Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP v ČR
HDP překvapil v USA i v Česku
30.07.2021 Hrubý domácí produkt (HDP) za druhé čtvrtletí dominuje trhům. Včerejší čísla ze Spojených států vyšla v reálném vyjádření výrazně pod odhady, i když stále šlo o raketových 6,5 % anualizovaně (cca 1,6 % mezičtvrtletně). Nominální HDP se zvýšil o 13,0 % anualizovaně, růst se tak více koncentroval do cenové složky a méně do té reálné, což je s ohledem na obecný nedostatek zboží a materiálu logické.
Další články k tématu Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP v ČR
Důležitý týden pro českou korunu
11.02.2019 Česká národní banka (ČNB) na svém zasedání minulý čtvrtek trhy nijak nepřekvapila – většinové ponechání úrokových sazeb beze změny na aktuálních 1,75 % s dvěma hlasy pro jejich růst a snížení očekávaného růstu tuzemské ekonomiky v nové prognóze nikoho nepřekvapilo.
Týdenní zpráva z finančního trhu: Projednávání americké daňové reformy bude poutat největší pozornost
13.11.2017 V centru dění tento týden bude projednávání americké daňové reformy. Na obou březích Atlantiku se to také bude hemžit vystoupeními centrálních bankéřů. Z dat zaujme především další odhad růstu HDP za 3Q v eurozóně, který by měl udržet solidních 0,6 % y/y a dalších evropských států. Hospodářský růst v 3Q bude oznámen i v regionu centrální Evropy. Ten by podle našeho odhadu měl zpomalit, což bude hlavně patrné v ČR.
Tento týden kromě dat zaplní i vystoupení centrálních bankéřů
Druhý odhad HDP eurozóny nepřinese žádnou změnu. Předstihové ukazatele během léta vykreslovaly růžový obrázek, který by Eurostat měl potvrdit. Pokračující pozitivní údaje indikátorů důvěry naznačují, že solidní tempo ekonomického růstu by mělo pokračovat i v závěrečném čtvrtletí roku. Navíc ekonomové SG jsou schopni identifikovat především pozitivní rizika související s vývojem HDP. Odhadovaná struktura růstu HDP v 3Q by měla spočívat na spotřebě domácností a vyšší investiční aktivitě. Tvrdá data, jako průmyslová aktivita, obrázek o růstu HDP potvrzují, ovšem s výjimkou zářijového údaje. Ten především v Německu a Itálii zakolísal, což hodnotíme, ale jako jednorázový jev.
Německý hospodářský růst v 3Q by měl vykázat stejnou dynamiku jako celek eurozóny. Ekonomové SG předpokládají, že struktura zveřejněná na konci listopadu ukáže na neutrální vliv čistých exportů a relativně solidní podporu růstu ze strany soukromé spotřeby a investic.
ZEW index v listopadu výrazně přidal. Ten zatím za ostatními srovnatelnými ukazateli zaostával. Odhad SG ovšem naznačuje, že právě v listopadu by už konečně mohl jejich vývoj dohnat.
Spotřebitelská inflace v USA v říjnu zpomalí na pouhou desetinu procenta meziměsíčně. Jádrová inflace tak vykázala vyšším tempo růstu. Tu v říjnu přestaly ve větším měřítku ovlivňovat nájmy a ceny ubytování. Novým velkým hybatelem jádrové inflace tak budou ceny léků a také ceny ojetých aut. Prodej aut také stojí za růstem maloobchodních tržeb v USA. Jejich důležitou skupinou je prodej nákladních vozidel, která představují pro dealery vyšší marži.
Evropská inflace za říjen bude potvrzena na hodnotách prvotního odhadu, tedy 1,4 % y/y při 0,1 % m/m. Data o vývoji amerického průmyslu v říjnu přinesou spíše pozitivní zprávy. Meziměsíční růst by měl akcelerovat o desetinu na 0,4 % m/m. I využití kapacit se podle odhadu ekonomů SG zvýšilo.
Pátek pak po celém týdnu bude klidnější. Vystoupení M. Draghiho by po úterní konferenci ve Frankfurtu, kde vystoupí špičky světových centrálních bank včetně šéfa ECB M. Draghiho, by jeho další řeč tento týden nemusela přinést nic dalšího nového.
Klidný vývoj kurzu eura vůči dolaru pokračoval i minulý týden
Minulý týden pokračoval kurz eura proti dolaru v nezajímavém vývoji, který byl determinován jak slabým trendem, tak i nízkou volatilitou kolem něj. Kurz USD/EUR minulé pondělí otvíral na hladině kolem 1,161, aby do pátku oslabil o 0,4 % na 1,166. Kurz neměl mnoho impulsů k reakci, protože zásadních dat jsme se minulý týden nedočkali a ta ostatní potvrzovala nastavené trendy vývoje v jednotlivých ekonomikách. Ani politické události nepřinesly zásadní informace. Americký prezident cestoval po Asii a do úterý 14. 11. ještě bude. Proto i projednávání daňové reformy bude pokračovat až tento týden. V Evropě se zase nepodařil žádný posun v jednání ohledně Brexitu.
Růst HDP v regionu ve 3. čtvrtletí zpomalil
Finální údaje polské spotřebitelské inflace potvrdí první odhad. Za akcelerací meziměsíční dynamiky cen stojí hlavně potraviny a pohonné hmoty. Vývoj jádrové inflace by měl podle odhadu ekonomů SG zůstat na stabilním tempu 0,9 % y/y.
Silná průmyslová aktivita v Polsku v září pravděpodobně podpořila růst exportů. Riziko růstu importů je vysoké, ačkoliv data z předcházejícího měsíce ukázala, že silná poptávka domácností má na import neutrální dopad. Hlavním hybatelem oživených importů proto bude případně rostoucí investiční aktivita.
Vývoj HDP ve třetím čtvrtletí letošního roku v regionu pravděpodobně zpomalil. Zásadní dopad do mezičtvrtletního tempa je odhadován pro Českou republiku. Automobilový průmysl kvůli celozávodním dovoleným během prázdnin vykázal nižší růst, což podle nás není plně reflektováno odhadovanou sezónností. Nicméně to je pouze statistický fenomén, proto z toho nevyvozujeme žádné závěry pro celoroční růst. Dynamika HDP v Polsku zpomalila pouze mírně. Hlavním faktorem tamního ekonomického tempa je spotřeba domácností. Pozitivně přispěl i čistý export a také obnovený růst investic.
Dynamika cen průmyslových výrobců v České republice v říjnu zpomalila navzdory nadále rostoucím cenám ropy. Meziroční tempo růstu zpomalilo také v důsledku nízké srovnávací základy z loňského roku.
Nižší věk odchodu do důchodu v Polsku, který začal platit od října, přinesl nejspíše další tlaky na růst mezd, ale také omezil růst zaměstnanosti. Tamní sociální pojišťovna odhaduje, že asi 2 % pracovní síly může odejít do důchodu dříve, než umožňovala dřívější úprava. Tito pracovníci by nemuseli být na pracovním trhu nahrazeni díky vyšší produktivitě firem nebo z důvodu nedostatků zaměstnanců. Na druhou stranu toto se bude týkat spíše menšího množství lidí, protože většina těch, na které se vztahuje posun důchodového věku je už i tak mimo pracovní trh.
Vyšší inflace podpořila trend sílící české měny
Uplynulý listopadový týden přinesl pravidelnou měsíční dávku informací o vývoji české ekonomiky. Reálná data potvrdila, že i konec třetího čtvrtletní byl příznivý. Průmysl v září těžil z dobré kondice automobilové výroby, a to nejenom díky stále rostoucí poptávce po dražších modelech, ale svou roli sehrálo i zvýšení kapacit. Chladnější zářijové počasí naopak stimulovalo vyšší výrobu tepla a elektřiny. Akcelerace domácích zakázek ukázala na narůstající investiční aktivitu, která podle nás poroste i v dalších měsících. Při nedostatku pracovníků na trhu práce jsou dodatečně investice bez dalšího najímání zaměstnanců nutností. Firmy tak budou moci dostát rostoucí poptávce po své produkci a zároveň zvyšovat produktivitu, což je při sílícím kurzu české koruny nutnost především pro exportéry. Trh práce ukázal svou sílu i v prvním měsíci posledního letošního čtvrtletí. Podíl nezaměstnaných osob v říjnu poklesl o další 0,2 pb na 3,6 %, a to nejen díky sezónním faktorům. Dobrou zprávou je, že tento pozitivní trend se projevuje ve všech okresech ČR. Podíl uchazečů na jedno volné pracovní místo poklesl na pouhých 1,2. Není potom divu, že maloobchodní tržby v září zaznamenaly také solidní dynamiku. Vysoké prodeje zaznamenaly oděvy a obuv (vlivem chladnějšího počasí).
Ceny v ekonomice pak tyto pozitivní trendy reálné ekonomiky reflektují. Meziroční inflace v říjnu akcelerovala na 2,9 %, při meziměsíčním růstu 0,5 %. Na tomto vývoji se podílely všechny hlavní složky, potraviny, pohonné hmoty i jádrové ceny. Podle naší prognózy ale inflace dosáhla svého vrcholu a v příštích měsících by měla zpomalovat. Dokonce roku se bude ještě pohybovat u horní hranice tolerančního pásma centrální banky a příští rok bude klesat až k inflačnímu cíli, protože předpokládáme, že ČNB bude dále zvyšovat své úrokové sazby.
Kurz koruny na data z minulého týdne reagoval posílením z pondělních otvíracích hodnot pod 25,70 CZK/EUR až na páteční uzavírací úrovně kolem 25,50. Hlavním impulsem pro tento vývoj se ukázalo zveřejnění spotřebitelské inflace ve čtvrtek, kdy nad očekávání vyšší číslo přineslo okamžité posílení měny o 0,3 %.
HDP ČR, zpřesněné údaje, 4Q 2022
03.03.2023 Zpřesněné údaje o výkonu HDP za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí o něco výraznější mezičtvrtletní pokles české ekonomiky, než signalizoval předběžný odhad prezentovaný koncem ledna.
RANNÍ SOUHRN FINANČNÍCH TRHŮ PRO DEN 13.5.2019
13.05.2019 Data z americké ekonomiky včetně korporátních výsledků vykreslují celkem pozitivní obraz, ovšem chmurný je pohled na eskalaci vyjednávání mezi Čínou a USA. Obě strany se snaží dopad kolapsu jednání mírnit, ale prozatím je třeba přijmout fakt, že vidíme nejhorší možný scénář. USA v pátek zvýšily cla na dodatečných 225 mld USD a dnes oznámí detaily plánu zavedení cel na zbývající dovozy z Číny tedy zhruba 300 mld USD. Připomeňme, že jejich faktické zavedení je proces na několik měsíců. Sám ekonomický poradce Trumpa Larry Kudlow uvedl, že se jedná především o nástroj vyjednávání a nečeká, že by existovaly trvale. Mezitím se Čína chystá oznámit vlastní opatření, kterým chce kontrovat clům z USA. Jednání budou pokračovat, ale na programu zatím není žádná schůzka.
Ranní okénko - Vychází české HDP za 3.Q 2023
31.10.2023 Za pár minut vydá Český statistický úřad hlavní údaj dnešního dne, kterým je úvodní odhad HDP za třetí čtvrtletí tohoto roku v České republice. Ve druhé polovině roku jsme očekávali její postupné oživení, především díky vyšší spotřebě domácností, ale data například z maloobchodu ukazují, že české domácnosti zůstávají obezřetné pravděpodobně s příchodem zimní sezóny, a tak jejich spotřeba zůstává i nadále na nižších úrovních. Zejména z tohoto důvodu snižujeme náš původní odhad mezičtvrtletního růstu z 0,5 % na 0,2 %. Medián trhu je ještě pesimističtější, když predikuje stagnaci (0,0 %). Na pomoc tuzemské ekonomice by mohla přispěchat Česká národní banka, pokud by se na jejím čtvrtečním zasedání našla většina v bankovní radě, která by zvedla ruku pro snížení základní úrokové sazby. Tímto krokem by se začaly uvolňovat podmínky nejen v podnikatelské sféře, ale také na hypotečním trhu, který značně zamrznul.
Slabá ekonomika by měla být důvodem pro další pokles sazeb
07.11.2024 Česká národní banka na dnešním zasedání v souladu s očekáváními pokračovala ve snižování úrokových sazeb opatrným tempem o 25 bb. Nově zveřejněná prognóza ČNB již od letošního čtvrtého čtvrtletí očekává výrazné zrychlení růstu české ekonomiky. Inflace, možná i vlivem toho, by podle prognózy ČNB měla až do roku 2026 setrvat nad dvouprocentním cílem. Repo sazba by navzdory tomu měla své neutrální úrovně ve výši 3 % podle prognózy ČNB dosáhnout v Q2 25. To čekáme také my, avšak s nižším výhledem růstu HDP a spotřebitelských cen. Konkrétně očekáváme snížení repo sazby o 25 bb na každém měnověpolitickém zasedání ČNB až do května 2025. Bankovní rada nadále uvádí, že její další kroky se budou odvíjet od nově zveřejněných dat. Ta by podle nás měla ukazovat na přetrvávající slabost ekonomiky, která by měla být hlavním důvodem pro pokračování v uvolňování měnové politiky.
HDP ČR, zpřesněné údaje, 1Q 2023
30.06.2023 Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za letošní první čtvrtletí potvrdily mezičtvrtletní stagnaci HDP (tedy posun 0,0 % mezičtvrtletně), meziroční pokles HDP byl ovšem mírně prohlouben z původně uváděných 0,4 % na 0,5 %.
Ekonomika roste, inflace zůstává výš a ČNB zvyšuje sazby
04.08.2021 Maloobchodní tržby: Poté, co maloobchodní tržby v květnu přebily odhady trhu, očekáváme i pro červen růst, i když pozvolnějším tempem. Maloobchodu svědčí efekt rozvolnění protipandemických opatření spojený s růstem důvěry spotřebitelů. Proti rychlejšímu růstu naopak působí samotný fakt, že úroveň tržeb se již zvedla na předkrizové úrovně a také skutečnost, že v reálném vyjádření z růstu ukrajuje vyšší inflace. Pomalejší expanzi rovněž indikuje míra nárůstu karetních transakcí. Za červen čekáme zvýšení tržeb maloobchodu bez zahrnutí prodeje a oprav aut o silných 0,8 % meziměsíčně (SWDA). To by s ohledem na rostoucí srovnávací základnu z minulého roku znamenalo zpomalení na meziroční tempo 5,4 % z předchozích 8,1 %. V případě prodejů aut tentokrát očekáváme s ohledem na vývoj registrací v květnu a červnu spíše kompenzaci květnového poklesu a tedy meziměsíční růst o 1,7 % (SWDA), což by znamenalo zpomalení meziročního tempa na stále vysokých 21,3 %. V souhrnu by to pro celý maloobchod včetně motoristického segmentu znamenalo růst o 10,6 %. V dalších měsících čekáme s ohledem na dosažení předpandemické úrovně tržeb zpomalující, ale stále vzestupný trend vývoje tržeb. S ohledem na existující nejistoty ale můžeme i zde zatím stále očekávat nadprůměrnou proměnlivost údajů. Ačkoliv ekonomika rychle roste a nezaměstnanost se mírně snižuje, v posledním konjukturálním průzkumu například více respondentů vyslovilo zvýšené obavy ze ztráty zaměstnání. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem maloobchodu bez zahrnutí prodeje aut poblíž 3 %.
Týdenní zpráva z FOREX trhu: Pokračující růst evropské ekonomiky
14.08.2023 Zpřesněný odhad HDP eurozóny by měl tento týden potvrdit jeho mezičtvrtletní nárůst o 0,3 % v Q2 23. Struktura HDP zatím známa nebude, pozitivně by se však měl projevit vyšší čistý vývoz i obnovený růst spotřeby domácností. Zveřejněná data průmyslové produkce v Evropě i USA by měla ukázat na meziměsíční růst, výhled pro další měsíce je ale vlivem slabých předstihových indikátorů spojen s vyšší mírou nejistoty a pesimismu. Zvýšit by se v USA měly rovněž maloobchodní tržby podpořené silným trhem práce.
Ranní okénko - Inflace v Německu zpomalila, na výraznějším ústupu ale není
30.06.2022 Dnes bude trhy zajímat německá nezaměstnanost a vývoj osobních příjmů a výdajů v USA. Dorazí i v poslední době čím dál tím ostřeji sledovaná týdenní data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Jde totiž o jeden z prvních ukazatelů, který by mohl naznačit zchlazování prozatím silně zahřátého trhu práce. Včera zveřejněný výsledek červnové inflace v Německu vypadá na první pohled dobře. Meziroční dynamika výrazněji zpomalila, meziměsíčně ceny dokonce kosmeticky klesly. Pod pokličkou se ale skrývá především dopad snížení spotřební daně na pohonné hmoty v kombinaci s extrémním zlevněním jízdenek na některé prostředky hromadné dopravy. Inflační tlaky i nadále zůstávají v německé ekonomice silné.
Související klíčová slova:
FXstreet | Inflace | EUR/USD | USA | Koruna | HDP | Francie | Španělsko | EUR/CZK | Eurodolar | Akcie | Centrální banka | ECB | Eurozóna | Evropská centrální banka | Fed | Kurz | MT4 | ČNB | EUR | USD | Analytický tým | Centrální bankéři | Americká centrální banka | Banka | CZK | Dolar | Eura | ForexFactory | ForexFactory.com | FXstreet.cz | Graf | HDP v ČR | Hrubý domácí produkt | Měnový kurz | Růst HDP | Hrubý domácí produkt (HDP) | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Bankéři | Inflace v Německu | Analytický tým FXstreet.cz | Český HDP | Tým FXstreet.cz | HDP v USA | FRED | ČSÚ | TradingEconomics | Růst cen | Vyšší inflace | Negativní dopad | Pokles | Obchody | Vývoj | Tomáš Raputa | Růst | Ekonomiky | Americká centrální banka (Fed) | ČR | Předkrizové úrovně | Šance | Oživování ekonomiky | Vývoj nominálního HDP | Pomalejší oživování ekonomiky | Vývoj mezičtvrtletního růstu | Vývoj mezičtvrtletního růstu HDP | Dnešní report | Tuzemský HDP | Vyšší inflace v Německu | Dočasně vyšší inflace | Obavy ECB | Nedostatek zboží
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot