Úterý 03. prosince 2024 19:17
reklama
RebelsFunding
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap zlato
reklama
Fintokei StartTrader

Akciové trhy pokračují v růstu

04.03.2019 09:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • ČEZ v pátek večer odstavil první blok jaderné elektrárny v Temelíně kvůli výměně paliva.
  • Skupina VIG získala další pojišťovnu na polském trhu. Nyní jich zde vlastní pět.
  • Evropské akcie by nový týden měly zahájit růstem.
  • Pondělní makroekonomický obrázek nabízí pouze ceny průmyslových výrobců v eurozóně. Nejzajímavější statistikou budou údaje o vývoji amerického trhu práce v závěru týdne. Do té doby nicméně bude pozornost trhů soustředěna na čtvrteční zasedání ECB. Druhá půlka týdne pak přinese i průmyslovou výrobu v evropských ekonomikách.
  • Výsledková sezóna ve Spojených státech je prakticky u konce. V rámci evropského indexu Stoxx 600 zveřejnily hospodářské výsledky tři čtvrtiny firem. Dnes ale žádná větší společnost čísla nereportuje.
  • Société Générale zvýšila doporučení pro akcie americké potravinářské společnosti Kraft Heinz na Držet. 

Obchodování na zámořských trzích

Americkým akciím se v závěru uplynulého týdne dařilo a stejně tak jako ostatní globální akciové trhy uzavřely první březnovou seanci růstem. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,4 %, širší index S&P 500 přidal 0,7 % a technologický Nasdaq dokonce posílil o 0,8 %. Technologickým akciím se obecně dařilo poté, co Amazon.com oznámil plány otevřít nové obchody s potravinami či šéf Apple nastínil pozitivní vyhlídky firmy. Za celý uplynulý týden si index S&P 500 připsal 0,4 % a od začátku roku již vyrostl o 11,8 %.

Vlna optimismu z akciových trhů přes víkend nevymizela, a tak u obchodníků v asijsko-pacifickém regionu převládaly nákupní příkazy. Čínské akcie se vyšplhaly na nejvyšší úroveň od loňského června, když k optimismu přispěla jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy. Šanghajský index vzrostl o 1,1 %, šenčenský dokonce o 2,2 %. Ještě o jednu desetinu více přidal jihokorejský Kosdaq. Japonský Topix posílil o 0,7 %, když hlavními tahouny byli producenti elektroniky, strojů a výrobních zařízení.

Kromě čtvrtečního zasedání ECB a pátečních statistik z amerického trhu práce budou trhy sledovat i jednání nejvyššího stranického vedení v Číně. Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika v poslední době ztrácí na dynamice, mohla by jednání naznačit nové impulsy k expanzivnější hospodářské politice, což by se určitě setkalo s pozitivní reakcí akciových trhů.

ČEZ

Energetická společnost v pátek dle plánu odstavila první blok jaderné elektrárny v Temelíně. Důvodem je výměna téměř třetiny paliva a zároveň kontrola turbíny i bezpečnostních systémů. Odstávka by měla trvat dva měsíce. Podle harmonogramu druhý blok přeruší svůj provoz rovněž na dva měsíce v polovině června.

VIG

Skupina VIG získala 100% podíl v polské společnosti Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń (Gothaer TU). Pojišťovna nabízí služby v oblasti neživotního pojištění. Za loňský rok pojišťovna vybrala na hrubém předepsaném pojistém 170 mil. EUR. Dceřiné společnosti, které doposud VIG na polském trhu vlastní, vygenerovaly za první tři kvartály 670 mil. EUR, což představuje více jak 9 % celkového hrubého pojistného skupiny. Díky této akvizici se podaří navýšit tržní podíl skupiny VIG na polském trhu na zhruba 9 %.

Polsko je jednou z hlavních strategických oblastí, kde chce skupina VIG rozvíjet svoje aktivity. Jejím střednědobým cílem je zde dosáhnout podílu přinejmenším 10 %. Zprávu hodnotíme pozitivně, když je patrné, že se skupině daří naplňovat svoji stanovenou střednědobou strategii.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Akciové trhy pod tlakem
    Americké indexy umazaly část svých předchozích zisků a lehce sestoupily ze svých maxim. S&P 500 i průmyslový Dow Jones přišly o 0,4 %, v případě technologického Nasdaqu šlo o ztráty okolo půl procenta. Přestože lze říci, že jednání o obchodní dohodě mezi USA a Čínou již zní jako obehraná písnička, stále je to něco, na co trhy reagují nejcitlivěji. Podpora amerického senátu Hongkongu totiž může její uzavření opět posunout k patové situaci. Objevují se zprávy, že pravděpodobnost podpisu dohody do konce roku se snižuje.
  • Akciové trhy pod tlakem
    Americké akcie zahájily dnešní seanci poměrně hlubokým propadem, když index S&P 500 oproti včerejšímu zavíracímu kurzu ztrácí více jak jedno procento. Nedaří se žádnému sektoru. Nepříznivou náladu na trzích vyvolala situace na britské politické scéně v souvislosti s rezignací ministra pro brexit Dominica Raaba a s debatami ohledně vyvolání hlasování o vyslovení nedůvěry vládě. Zklamáním byly pro trhy i výsledky některých amerických firem, jako například obchodních řetězců J. C. Penney či Dillard’s. Ani příznivé výsledky Walmartu a vylepšený výhled klesající trend zvrátit nepomohly.
  • Akciové trhy pod tlakem
    Americký akciový trh v pátek částečně zkorigoval svoje ztráty z celého týdne, přestože do plusu se vyhoupnul až v závěrečné půlhodině obchodování. Index S&P 500 si tak připsal půlprocentní zisky, nicméně za celý týden se jeho hodnota o dvě procenta snížila. Přesto však nelze hovořit o tom, že by výprodeje na akciových trzích byly u konce. Trhy spekulují o dalších možnostech zavádění dovozních cel poté, co americký prezident Donald Trump oznámil jejich zavedení pro ocel a hliník, a zároveň se obávají odvetných opatření druhých stran. Proto se i asijské trhy v drtivé většině případů nacházejí na úvod nového týdne v červeném. Více jak jedno procento ztrácejí akcie obchodované v Hongkongu, Jižní Koreji nebo Indii.
  • Akciové trhy pod tlakem Donalda Trumpa klesají
    Akciové trhy ve Spojených státech zahájily dnešní seanci poklesem o zhruba třetinu procenta. Nedaří se především akciím těžařských společností nebo průmyslových podniků, které ztrácejí 1,3 %, respektive 0,9 %. Obchodníci zaveleli k výprodejům poté, co americký prezident Donald Trump naznačil další rozšíření cel na notebooky nebo mobilní telefony vyráběné v Číně. To by se tak dotklo například i společnosti Apple, jejíž akcie v úvodu seance ztrácely až dvě procenta, což vzápětí z velké části korigovaly.
  • Akciové trhy pod tlakem horšího globálního růstu a celních bariér
    Americké akciové trhy uzavřely úterní seanci v červeném. Technologický Nasdaq i index S&P 500 klesly oproti pondělku o 0,6 % a průmyslový Dow Jones přišel o 0,7 %. V sektorovém rozložení bylo zrealizováno nejvíce prodejních pokynů právě u průmyslových podniků, jejichž akcie spadly o 1,4 %. Zájem investorů byl cítit u defenzivních akcií společností působících v síťových odvětvích, které nakonec uzavřely s čtvrtprocentním ziskem.
  • Akciové trhy pod tlakem vojenských ataků v Pakistánu
    Americký index S&P 500 z počátku včerejší seance přidával až tři čtvrtě procenta, nicméně v její pozdější fázi začal zisky pomalu umazávat a nakonec uzavřel s růstem pouze o 0,1 %. Dařilo se především těžařům a zpracovatelům komodit (+0,7 %), které následovaly s půlprocentním ziskem informační technologie. Naopak největším propadlíkem se stali realitní developeři, jejichž akcie přišly o 0,8 %.
  • Akciové trhy pod výprodejním tlakem
    Po pondělní pauze odstartovaly americké akcie obchodování v tomto týdnu v červeném. Přestože díky silnému předstihovému ukazateli ISM, který překonal očekávání, se indexu S&P 500 podařilo část ztrát zkorigovat, nakonec akciový trh uzavřel o dvě desetiny procenta níže. Během včerejška nebyly zveřejněny žádné nové zásadní informace, které by přilily olej do ohně. Nicméně na trzích stále panuje nervozita ohledně vyjednávání nové podoby obchodní smlouvy mezi USA a Kanadou a nezájem o riziková aktiva umocňují další chystaná cla na dovoz čínského zboží do Spojených států.
  • Akciové trhy: Pokles na světových burzách, Praha lehce ztratila
    Pražská burza pohledem hlavního indexu PX během dnešní seance rostla, ale nakonec uzavřela v mínusu. Index PX dnes tedy celkově mírně klesl o 0,23 % (1 539,55 b.). Od začátku tohoto týdne pouze klesá, celkem je to páté oslabení v řadě. Nicméně ve srovnání s většinou ostatních evropských burz, které skončily v mínusu i přes procento, to byl vlastně solidní výkon.
  • Akciové trhy: Pokles v Praze, Evropě i USA
    V Německu překvapil výrazný pokles cen průmyslových výrobců. V USA se pod očekávání propadl prodej nových nemovitostí a zklamal také výhled podle filadelfského Fedu.
  • Akciové trhy pokračují i dnes v růstu, v Evropě a USA opět maxima
    Inflace v USA dopadla o desetinu procenta výše, než se čekalo. To může zmírnit sázky na brzké snížení sazeb Fedu.
  • Akciové trhy pokračují v růstu!
    Nový obchodní týden začal spíše nenápadně a bez žádných překvapení po víkendu. V pátek, Americký trh pokračoval v růst...
  • Akciové trhy pokračujú v oživení
    Akciové trhy dnes nadviazali na včerajší rast a pokračujú v oživení. Hlavným dôvodom tohto oživenia je to, že americký prezident Donald Trump odložil 25%-né clá na dovoz automobilov do USA o šesť mesiacov. Tieto clá mali vstúpiť do platnosti 18. mája. Toto rozhodnutie sa dotkne najmä japonských a nemeckých automobiliek. Ďalším pozitívnym faktorom bolo vyjadrenie amerického ministra financií Stevena Mnuchina ohľadom pokračujúcich obchodných rozhovorov medzi USA a Čínou. Mnuchin podporil nádeje ohľadom dosiahnutia obchodnej dohody vyjadrením, že predstavitelia USA viedli „serziózne“ obchodné rozhovory s čínskymi predstaviteľmi s cieľom zmierniť obchodné napätie. Na základe týchto správ, americký akciový index US500 dnes pokračuje v ozdravení, po včerajšom odraze od dôležitého supportu na úrovni 2800 bodov. Ďalší vývoj na akciových trhoch bude úzko spätý s vývojom obchodných vzťahov medzi USA a Čínou.
  • Akciové trhy: Pomalejší start týdne, indexy v mínusu, ČEZ rostl jako jediný
    Pražský index PX (-0,35 %, 1 313,02 b.) zahájil dnešní obchodování ziskem asi +0,7 %. Z této pozice ale postupně ustupoval a skončil v záporu. Celkový zobchodovaný objem byl asi jen na dvou pětinách dlouhodobého průměru. Slabší aktivita byla dána zámořským svátkem, respektive absencí tamních investorů.
  • Akciové trhy posilují díky pozitivním earnings
    Akciové trhy v zámoří tento týden opět zaznamenaly poměrně volatilní výkyvy. Ve čtvrtek se vezly na pozitivní...
  • Akciové trhy: Po včerejším nadechnutí se Evropa ponořila opět do červené
    Fed včera úrokové sazby podle očekávání nezvýšil ani nesnížil. Doprovodný komentář byl ale z našeho pohledu jestřábí. Podle nové prognózy bude vyšší inflace a v tomto roce asi dojde k jednomu rozvolnění měnové politiky (v březnu to byly tři).
  • Akciové trhy: Po včerejším oslabení se dnes opět zelenalo
    Hlavní index pražské burzy PX (+0,05 %, 1 361,41 b.) dnes stejně jako většina ostatních evropských trhů rostl, bohužel podstatně nižším tempem. Aktivita investorů byla dnes však sváteční, celkový zobchodovaný objem činil jen necelou polovinu dlouhodobého průměru. Až na dvě výjimky posílily všechny akcie.
  • Akciové trhy: Po včerejší nule dnes pražská burza rostla
    Hlavní index pražské burzy PX dnes rostl o +0,26 % (1 561,93 b.).
  • Akciové trhy: Povolební kocovina
    Většina evropských burz dnes oslabila. To pravděpodobně jako reakce na volby do evropského parlamentu, kdy vládní strany propadly.
  • Akciové trhy pozitivně přijaly zvýšení úrokových sazeb Fedu o 0,25 %
    Akcie v USA a Evropě vzrostly, když obchodníci strávili zprávu Fedu, že silná americká ekonomika zvládne probíhající boj proti vysoké inflaci.
  • Akciové trhy: Pozitivní nálada a nová maxima, pražská burza hvězdou
    Rekordy jsou k tomu, aby se překonávaly, což nám názorně předvedly zámořské indexy. Evropa nezůstala pozadu a též slušně posilovala. Ve srovnání s ostatními jsme jeden z nejlepších týdenních výkonů viděli v Praze.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
eightcap forex