Čtvrtek 21. listopadu 2024 16:46
reklama
CapXmaster
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap krypto
reklama
CapXmaster srovnani

Ranní zpráva z akciového trhu 6.8.2018

06.08.2018 09:38  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní události

  • Zástupci ČNB se vyjádřili k novele zákona o ČNB, která má uzákonit její regulační pravomoci v oblasti poskytování hypoték.
  • ČEZ zítra ráno představí své výsledky hospodaření za druhý kvartál 2018.
  • Evropské akcie by měly po otevření trhů zahájit růstem.
  • Tento týden bude v oblasti ekonomických dat spíše poklidnější. Vyjma páteční inflace se žádných zajímavých dat ze Spojených států tento týden nedočkáme. V Evropě je situace podobná, když mezi těmi zajímavějšími údaji bude figurovat především průmyslová produkce v Německu a Francii.
  • Hospodářské výsledky dnes v Americe zveřejní mezi těmi známějšími společnostmi například provozovatel hotelové sítě Marriott či výrobce zemědělských hnojiv Mosaic. V Evropě reportují v rámci indexu Euro Stoxx 600 jen dvě banky, a to italská UniCredit a britská HSBC.

Obchodování na zámořských trzích

Americké trhy ukončily páteční obchodování v zelených číslech a celkově si za minulý týden připsaly zisky ve výši 0,8 %. Indexy Dow Jones a S&P 500 vzrostly shodně o 0,5 %. Technologický Nasdaq si připsal pouze 0,1 %. Dařilo se naprosté většině sektorů, když ztrátové byly pouze energetické společnosti, které odepsaly 0,5 % své hodnoty. Nejlépe se vedlo realitním developerům (+1,3 %) či výrobcům nezbytného zboží (+1,2 %).

Trhy v asijsko-pacifickém regionu zakončují první obchodní den tohoto týdne různorodě. Může za to zvýšené obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Čína v pátek pohrozila, že na USA uvalí dovozní cla na zboží v hodnotě 60 mld. USD, pokud od září začnou platit americká cla na čínské zboží v hodnotě 200 mld. USD. Nejztrátovější jsou čínské akciové trhy, které odepisují mezi 0,7 až 1,4 %. Nejlépe se naopak vede trhům v Austrálii (+0,6 %) či Indii (+0,5 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který klesá o 0,1 %, se nejhůře vede zpracovatelům komodit (-1,2 %) a finančním institucím (-1,1 %). Nejlépe jsou na tom telekomunikační firmy (+1,2 %), které s odstupem následují energetické společnosti (+0,5 %).

Finanční sektor

V souvislosti s připraveným návrhem novely zákona o ČNB, který by jí svěřil pravomoc určovat hranice ukazatelů, které u hypotečních úvěrů stanovují poměr hodnoty nemovitosti a příjmů žadatele k výši úvěru, se v dnešních Hospodářských novinách objevil komentář viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka a ředitele sekce finanční stability Jana Fraita. Upozorňují na z jejich pohledu „zkreslené, či dokonce chybné informace a názory“, za nimiž stojí zástupce České bankovní asociace Vladimír Staňura. Jako příklad uvádějí, když pan Staňura konstatoval, že se ČNB snaží své regulatorní a dohledové pravomoci poprvé v historii realizovat formou zákona. Zástupci ČNB ale protiargumentují, že tomu tak není. Již existují nařízení Evropského parlamentu například v oblasti kapitálové přiměřenosti bank. Zajímavostí je srovnání jednoho z ukazatelů výše poměru čistých ročních příjmů k celkovému zadlužení (DTI), který je v návrhu novely stanoven jako devítinásobek. Na Slovensku je to 8-9násobek. V Norsku a Velké Británii 6-7 násobek. V Irsku dokonce 4-5násobek. V tomto ohledu je chystaná regulace v Česku benevolentnější než v jiných zemích Evropy.

ČEZ

ČEZ zítra ráno bude zveřejňovat hospodářské výsledky.

Podle našich odhadů výroba elektrické energie ČEZ v druhém čtvrtletí meziročně výrazných změn nedoznala. Předpokládáme však vyšší produkci v jaderných zdrojích na úkor uhelných, kde přetrvávaly negativní vlivy z prvního kvartálu (odstávky elektráren). Realizované ceny by se měly pohybovat poblíž úrovní loňského druhého čtvrtletí. Nepříznivým faktorem jsou vyšší náklady na nákup emisních povolenek. Očekávaný pokles tržeb je ovlivněn změnou ve vykazování fakturace zákazníkům za distribuci a příspěvek OZE, která vedla k poklesu výnosů, ale i nákladů v segmentech Prodej a Distribuce. Provozní zisk před odpisy EBITDA by se měl zvýšit o 5,5 % na 13,0 mld. CZK. Aktualizace dlouhodobého předpokladu životnosti elektráren ČEZ provedená ve Q1 18 by měla vést k meziročnímu poklesu odpisů o zhruba čtyři procenta. Naopak očekáváme meziročně vyšší úrokové náklady kvůli nižší kapitalizaci nákladů v souvislosti s novým blokem v Ledvicích. Čistý zisk vykáže hluboký meziroční propad způsobený pozitivními jednorázovými faktory ve Q2 17 (prodeje akcií MOL a bytového fondu v Písnici) a měl by dosáhnout 3,1 mld. CZK.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ranní zpráva z akciového trhu 4.12.2017
    Na amerických trzích bylo páteční obchodování uzavřeno ve znamení ztrát napříč všemi hlavními indexy. Průmyslový Dow Jones odepsal 0,2 %, technologický Nasdaq ztrácel 0,4 % a S&P 500 přišel o 0,2 % své hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se nedařilo především průmyslovým firmám (-1,2 %), společnostem zpracovávajícím suroviny (-0,9 %) a oblasti informačních technologií (-0,6 %). Zisky zaznamenal již několikátý den v řadě energetický sektor (+0,8 %), který stále těží z výsledku jednání OPEC, kde se prodloužilo období snížených dodávek ropy na světové trhy až do konce roku 2018.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 4.6.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování spíše se ztrátou. Index S&P 500 si pohoršil o 0,3 % a technologický Nasdaq ztratil 1,6 %. Pouze Dow Jones uzavřel na úrovni pátečních zavíracích cen. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo telekomunikačním firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 2,8 %. Nejziskovějším sektorem se stali zpracovatelé komodit, jejichž hodnota akcií vzrostla o 2,3 %. Američané včera zareagovali na víkendovou zprávu Číny ohledně obchodní války. Člen vyjednávacího týmu, Robert Lighthizer uvedl, že Čína špatně interpretovala ve své zprávě historii obchodních sporů.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 4.7.2018
    Americké trhy zakončily včerejší obchodování i přes počáteční mírné zisky ve ztrátách. Na vině je stále značné napětí v oblasti obchodní politiky mezi USA a dalšími zeměmi. Prozatím trhy vnímají, že vše směřuje k pátečnímu uvedení v platnost již oznámených dovozních cel na čínské zboží v hodnotě 34 mld. USD. Index Dow Jones klesl o 0,5 %, S&P 500 oslabil o 0,5 % a technologický Nasdaq přišel dokonce 0,9 %. Nejméně se dařilo technologickým firmám (-1,4 %) následovaným finančními institucemi (-1,1 %). Naopak nejlépe včera dopadly telekomunikační společnosti (+1,2 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 4.9.2019
    Americké akciové indexy uzavřely včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones klesl o 1,1 %, S&P 500 oslabil o 0,7 % a technologický Nasdaq ztratil 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vedlo průmyslovým podnikům (-1,4 %). Americké akciové trhy včera po pondělním státním svátku doháněly negativní náladu z víkendového zhoršení situace v obchodní válce. Americký prezident Donald Trump včera prohlásil, že pokud bude znovu zvolen prezidentem, tak obchodní dohoda s Čínou bude výrazně přísnější. Toto oznámení může naznačovat jeho nedůvěru k uzavření dohody v nejbližší době, což je pochopitelné vzhledem k aktuálnímu vývoji v obchodní válce.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 5.11.2018
    Páteční obchodování na americkém akciovém trhu bylo pro všechny hlavní indexy ztrátové. Průmyslový Dow Jones oslabil o 0,4 %, S&P 500 klesl o 0,6 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 1 %. Za celý minulý týden však americké akciové trhy dokázaly částečně dorovnat předchozí výprodejové vlny, když širší akciový index S&P 500 vzrostl o 2,4 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 5.12.2017
    Na amerických trzích bylo pondělní obchodování po otervření trhů velmi optimistické, avšak po zbytek seance trhy již jen klesaly. Průmyslový Dow Jones si připsal 0,2 %, technologický Nasdaq ztratil 1,1 % a širší index S&P 500 vyvázl se ztrátou 0,1 %. V rámci S&P 500 nejvíce utrpěly společnosti z oboru informačních technologií (-1,9 %), nemovitostí (-1,3 %) a zdravotní péče (-1,2 %). Po sérii ziskových dnů energetický sektor skončil se zápornou nulou. Na druhé straně se dařilo telekomunikačním firmám a finančním institucím, když si shodně připsaly po 1,6 % hodnoty.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 5.2.2018
    Americké trhy zakončily páteční obchodování výraznou ztrátou. Index Dow Jones odepsal téměř 670 bodů, když odepsal přes 2,5 % hodnoty. S&P 500 přišel o 2,1 % a technologický Nasdaq si pohoršil o 2 %. Jednalo se o největší propad za poslední dva roky. V rámci indexu S&P 500 se nedařilo ani jednomu sektoru. Nejvíce se propadly akcie energetických společností, a to o více než 4 %. Ty byly následovány informačními technologiemi (-3 %) a dvojicí sektorů zpracovatelů surovin a telekomunikací, které shodně odepsaly 2,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 5.6.2018
    Americké trhy zakončily včerejší obchodování v ziscích. Na trzích pokračovala pozitivní nálada z pátečního příjemného překvapení z čísel o zaměstnanosti. Index Dow Jones vzrostl o 0,7 %, S&P 500 získal 0,5 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,7 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo výrobcům luxusního zboží (+1,1 %) a realitním developerům (+1 %). Naopak energetické společnosti a sektor utilit ztratily shodně 0,9 % hodnoty. Nasdaq se včera přiblížil historickým maximům z března tohoto roku, čemuž pomohly i růsty akcií technologických gigantů jako Apple (+0,8 %) a Amazon (+1,5 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 6.11.2018
    Americké akcie zahájily obchodní týden vcelku pozitivně. Průmyslový Dow Jones index si polepšil o 0,8 %, S&P 500 si připsal 0,6 % a pouze technologický Nasdaq utrpěl ztrátu ve výši 0,4 %. Nejziskovějšími odvětvími se stali realitní developeři (+1,7 %) a energetické společnosti (+1,6 %). Na opačné straně se nacházely telekomunikační a technologické firmy, které odepsaly 0,3 %, respektive 0,2 %. Nebýt snížení ratingu pro společnost Apple od investiční společnosti Rosenblatt Securities, tak by si indexy připsaly ještě o trochu vyšší zisky. Apple totiž včera ztratil přes 2,8 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 6.2.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 0,7 %, S&P 500 rostl o 0,5 % a technologický Nasdaq si připsal 0,7 %. Trhům pomohly k růstu solidní výsledky hospodaření společností. Obzvláště potěšila finanční čísla kosmetické firmy Estée Lauder, kde ziskovost překonala očekávání trhu o téměř 13 %. Akcie společnosti na to reagovaly 11,6% růstem. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo výrobcům luxusního zboží, kteří si polepšili o jedno procento. Následovala je trojice sektorů telekomunikací, informačních technologií a průmyslu. Ta si shodně připsala 0,9 % hodnoty. Na opačné straně spektra se umístily finanční instituce se ztrátou dvou desetin procenta.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.11.2018
    Americké akciové trhy si včera připsaly zisky. Průmyslový Dow Jones index si polepšil o 0,7 %, S&P 500 a technologický Nasdaq shodně získaly po 0,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejziskovějšími odvětvími se stali zpracovatelé komodit (+1,4 %) a průmyslové podniky (+1,1 %). Nejmenší zisky si připsaly energetické společnosti, a to 0,3 %. Včera proběhly ve Spojených státech volby do Kongresu, který se skládá ze dvou komor. Sněmovnu reprezentantů se podařilo vybojovat demokratům, zatímco Senát obhájili republikáni.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.1.2019
    Akciové trhy ve Spojených státech zakončily páteční obchodování solidními zisky. Index Dow Jones vzrostl o 3,3 %, S&P 500 si připsal 3,4 % a Nasdaq si polepšil dokonce o 4,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejlépe na tom byly technologické firmy se ziskem 4,4 %, které korigovaly svůj předchozí silný propad kvůli snížené guidance pro 1Q 2019 pro společnost Apple (+4,3 %). Velmi se dařilo také telekomunikačním firmám, které si polepšily o 4,1 %. Nejmenší zisk ve výši 1 % si připsali realitní developeři. Celkově si za první týden letošního roku americké trhy připsaly jedno procento.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.2.2018
    Americké trhy po velmi volatilním úvodu obchodování v závěru včerejší seance zamířily strmě vzhůru a ukončily tak krátkou sérii výprodejových dnů. Index Dow Jones včera získal 2,3 %, S&P 500 se zhodnotil o 1,7 % a technologický Nasdaq si polepšil o 2,1 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo dvojici sektorů informačních technologií a zpracovatelů surovin, které si shodně připsaly 2,8 %. Trojici vítězů uzavírali výrobci luxusního zboží, když získali 2,5 %. Na druhé straně bylo odvětví utilit, které ztratilo 1,5 %, a druhý a zároveň poslední ztrátový sektor byly nemovitosti (-0,2 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.3.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Index Dow Jones odepsal 0,5 %, S&P 500 přišel o 0,7 % a technologický Nasdaq poklesl o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejvíce oslabily akcie firem ze sektoru zdravotní péče (-1,5 %) a energetické společnosti (-1,3 %). Nejvyšší zisk ve výši 0,2 % si připsali zpracovatelé komodit.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.6.2018
    Americké trhy uzavřely středeční obchodování solidními zisky. Index Dow Jones vzrostl o 1,4 %, S&P 500 získal 0,9 % a technologický Nasdaq si polepšil o 0,7 %. V rámci indexu S&P 500 se nejlépe vedlo zpracovatelům surovin (+1,9 %), finančním institucím (+1,8 %) a telekomunikačním společnostem (+1,5 %). Ztrátový byl pouze jediný sektor, a to utility, když si pohoršily o 2,1 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 7.8.2018
    Americký akciový trh uzavřel první seanci tohoto týdne v plusu. Index S&P 500 si připsal 0,4 % a vystoupal tak na svoji nejvyšší hodnotu od ledna letošního roku. Finančním akciím, které včera přidaly 0,4 %, pomohly výsledky investiční společnosti Berkshire Hathaway, energetické tituly (+0,3 %) podpořily rostoucí ceny ropy. Vůbec nejvíce se ale dařilo prodejcům zbytného zboží, jejichž akcie vzrostly o dvě třetiny procenta, následovaným informačními technologiemi se ziskem 0,6 %. Naproti tomu v červeném zakončili včerejší obchodování realitní developeři (-0,2 %) a telekomunikační společnosti (-0,1 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.10.2018
    Páteční obchodování na americkém akciovém trhu se neslo ve znamení ztrát. Důvodem byly zveřejněné statistiky z trhu práce. Ty vypovídají o napjaté situaci na pracovním trhu a potvrzují tak nutnost dalšího zvyšování úrokových sazeb. To představuje limitující faktor pro růst akciových trhů. Průmyslový Dow Jones ztratil 0,7 %, S&P 500 snížil svoji hodnotu o 0,6 % a technologický Nasdaq si pohoršil dokonce o 1,2 %. Ztrácely téměř všechny sektory, a to až 1,3 % (technologické společnosti). Jedinou výjimkou byla síťová odvětví, která si připsala 1,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.11.2018
    Povolební atmosféra ve Spojených státech vyhnala akciové trhy vzhůru. Průmyslový Dow Jones index a S&P 500 si shodně polepšily o 2,1 %. Technologický Nasdaq si připsal dokonce 2,6 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejziskovějšími odvětvími se stali výrobci luxusního zboží (+3,2 %) a farmaceutické firmy (+2,9 %). Nejmenší zisky si připsali výrobci nezbytného zboží, a to 0,6 %.
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.2.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování ve ztrátách. Průmyslový index Dow Jones a S&P 500 shodně oslabily o 0,9 %. Technologický Nasdaq ztratil 1,2 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejméně dařilo energetickým společnostem (-2,1 %). Ty stáhla dolů klesající cena ropy, když cena za jeden barel ropy Brent včera oslabila o 1,5 USD na 52,5 USD. Zajímavější zisky si připsalo pouze odvětví utilit (+1,3 %).
  • Ranní zpráva z akciového trhu 8.3.2019
    Americký akciový trh uzavřel včerejší obchodování se ztrátami. Indexy Dow Jones a S&P 500 shodně odepsaly 0,8 % své hodnoty a technologický Nasdaq poklesl o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 ztrácely téměř všechny sektory s výjimkou utilit (+0,3 %). Nejhlouběji se propadli výrobci luxusního zboží, kteří zaznamenali ztrátu ve výši 1,4 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
SAB Finance