři by však měli mít na paměti schopnost Pekingu stimulovat ekonomiku."

Konec Trumpova „úderu“

Obavy z přístupu americké vlády rostou a očekává se, že skutečný dopad Trumpovy politiky na společnosti bude negativní.

Nyní téměř polovina (45 %) všech analytiků v porovnání s pouhými 13 % v loňském roce tvrdí, že Trumpova politika omezí rozvoj jejich odvětví. Méně než jeden z pěti se domnívá, že dopady Trumpovy politiky budou pozitivní, což je pokles oproti loňským 38 %. Viz obr. 3.

V Evropě, kde si manažeři zpočátku mysleli, že Trumpova politika zaměřená na růst by jim mohla pomoci, už také roste skepticismus. Ale nejvýznamnější je posun mezi analytiky v USA. Jejich opatrné nadšení se úplně vypařilo. Odráží jejich názory na protekcionismus. Podle více než dvou třetin analytiků protekcionismus představuje riziko pro podnikání. Ještě více se ho obávají analytici, kteří pokrývají rozvíjející se trhy mimo oblast Asie.

Sektor zdravotnictví zůstává světlým bodem

Sektor zdravotnictví je zdrojem trvalého optimismu, sentiment analytiků roste již třetím rokem. V letošním roce stoupl na 1,4 z 1,1 v roce 2018, což bylo z velké části ovlivněno světovými trendy, zejména zvýšenými nároky na léčbu stárnoucí populace a rostoucí mírou obezity – viz obr. 4.

Michael Sayers uzavírá: „Zdravotnictví zejména v USA není imunní vůči politickým vlivům, politici vyzývají farmaceutické společnosti, aby snížily zákazníkům náklady. Vzhledem k tomu, že se jedná o spíše defenzivní sektor, jsou společnosti méně vystaveny zpomalení poptávky.

Jednou z výhod tohoto odvětví je, že lidé jsou často ochotni vynaložit prostředky na zdravotní péči a vzdát se ostatních, ne tak důležitých luxusních statků."

Obrázek 1: Global sentiment falls from its peak

Fidelity Sentiment Indicator


Source: Fidelity Analyst Survey, 2019. The Fidelity Sentiment Indicator is based on five main areas; management confidence, capex, dividend policy, returns on capital and balance sheets. A score of below 0 reflects cooling sentiment, while above 0 reflects warming sentiment.

Obrázek 2: Corporate sentiment in China turns negative


Source: Fidelity Sentiment Indicator, Fidelity Analyst Survey 2019

Obrázek 3: The end of the Trump boost as analyst sentiment swings 
What impact are your companies expecting from President Trump’s policies over the next two years?


Source: Fidelity Analyst Survey 2019

Obrázek 4: Healthcare sustains optimism


Source: Fidelity Sentiment Indicator, Fidelity Analyst Survey 2019

O výzkumu analytiků Fidelity International

Každoroční výzkum analytiků společnosti Fidelity International pokrývá všechny regiony a sektory. Jeho cílem je identifikovat změny v rámci korporátních podmínek již v rané fázi a určit nové trendy a investiční příležitosti. Výzkum se opírá o zevrubnou obeznámenost analytiků společnosti Fidelity s příslušnými sektory a čerpá z poznatků získaných v četných rozhovorech s odpovědnými pracovníky firem. Analytici ve společnostech každoročně absolvují průměrně 17 tisíc setkání. Názory v rámci výzkumu tak odrážejí pohledy tisíců generálních ředitelů a dalších vedoucích pracovníků ze společností z celého světa.

Společnost Fidelity International provedla výzkum prostřednictvím 165 analytiků v prosinci 2018.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průzkum Bondsteru: Čeští investoři? Konzervativci, kteří se bojí rizika
    Přes polovinu Čechů zhodnocuje své úspory některou z forem investic. Nejrozšířenější je u Čechů investování do podílových fondů, do kterých finance ukládá přes polovinu českých investorů. Oblíbené jsou také přímé nákupy akcií a dluhopisů, ale i moderní investiční nástroje a alternativní investice. K investování většinu Čechů motivuje především vyšší výnos, než jaký nabízí tradiční bankovní produkty. Ne vždy ale volí investiční produkt, který je pro ně vhodný. Ukázal to průzkum fintechové společnosti Bondster.
  • Průzkum CBRE: Věřitelé v Evropě jsou otevřeni podnikání. V hledáčku zájmu jsou hlavně industriální nemovitosti a nájemní bydlení
    Dluhové trhy v Evropě včetně Česka zůstávají odolné. Rozsáhlý průzkum společnosti CBRE, světového lídra v oblasti komerčních realitních služeb, mezi 130 společnostmi ukazuje, že úvěrové prostředí má velmi dobré předpoklady pro nadcházející růst. Investiční aktivita má přitom nabírat na síle již od druhé poloviny letošního roku. Téměř dvě třetiny respondentů očekávají oproti loňsku oživení, přičemž nejvíce peněz půjde na refinancování. Z hlediska poskytování půjček jsou mezi preferovanými aktivy průmyslové a logistické nemovitosti a dále rezidenční projekty určené na pronájem. Největší nárůst poptávky zaznamenal segment komerčního bydlení pro studenty a hotely.
  • Průzkum: České firmy mají velkou rezervu ve využívání AI, otevírá se prostor pro externí konzultanty
    46 % zaměstnanců, kterým by využití nástrojů umělé inteligence mohlo pomoci usnadnit a zefektivnit práci, o této možnosti zatím příliš neslyšela, 12 % dokonce vůbec. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala společnost Seyfor mezi pěti sty odpovědnými pracovníky českých firem. 35 % oslovených ještě nikdy nevyužilo nejznámější nástroj AI – ChatGPT, který je při správném využití vhodným pomocníkem například při přípravě textů či analýz. Výsledky průzkumu naznačují jasný trend, na který je třeba se zaměřit v roce 2024, a zároveň otevírají možnosti pro zkušené konzultanty.
  • Průzkum: Češi euro nechtějí, jeho používání se ale nebrání
    Většina Čechů euro jako domácí měnu nechce, ale jeho používání, třeba při cestách do zahraničí, se nebrání. Podle výsledků červnového průzkumu České bankovní asociace se na cesty do zemí mimo eurozónu a USA raději vybaví eurem (57 procent) než dolarem (26 procent), případně obojím (17 procent).
  • Průzkum: čeští mileniálové už méně důvěřují kryptoměnám
    Po roce zopakovaný průzkum české populace ve věku od 18 do 38 let, tzv. mileniálů, ukázal, že meziročně výrazně poklesl zájem o investice do kryptoměn. Zatímco vloni kupovalo kryptoměny 16 % z mladé populace, která investuje, letos tak odpovědělo jen 9 % respondentů. Rovněž tak opadá zájem o budoucí investici do kryptoměn – zvažuje ji necelých 8 % respondentů, přičemž na jaře 2018 tento záměr mělo přes 11 % mladých. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro brokerskou společnost xPartners, který byl realizován koncem února tohoto roku na reprezentativním vzorku mladé populace (výběr hlavních výsledků v příloze).
  • Průzkum: Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí
    Dopadů rostoucí inflace na svoje finance se obává 95 procent lidí. Tři čtvrtiny Čechů za poslední rok změnily pod vlivem pandemie, inflace a zdražování energií svoje uvažování o financích či úsporách, více investovat však začala pouze pětina Čechů. Vyplývá to z průzkumu Generali Investments CEE, který se konal od 11. do 15. března mezi 1050 respondenty.
  • Průzkum: Do popředí žebříčku nejznámějších českých influencerů pronikl Mikýř
    Do popředí žebříčku nejznámějších českých influencerů pronikl na druhé místo Martin Mikyska vystupující jako Mikýř například v pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem. V čele žebříčku nadále zůstává youtuber Karel Kovář zvaný Kovy. Vyplývá to z pravidelného průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum marketingového výzkumu a tržních analýz Fakulty podnikohospodářské Vysoké školy ekonomické (VŠE).
  • Průzkum: dvě třetiny studentů potvrzují velký přínos podnikání už na střední
    Průzkum mezi absolventy výukového programu JA Studentská firma potvrdil, že dnešní mladá generace není zvědavá na dlouhé výklady, musí si vše osahat a vyzkoušet. Maximální propojení s praxí zvyšuje jejich motivaci i výkon.
  • Průzkum: Energetická krize donutila k omezení základních výdajů 11 pct lidí
    Energetická krize donutila 11 procent domácností k výraznému omezení základních výdajů na zdravotní péči či jídlo. Dalších 46 procent muselo omezit některé volnočasové aktivity nebo opatrněji hospodařit s rodinným rozpočtem. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos, který má ČTK k dispozici. Češi podle něj zatím zvládají krizi lépe, než ještě vloni očekávali, přes 44 procent lidí hospodaří bez omezení. Pomohly k tomu i úsporná opatření, jež provedla více než polovina domácností. Obavy z dalších negativních dopadů krize ovšem přetrvávají, úspory tak budou pokračovat.
  • Průzkum Fidelity International: Evropské firmy jsou po Brexitu méně ochotny investovat ve Spojeném království
    Analytici Fidelity International v každoročním průzkumu Analyst Survey 2017* zaznamenali zlepšování ekonomických ukazatelů napříč odvětvími a regiony, přetrvává síla vyspělých trhů. V Evropě jsou ale analytici opatrnější než např. v případě USA. Ačkoli dle průzkumu není celkově nijak patrný významný vliv politického rizika, nejistota kolem Brexitu snižuje ochotu firem činit strategická investiční rozhodnutí ve Spojeném království.
  • Průzkum Fidelity International ukazuje nedostatek odhodlání investorů pro spravedlivou transformaci
    Společnost Fidelity International ("Fidelity") zveřejnila klíčové závěry svého průzkumu o "spravedlivé transformaci", který hodnotí povědomí investorů o tomto tématu, ale i jejich chuť investovat do této oblasti. Spravedlivá transformace je jednou z klíčových priorit společnosti Fidelity v oblasti udržitelného rozvoje a v souladu se svou strategií firma ve spolupráci s Coalition Greenwich zjišťovala názory více než 120 institucionálních investorů a finančních zprostředkovatelů, aby této důležité problematice do hloubky porozuměla.
  • Průzkum: Firmy nejvíce trápí rušení objednávek, menší poptávka a cestovní omezení
    Jihomoravské firmy se v současné době nejvíce potýkají s rušením zakázek, menším množstvím objednávek a byznys jim komplikují i cestovní omezení. Zásadní či částečné omezení každodenního provozu v souvislosti s epidemií koronaviru v následujících dvanácti měsících očekává 82 procent podniků. Vyplývá to z průzkumu, který mezi členskými firmami realizovala Regionální hospodářská komora Brno (RHK Brno).
  • Průzkum: Inflace ovlivňuje 9 z 10 Čechů, chránit svoje finance plánují dvě třetiny lidí
    Téměř 90 % Čechů už zaznamenalo dopady rostoucí inflace, která v dubnu vystoupala na meziroční hodnotu 14,2 %. Nejvíce si lidé všímají růstu cen běžného zboží a ztráty hodnoty svých úspor. Vyplývá to z průzkumu společnosti ČSOB Asset Management. Dvě třetiny dotázaných proto plánují využít investice a další produkty, aby své finance před inflací ochránili.
  • Průzkum: Jen devět procent Britů považuje brexit za úspěch
    Jen devět procent lidí v Británii považuje vystoupení Británie z Evropské unie nyní za úspěch. Vyplývá to z průzkumu, který dnes zveřejnila společnost YouGov. Téměř dvě třetiny dotázaných, 62 procent, pokládají brexit za neúspěch. Ostatní respondenti odpověděli slovem "nevím", nebo nepovažují brexit ani za úspěch, ani za neúspěch.
  • Průzkum: koruna je pro Čechy stále nejdůvěryhodnější měna
    Pro naprostou většinu obyvatel Česka zůstávají nejdůvěryhodnějším platidlem klasické měny – v čele je česká koruna, která je nejdůvěryhodnější měnou pro 73 procent Čechů, následována s odstupem eurem (11 %) a americkým dolarem (8 %). Bitcoin je nejdůvěryhodnější měnou pro 5 % respondentů. Tomu odpovídá i porozumění kryptoměnám, když přes 70 % obyvatel Česka přiznává, že vůbec, anebo jen částečně rozumí tomu, jak bitcoin funguje. Vyplývá to z červencového výzkumu průzkumu agentury Ipsos pro brokera TopForex.
  • Průzkum, který PlanB provedl ukázal, že pouhých 24% nevěří, že BTC překročí hranici 50 000 dolarů
    Analytik a trader, jménem PlanB svým průzkumem ukazuje, že 24% tázaných očekává, že Bitcoin v příštích 12 měsících nepřekročí hranici 50 000 USD.
  • Průzkum: Manažeři autoprůmyslu čekají do roku 2035 samořízení i létající vozy
    Automobilový sektor čekají podle manažerů automobilového průmyslu v příštích pěti až deseti letech převratné změny. Vedle očekávaného masového rozšíření elektromobilů se podle nich do roku 2035 rozšíří i samořízené autonomní vozy a objevovat by se mohly i létající auta. Vyplývá to z průzkumu poradenského společnosti KPMG mezi 1100 manažery v autoprůmyslu v 31 zemích včetně Česka.
  • Průzkum Mastercard: Polovina Čechů se stala terčem kyberpodvodníků
    Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Nejčastěji se setkávají s podvodnými e-maily a SMS. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu technologické a platební společnosti Mastercard. Díky neustálému zlepšování technologických řešení a zavádění generativní umělé inteligence se daří podvodům stále častěji předcházet. V současné době Mastercard rychle, bezpečně a spolehlivě zajišťuje více než 143 miliard bezhotovostních transakcí, které ročně přes její síť projdou.
  • Průzkum: Nemovitosti zdraží až o 19 % kvůli vzrůstající ceně stavebnin
    Nemovitosti zdraží až o 19 procent kvůli vzrůstající ceně stavebnin a chybějícím pracovníkům. Nejvíce zdražují ocel, dřevo, plasty a izolační materiály. Realizace projektů pro nižší střední třídu a nízkopříjmové skupiny se některým developerům již přitom nevyplatí. Vyplývá to z aktuální studie developerských společností H2/2021 zpracované CEEC Research, kterou má ČTK k dispozici.
  • Průzkum NY FEDu ukazuje na vyšší inflaci ve střednědobém horizontu
    Datové centrum Federální rezervní banky v New Yorku dnes zveřejnilo průzkum spotřebitelských očekávání za duben 2024. Podle něj se očekávání růstu cen zboží a služeb v ekonomice v krátkodobém i střednědobém horizontu zvýšila. Navíc očekávání ohledně cen bydlení dosáhla nejvyšších hodnot od července 2022. Spolu s růstem cen respondenti odhadují i zvýšení svých výdajů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
CapXmaster srovnani