Měsíční report finančních trhů (listopad 2023)
Nejsilnější měnou byl v listopadu novozélandský dolar, který si vůči americkému dolaru polepšil o 5,45 %. Listopad se stal zajímavý i tím, že vůči americkému dolaru posilovaly všechny světové měny, dokonce i japonský jen, který i přesto, že byl nejslabší měnou měsíce, tak si připsal růst o 1,93 %. Výrazné volatilní cenové pohyby vykázaly zlato a stříbro, zatímco cena ropy v listopadu trendově stagnovala. Na své si přišli rovněž i akcioví obchodníci a investoři, jelikož index S&P 500 skoro celý měsíc rostl. Nutno však říci, že v závěru měsíce už začal konsolidovat. Nyní se již pojďme podívat na ty nejzajímavější obchodní instrumenty a jejich vývoj.
Relativní výkon hlavních měnových párů
Měsíční měnový report
EUR/USD
Tento měnový pár během listopadu výrazně posílil a při své cestě vzhůru pokořil dokonce hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200, čímž se oficiálně dostal do růstového trendu. Poslední listopadový týden byl ve znamení technické korekce, což je po agresivním cenovém růstu přirozená záležitost, při které si obchodníci vybírají obvykle své zisky. Pro začátek prosincového obchodování bude velmi důležitá reakce trhu na krátkodobý klouzavý průměr SMA 20, který může tento měnový pár otočit opět do růstového trendu.
Denní graf měnového páru EUR/USD
GBP/USD
Výrazný růst vykázal i tento měnový pár, který využil slabšího měsíce amerického dolaru. Koncem listopadu dochází k překřížení dvou klouzavých průměrů SMA 200 a SMA 20. Interpretace těchto signálů je velmi složitá, protože někdy se může jednat o signál k pokračování trendu, jindy ovšem nastává tržní korekce. Indikátor RSI se nachází pod hodnotou překoupené oblasti, což rovněž umožňuje trhu vydat se jakýmkoliv směrem.
Denní graf měnového páru GBP/USD
USD/JPY
Japonský jen po dlouhé době vykazuje vůči americkému dolaru posílení, a to dokonce pod hodnotou dvou klouzavých průměrů. Po celý listopad trh vytvářel jak nižší maxima, tak nižší minima, což je známka tvorby klesajícího trendu. Indikátor RSI tak má stále prostor pro pokračující pokles, protože se nachází v neutrální oblasti. Z pohledu price action trh nevykazuje žádné zásadní supportní úrovně.
Denní graf měnového páru USD/JPY
USD/CAD
Kanadský dolar v listopadu rovněž předčil svůj americký protějšek a výrazně posílil. Během listopadového klesajícího trendu trh vyvářel velmi zřetelné cenové výběžky, jejichž maxima dosahovala stále nižších hodnot. Vyústěním listopadového poklesu bylo atakování dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200 v závěru měsíce. Začátkem prosince tak bude velmi důležité sledovat, zda trh hodnotu klouzavého průměru prorazí, nebo dojde k odrazu či alespoň k nákupní technické korekci.
Denní graf měnového páru USD/CAD
USD/CHF
Švýcarský frank je poslední půl rok velmi volatilní měnou, která v páru s americkým dolarem nejdříve agresivně rostla, aby na podzim následně výrazně oslabovala. V závěru měsíce se tento měnový pár dostal na indikátoru RSI do přeprodané oblasti, načež trh ihned reagoval nákupní aktivitou. Vzhledem k síle trendu se ovšem může jednat pouze o technickou korekci. USD/CHF se však obchoduje pod hodnotou všech tří klouzavých průměrů, což značí výrazný klesající trend.
Denní graf měnového páru USD/CHF
AUD/USD
Australskému dolaru se v listopadu podařilo pokořit hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200. Trh po průrazu klouzavý průměr již otestoval, přičemž jeho hodnota v trhu zafungovala jako support a trh provedl prozatím jen intradenní reakci. Ta ovšem může znamenat, že tento měnový pár má stále potenciál pro růst, minimálně na začátku prosince. Indikátor RSI rovněž provedl po silném růstu korekci a na konci měsíce se tak nacházel pod hodnotou překoupené oblasti.
Denní graf měnového páru AUD/USD
NZD/USD
Nejsilnější měnou listopadu se stal novozélandský dolar, který této mety dosáhl díky své spanilé jízdě směrem vzhůru. Trh při svém růstu nevykazoval ve druhé polovině měsíce žádnou korekční aktivitu a dokázal také překonat hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200. Na začátku prosince se ovšem indikátor RSI nachází v překoupené oblasti, což může predikovat cenový pokles. Proražený dlouhodobý klouzavý průměr ještě trhem nebyl retestován, takže se může ještě udát pullback směrem do trendu s následným růstem tohoto měnového páru.
Denní graf měnového páru NZD/USD
Měsíční komoditní a futures report
ZLATO
Cena zlata byla v listopadu jako na houpačce. První polovina měsíce byla ve znamení cenového poklesu, který trh ovšem využil pouze k testu nejbližší supportní úrovně, jenž byla navíc v konfluenci se středním a dlouhodobým klouzavým průměrem. Od tohoto supportu se trh odrazil, aby o pár dní později prorazil nad hodnotu 2 000 USD a přiblížil se tak na dostřel letošním maximálním cenám. Koncem měsíce probíhá konsolidace trhu na jeho maximech, přičemž indikátor RSI predikuje cenový pokles, protože se nachází v překoupené oblasti.
Denní graf komodity Zlato
STŘÍBRO
Díky silné korelaci mezi zlatem a stříbrem, můžeme agresivní cenový růst pozorovat i na této komoditě. Stříbro se během listopadu obchodovalo nad hodnotou všech tří klouzavých průměrů, které ovšem nebyly poskládány podle své rychlosti vykreslování (20, 50, 200). To může značit možnost poklesu. I stříbro se nachází v překoupené oblasti, ovšem prozatím nevykazuje žádnou snahu konsolidovat. Tato vyhledávaná komodita totiž při svém růstu prorazila cenová maxima z července, která nyní mohou v trhu fungovat jako supportní úroveň.
Denní graf komodity Stříbro
Ropa WTI
Texaská ropa WTI se v listopadu nacházela v postranním trendu a konsolidovala. Podstatnou informací v tomto postranním pohybu je, že trh celou dobu respektuje hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200, který začátkem měsíce prorazil. Konsolidace pod hodnotou klouzavého průměru může predikovat cenový pokles, který na ropě trvá již od října. Indikátor RSI se nachází v neutrální oblasti, což otevírá prostor pro případný pokles.
Denní graf komodity Ropa WTI
Akciový index S&P 500
Tento akciový index během listopadu ukázal investorům a obchodníkům dvě tváře. První tvář zahrnuje agresivní růst již od začátku měsíce, během kterého trh pokořil hodnoty všech tří klouzavých průměrů. Naproti tomu druhá tvář se prezentuje výraznou cenovou stagnací v postranním pásmu s velmi nízkou intradenní volatilitou. Díky této stagnaci se indikátor RSI vykresluje do strany, avšak v překoupené oblasti. I proto je interpretace cenového vývoje velmi složitá. Na jednu stranu mohla kupcům dojít síla, nebo prostě jen v trhu nejsou prodejci, kteří by hodnotu indexu dostali na nižší hodnoty. Stejně jako tento akciový index, by měli vyčkat i investoři na okamžik, až bude cenový vývoj na akciových trzích lépe predikovatelný.
Denní graf akciového indexu S&P 500
Závěr
Nejsilnější měnou listopadu se stal novozélandský dolar, který dokázal vůči svému americkému protějšku posílit o 5,45 %. Naopak nejslabší měnou, která i tak americký dolar porazila, byl japonský jen, jenž si připsal 1,93 %. Velmi výrazné cenové pohyby vykázalo zlato i stříbro, obě tyto komodity během listopadu překonaly hodnoty všech tří klouzavých průměrů a měsíc zakončily obchodováním na dostřel svých dlouhodobých maxim. V obou případech je indikátor RSI přeprodaný, což může predikovat cenovou korekci. Ropa WTI naproti tomu v listopadu konsolidovala, a to pod hodnotou dlouhodobého klouzavého průměru SMA 200, který začátkem listopadu pokořila. Akciový index S&P 500 se v závěru měsíce obchodoval v postranním trendu s velmi nízkou volatilitou. Tomuto stavu však předcházel agresivní cenový růst ve dvou třetinách měsíce.
Martin Klass pro portál FXstreet.cz
Související články
Čtěte více
-
Měsíční report finančních trhů (červenec 2022)
Po dvouměsíčním posilování si americký dolar udělal pauzu a jako překoupené aktivum dal možnost ukázat sílu i ostatních měn. Možná právě v červenci jsme byli svědky počátku nových dlouhodobých trendů, protože měnové páry, které první polovinu roku oslabovaly, se nyní ujímají otěží. Nejsilnější měnou v červenci byl japonský jen, který vykázal posílení vůči americkému dolaru o 2,55 %. V jeho závěsu se nachází australský a novozélandský dolar, které v červenci dosáhly zhodnocení nad 1 %. Naopak nejslabší měnou měsíce se stalo euro, které ztratilo vůči americkému dolaru více než 2 %. Nyní si ukážeme cenový vývoj jednotlivých měnových párů. -
Měsíční report finančních trhů (červenec 2023)
První letní měsíc je za námi a s ním i červencové obchodování. V závěru měsíce americký Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu, na což trhy příliš nereagovaly. Jinak se červenec nesl ve znamení vysoké volatility na finančních trzích, což si za malou chvilku ukážeme. Nejsilnější světovou měnou se v červenci stal švýcarský frank, který dokázal proti americkému dolaru posílit o téměř 3 %. Ostatně proti americkému dolaru posílily všechny světové měny, nejméně pak kanadský dolar, který vykázal růst pouze 0,57 %. Nyní si již pojďme shrnout červencové dění na vybraných finančních instrumentech. -
Měsíční report finančních trhů (červen 2022)
V měsíci červnu byl opět nejsilnější měnou americký dolar, který těží především ze současné krize v akciovém segmentu, jež se nachází na pokraji tzv. bear marketu (silný medvědí/prodejní trh). Jedinou měnou, která svou výkonností dokáže dolaru konkurovat, je švýcarský frank, který vykázal růst vůči americkému dolaru 0,01 %. Oproti minulému měsíci se nejslabší měnou stal australský dolar, který vůči USD ztratil 5,61 % a dále novozélandský dolar, který smazal zisk z minulého měsíce, díky poklesu o 4,99 %. -
Měsíční report finančních trhů (červen 2023)
Měsíc červen byl na měnových trzích poměrně jednoznačný. Až na japonský jen došlo v červnu ke globálnímu oslabení amerického dolaru. Nejsilnější měnou se stal kanadský dolar, který dokázal posílit vůči svému americkému konkurentovi o 2,72 %. Naopak nejslabší japonský jen odepsal vůči americkému dolaru dalších 3,12 % ze své hodnoty. Komoditní trhy nevykázaly žádné zásadní změny a drží si své trendy z minulého měsíce. Ovšem na akciovém indexu S&P 500 se dějí velké věci. Pojďme se proto podívat blíže na ty nejdůležitější obchodní instrumenty. -
Měsíční report finančních trhů (duben 2022)
V měsíci dubnu tvořil zisky především americký dolar, který se stal hlavním tahounem a iniciátorem trendových pohybů na všech měnových párech. Nejslabší měnou minulého měsíce byl novozélandský dolar, který vůči tomu americkému oslabil o 6,91 %. Ihned v jeho závěsu byl dolar australský, který vykázal pokles 5,95 %. V uvozovkách vítězem, tedy měnou, která nejlépe zvládla dolaru konkurovat, byl kanadský dolar, ovšem i ten vykázal pokles 2,83 %. -
Měsíční report finančních trhů (duben 2023)
Po turbulentním březnu jsme byli v dubnu svědky spíše tržní stagnace a to především na měnových trzích, které se pohybovaly do strany. Naproti tomu komoditní trhy toho během dubna stihly daleko více. Zlato a stříbro vytvořily svá letošní maxima a ropa po testu dlouhodobých minim výrazně posílila. Akciový index S&P 500 v závěru měsíce zvýšil svojí volatilitu, což může být reakce na probíhající zveřejňování kvartálních hospodářských výsledků. Na měnových trzích se role nejsilnější měny ujal švýcarský frank, který posílil vůči americkému dolaru o 2,8 %. Nejslabší měnou se stal japonský jen, který oslabil o 4,01 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj konkrétních finančních instrumentů. -
Měsíční report finančních trhů (květen 2022)
Měsíc květen se nesel ve znamení korekčních pohybů, které v tomto měsíci korigovaly trendové pohyby, kterých se obchodníci dočkali minulý měsíc, díky silnému americkému dolaru. Nejsilnější měnou se v květnu stal australský dolar, který vykázal posílení vůči dolaru americkému o 2,32 %. Druhou nejsilnější měnou se stal švýcarský frank s 2,26 % a v jeho těsném závěsu je euro, které posílilo o 2,23 %. Naopak nejslabší měnou se v květnu stal japonský jen, který sice posílil o 0,21 %, ale i tak se jedná o nevýraznou tržní korekci. -
Měsíční report finančních trhů (květen 2023)
V květnu dominoval na měnových trzích americký dolar a to i přes řadu negativních fundamentů. Začátkem měsíce nejenže americký Fed oznámil zpomalení růstu tempa úrokových sazeb s pozastavením na současných hodnotách, ale rovněž se vedly diskuse o platební neschopnosti USA, kvůli dosažení dluhového stropu. Všechny tyto faktory paradoxně americkému dolaru pomohly, a tak jedinou měnou, která dokázala jeho síle odolat, byl kanadský dolar, který posílil o 1,51 %. Naproti tomu nejslabší měnou v květnu bylo euro, které vůči americkému dolaru ztratilo 2,66 %. Jak se situace vyvíjela i na dalších trzích, akciovém indexu a komoditách, si ukážeme právě nyní. -
Měsíční report finančních trhů (leden 2023)
Nový obchodní rok 2023 plynule navázal na trendy z loňského roku. Hlavně na začátku loňského roku byl americký dolar velmi silný, avšak v jeho druhé polovině začal ztrácet na síle. Lednové obchodování na měnových trzích se tedy neslo ve znamení slabého amerického dolaru, což se odrazilo i ve výkonnosti jednotlivých měn. Nejsilnější lednovou měnou se stal australský dolar, který ten americký pokořil o 4,92 %. V těsném závěsu byly měny novozélandský dolar a euro, které překročily hranici 3% zhodnocení. Nejslabší lednovou měnou byl japonský jen, ale i ten dokázal americký dolar pokořit, i když jen o 1,32 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj na jednotlivých měnových párech. -
Měsíční report finančních trhů (listopad 2022)
Konec podzimu a nástup zimy je patrný nejen na venkovním počasí, ale rovněž se zima dostavila i na měnové trhy, kde zmrazila růst amerického dolaru. Listopad byl pro americký dolar nejslabším měsícem v letošním roce, čehož okamžitě využily a taktovky se ujaly ostatní měny a americký dolar tak poslaly do červených čísel. Nejsilnější měnou se v listopadu stal japonský jen, který byl po většinu roku pod silným tlakem amerického dolaru. Japonskému jenu k posílení pomohla spíše holubičí rétorika amerického FEDu, ale i tak bylo jeho posílení nejmarkantnější. Těsně v jeho závěsu skončil novozélandský dolar. Zbytek měn se pohyboval rovněž v zelených číslech, přičemž jednotlivé měny dokázaly vůči americkému dolaru posílit o více než 6 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jednotlivých měnových párů. -
Měsíční report finančních trhů (prosinec 2022)
Závěr obchodního roku se nesl především ve znamení postranních trendů, při kterých vznikalo mnoho spekulací nad budoucím cenovým vývojem finančních aktiv. Ještě před tím, než si přiblížíme dění na jednotlivých instrumentech, porovnáme si sílu hlavních měn vůči americkému dolaru. Stejně jako v listopadu byl i v prosinci nejsilnější měnou japonský jen, který posílil vůči americkému dolaru o 5,36 %. Určitou výkonnost dále vykázalo euro a švýcarský frank se ziskem nad 2 %. Nejslabší měnou se stal kanadský dolar, který skončil ve ztrátě 0,88 %. Zbývající světové měny se držely zkrátka a díky cenové stagnaci jejich růst vůči americkému dolaru nepřekonal hranici 1 %. -
Měsíční report finančních trhů (prosinec 2023)
Prosincové obchodování bylo na všech trzích ovlivněno slábnoucím americkým dolarem. Z toho dokázaly těžit především další světové měny, které posilovaly o jednotky procent. Nejsilnější měnou se stal japonský jen s růstem 5,11 %. Naopak slabého dolaru nedokázaly využít komodity a zlato, stříbro i ropa WTI v prosinci oslabily. Akciovým investorům v prosinci jistě udělal radost růst indexu S&P 500, který vytvořil nová cenová maxima, na kterých v závěru měsíce začal konsolidovat. Nyní se již pojďme podívat na jednotlivá finanční aktiva, abychom mohli zhodnotit jejich budoucí potenciál a cenový vývoj. -
Měsíční report finančních trhů (říjen 2022)
Říjnové obchodování na měnových trzích probíhalo ve znamení vzpoury proti americkému dolaru. Za jeho oslabením proti většině hlavních měn stála informace, že členové Federálního rezervního systému (FED) nejsou jednotní, co se týče aktuálního tempa růstu úrokových sazeb, a že na listopadovém zasedání může probíhat snaha o jeho zpomalení. Díky této nejistotě se stal nejsilnější měnou říjnového obchodování novozélandský dolar, který vůči americkému posílil o 3,89 %. V patách mu je britská libra, která díky výměně tamního premiéra posílila o 2,78 %. Naopak nejslabšími měnami byly japonský jen, a to i přes probíhající intervence Bank of Japan a švýcarský frank. Nyní se pojďme podívat na technickou analýzu jednotlivých měn. -
Měsíční report finančních trhů (říjen 2023)
Nejsilnější měnou se v měsíci říjnu stal švýcarský frank, který dokázal posílit vůči americkému dolaru o 0,59 %. Naopak nejslabší měnou byl novozélandský dolar, který vykázal ztrátu přes 3,09 %. Cenový vývoj jednotlivých měnových párů se v říjnu výrazně lišil především volatilitou, na což se podíváme blíže společně s komoditními trhy, kde zlato a stříbro dokázaly výrazně posílit, přičemž jejich růst byl hnán negativním geopolitickým napětím ve světě. Cena ropy WTI nevykázala v říjnu téměř žádnou změnu a měsíc uzavřela tam, kde jej i otevřela. Akciový index S&P 500 oslabil pod hodnotu dlouhodobého klouzavého průměru a struktura trhu nevykazuje žádné supportní zóny. Pojďme se nyní již podívat na konkrétní trhy, abychom si dění na konkrétních trzích mohli detailněji popsat. -
Měsíční report finančních trhů (srpen 2022)
Druhý prázdninový měsíc americký dolar opět ukázal svojí sílu, když poslal výkonnost všech hlavních světových měn do červených čísel. K posílení dolaru nejspíše přispělo i oznámení americké centrální banky (FED) o zářijovém zvyšování úrokových sazeb. Síle amerického dolaru nejlépe odolával dolar kanadský, který ztratil „pouze“ 2,46 %. Pod 3% ztrátu se dokázalo dostat ještě euro. Naopak nejslabší měnou se stal japonský jen, který odepsal vůči americkému dolaru 6,01 %. Výrazného oslabení se dočkala také britská libra, a to 5,7 %. Jak si vedly samotné měnové páry a ostatní hlavní finanční trhy? Tak na to se podíváme v tomto článku. -
Měsíční report finančních trhů (srpen 2023)
Králem srpnového obchodování na měnových trzích byl bezesporu americký dolar, který dokázal posílit vůči všem hlavním světovým měnám. Sílu amerického dolaru nejvíce odnesl dolar novozélandský, který ztratil 2,95 % a stal se tak nejslabší měnou měsíce. Naopak nejsilnější měnou se stala britská libra, která i tak ztratila vůči americkému dolaru 0,81 %. Komoditními trhy v srpnu zmítala vysoká volatilita, nicméně na cenách, kde zlato a stříbro měsíc začalo, tam jej i skončilo. Ropa WTI koncem srpna testuje své dlouhodobé maximum poté, co trh první polovinu měsíce oslaboval. Akciový index S&P 500 ve druhé polovině měsíce rostl a pokud toto pozitivní momentum přetrvá i na začátku září, můžeme očekávat tento index na vyšších hodnotách. Pojďme se nyní již konkrétně podívat, jak situace na jednotlivých trzích vypadá. -
Měsíční report finančních trhů (únor 2023)
Únorový měsíc příliš nehrál do karet dlouhodobým obchodníkům a investorům, protože trhy se ve svém cenovém pohybu uchýlily spíše k postrannímu trendu. Tento pohyb vyhovuje spíše krátkodobým obchodníkům, kteří využívají tržní volatility a praktikují více krátkodobých obchodů. Tento postranní trend je vyjádřen i procentuálním zhodnocením jednotlivých světových měn vůči americkému dolaru. Nejsilnější měnou se v únoru stala britská libra, která oslabila vůči americkému dolaru o 0,07 %. Až na japonský jen, který vůči dolaru ztratil 3,41 %, většina měn odepsala mezi 1 % až 2,25 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jak na měnových a komoditních trzích, tak na americkém indexu S&P 500. -
Měsíční report finančních trhů (září 2022)
V září zářil hlavně americký dolar, ostatně jako většinu letošního roku. Především akcioví a komoditní obchodníci z tohoto faktu nejsou příliš nadšení, ovšem investoři, kteří drží hotovost v této měně, mohou jásat. Americký dolar doslova převálcoval dolar novozélandský, který oslabil o 8,71 %. Druhou nejslabší měnou byl dolar australský, který se propadl o 6,63 %. Za září patří všechna pocta také švýcarskému franku, který díky zvýšení tamních úrokových sazeb dosáhl ztráty vůči dolaru „pouze“ minimální, a to 1,37 %. Pojďme se nyní podívat blíže na situaci na hlavních měnových párech, kde probíhá zajímavá korekční aktivita. -
Měsíční report finančních trhů (září 2023)
Nejsilnější měnou měsíce září se stal novozélandský dolar, který jako jediný dokázal proti americkému dolaru posílit. Zbytek světových měn se již pohyboval v rudých číslech. Největší oslabení vykázal švýcarský frank, který vůči americkému dolaru ztratil 4 %. Silný americký dolar se také podepsal na cenách zlata a stříbra, které v září oslabily. Naopak cena ropy díky silnému fundamentu a utahování kohoutků ze strany Ruska a Saudské Arábie výrazně posílila. Akciový index S&P 500 rovněž oslabil, což může souviset s korelací silného amerického dolaru a vyprchání nákupní euforie po AI boomu (umělá inteligence). Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jednotlivých obchodních instrumentů. -
Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (březen 2024)
Vítáme vás u měsíčního přehledu obchodních příležitostí, které bylo v březnu možné realizovat. Tento měsíc nebyl pro swingové obchodníky příliš zajímavý. Trhy buď držely své dlouhodobé trendy, nebo se naopak pohybovaly v postranních trendech. Proto se i v tomto článku zaměříme na nižší cenové rámce a ukážeme si, kde mohli obchodníci v březnu brát zajímavé zisky.
Diskuse ke článku
Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele. |
Přihlásit se | Nová registrace |