Sobota 21. prosince 2024 18:55
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding

Kvůli koronaviru hrozí pokles HDP, trpí cestovní ruch

08.03.2020 09:11  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Vybrané údaje a odhady možných dopadů šíření koronaviru na světovou ekonomiku:

- Šíření nového typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID-19, podle odhadů ekonomů z celého světa citelně zasáhne ekonomiku Číny, odkud se začal počátkem loňského prosince šířit do světa, ale i zbytek světa. Problémy se vyskytly prakticky ve všech odvětvích hospodářství a koronavirus byl také jedním z důvodů několika bankrotů.

- Čína je druhou největší ekonomikou světa po USA a na celkovém HDP se podílí 17 procenty. Pro většinu sousedních zemí je největším obchodním partnerem. V zemi byla řada firem (i zahraničních) nucena omezit či přerušit činnost, což narušilo globální dodavatelské řetězce, a vzhledem k jejich provázanosti se ekonomické potíže přenesly do dalších zemí. Již v loňském roce byl růst HDP Číny 6,1 procenta nejpomalejším tempem za 29 let. Podle analytiků agentury Reuters by měl v prvním čtvrtletí letošního roku čínský HDP růst o 4,5 procenta, což by bylo nejméně od finanční krize z let 2008 a 2009, a za celý letošní rok se prognózy pohybují kolem pěti procent. Čínský vývoz se za leden a únor se meziročně snížil o 17,2 procenta na 292,45 miliardy dolarů (6,58 bilionu Kč),

- Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok kvůli šíření nemoci COVID-19 na 2,4 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 2,9 procenta. V mimořádné zprávě kvůli dopadům koronaviru OECD také tento týden uvedla, že pokud se šíření epidemie nepodaří dostat rychle pod kontrolu, může ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenat i pokles. To by bylo poprvé od světové finanční krize před více než deseti lety.

- Světová banka (SB) předpokládá, že pokračující šíření nového typu koronaviru by mohlo snížit hodnotu celkového světového HDP o pět procent. Pro srovnání, u pandemie, kterou WHO vyhlásila v červnu 2009 kvůli šíření takzvané prasečí chřipky, viru A(H1N1) a která si vyžádala 18.500 obětí, to bylo podle SB půl procenta.

- Podle analytiků agentury Bloomberg by nový koronavirus mohl světovou ekonomiku přijít až na 2,7 bilionu dolarů (60,8 bilionu Kč). To je ekvivalent ročního HDP Británie.

- Rostoucí předpokládané ztráty hlásí řada oborů ekonomiky. Závažných dopadů se kvůli strachu lidí z cestování a kvůli zákazům cestování a rušení letů obávají hlavně obory spojené s cestovním ruchem. Například aerolinky provozující osobní leteckou přepravu by kvůli epidemii mohly přijít podle Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) o 63 miliard až 113 miliard dolarů (1,4 bilionu až 2,6 bilionu Kč). Tak rozsáhlému propadu příjmů odvětví naposledy čelilo podle IATA za globální finanční krize v roce 2009. V předchozím odhadu z 20. února IATA očekávala, že aerolinky přijdou o 29,3 miliardy USD. Tento scénář ale počítal s dopadem nemoci COVID-19 převážně na trhy spojené s Čínou. Od té doby se koronavirus rozšířil do téměř stovky zemí.

- V Evropě čekají problémy hlavně v Itálii, která je z evropských zemí nejvíce zasažena koronavirem. Italský podnikatelský svaz Confturismo-Confcommercio odhadl, že italský cestovní ruch, který se na celkovém HDP Itálie podílí 17 procenty, přijde v období od března do května o 7,4 miliard eur (187,4 miliardy Kč). Ztráty nejen turistického průmyslu hlásí i další země, dokonce i USA, kde místní centrální banka Fed tento týden překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu do pásma 1,00 až 1,25 procenta, aby minimalizovala možné dopady koronaviru na ekonomiku USA.

- Pokles prodeje na největším automobilovém trhu v Číně hrozí ztrátami automobilovému průmyslu. Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) uvádí, že v Číně klesl prodej osobních aut za prvních 23 únorových dní o 89 procent. Většina čínských továren předních světových automobilek byla v lednu a únoru zavřena. Nových případů nákazy už ale v Číně ubývá a mnoho firem začíná aktivity postupně obnovovat, To se týká i například i největšího výrobce automobilů světa Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto. VW v Číně vyrábí a prodává téměř 40 procent svých vozů. I tak podle ratingové agentury S&P automobilky v Číně zaznamenají v prvním čtvrtletí patnáctiprocentní pokles.

- S problémy se stále potýkají jihokorejské automobilky. Například nejvíce nově infikovaných v Jižní Koreji pochází z města Tegu, kde (včetně okolí) sídlí 20 procent jihokorejských dodavatelů automobilových součástek. Jihokorejská automobilka Hyundai, která je spolu se sesterskou automobilkou Kia Motors pátým největším prodejcem aut na světě, měla v únoru kvůli koronaviru nejnižší odbyt za deset let a byla také první automobilkou, která zastavila v únoru načas provoz mimo Čínu. Jihokorejským závodům se totiž nedostávalo dílů, které se vyrábějí v Číně.

- Také akcie na světových trzích kvůli dopadům šíření nového koronaviru prožívají turbulence. Investoři většinou za peníze z prodeje akcií nakupují zlato či státní dluhopisy nejbonitnějších zemí, které klesají na stále nová minima.

- Ropu koronavirus zlevňuje. Páteční rozhovory Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců o rozsáhlejším snížení těžby navíc skončily bez dohody, takže cena ropy ještě více klesla.

- Koronavirus se již podepsal pod několika bankroty, zatím ale jen menších firem. Tento týden zkrachovala britská regionální letecká společnost Flybe, která měla finanční problémy již dříve. Společnost se podařilo zachránit před kolapsem v polovině ledna, kdy pomoc aerolinkám slíbila vláda a akcionáři souhlasili, že do ní vloží další peníze. Aerolinky se ale nedokázaly vyrovnat s prudkým poklesem poptávky po cestování kvůli epidemii koronaviru. Tento týden také zkrachoval japonský provozovatel výletních lodí Luminous Cruising Co.

Zdroj: Reuters, ČTK, Bloomberg, S&P

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Kvartální výhled na FOREX od JP Morgan
    Investiční společnost JPMorgan zveřejnila svůj výhled na hlavní měnové páry pro horizont několika měsíců.
  • Květnová inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala ČNB
    Květnová meziroční inflace byla o 1,1 procentního bodu vyšší, než odhadovala Česká národní banka (ČNB) v nové květnové prognóze. Důvodem byl především větší než očekávaný růst jádrové inflace, což je inflace očištěná o sezonní vlivy, a cen pohonných hmot. Ceny potravin a regulované ceny byly ve srovnání s jarní prognózou jen mírně vyšší, uvedl dnes ředitel sekce měnové ČNB Petr Král. Meziroční inflace v Česku v květnu stoupla na 16 procent. To je nejvyšší hodnota od prosince 1993.
  • Květnová inflace byla pod očekáváním ČNB
    Květnová meziroční inflace byla v porovnání s prognózou České národní banky o 0,2 procentního bodu nižší...
  • Květnová inflace byla v souladu s odhady ČNB
    Květnová meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky (ČNB) v její aktuální prognóze. Rychleji proti odhadům rostla jádrová inflace, která nezahrnuje sezonní vlivy. Rychleji se také zvyšovaly ceny pohonných hmot. Naopak pomaleji proti odhadům rostly ceny potravin, jejichž dynamika je v posledních měsících výrazně rozkolísaná. Uvedl to dnes náměstek ředitele sekce měnové ČNB Luboš Komárek. Meziroční inflace v květnu podle dnešních údajů Českého statistického úřadu klesla na 2,9 procenta.
  • Květnová inflace byla 0,5 procentního bodu pod prognózou ČNB
    Květnová inflace 11,1 procenta byla o 0,5 procentního bodu nižší, než v jarní prognóze předpokládala Česká národní banka (ČNB). Přispěl k tomu větší než očekávaný pokles cen pohonných hmot a pomalejší růst cen potravin. Nižší, než ČNB očekávala, byla také jádrová inflace, tedy vývoj cen neregulovaných komodit bez potravin a pohonných hmot. Dnes to uvedl ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.
  • Květnová míra inflace v Německu vzrostla na 2,5 procenta
    Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 procenta. V předběžné zprávě to dnes oznámil německý statistický úřad. Květnový růst spotřebitelských cen tak výrazně překračuje cíl Evropské centrální banky (ECB) a rovněž překonal odhady ekonomů. V dubnu inflace v Německu vzrostla na dvě procenta.
  • Kvůli brexitu přišli investoři o 2 biliony dolarů
    Výsledek referenda o vystoupení Británie z Evropské unie přišel investory velmi draho. Podle údajů společnosti S&P Global...
  • Kvůli energetické krizi v Německu sílí známky recese, uvedla centrální banka
    Německá ekonomika vykazuje čím dál více známek blížící se recese, důvodem je zejména energetická krize. Ve své pravidelné měsíční zprávě to dnes uvedla německá centrální banka. Předpověděla, že situace u dodávek zemního plynu zůstane v příštích měsících velmi napjatá. Německý ministr hospodářství Robert Habeck nicméně upozornil, že zásobníky plynu v Německu jsou už plné téměř z 90 procent. V případě příznivého vývoje v oblasti úspor plynu a dobrého počasí má podle něj Německo šanci zimu úspěšně přestát. Informuje o tom agentura Reuters.
  • Kvůli inflaci hrozí další oslabení koruny
    Na nízkou inflaci a hrozbu deflace, která především kvůli cenám ropy bude pokračovat i v dalších měsících...
  • Kvůli koronaviru budou odloženy rozhovory EU s Británií
    Kvůli epidemii koronaviru je odloženo další kolo rozhovorů o budoucích obchodních vztazích mezi Evropskou unií a Británií plánované na středu. Dnes to v prohlášení oznámila britská vláda. Londýn však předpokládá, že do Bruselu v blízké budoucnosti zašle svůj návrh na uspořádání vztahů po konci přechodného období, do něhož Británie vstoupila po odchodu z Evropské unie 31. ledna.
  • Kvůli koronaviru hrozí pokles HDP, trpí cestovní ruch a burzy
    Vybrané údaje a odhady možných dopadů šíření koronaviru na světovou ekonomiku a vybraná odvětví ekonomiky.
  • Kvůli koronaviru hrozí snížení ratingu rekordnímu počtu subjektů
    Počet firem nebo zemí, kterým hrozí snížení ratingu, stoupl na rekordní maximum. Může za to pandemie způsobená koronavirem. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury S&P Global.
  • Kvůli koronaviru zažívá české hospodářství rekordní pokles HDP
    Výběr informací o dopadech nového typu koronaviru na českou ekonomiku (před půl rokem, 1. března, se v ČR vyskytly první tři případy nákazy):
  • Kvůli krizi přidá EU peníze na kohezi, řekla šéfka EK
    V příštím sedmiletém rozpočtu Evropské unie bude více peněz na kohezní politiku, jejichž část zamíří do regionů nejpostiženějších koronavirovou krizí. Vedle masivních investic do oživení ekonomiky či financí na podporu zdravotnictví bude návrh počítat i s novými příjmy. Na dnešní schůzi Evropského parlamentu to řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která europoslancům představila některé obrysy plánu obnovy ekonomik.
  • Kvůli odchodu firem z Moskvy může přijít o práci na 200.000 lidí, míní starosta
    Na 200.000 lidí může přijít v ruském hlavním městě o práci kvůli odchodu zahraničních firem, odhadl starosta Moskvy Sergej Sobjanin. Dodal, že moskevská radnice je připravena jim pomoci například rekvalifikačními programy. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
  • Kvůli Rusku hrozí podle Berlína největší hladomor od konce druhé světové války
    Kvůli ruské invazi na Ukrajinu hrozí světu největší hladomor od druhé světové války. Dnes to na tiskové konferenci na úvod dvoudenního zasedání ministrů pro rozvoj ze zemí skupiny velkých světových ekonomik G7 prohlásila německá ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová. Řekla, že je proto nezbytné vytvořit mezinárodní alianci pro potravinovou bezpečnost.
  • Kvůli snížení úroků označil německý Bild šéfa ECB za upíra
    Nejčtenější německý list Bild dnes obvinil prezidenta Evropské centrální banky (ECB) Maria Draghiho, že vysává bankovní účty německých střadatelů a označil ho za upíra. "Tak vysává hrabě Draghila naše účty" zní nadpis článku, který provází fotomontáž, na které má Draghi tesáky a je oblečen jako upír. Draghi si kritiku vysloužil za čtvrteční rozhodnutí ECB snížit depozitní sazbu hlouběji do záporného pásma.
  • Kvůli válce na Ukrajině poroste německá ekonomika pomaleji, zvýší se inflace
    Německá vláda dnes kvůli hospodářským dopadům války na Ukrajině zhoršila výhled růstu ekonomiky na 2,2 procenta, ještě na začátku roku očekávala růst o 3,6 procenta. Inflace vystoupí na 6,1 procenta. Po jednání vlády to na tiskové konferenci řekl německý ministr hospodářství Robert Habeck. Zdůraznil, že Německo sice nese následky za svou podporu Ukrajině, ale musí být připraveno takovou cenu nést, neboť Ukrajina čelí ruské invazi a bojuje i za svobodu a hodnoty Německa a celé Evropy.
  • K výraznější korekci S&P 500 zatím nedošlo
    Za celý týden hlavní americké akciové indexy (Dow Jones a S&P 500) kvůli uzavření části vládních...
  • Kybernetická měna Bitcoin klesla nejníže za šest měsíců
    Hodnota kybernetické měny bitcoin klesla nejníže za šest měsíců, krátce se dostala i pod hranici 7000 dolarů (asi 161.000 Kč). Na vině je podle agentury Reuters nejnovější zásah čínské centrální banky proti kryptoměnám a její doprovodné varování před riziky, která s sebou obchodování s digitální měnou nese.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani