Sobota 21. prosince 2024 17:59
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
RebelsFunding

Lesy ČR jsou za rok 2019 ve ztrátě 790 milionů korun kvůli kůrovcové kalamitě

21.05.2020 08:02  Autor: BidAskBit  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Státní podnik Lesy České republiky – LČR se loni podle auditovaných výsledků propadl do ztráty 790 milionů korun oproti zisku 70 milionů korun v roce 2018.

Státní podnik Lesy České republiky – LČR vlastní téměř polovinu lesů v České republice. Mluvčí podniku Eva Jouklová se vyjádřila, že hlavním důvodem propadu byla kůrovcová kalamita způsobující nadměrnou nabídku dřeva na trhu a tím i snížení cen. Těžba dřeva byla v roce 2019 kvůli kůrovci rekordní. Kůrovcová kalamita a propad cen dřeva už srazil zisky druhý rok po sobě. Oproti tomu se v letech 2010 až 2017 roční zisky Lesů ČR pohybovaly v řádech miliard korun. V roce 2017 činil zisk 3,08 miliardy korun. Tržby podniku se kvůli pádu cen dřeva loni snížily o 5 % na 7,19 miliardy korun. V letech před kalamitou se roční těžby pohybovaly kolem 12 miliard korun.

Lesy České republiky

Finanční plán na rok 2019 předpokládal ztrátu 1 miliardu korun. Konečnou výši ztráty o něco snížilo přecenění zásob dříví, které bylo za rok 2019 vyrobeno a bylo na skladě. Těžbu dřeva Lesy ČR kvůli kůrovcové kalamitě loni zvedly o 30 % na rekordních 13,9 milionu m3 z předchozích 10,7 milionu m3. Těžba kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 % na 9,7 milionu m3 a v posledních dvou letech se kvůli kůrovci razantně zvyšuje. V letech bez kůrovcové kalamity probíhala těžba okolo 8 m3.

Nahodilá těžba

Většina loňských těžeb připadla na nahodilé těžby v objemu 13,4 m3. Kromě kůrovcového dřeva se sem řadí těžba dřeva poničeného větrem, které loni činilo asi 2,4 milionu m3. Nahodilé těžby kvůli suchu činily 1,2 milionu m3. Podnik v lednu začal poprvé v historii využívat k financování úvěr, protože v letech 2013 až 2018 volné peníze za téměř 32 miliard korun postupně všechny odvedl do státního rozpočtu. Úvěrový rámec sjednaný u více bank se pohybuje v miliardách korun. Podnik nechce úvěrové financování používat trvale. Letos očekává podnik ztrátu 1,9 miliardy korun a počítá se ztrátami do roku 2023. V roce 2024 firma očekává zisk 409 milionů korun.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Lepší data z USA potěšila korunu, ale oslabila dolar
    Korunu dnes nezviklaly zprávy o snížení ratingu britských a portugalských bank a...
  • Lepšie časy pre európske banky?
    Včerajšie zverejnenie kvartálnych výsledkov Deutsche Bank povzbudilo nádeje investorov pre ďalší rast európskych bánk. Deutsche Bank vykázala oproti očakávaniam vyšší zisk a aj vyššie príjmy. Zároveň sa stala menej rizikovou, čím aspoň sčasti kontrovala správam o pochybení pri oceňovaní derivátov. Deutsche Bank sa obchoduje už s 30% ziskom od svojich miním podobne ako ostatné európske banky. Skutočne, celý európsky bankový sektor zaznamenal od júla percentuálne najväčší rast za posledné tri roky.
  • Lepší makrodata předpovídají silnější poptávku, a komodity tak jdou nahoru
    Komoditní trhy zařadily v minulém týdnu vyšší rychlost. Lepších výkonů se přitom dočkala většina sektorů, až na průmyslové kovy a hospodářská zvířata. I nadále se zlepšují ekonomická data z Číny a Spojených států, což přináší lepší vyhlídky pro světovou ekonomiku a pohání poptávku po komoditách. Také index S&P 500 přidal další zisky, zatímco dolar je proti euru stále slabý. Ovšem proti japonskému jenu se mu dařilo a jen nakonec klesl až na 2,5leté minumum. A právě to bude pro měnové trhy lednovým tématem číslo jedna.
  • Lepší nálada na globálních trzích. DAX podruhé za sebou roste, v regionu investoři slyší na buyback Erste
    Úterním obchodním dnem na globálních trzích rezonuje zlepšení nálady, a tedy i růst akcií. Německý akciový index DAX přidává již druhý den v pořadí a dnes posiluje o 1,1 procenta. Nejvýrazněji roste Commerzbank, které pomohla zpráva o financování projektu RWE na stavbu větrné farmy v Německu, CBK GY +4,31 procenta, RWE GY +0,15 procenta.
  • Lepší podmínky pro čtvrtého operátora
    Česká republika hledá nového mobilního operátora pro 5G sítě, od kterých si stát slibuje, že na trh vstoupí už čtvrtá velká telekomunikační společnost. Český telekomunikační úřad nabízí výhodnější podmínky. Zájem projevily společnosti, které úřadu poslaly připomínky k plánované dražbě.
  • Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu
    Stát hospodařil za prvních osm měsíců letošního roku s deficitem 298,1 mld. Kč. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,8 % a výdaje o 7,3 %. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhlo pouze 18,7 mld. Kč, zatímco průměrné tempo za první polovinu roku bylo kolem 55 mld. Kč měsíčně. Na lepším vývojem oproti plánovanému státnímu rozpočtu se shodně podílejí vyšší příjmy i nižší výdaje.
  • Lepší vývoj státního rozpočtu nás vede k optimističtější naší prognózy
    Státní rozpočet hospodařil v prvních devíti měsících tohoto roku s deficitem 252,7 mld. Kč. Oproti stejnému období minulého roku je výsledek horší o 231,7 mld. Kč. Z pohledu zářijových i celoročních statistik se jedná o nejhlubší deficit v moderní historii země. Tempo jeho prohlubování je však méně než poloviční ve srovnání s jarními měsíci spojené s akutními náklady vlády.
  • Les Echos: Francouzská ekonomika vstupuje do recese, nezaměstnanost půjde nad 10 % a země přijde o AAA
    Francouzská ekonomika vstoupí podle nejnovějších dat statistického úřadu Insee d...
  • Lesk a bída dluhopisů. Na co si dát pozor a jaké jsou investiční alternativy?
    Investice do dluhopisů jsou často považovány za bezpečnou volbu, avšak realita je mnohem složitější. Dluhopisy nabízejí předem stanovený výnos, ale rizika spojená s jejich držením jsou často přehlížena. Historicky nízké úrokové sazby mezi lety 2018–2020 vedly k masivní emisi firemních dluhopisů, jejichž splatnost přichází právě nyní. Mnoho emitentů však nebylo připraveno na výrazné ekonomické změny, včetně rostoucí inflace a stagnujícího růstu HDP.
  • Lesy ČR a Budvar odvedou do rozpočtu 4,36 miliardy Kč, více, než se plánovalo
    Národní podnik Budějovický Budvar letos odvede do státního rozpočtu 550 milionů korun. Je to více, než se původně plánovalo v červenci, kdy vláda rozhodla, že podnik odvede 190 milionů Kč. Státní podnik Lesy ČR odvede letos do státního rozpočtu 3,81 miliardy Kč. Oba podniky spadají pod ministerstvo zemědělství, které o tom informovalo v tiskové zprávě. Do rozpočtu dohromady dají 4,36 miliardy Kč. Část peněz resort využije na podporu lesního hospodářství.
  • Lesy ČR mají v roce 2025 odvést státu sedm mld. Kč, budou muset použít rezervy
    Státní podnik Lesy České republiky (LČR) by měl v roce 2025 zdvojnásobit odvod státu na sedm miliard korun z letošních 3,5 miliardy korun. Podnik na odvod zřejmě bude muset použít peníze z rezerv, což by ho v případě kalamity mohlo ohrozit. Hrozí i oddálení nápravy miliardových škod po zářijových povodních. ČTK to dnes řekl generální ředitel Lesů ČR Dalibor Šafařík. Sedmimiliardový odvod je zahrnutý v příjmech státního rozpočtu na rok 2025, který v úterý podepsal prezident Petr Pavel. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.
  • Letadla Boeing 737 MAX jsou už bezpečná, říká evropský regulátor, vzlétnou do konce roku. Česká letiště ale teď mají jiné, existenční starosti, aerolinky jim škrtají lety
    Dosud problémová letadla Boeing 737 MAX, která jsou celosvětově uzemněna od loňského března, už jsou dostatečně bezpečná. To je nový závěr evropské agentury pro bezpečnost v letectví EASA.
  • Letadla Boeing 737 MAX mohou v USA opět létat. Akcie firmy prudce stoupají
    Akcie výrobce Boeing mají našlápnuto, aby dnešní řádné obchodování zahájily na nejvyšší cenové úrovni za takřka půlroku, konkrétně za celé období od 9. června. Ve Spojených státech se dnes teprve začne s akciemi řádně obchodovat, ale před zahájením tohoto řádného obchodování nyní akcie Boeingu zdražují zhruba sedm procent v porovnání se včerejší uzavírací hodnotou. Jejich cena se blíží až k úrovni 225 dolarům za kus, zatímco včera uzavřely mírně na hodnotou 210 dolarů.
  • Let americké ekonomiky zatím pokračuje bez mezipřistání
    Výroční konference ECB poutala i včera pozornost trhů, přičemž to byl paradoxně šéf americké centrální banky J. Powell, který vzbudil největší rozruch. Ten totiž v jedné z odpovědí uvedl, že nechce odepisovat scénář, že by Fed zvýšil úrokové sazby na následujících dvou zasedání po sobě (tzn. v červenci na 5,50 %, v září na 5,75 %).
  • Letecká přeprava osob v Evropě klesne o 60 procent, odhadla IATA
    Počet letecky přepravených pasažérů v Evropě letos klesne o 60 procent, odhadlo Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Ohroženo je kvůli tomu zhruba sedm milionů pracovních míst v odvětví letecké dopravy a turistického ruchu. Aktuální výhled IATA zdůvodnila přetrvávajícími omezeními cestování a obavami z druhé vlny pandemie nemoci covid-19.
  • Letecké společnosti Delta Airlines a Fastenal zahajují výsledkovou sezónu na Wall Street 🗽
    Výsledkovou sezónu na Wall Street zahájily zprávy letecké společnosti Delta Airlines (DAL.US) a společnosti Fastenal (FAST.US), která působí v oblasti logistiky, výroby a dodavatelského řetězce. Fastenal v předobchodní fázi ztrácí 3 % navzdory silnému reportu, Delta se obchoduje o 2,5 % výše navzdory slabému reportu díky vyššímu "letnímu" výhledu.
  • Letecké společnosti padají do propasti
    „Některé státy zakázaly cesty do zahraničí, jiné svým občanům důrazně doporučují, aby nikam necestovali. Výsledkem je obrovský propad v poptávce po nákupu letenek. Letecké společnosti mají ohromné ztráty, některé pravděpodobně zbankrotují,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Letecké společnosti spočetly ztráty způsobené koronavirem
    „Kvůli koronaviru se výrazně snížila poptávka lidí po létání do Asie. Nižší zájem není pouze o pevninskou Čínu, lidé přestávají létat i do Hongkongu, Singapuru a Japonska. Odhadované škody leteckých společností pravděpodobně převýší 160 miliard korun,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Letečtí dopravci v Evropě čelí „tsunami“ propouštění, bez pomoci vlád mnozí nepřežijí. V těžké situaci je i tuzemská Smartwings
    Evropské aerolinky čelí nejtěžší situaci své moderní historie. Víra v rychlé oživení po koronakrizi bere zasvé a dopravci se připravují na novou realitu: lidé budou trvaleji létat o dost méně než před úderem koronaviru.
  • Letenky citelně podraží, i Češi budou platit záchranu rozvrácené italské ekonomiky. Ministryně Schillerová přikývla zvýšení daně z leteckého paliva
    Ministři financí EU o víkendu na setkání v Lisabonu vyjádřili rámcovou podporu ukončení povinného osvobození leteckého benzínu od spotřební daně. Včera plánu vyjádřila na sociálních sítích podporu ministryně financí ČR Alena Schillerová. Z hlediska EU jde o jednu z cest, jež umožní splácet citelný dluh, který vznikl v souvislosti s pandemií a na ni reagujícím fondem obnovy. Ten byl zřízen zejména za účelem záchrany italské ekonomiky, která se dočká takřka třetiny prostředků z něj.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy