Seřadit články podle
Mohlo by vás zajímat: Blogy ostatních uživatelů

INVESTIČNÍ GLOSA: Zázrak jménem prop trading. Miliardový byznys tíží spousta otazníků
Prop trading je ve světě investic zřejmě nejžhavější téma současnosti. Společnosti, které nabízejí investorům obrovský kapitál výměnou za dělbu tradingových zisků, se vyhřívají v hledáčku médií a sčítají miliardy. Což nemusí být vůbec špatně. Jenže geniální nápad stále tíží až příliš mnoho otázek a morálních dilemat.

USD/JPY: Kombinovaná analýza denního grafu (D1 nastavení)
Kombinovaná technická analýza je hojně využívaná retailovými obchodníky. Pro snadné pochopení ji praktikuje většina začátečníků. Analytická práce je rozdělena mezi technické indikátory a Price action. Tato jednoduchá analýza pomůže při obchodování do směru trendu.

Praktické okénko – Řízení obchodu a korelace
Řízení obchodní pozice je alfou a omegou úspěšného tradingu, ale každá tržní situace vyžaduje speciální přístup.

Tentokrát to bude všechno jinak?
Valorizace technologických firem nemá prakticky strop. Vývoj akcií Nvidia, Palantir nebo Arm Holdings v posledních dnech ukazuje, že není překvapením, když tyto firmy silně rostou – klidně o dvouciferně za den. Od začátku roku tyto firmy posílily o desítky procent. To je za šest týdnů v těžkém makroekonomickém prostředí vysokých sazeb více než podezřelé. Jsme před vznikem nové investiční bubliny?

INVESTIČNÍ GLOSA: Magnificent Seven se zasekla. Trhy poprvé zapochybovaly o AI
Letošní jízda firem ze skupiny Magnificent Seven, které táhnou index S&P 500 dostala nečekanou zastávku. Americké akciové ukazatele totiž minulý týden prožily nejhorší propad od roku 2022. A dotklo se to zejména nejhodnotnějších společností světa. Na vině je nedůvěra směrem k AI.

Věčný návrat debaty o blížící se recesi v USA
Aktuální nálada na trzích podle několika ukazatelů naznačuje obavy a vysokou volatilitu. Například index CNN Fear & Greed se v poslední době pohybuje mezi „extrémním strachem“ a „strachem“. Největšími strašáky pro trhy jsou pojmy jako recese a stagflace. Tyto dva termíny spojuje to, že vycházejí z poklesu ekonomické aktivity. Máme se tedy obávat, že USA směřují do recese?

Praktická ukázka: 15 bodů k Take-Profitu (TP)
Myslím, že to byl Napoleon (pokud se mýlím, omlouvám se) kdo řekl, že o osudu bitvy může rozhodnout minuta, o osudu války hodina a osudu národa jeden den. U nás v tradingu to není až tak fatální, no o úspěchu nebo neúspěchu může rozhodnout jen pár drobných bodů, přesně jako u mého úterního shortu. Ačkoliv tady se o neúspěchu hovořit nedá.

Intervence Japonské centrální banky
Chtěl bych se podělit o zkušenosti s obchodem v době inervence dnes v 4:25 ráno

AOS Klub (3. díl – další vstupní podmínka)
V minulém díle jsem se pokusil přesvědčit pochybovače, že daný obchodní systém již v základu nějaký edge má. Je to poměrně zásadní, protože pokud bych pouze pomocí SL, PT a maximální délky obchodu neměl v ruce zajímavé ekvity, o další postup bych se už nepokoušel. Zkoušet pomocí dalších triků (MM, TS, posun BE, …) vyrobit z mrtvoly živou strategii nemá význam.

Trpělivost versus Koncentrace
Rozdíl mezi trpělivostí a koncentrací nemusí být na první pohled ihned patrný. Každé z těchto slov ovšem skrývá svou vlastní vnitřní hodnotu, sugesci, s jejíž pomocí jsme schopni nastavovat vnitřní obraz sebe sama.

Zhodnotenie 4 (ziskových) obchodných seáns
V tomto článku zhodnotím štyri obchodné seansy na reálnom účte. Piatok – pondelok – utorok – streda (6. – 11. november 2020). Všetky štyri boli ziskové. Dve z nich neúspešné. Jedna z nich aj keď taktiež zisková, ale z môjho pohľadu až „hranične“ neúspešná – drawdown poklesol až na hodnoty vykazujúce mínus 7,11 %. Podmienky risk manažmentu boli dodržané, ale uvedená hodnota (mínus 7,11 %) je jednoznačne „demarkačná“. Paradox nastal práve pri tejto seanse, kde som vytvoril najvyšší zisk so všetkých štyroch dní. Pravdepodobne: „Risk = Zisk“, aj keď preferujem menej turbulentné equity.

Sazby v EU klesají, jásají však hlavně ekonomové
Čtvrteční zasedání ECB s sebou přineslo „dáreček“ v podobě snížení sazeb o 25 bodů na 3,25 %. ECB primárně zdůrazňovala na tiskové konferenci zkrocení inflace, zasedání však mělo trpkou pachuť stagnace ekonomiky.

Zabrzdí růst cen potravin pokles sazeb v ČR?
Dnešní data inflace byla nakonec poměrně zajímavá, nasvěcují totiž dosud spíše rigidně vnímaný výhled domácích sazeb úplně novým světlem. Dosud se mělo za to, že ČNB vzhledem ke slabší inflaci půjde dolů se sazbami o 25 bodů na každém zasedání do konce roku. Poslední vývoj však naznačuje, že pokud si chce ČNB držet jestřábí tón, může být postavena před složitější rozhodování.

USD/RUB: Není korekce přehnaná?
Ruský rubl se od začátku února stal premiantem měnových trhů. I přes silnou pozici amerického dolaru dokázal v rámci měnového páru USD/RUB posílit natolik, že k nákupu amerického dolaru již stačí pouze 51 rublů ve srovnání s 71 rubly na začátku února.

ECB zase reaguje pozdě
Příběhem minulého týdne nakonec nebylo zasedání americké centrální banky, nýbrž té evropské. ECB přišla s jestřábím výhledem a chystá se během tohoto cyklu poslat úrokové sazby až ke 4 % na jaře příštího roku. Přitom ještě v červnu při 8,6 % inflaci držela centrální banka ve Frankfurtu depozitní sazbu na -0,50 %, a to ve chvíli, kdy ostatní centrální banky v Americe i v Evropě prudce utahovaly měnovou politiku.

Jaké otázky si tradeři nejčastěji kladou?
V bouřlivém světě tradingu se obchodníci neustále pohybují na tenkém ledu nejistot. Přemýšlejí, analyzují a ptají se. Některé otázky jsou univerzální a objevují se na povrchu stále znovu jako nepokořené vlny v oceánu možností. Pojďme se podívat na 5 nejčastějších otázek, které znějí v myslích traderů po celém světě.

Praktická ukázka: Kdo si počká, ten se dočká
Po dvou ztrátových týdnech po sobě (-1,85% a -0,97%) jsem byl zvědavý, jak daleko do mínusu mě trh ještě pošle. Případně jestli bude milosrdný a přidělí mně nějaký zisk. V podstatě vždy se jedná o pocit zvědavosti v očekávání, co je pro mě nachystáno. Přiznávám se, že ačkoliv by mně ztráta nevadila, zisk by byl mnohem, mnohem vítanějším.

Je predikcia 100 000 USD za Bitcoin do konca 2021 málo?
Už v predošlom článku o Tesle sme spomínali, že to, že táto spoločnosť kúpila BTC, je iba začiatkom. A určite to tak je, pretože odborníci nielen z finančného sektora, ale celkovo zo sveta biznisu či podnikania sa stále viac a viac začínajú pozerať na to, aké ďalšie spoločnosti by mohli do kryptomien investovať a čo by to mohlo pre celý trh znamenať. S tým sa samozrejme spája aj niekoľko zaujímavých predikcii o tom, ako vysoko by sa mohla dostať najväčšia kryptomena z pohľadu ceny. Zaujímavé pritom je, že analytici z rôznych oblastí sa zhodujú na jednom konkrétnom (a poriadne vysokom) odhade.

Technická analýza měnových párů EUR/USD, NZD/USD a USD/CAD
Vzhledem k páteční volatilitě jsem tentokrát vynechal výběr z nedělní přípravy. Vzhledem k tomu, že k obchodování využívám price action cítil jsem potřebu vyčkat na pondělí a získat více informací z následujícího pohybu ceny. Stalo se a je tu můj další blog technické analýzy.

Šest otázek na obchodního ředitele XTB Vladimíra Holovku k regulaci finančních trhů ESMA
Přestože detailní rozhodnutí ESMA o nové regulaci finančních trhů známe teprve něco málo přes dva týdny, tak její zavedení do praxe se nezadržitelně blíží. Konec binárních opcí přijde na řadu od 2. července a zbytek opatření, včetně tolik diskutovaného pádu finanční páky, od začátku srpna. O důležitých bodech nové regulace ESMA jsme už psali v našich předchozích článcích na tomto blogu. Obchodnímu řediteli XTB České republiky Vladimíru Holovkovi jsme položili 6 dotazů k nové regulaci.