Úterý 07. ledna 2025 06:51
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024

Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne

11.04.2018 10:44  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.

Máme se jich ale bát v nejbližších dnech? Možná tolik ne, protože pozornost Donalda Trumpa se stočila jiným směrem - k vyšetřování FBI a Sýrii. První téma znamená případné problémy pro vládu, které ale jsou ještě dostatečně vzdálené na to, aby na ně trh reagoval. Sýrie se však potenciálním zdrojem problémů stává už nyní.

Útok USA a spojenců může začít do tří dnů. Když minule USA bombardovaly leteckou základnu Asadova režimu po jeho použití chemických zbraní, vážný úder režimu neuštědřily. Tentokrát by tedy mělo jít o větší akci, zvláště pokud prezident Trump bude chtít dostát svým slovům o odplatě. Ještě větší problém je však zahrnutí Ruska. To bylo minule o akci informováno, aby se mohlo vyhnout ztrátám. Jenže tentokrát jsou Rusové označeni jako spoluviníci chemického útoku a na jejich názor asi nebude brán zřetel. Ruský velvyslanec v Libanonu navíc prohlásil, že Rusko sestřelí jakoukoli raketu, kterou USA na Sýrii vypálí.

Trhy jsou stále poměrně v klidu, ačkoli evropské akcie mají lehkou tendenci ztrácet a bezpečné dluhopisy či zlato pociťují mírně zvýšenou poptávku. Přesun pozornosti od Číny k Sýrii ale není žádná výhra. Jednak se tím další šarvátky s Pekingem pouze odkládají, a dále vyhrocení konfrontace USA - Rusko také na klidu nepřidá. Ekonomicky jde o daleko menší hrozbu, ale v bezpečnostní rovině je to vážný problém.

Hlavní dopady je možné předpokládat u ruských aktiv. Ta se dostala pod výrazný tlak už po nedávném rozšíření amerického sankčního seznamu. Spory, či dokonce vojenská konfrontace v Sýrii, by mohly klidně vést k dalším opatřením i na ekonomickém poli. Ropa se nabízí jako další potenciální oblast, kde by rozhoření syrského konfliktu mohlo být znát. Výrazný růst cen z posledních dní zatím nesouvisí s tímto tématem, zapojila se prohlášení Saúdské Arábie i oslabení dolaru. Syrský vliv pak není úplně čitelný, neboť na jedné straně může vyvolat obavy z omezení dodávek suroviny z této oblasti, ale na straně druhé může i nabourat koordinaci ve snižování těžby mezi Ruskem a Saúdy. Při volatilním obchodování tak ropa může nějaký čas hledat směr.

Na klíčových globálních akciových a dluhopisových trzích sice vychladla dobrá nálada, kterou jsme sledovali ještě včera, ale nějaký vážný stres není znát. Dolar ráno dál ztrácel na páru s eurem, ale kurz už obrací a koriguje na 1,2365. Libře se proti dolaru slušně dařilo, ale asi ji nyní přibrzdí slabá britská čísla o průmyslové výrobě. Japonský jen se zhoršením tržního sentimentu nabyl na atraktivitě a posiluje.

Odpoledne nás čeká zveřejnění americké inflace, která by měla podle odhadů za březen zrychlit, a to na celkové i jádrové úrovni. Výrobní ceny sice nejsou dokonalou nápovědou, ale včerejší údaje o PPI trochu posilují důvěru, že ke zrychlení cen opravdu dochází. Dolaru by se taková zpráva hodila aspoň k přerušení negativní série. Inflace by ale musela citelně překvapit směrem vzhůru, aby pohnula s očekáváními o Fedu a tím dolaru dovolila větší korekci ztrát. Vyšší inflace by pak byla teoreticky impulsem pro růst dluhopisových výnosů a pokles akcií. Zatímco akciím by tím jenom přitížila, u dluhopisů nemusí být směr jednoznačný, protože jejich výnosy by měl držet dole zájem o bezpečí.

Večer Fed zveřejní záznam z posledního zasedání měnového výboru. Na něm došlo k posunutí očekávané trajektorie sazeb směrem vzhůru, ale to až pro následující roky. Nejbližší výhled se neměnil a trh přijal nové informace spíše jako lehce holubičí. Dnes se dozvíme další detaily.

Koruna dnes nedostala další zásilku nových domácích dat a vývoj ve světě ji nijak nerozházel; naopak posiluje těsně k 25,30. Na zlotém a forintu lehká nervozita znát je, ale nejde o nic vážného. Rubl vedle toho dál oslabil, ovšem ranní propad už dokázal částečně korigovat.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína prichádza s programom na zníženie korporátneho dlhu. Je taký európsky – bezzubý
    Čína prichádza s prvým programom na riešenie extrémne vysokého korporátneho dlhu, ktorý je v pomere k HDP najväčším na svete (keď nepočítame malé finančné/daňové centrá ako Luxemburgsko, kde firmy sídlia len na papieri). Tento stav je dedičstvom masívnych stimulov, s ktorými prišla vláda po prepade zahraničného dopytu v roku 2009. Tie spočívali v masívnych pôžičkách štátom vlastnených bánk, ktoré išli predovšetkým štátom vlastneným firmám, ktoré za to stavali/vyrábali kadečo, len aby sa udržali pracovné miesta a vysoký rast HDP. Korporátny dlh k HDP sa následne vyšplhal z úrovní pod 100% HDP až k súčasným 150% a zatiaľ to nevyzerá, že by sa jeho rast mal zastaviť (graf od @zerohedge):
  • Čína pripravuje odvetné clá, akcie rozširujú straty
    Negatívnu náladu na akciových trhoch umocnili správy z Číny o tom, že Čína pripravuje odvetné clá na import tovarov z USA. Pripravované clá počítajú s 25% colnou sadzbou na dovoz tovarov z USA. V prípade, ak nedôjde k úspešnému dosiahnutiu obchodnej dohody, USA pristúpi k zvýšeniu ciel a rovnako aj Čína. Stupňujúce sa napätie ohľadom obchodnej vojny poslalo trhy späť nadol. K týmto negatívnym správam sa pridal aj fakt, že Európska komisia znížila výhľad rastu eurozóny pre rok 2019 z 1,3% na 1,2% a v roku 2020 z 1,6% na 1,5%. EK uviedla, že v prípade eskalácie obchodnej vojny, bude tempo hospodárskeho rastu nižšie.
  • Čína provokuje Trumpa. A vôbec nemá také slabé karty, ako by sa mohlo zdať
    Môj dnešný komentár pre hnonline.sk   Čínska mena sa v júni oslabila voči doláru o viac ako 3%. Bolo to najväčšie...
  • Čína prudce zvyšuje ceny kritických komodit. Proč tomu tak je?
    Na londýnské burze došlo od začátku února k výraznému zdražení mědi. Měď se blíží k psychologické hranici 10 000 USD ​za tunu kvůli napjaté situaci na straně nabídky a hlavně kvůli silné poptávce z Číny. Podobná situace byla zaznamenána i u dalších klíčových komodit, jako je například ropa, železná ruda nebo kobalt. V důsledku toho dochází k neobvykle silnému nárůstu čínských zásob napříč komoditním spektrem.
  • Čína představila odvetná cla
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování se ztrátami. Indexy S&P 500 a Dow Jones oslabují o 0,5 % a technologický Nasdaq klesá o 0,8 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře vede energetickým společnostem (-1,1 %). Děje se tak v reakci na oznámení Číny o plánu uvalit ve dvou vlnách nová cla v rozmezí 5 až 15 % na americké zboží v celkové hodnotě 75 mld. USD. První s účinností od 1. září a druhá od 15. prosince. Jednou z dotčených komodit je americká ropa, na kterou připadá 10% clo. To je také důvod, proč jsou energetické společnosti po otevření trhů nejztrátovějším odvětvím.
  • Čína představuje hnací sílu globálního oživení poptávky po ropě
    Čínská poptávka po ropě se zotavila na úroveň více než 90 % původního stavu před pandemií koronaviru začátkem tohoto roku, což je překvapivě silné oživení, které by se mohlo odrazit v třetím čtvrtletí.
  • Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut
    Čína předstihla Japonsko na pozici největšího světového vývozce aut. V prvním čtvrtletí Čína vyvezla podle oficiálních statistik zveřejněných minulý týden 1,07 milionu vozů, což je meziročně o 58 procent více. Z Japonska putovalo na světové trhy 954.185 automobilů, o šest procent více než ve stejném období loni, píše zpravodajský server BBC. Čínský vývoz podpořila poptávka po elektromobilech a prodej do Ruska.
  • Čína překvapila vyšší fixací USDCNY v době oslabování dolaru
    Oslabování dolaru v pátek uprostřed všeobecného výprodeje pokračovalo, jelikož silná data z Německa z...
  • Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby
    „Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne
    Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.
  • Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy. Nedůležitějším spojencem Putinova režimu je tak nyní Německo a jeho Energiewende
    Dvě čínské státní banky, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a Bank of China, pozastavují dolarové financování ruského surovinového vývozu a částečně také financování tohoto vývozu v čínské měně. Zprávu přináší agentura Bloomberg. ICBC je vůbec největší bankou na světě podle objemu aktiv. Bank of China je pak čtvrtou největší globální bankou. Pozastavení financování vývozu ruských surovin znamená značné zhoršení exportních možností Ruska nejen na čínském trhu, který je pro něj klíčový. Prostřednictvím příjmů i z tohoto expertu přitom Rusko z velké části financuje třeba právě svoji probíhající invazi na Ukrajině.
  • Čína přijala hozenou rukavici k obchodní válce, akcie však rostly
    Netrvalo to dlouho a Čína odpověděla na poslední vlnu cel, které uvalila Amerika na dovoz čínských produktů. Čína oznámila zavedení tarifů na import amerických výrobků v hodnotě 60 mld. USD a do platnosti vstoupí 24 září. Jedná se přitom o zboží od potravin až po textilie. Oznámilo to čínské ministerstvo financí v úterý odpoledne.
  • Čína přítelem investora
    Čtvrteční obchodní seance se držela v zaběhlém režimu z minulých dní. Index SPX 500 se i včera pohyboval téměř celý den kolem zelené nuly, nicméně směr závěru byl opačný. Sektory, které se při včerejším obchodním dni pohybovaly v zeleném teritoriu, byly komunikace (ATVI +0,49 %, T +0,57 %) a health sektor (PFE +1,42 %, MRNA +1,50 %).
  • Čína radikálně omezí export do KLDR, ta půjde do mínusu o 700 milionů dolarů
    Dost radikální rozhodnutí přichází ze země jako je Čína. Od října radikálně omezí vývoz některých ropných produktů do KLDR a navíc s okamžitou platností zakázala export zkapalněného zemního plynu do sousední země. Informovalo o tom čínské ministerstvo obchodu podle agentury Reuters. Peking na základě sankcí přijatých Radou bezpečnosti OSN zejména v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy současně vyhlásil okamžitý zákaz dovozu textilu z KLDR.
  • Čína reaguje na rozhodnutí Bílého domu pozastavením dovozů zemědělských produktů z USA
    Nový týden na trzích začal nervózně díky zprávám z Číny, kde tamní vláda podle deníku the South China Morning Post údajně zvažuje, zda má smysl pokračovat v dalším jednání se Spojenými státy poté, co americký prezident uvalil nová cla na zboží z Číny v objemu 300 mld. USD. Deník dále uvádí, že "Čína nemá žádnou touhu stát se předmětem vnitropolitického boje v USA, ale byla do tohoto boje zatažena". To zda budou jednání mezi Čínou a USA pokračovat tak nyní záleží jenom na dalším přístupu Spojených států a na tom, zda se rozhodnou Čínu i nadále vydírat.
  • Čína rostla ve shodě s odhady, Erdogan slibuje snižování sazeb
    Čínská ekonomika rostla v 2Q o 6,2 %. Zpomalování na čtvrtletní bázi sice pokračovalo, výsledky byly ale ve shodě s většinovým konsenzem. I když se jednalo o nejslabší tempo růstu za poslední téměř tři desetiletí, doprovodné výsledky za měsíc červen signalizují, že se situace může začít konečně zlepšovat.
  • Čína rozhodla o strategii na příští rok, žádná velká fiskální injekce nás nečeká
    Ropa stále hledá dno. V pondělí spadla její cena na nová jedenáctiletá minima. Strach z růstu amerických sazeb, nových dodávek ropy...
  • Čína ruší část dovozů uhlí a železa a tlačí na ceny. Ekonomika přibrzdila příliš
    Čínští dovozci žádají zahraniční exportéry, aby odložili či zrušili část uzavřen...
  • Čína se bojí krize v Evropě: Dvě velké státní banky zastavily FX forwardy a swapy s některými bankami v EU
    Významný finanční ústav Bank of China, který je klíčovým tvůrcem trhu v kontinen...
  • Čína se chystá snížit cla na americké automobily, akcie reagují růstem
    Na akciových trzích se dnes začíná zelenat a opět v tom má prsty hlavně další vývoj americko-čínských obchodních vztahů. Po sérii špatných zpráv, v čele se zatčením CFO společnosti Huawei se dnes kyvadlo sentimentu vychýlilo na stranu býků poté, co se začaly objevovat zprávy o tom, že po telefonátu mezi čínským a americkým ministrem zahraničí začne Čína uplatňovat nižší cla na dovoz amerických automobilů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Swissquote Bank