Fundamentální analýza
Zatímco nedávné rozhodnutí OPEC+ o snížení těžby ze dne 2. 4. 2023 spustilo prudké posílení ropy, o pár týdnů později je situace zcela jiná. Obavy ze zpomalení hospodářského růstu do značné míry snížily očekávání oživení poptávky v letošním roce, a to je hlavní příčinou aktuálního oslabování černého zlata.
Na trhy se tak vrátil risk off sentiment. K tomu přispěl také americký dolar, který začal opět posilovat a znovu začaly růst i výnosy amerických dluhopisů. Trhy tak odráží nejistotu, která plyne z blížícího se zasedání centrálních bank.
Očekává se, že centrální banka Spojených států a ECB na svém zasedání v prvním květnovém týdnu zvýší úrokové sazby ve snaze vypořádat se s vysokou inflací.
Ne všechno je však pesimistické. Čína reportovala HDP, které dopadlo mnohem lépe, než čekali analytici. Čínská ekonomika rostla v meziročním srovnání o 4,5 % (očekával se růst 4 %). Silně rostly také retailové prodeje, které v březnu akcelerovaly o 10,6 % (očekávání bylo 7,4 %). To znamená, že by se mohla oživit poptávka po pohonných hmotách. Je tedy možné, že snížení produkce ze strany OPEC+ a silná poptávka z Číny by mohla poskytnout ceně ropy určitou podporu.
Tento týden se však pozornost soustředí na údaje o americkém a evropském HDP za první čtvrtletí roku 2023, které by měly ukázat, že růst oproti předchozímu čtvrtletí zpomalil.
O tom, jak se daří krotit inflaci by mohl v pátek napovědět i ukazatel PCE price index, který měří změnu cen zboží a služeb koupených spotřebiteli. Případný vyšší než očekávaný pokles by mohl vést k oslabení dolaru, a tedy k posílení ropy.
Technická analýza
Graf č.1: Ropa Brent na D1 časovém rámci
Ropa Brent býčí gap ze dne 3. 4. 2023 již téměř celý uzavřela. Pokud bychom se pohybovali v jasném rostoucím trendu, bylo by pak pravděpodobné to, že by se po vyplnění gapu ropa mohla odrazit k dalšímu rostoucímu pohybu. Z denního grafu ale vidíme, že ropa Brent se pohybuje spíše v nějakém bočním trendu a pokles, který v minulém týdnu nastal, je důsledkem odrazu od silné hladiny rezistence poté, kdy vznikl falešný break.
Podobná situace je na ropě typu WTI:
Graf č.2: Ropa WTI na D1 časovém rámci
Na ropě WTI je zaplněna více než polovina býčího gapu z 3. 4. 2023. Rovněž z tohoto grafu je zřejmé, že ropa je v bočním trendu a pohyb směrem dolů nastal po falešném breaku rezistence.
Na H4 časovém rámci vypadá situace na ropě WTI následovně:
Graf č.3: Ropa WTI na H4 časovém rámci
Nejbližší rezistence je 78,38, což je high nejbližšího vrcholu. Další rezistence je 79,95, což je proražený support, který se stal novou rezistencí a zároveň je na medvědím gapu (tzv. fair value gapu). Tato rezistence byla hezkou ukázkou retestu, kdy po jejím vytvoření se cena rychle vrátila k rezistenci, aby ji otestovala a pak pokračovala směrem dolů. Podobná logika pak je na rezistenci na úrovni 81,72 USD za barel ropy WTI.
Za support můžeme považovat spodní hranu býčího gapu na úrovni 75,6 USD za barel. Dále pak 72,1 USD, což je horní hrana nevyplněného býčí fair value gapu.
Aktuální pohyb je na ropě klesající a v tuto chvíli není vidět žádný signál, že by se tento pohyb obrátil směrem nahoru.
Podobnou analýzu můžete zvládnout i vy. Jak na to vás naučí náš ebook.
V Purple Trading jsme sepsali ebook kompletně věnovaný obchodování ropy. Nejenže vás naučí číst důležité tržní indikátory a předpovídat na základě nich pravděpodobný vývoj cen ropy, ale ukáže vám také několik strategií, kterými ropu obchodovat. Navíc je kompletně zdarma.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76.2 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.