Index S&P 500 je navzdory další (zatím krátkodobé) rally v medvědím trendu. K nadějnějšímu růstu potřebuje přesvědčivě narušit sérii nižších minim a maxim, zatím se odrazil jen k jednomu vyššímu minimu. Hladiny podpory lze hledat na minimech z předchozího týdne okolo 3 740 a dále na letošním minimu 3 630. Aktuálně je index na kulaté hladině 3 900, která může být psychologicky zajímavá, podstatnější se ale jeví hranice 3 945, kde skončila předchozí "medvědí rally".
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) klesl pod 25 s tím, jak akcie v týdnu posilovaly. Opět se potvrdilo, že nad 30 body generuje krátkodobé nákupní signály. V pásmu 20-25 bodů naopak letos zpravidla docházelo k obratu nálady na trhu medvědím směrem. Dlouhodobě je navíc index v růstovém trendu, 50denní průměr je nad 200denním.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Americký akciový trh se nadechl k dalšímu růstu. Řada komentátorů ale upozorňuje, že trh jen těžko může delší dobu jít proti nepříznivému větru v podobě silného dolaru. Ten příliš nesvědčí velkým americkým firmám, které generují podstatnou část tržeb na zahraničních trzích. Začíná navíc výsledková sezóna, do které trh vstupuje s nadále poměrně optimistickými očekáváními na úrovni růstu ziskovosti firem. Sazby v USA dále (po)rostou a spotřebitelé jsou opatrní.
Důvodů, proč by akcie neměly podstatněji posilovat, je tedy více než dost. Na úrovni jednotlivých titulů stále výrazně převažují nová roční minima nad maximy. Právě zprávy od konkrétních firem přitom budou vedle dat o inflaci v dalších týdnech zaměstnávat trh nejvíce. Solidní hospodářské výsledky velkých společností by trh mohly podpořit, je ale otázka, kde na světě by firmy měly tato solidní čísla posbírat. Nechme se překvapit.
Josef Košťál a Andrej Rády pro portál FXstreet.cz