Úterý 19. listopadu 2024 07:45
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Fintokei StartTrader

Americké akcie opět prudce padaly. Na vině je Peking a strach z toho, že dobře už bylo

05.12.2018 09:49  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americké akcie mají za sebou další těžký den. Hlavní indexy vesměs ztratily přes tři procenta. Dow Jonesův index oslabil o 3,10 procenta, Standard & Poor’s 500 o 3,24 procenta, a Nasdaq Composite ztratil dokonce 3,80 procenta. Takový výprodej je do značné míry nečekaný, jelikož ještě o víkendu zavládl mezi investory určitý optimismus ve světle dojednaného příměří v obchodní válce mezi USA a Čínou. Pozitivní náladu přitom mohly podpořit i holubičí signály šéfa americké centrální banky, který minulý týden naznačil, že zvyšování sazeb se blíží do neutrálního pásma rychleji, než do té doby trh čekal. V neutrálním pásmu už není třeba dalšího vehementního utahování měnových šroubů, což akcie obvykle vítají.

Víkendový (a pondělní) optimismus však vzal rychle zasvé. Do úterního poledne se zisky smazaly. Klíčovým důvodem bylo, že Peking otálel s potvrzením víkendového příměří. Lépe řečeno, otálel s potvrzením časové lhůty devadesáti dní. S tou přišla už o víkendu americká administrativa, avšak trhy znejistilo, že se Čína nevyjádřila v podobném duchu. Odlišná stanoviska měl Peking i v dalších aspektech dojednaného příměří. V noci na dnešek však Čína devadesátidenní lhůtu potvrdila. Stejně tak učinila kroky k zahájení opětovného dovozu amerických sójových bobů či zkapalněného zemního plynu a dalších klíčových položek čínsko-americké obchodní výměny. Navíc vyšlo najevo, že již koncem listopadu učinila legislativní kroky v rámci vnitrostátního boje proti krádežím duševního vlastnictví. Tyto krádeže jsou přitom Washingtonu zásadním trnem v oku a skoncováním s nimi podmiňuje možný budoucí obchodní smír mezi oběma ekonomickými velmocemi. Lze předpokládat, že na tento vývoj dnes americké burzy zareagují pozitivně a budou korigovat včerejší propad.

Míra korekce včerejšího propadu však záleží také na dalších faktorech, pročež úplná korekce není zaručená. Americké akcie se ocitají pod tlakem totiž ještě i z jiných příčin. Jednou z nich je výskyt takzvané inverzní výnosové křivky na amerických dluhopisech. Obyčejně je tomu tak, že dluhopisy s delší dobou splatnosti vykazují vyšší výnos. Investoři totiž koupí takového dluhopisu půjčují své prostředky na delší dobu a aby se smířili s tím, že své peníze delší dobu neuvidí, požadují přirozeně vyšší úrok. Také tržní úrokové sazby jsou v dlouhodobém horizontu proměnlivější a méně vyzpytatelné než krátkodobě. Dluhopis tedy musí mít vyšší úrok neboli výnos, aby u investorů obstál. Aktuálně však v USA poprvé za více než deset let dochází k tomu, že vyšší výnos mají naopak dluhopisy s kratší dobou splatnosti. To trhy děsí, jelikož se obávají brzkého příchodu recese, který může být signalizován právě tím, že na krátkých dluhopisech je kvůli brzké recesi vyšší výnos. Investoři si totiž inverzní křivku nezřídka vykládají tak, že trh počítá s příchodem brzké recese, kdy centrální banka bude ekonomiku stimulovat snížením úrokových sazeb. Investoři proto vkládají více peněz do dlouhodobých dluhopisů, aby si pro sebe „zamkli“ jejich stávající vyšší výnos tváří v tvář hrozícímu poklesu sazeb, a tedy poklesu výnosů. Vyšší poptávka po dlouhodobých bondech stlačuje jejich výnos. Současně méně investorů investuje do krátkodobých dluhopisů, protože vyhlížená reinvestice jejich výnosu je ve světle hrozícího poklesu sazeb méně atraktivní. To naopak vede k růstu výnosu krátkodobých dluhopisů a ve spojení s poklesem výnosu těch dlouhodobých nastává právě ona nezvyklá inverze.

Mezi další faktory, které akciím určitě nepomáhají, patří hrozba brexitu bez dohody nebo geopolitické tenze mezi NATO a Spojenými státy na jedné straně a Ruskem na straně druhé ve věci dodržování dohod o jaderném arzenálu.

Lukáš Kovanda
Hlavní ekonom CZECH FUND

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké akcie nakonec hluboké ztráty z počátku dne vymazaly
    Nepříznivý vstup do nového týdne se americkému indexu S&P 500 podařilo nakonec zvrátit. Ten si nakonec připsal 0,2 %, zatímco 1,5 h po otevření přicházel o více jak 1,8 %. K opětovnému růstu zavelely především informační technologie, které během včerejška přidaly 1,4 %. Poloviční zisky zaznamenaly komunikace a třetí příčku obsadily s růstem o 0,3 % farmaceutické společnosti. Důvodem k obratu nebyla žádná nová informace, spíše investoři využili příznivých cen k opětovnému otevírání nových pozic.
  • Americké akcie na nových historických maximech
    Americké akcie ve středu opět zamířily vzhůru a širší index SPX500 se dostal doslova na dostřel psychologické hranici 5000 bodů (včerejší denní maximum bylo 4999,89). Akciovým indexům pak pomáhají hlavně velká technologická jména, která trhají každým dnem nové rekordy (META +3,3 %, Nvidia +2,8 %, Microsoft +2,1 %, AMD +1,8 %). Společnost Arm Holdings posílila o 12 %. Slušný den zaznamenal i finanční sektor (Bank of America +0,4 %, Visa +0,9 %), naopak nejslabším článkem dne pak byl telekomunikační sektor (AT&T -1,6 %, Verizon -1,7 %).
  • Americké akcie na nových maximech, obavy z viru se zmírnily
    Americkým akciovým trhům se obavy z šíření nového typu koronaviru v Asii podařilo setřást a americké indexy Nasdaq a S&P 500 se po otevření Wall Street vyhouply na čerstvá historická maxima. Z Evropy ale pesimismus nemizí: prakticky všechny velké burzy jsou v podvečer ve ztrátě, jenom německý index DAX bojoval z obou stran o nulu.
  • Americké akcie na rekordním vzestupu
    Ve středu uzavíraly všechny 3 hlavní indexy ve Spojených státech amerických na nových rekordech. Předpokládá se, že bude centrální banka – Fed prosazovat uvolněnější měnovou politiku.
  • Americké akcie na rekordu a výsledky PFN v souladu s odhady
    Americký index S&P 500 včera příliš velkých změn nedoznal, když oproti úternímu kurzu uzavřel jen o necelou desetinu procenta výše. Přesto mu to stačilo k tomu, aby opětovně vylepšil svoje historické maximum. V rámci sektorů bylo patrné, že obchodníci spíše nakupovali defenzivní akcie. Utility si polepšily o 1,5 %, realitní společnosti přidaly 1,1 % a prodejci základního spotřebního zboží se mohli pochlubit růstem o 0,9 %. Naopak největšími propadlíky byly finanční domy se ztrátou 0,6 %. Na rekordní úroveň se dostal i průmyslový Dow Jones, který zejména díky růstu akcií Walt Disney včera přidal třetinu procenta. Zveřejněné spotřebitelské ceny v USA ani vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella neměly na obchodování zásadnější dopad. Trhy tak stále spekulují nad obchodní dohodou mezi USA a Čínou.
  • Americké akcie nechává před svátky Trumpova kritika stimulů v klidu
    Americké akcie před zkráceným čtvrtečním obchodováním a pátečním svátkem dnes většinou rostou, i když prezidentu Donaldu Trumpovi se nelíbí složitě dojednaný nový balík pomoci ekonomice, zasažené pandemií. Na druhé straně Atlantiku pohnula librou i eurem zpráva, že ještě dnes, nebo ve čtvrtek se možná podaří uzavřít dohodu o budoucích vztazích Británie a Evropské unie.
  • Americké akcie nenásledují evropský pokles, libra zůstává dole
    Zatímco evropské akcie svůj ranní pokles ještě trochu prohloubily asi na 0,7 pct, americké trhy si od nich inspiraci neberou. Hlavní zámořské indexy se drží kolem včerejšího závěru.
  • Americké akcie nenavázaly na předchozí růst
    Americký index spotřebitelské důvěry z dílny Michigan University doznal oproti původnímu odhadu korekce směrem dolů. Namísto předběžně odhadovaných 95,9 bodu tak v březnu vykázal 89,1. Index se přitom ještě před měsícem držel na hodnotě 101 bodu a aktuální meziměsíční pokles je tak nejstrmější od žhavé fáze finanční krize z roku 2008. Zároveň je aktuální skóre nejslabší za poslední čtyři roky. Za propadem lze pochopitelně hledat tlumení ekonomické aktivity vlivem virové epidemie a zdá se být jasné, že příští měsíc nás čeká pokles další.
  • Americké akcie opět klesly
    Včerejší obchodování v USA bylo za spíše podprůměrných objemů a stejně jako v úterý byla vidět snaha trhů pokračovat v růstu z posledního týdne, ovšem nakonec hlavní akciové indexy propadly přibližně o -0,7 %. S výraznějším ziskem ukončil včerejší den pouze energetický sektor (Chevron +1 %, Exxon Mobil +1,9 %, Halliburton +2,2 %, Occidental +1,6 %). Největší propad pak zaznamenal finanční sektor (Bank of America -1,4 %, JPMorgan -1,8 %, Citigroup -1,9 %, Goldman Sachs -1,5 %).
  • Americké akcie opět na maximech, zlato koriguje níž
    Prudký pondělní růst dostal americké akcie na nová maxima, následně se index S&P 500 zklidnil a až do pátku se obchodoval v úzkém range těsně pod důležitou psychologickou hranicí 2500 bodů. Futures na index Nasdaq-100 se obchoduje těsně pod svým maximem kolem ceny 6.000 a futures na Dow Jones překonal historickou hranici a atakuje 22.200.
  • Americké akcie opět prudce zlevnily. Fed se bojí nízké inflace a chystá se na Jackson Hole
    Americké akciové trhy mají za sebou další vlnu výprodejů. Podobně jako předchozí čtvrtek, i tento čtvrtek byl pro akciové indexy nepříjemně ztrátový. Index Dow Jones klesl o 1,24 % na 21 750 bodů. širší index S&P 500 oslabili o 1,54 % a dostal se k hranici 2 430 bodu a technologický index Nasdaq Composite ztratil 1,94 % a zastavil se až u značky 6 221 bodu. Index volatility VIX skokově vzrostl o více než 30 % a dostal se na 15,55 bodů.
  • Americké akcie opět překonávají evropské, libra dál pod tlakem
    Dnešní události nebyly takového rázu, aby ukázaly finančním trhům jednotnou myšlenku a směr. Data z USA byla horší, než se čekalo, ale tržní nálady se prakticky nedotkla. Index podnikatelské aktivity filadelfského Fedu přitom spadl až těsně k nule a počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti byl znovu vyšší, než se čekalo.
  • Americké akcie oslabují
    Americké akcie během první obchodní seance nového týdne zamířily jižním směrem.
  • Americké akcie otevřely na kladné nule, Micron po silných výsledcích přidává 15 %
    Index Dow Jones +0,43 % na 42096,82 b. SP 500 +0,25 % na 5736,5 b. Nasdaq Composite +0,27 % na 18131,78 b.
  • Americké akcie otevřely s mírným růstem
    Index Dow Jones +0,58 % na 42421,03 b. S&P 500 +0,16 % na 5754,55 b. Nasdaq Composite +0,02 % na 18194,43 b.
  • Americké akcie otevřely v záporu, po výrobní inflaci se pozornost obrací k Fedu
    Po pátečních datech o americké inflaci se tlak na americký Fed a jeho měnovou politiku dnes opět zvýšil. Výrobní ceny v největší světové ekonomice stouply v listopadu meziročně o skoro deset procent, nejvíce v historii a více, než se na trzích čekalo. Inflační tlaky by tak mohly přetrvávat hlouběji do roku 2022. Od Fedu, který ve středu završí svoje poslední měnověpolitické zasedání tohoto roku, se očekává, že pravděpodobně urychlí ukončování svého programu nákupů dluhu.
  • Americké akcie poblíž historických maxim
    Včerejší obchodní den v USA se nesl na silně pozitivní vlně a pokračoval tak v růstech z předešlého dne v návaznosti na vyjádření FEDu. Nejlépe se dařilo finančnímu (Bank of America +3,9 %, Citigroup +3,9 %, Wells Fargo +1,5 %, Goldman Sachs +1,7 %, Visa +2,5 %, Mastercard +3,1 %) a energetickému sektoru (Chevron +2,5 %, Exxon Mobil +3,4 %, Halliburton +5,4 %). Ani farmaceutické společnosti zabývající se výrobou vakcín se rozhodně nenechaly zahanbit (Novavax +10,9 %, Moderna +3,2 %, Biontech +4,1 %). Technologický Nasdaq byl včera mírně upozaděn, ovšem i zde zaznamenaly některé tituly slušné růsty (Activision Blizzard +2,6 %, AMD +1,7 %, Nvidia +2,5 %).
  • Americké akcie poblíž rekordních hodnot
    Obchodování na amerických burzách směřuje k dalšímu rekordu, a to díky rally v odvětví čipů. Investoři sázejí na to, že potenciální snížení úrokových sazeb ze strany Fedu podpoří tento klíčový sektor, který letos táhne trh nahoru.
  • Americké akcie počáteční zisky opět neudržely
    Včerejší obchodování na americkém akciovém trhu mělo podobný průběh jako to předešlé. Z počátku seance si index S&P 500 připisoval zisky, které dosahovaly až 0,9 %, nicméně po 1,5 h veškerý růst vymazal a již se nedokázal vymanit z převahy prodejních příkazů. Nakonec tak uzavřel 0,8 % pod úterním závěrečným kurzem. Za změnou nálady nestály žádné nové zásadní informace, i tak ale nebyli investoři ochotni se pouštět do otevírání nových pozic. Nejvíce k propadu přispěly informační technologie (-1,3 %).
  • Americké akcie po dlouhém víkendu propadly a nyní se snaží konsolidovat
    Dnešní den začal pro akcie v Evropě mírně negativně, ale ztráty během dne hodně narostly. Pokles se přerušil, když otevřela - také hodně dole - Amerika. Ta se následně trochu zvedla, ale nyní se snaží spíše konsolidovat na nižších úrovních. Zatímco evropské akcie ztrácejí kolem 1,3 procenta, americký S&P 500 je dole o 1,8 pct. Nejsledovanějším ale zůstává Nasdaq , jehož pozice je o 2,5 pct pod pátečním závěrem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new