Sobota 21. prosince 2024 18:52
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Investingfox Partner

Čína ruší část dovozů uhlí a železa a tlačí na ceny. Ekonomika přibrzdila příliš

21.05.2012 17:48  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čínští dovozci žádají zahraniční exportéry, aby odložili či zrušili část uzavřených kontaktů na dodávky termálního a koksovatelného uhlí a surového železa a rudy. Důvodem je přílišné zpomalení čínské ekonomiky, které nutí domácí ocelárny k omezení produkčních objemů kvůli poklesu cen oceli, uvedli analytici Mirae Asset Securities a pro Financial Times potvrdilo vícero obchodníků na trhu.

„Jen pomalé zlepšování poptávky nestačí růstu produkce oceláren, což vede k propadu cen a nutí čínské oceláře omezovat výrobu,“ uvedl analytik Henry Liu. „Od obchodníků o tomto vývoji slyšíme s rostoucí intenzitou v posledních týdnech, posledním měsíci,“ dodal.

Čínská výroba oceli v březnu vystoupala na rekordní objem 61,58 milionu tun a následně klesla o 1,6 procenta na 60,57 milionu tun v dubnu. Ceny oceli v důsledku výše uvedeného vývoje klesají pátým týdnem v řadě, potvrzuje pekingská Antaike Information Development a odkazuje přitom na dubnovou průmyslovou výrobu, ochabnutí nových úvěrů v jüanech i zahraniční obchod jakožto ukazatele, které zaostaly za očekáváním.

„Od obchodníků z trhu máme reakce, že dlouhodobé kontrakty jsou stabilní, ale krátkodobý a spotový trh klesá,“ uvádí Jim Lin za pekingskou Wood Mackenzie. „Zatím si ale netroufáme tvrdit, že tento vývoj je tržním trendem,“ dodává.

Pokud jde o vývoj u dovážené železné rudy s obsahem nejméně 62% železa s dodáním do čínského přístavu Tianjin, cena klesla na 131 USD/t a je nejníže od 19. prosince, tedy za pět měsíců, uvádějí data The Steel Index.

Ve světě se v dubnu vyrobilo 128,4 milionu tun oceli, což je meziroční nárůst o 1,2 procenta, uvedla organizace World Steel Association. Podle jejích dat byl růst slabý i v Číně, kde činil 2,6 procenta na 60,6 milionu tun.

Stejná situace jako u vstupů železa se dle obchodníků odehrává u termálního uhlí, kde dle tří indonéských obchodníků rovněž ze strany Číny došlo na rušení části kontraktů a vyjednávání o odložení dodávek. „Zásoby v čínských přístavech jsou nadměrné, jsme žádáni o odklad dodávek na průměru o dva týdny,“ uvedli zdroje pro Bloomberg. V jednom případě jde o odklad 50 tisíc tun elektrárenského uhlí s původním dodáním v červnu.

Termální uhlí v australském přístavu Newcastle, jehož cena je benchmarkem pro Asii, kleslo na 97,5 USD/t po prolomení stodolarové hranice směrem dolů v úvodu měsíce, poprvé za 18 měsíců. K poklesu přispívá vedle Číny také vyšší vývoz USA, kde klesá vnitřní poptávka kvůli velmi nízkým cenám plynu. Ta je u minima za poslední dekádu.

Čínská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí 8,1% tempem, nejpomalejším za tři roky. Hovoří se o měkkém přistání, další indikátory, mezi které patří spotřeba elektřiny, přepravní objemy železnice či bankovní úvěry ukazují na ostřejší sestupnou epizodu, než bylo chtěno. Zástupce trading housu, který nechtěl být jmenován, dodal, že podobný vývoj jako uhlí a rudu, v posledních dvou týdnech postihl takzvané měkké komodity, jako je bavlna či sójové boby.

Šéf čínských operací Samsung Kim Youngha uvedl, že jej zneklidňují slabé trendy ve spotřebitelských výdajích. Očekává růst čínského technologického trhu letos o 7 %, zatímco loni to bylo 10 %.

Za příliš slabá označil poslední makročísla Číny také Yu Song, analytik Goldman Sachs. Čínská centrální banka již zasáhla v oblasti depozit. Čínský premiér Wen Jiabao se tento víkend nechal slyšet, že země by měla přijmout proaktivní fiskální politiku a změnit monetární politiku ve snaze podpořit ekonomický růst země.

Čínský ekonomický cyklus je svou silou určující pro spotřebu komodit a tržní ceny v globálním měřítku. Nejvýznamnější vliv je právě u vstupů pro ocelárny (ruda, koksovatelné uhlí) a elektrárny (termální uhlí). U rudy Čína spotřebovává zhruba 60 procent dodávek námořní dopravou, druhé Japonsko cca 20 procent. Dovozy rudy jsou řádově na půlročním minimu, například u mědi je to 8měsíční minimum.

Čínská poptávka je existenčně důležitá pro těžaře BHP Billiton, Vale, Rio Tinto či Xstrata nebo Anglo American. Řada z nich již kvůli ochlazujícímu trhu komodit oznámila plány na redukci investičních plánů. „Lidé se bojí zpráv z Číny, ta sleduje Evropu,“ uvedl také analytik Macquarie Colin Hamilton.

Spolu s očekávaným přepnutím Číny ve fiskální i monetární politice je ale současný vývoj chápán spíše jako epizoda pro nejbližší týdny a nějaký ten měsíc a neodporuje dlouhodobějšímu a celoročnímu výhledu, který počítá s růstem cen vstupů pro ocelárny od druhé poloviny roku 2012.

Od poloviny roku by se ceny koksovatelného uhlí měly začít zotavovat a ze současných 206 dolarů za tunu na průměru dojednaných pro druhé čtvrtletí roku by měly zamířit na průměrných 225 dolarů za tunu pro celý rok 2012, jsou přesvědčeni analytici a zástupci těžebních společností a oceláren oslovení pro konsensus Bloomberg.


(Zdroj: Bloomberg, FT, CNBC, WSA)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína překvapivě snížila krátkodobé úvěrové sazby
    „Čína tímto krokem nepřímo přiznává potíže s obnovou ekonomiky a mohlo by to být předzvěstí intenzivnější stimulace a snížení klíčových úrokových sazeb později v roce,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne
    Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.
  • Čína přestala trhy strašit, ale nový problém je Sýrie. Trhy se drží, přestože nálada chladne
    Po projevu čínského prezidenta dostaly finanční trhy příležitost se dál zklidnit a přehodnotit směrem dolů riziko vyhrocení obchodní války. Věříme, že jednání nakonec dokáží zabránit roztočení spirály cel a omezení, ovšem stále je ještě hodně času na ostrá prohlášení zejména z americké strany.
  • Čína přestává financovat ruský vývoz plynu či ropy. Nedůležitějším spojencem Putinova režimu je tak nyní Německo a jeho Energiewende
    Dvě čínské státní banky, Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) a Bank of China, pozastavují dolarové financování ruského surovinového vývozu a částečně také financování tohoto vývozu v čínské měně. Zprávu přináší agentura Bloomberg. ICBC je vůbec největší bankou na světě podle objemu aktiv. Bank of China je pak čtvrtou největší globální bankou. Pozastavení financování vývozu ruských surovin znamená značné zhoršení exportních možností Ruska nejen na čínském trhu, který je pro něj klíčový. Prostřednictvím příjmů i z tohoto expertu přitom Rusko z velké části financuje třeba právě svoji probíhající invazi na Ukrajině.
  • Čína přijala hozenou rukavici k obchodní válce, akcie však rostly
    Netrvalo to dlouho a Čína odpověděla na poslední vlnu cel, které uvalila Amerika na dovoz čínských produktů. Čína oznámila zavedení tarifů na import amerických výrobků v hodnotě 60 mld. USD a do platnosti vstoupí 24 září. Jedná se přitom o zboží od potravin až po textilie. Oznámilo to čínské ministerstvo financí v úterý odpoledne.
  • Čína přítelem investora
    Čtvrteční obchodní seance se držela v zaběhlém režimu z minulých dní. Index SPX 500 se i včera pohyboval téměř celý den kolem zelené nuly, nicméně směr závěru byl opačný. Sektory, které se při včerejším obchodním dni pohybovaly v zeleném teritoriu, byly komunikace (ATVI +0,49 %, T +0,57 %) a health sektor (PFE +1,42 %, MRNA +1,50 %).
  • Čína radikálně omezí export do KLDR, ta půjde do mínusu o 700 milionů dolarů
    Dost radikální rozhodnutí přichází ze země jako je Čína. Od října radikálně omezí vývoz některých ropných produktů do KLDR a navíc s okamžitou platností zakázala export zkapalněného zemního plynu do sousední země. Informovalo o tom čínské ministerstvo obchodu podle agentury Reuters. Peking na základě sankcí přijatých Radou bezpečnosti OSN zejména v souvislosti se severokorejskými jadernými a raketovými testy současně vyhlásil okamžitý zákaz dovozu textilu z KLDR.
  • Čína reaguje na rozhodnutí Bílého domu pozastavením dovozů zemědělských produktů z USA
    Nový týden na trzích začal nervózně díky zprávám z Číny, kde tamní vláda podle deníku the South China Morning Post údajně zvažuje, zda má smysl pokračovat v dalším jednání se Spojenými státy poté, co americký prezident uvalil nová cla na zboží z Číny v objemu 300 mld. USD. Deník dále uvádí, že "Čína nemá žádnou touhu stát se předmětem vnitropolitického boje v USA, ale byla do tohoto boje zatažena". To zda budou jednání mezi Čínou a USA pokračovat tak nyní záleží jenom na dalším přístupu Spojených států a na tom, zda se rozhodnou Čínu i nadále vydírat.
  • Čína rostla ve shodě s odhady, Erdogan slibuje snižování sazeb
    Čínská ekonomika rostla v 2Q o 6,2 %. Zpomalování na čtvrtletní bázi sice pokračovalo, výsledky byly ale ve shodě s většinovým konsenzem. I když se jednalo o nejslabší tempo růstu za poslední téměř tři desetiletí, doprovodné výsledky za měsíc červen signalizují, že se situace může začít konečně zlepšovat.
  • Čína rozhodla o strategii na příští rok, žádná velká fiskální injekce nás nečeká
    Ropa stále hledá dno. V pondělí spadla její cena na nová jedenáctiletá minima. Strach z růstu amerických sazeb, nových dodávek ropy...
  • Čína se bojí krize v Evropě: Dvě velké státní banky zastavily FX forwardy a swapy s některými bankami v EU
    Významný finanční ústav Bank of China, který je klíčovým tvůrcem trhu v kontinen...
  • Čína se chystá snížit cla na americké automobily, akcie reagují růstem
    Na akciových trzích se dnes začíná zelenat a opět v tom má prsty hlavně další vývoj americko-čínských obchodních vztahů. Po sérii špatných zpráv, v čele se zatčením CFO společnosti Huawei se dnes kyvadlo sentimentu vychýlilo na stranu býků poté, co se začaly objevovat zprávy o tom, že po telefonátu mezi čínským a americkým ministrem zahraničí začne Čína uplatňovat nižší cla na dovoz amerických automobilů.
  • Čína se masívně uzavírá bitcoinu a jeho cena propadá
    OkCoin a Huobi, dvě z největších čínských bitcoinových platforem, ruší k 31. říjnu obchody na bázi jüanu. Informovala o tom agentura Reuters. Následují konkurenty BTCChina a ViaBTC. Cena bitcoinu dnes spadla pod 3000 dolarů, zatímco ještě před dvěma týdny atakovala hranici 5000 USD. Reaguje tak na zprávy, že kryptoměnové burzy v Pekingu musejí zastavit obchodování a o termínu tohoto kroku informovat uživatele. O nařízení státních orgánů dnes informoval list Securities Times.
  • Čína se postarala o pozitivní start týdne, Amerika si prodlužuje víkend
    Vstup do nového týdne se odehraje bez Ameriky, která zůstane zavřená kvůli svátku. Evropa však začíná jednoznačně pozitivně, a to hlavně díky zprávám z Číny. Tamní boj s koronavirem bude moci polevit díky snížení incidence, uzávěry v Pekingu jsou menší hrozbou a ve hře jsou i další podpůrná opatření. Tento faktor se přidává k příznivým zprávám z posledních dnů, jako byla stabilizace a lehký pokles očekávání o sazbách Fedu, pokles inflačních očekávání či snížení obav z firemních výhledů po zprávách z maloobchodního sektoru.
  • Čína se rok po plošném zákazu znovu objevuje jako vrcholný důlní uzel 
    Nová data o celosvětové těžbě Bitcoinu, která v úterý zveřejnilo Cambridgeské centrum alternativních financí (CCAF), naznačují, že Čína se znovu stala jedním z předních světových center těžby BTC.
  • Čína se rozhodla bojovat s korekcí na akciovém trhu. Nově zapojí i penzijní fondy
    Čína dál stupňuje opatření na podporu akciového trhu. Poté co o víkendu situaci na tamním akciovém trhu nezklidnila an...
  • Čína se snaží mírnit akciovou nervozitu
    V pondělí zažily americké akciové trhy nejhorší novoroční start od roku 2008. I když důvodů bylo na první pohled více - napětí na Blízkém východě, slabá nálada v americkém průmyslu - zásadní byl bezesporu jeden - neřízený pondělní výprodej čínských akcií. Pro další vývoj na trzích tedy bude důležitý další vývoj v Číně. Co čekat?
  • Čína se stane největším spotřebitelem zlata
    Čínská poptávka po zlatě v roce 2012 vzroste o 1 procento na rekordní maximum 860 tun ročně. Čína se...
  • Čína se vyznala z přátelství k Ukrajině, letadlo s ruským ministrem zahraničí do Pekingu nedoletělo. Budou zítra Biden a Si pokračovat v „porcování“ Ruska…?
    Čína chová k ukrajinskému lidu přátelský vztah a na Ukrajinu nikdy nezaútočí. Pondělní slova čínského velvyslance, řečená guvernérovi lvovské oblasti, dnes potvrdilo čínské ministerstvo zahraničí. Peking se stále viditelněji odvrací od Ruska, zejména kvůli svým obchodním zájmům.
  • Čína skomplikovala život špekulantom. Juan v novom roku prudko rastie
    Čínska mena má mimoriadne úspešný vstup do nového roka. Juan je voči doláru najsilnejší za posledný mesiac. Za posledné dva dni získal viac ako percento.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy