Sobota 02. listopadu 2024 14:17
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Partner
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Rozbřesk: Strach z obchodní války nedovolil trhům najít pevnou půdu pod nohama

09.04.2018 09:16  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Uplynulý týden ukázal, že vidina obchodní války dokáže trhy pěkně rozkolísat. Další vyostřování obchodních vztahů mezi USA a Čínou vrátilo americké akcie zpátky do záporných vod a index strachu VIX suverénně zamířil zpátky nad magickou hranici 20 bodů. Je čeho se bát?

Je a není. Pokud by měla vstoupit v platnost všechna opatření včetně připravovaných protiopatření USA, která jsou reakcí na poslední čínská protiopatření, může být skutečně zle. Na obou stranách by bylo postiženo zboží v celkovém objemu okolo 150 miliard dolarů a americkým podnikům by mohl hrozit těžší život uvnitř Číny. To by mohlo výrazně narušit relativně hladce fungující výrobně-odběratelské vztahy řady velkých podniků podnikajících jak v Číně, tak i v USA. Vyšší nejistota by pravděpodobně primárně zasáhla investiční aktivitu na obou březích Pacifiku.

Na druhou stranu ale tak zle být nemusí. Za prvé proto, že skutečného spuštění sankcí (implementace) se jen tak nedočkáme. V USA nejprve proběhne veřejné slyšení a po něm budou mít americké podniky možnost podat své námitky (do 22. května). Američané tak nejdříve nasadí první sadu “válečných” cel za 60 dní. Věříme, že Čína rozhodně nebude první, kdo by opatření implementoval. I proto stále ještě zůstává relativně hodně času k jednání a k smírnějšímu řešení.

Navíc přes lehce horší čísla z posledního měsíce stále platí, že americká i evropská ekonomika zůstávají ve výborné kondici. Nárůst nejistoty na trzích, pokud bude rozumný, by měly ustát. Pro vyhození z kolejí by byla třeba o poznání studenější sprcha než ta, kterou trhy dostaly za posledních čtrnáct dní. Navíc v tomto týdnu může trochu optimismu na trhy vrátit startující americká výsledková sezóna.

TRHY

CZK a dluhopisy
Koruna se již v pátek neudržela. Zatímco celý týden prakticky ignorovala vyšší napětí na globálních trzích, další eskalaci (spojenou s plánem Donalda Trumpa připravit nová odvetná opatření v celkovém objemu přes 100 miliard USD) již neustála. Koruna se vrátila do těsnější blízkosti 25,40 EUR/CZK. Tento týden čeká korunu především březnová inflace a věříme, že na rozdíl od sousedního Polska dojde podobně jako v eurozóně v březnu po únorovém propadu k jisté stabilizaci.

Zahraniční forex

Rozporuplná data z amerického trhu práce v pátek dolaru příliš neublížila, stejně jako další akciový výplach.

Vzhledem k tomu, že eurodolarový trh téma obchodních válek příliš nehraje, tak hlavní událostí mohou být tento týden americká inflační data v kombinaci s podrobným zápisem z posledního jednání Fedu. Obojí může mít pro dolar podpůrný efekt.

Maďarský forint zůstává po víkendových volbách, v nichž drtivě zvítězil Orbánův Fidesz, stabilní. Pohodlná dvoutřetinová většina v parlamentu umožní Fidezsu v klidu vládnout a pokračovat v poměrně úspěšné hospodářské politice. Ta bude zřejmě zahrnovat další snižování daní (z práce) a vládního dluhu. Obojí by mělo forint střednědobě spíše povzbudit.

Ropa
V důsledku zintenzivnění obchodního konfliktu mezi USA a Čínou zakončila ropa Brent páteční obchodování poklesem až k hranici 67 USD/barel. Navíc, další povzbudivá zpráva přišla pro ropné medvědy od agentury Baker Hughes, která měří aktivitu amerických těžařů. Ti totiž v posledním týdnu přidali solidních 10 aktivních vrtných souprav (celkem 808), což je nejvíce od března 2015.

Výhledu na tento týden dominují – spolu s děním v obchodní přestřelce mezi USA a Čínou – měsíční reporty všech tří nejvýznamnějších agentur – v úterý od EIA, ve čtvrtek od OPECu a v pátek od IEA. K tomu samozřejmě budou trhy již tradičně očekávat aktuální čísla o zásobách (út a st) a aktivitě amerických producentů (pá).

Akcie
Páteční obchodování bylo do značné míry poznamenáno dalším krokem amerického prezidenta Donalda Trumpa ohledně zavedení nových cel na dovoz čínského zboží. Americké akcie padaly volným pádem a ponořily se hluboko pod dvouprocentní hranici. Hlavní index Dow Jones se dokonce chvíli pohyboval i přes tři procenta níže. Všechny tři hlavní indexy tak v závěru minulého týdne odepsaly přes dvě a půl procenta a téměř odmazaly všechny týdenní zisky. Sektorově největší propad zažily technologie a průmysl, který bezmála ztratil tři procenta. Akcie US Steel klesly o 5,9 %. V těsném závěsu akcie JC Penney -5,85 % a ADM -4 %. Naopak proti proudu se vydaly nové akcie společnosti Spotify +3 % nebo Patterson +2,65 %.

 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Stát dnes znovu otestuje zájem investorů o nové dluhopisy, koruně pomáhá jestřábí ČNB
    Ministerstvo financí dnes bude mít letos už druhou šanci otestovat zájem investorů o nové státní dluhopisy. Tu první mělo už na začátku roku a z jejích výsledků se nedá říct, že by zájem o nové státní bondy byl nějak ohromující. Z nabízených bondů za 7 mld. se na trhu podařilo uplatnit zhruba šest miliard, přičemž o nejdelší papír splatný v roce 2036 nebyl téměř žádný zájem a ani v dalších dvou případech se nedá říct, že by se investoři o nové státní dluhopisy zrovna porvali.
  • Rozbřesk: Státní dluh narůstá… ekonomice navzdory
    Radost ze svižného růstu ekonomiky mohou mít nejenom úřady práce, kterým razantně ubylo klientů, ale i státní rozpočet. Díky rekordní zaměstnanosti a rychlejšímu růstu mezd se výrazně zvýšil výběr tzv. sociálního pojistného, jež je mimochodem nejenom největší příjmovou položkou, ale současně i tou, která v letošním roce přinesla už více než 32 mld. korun navíc. Shodou okolností je to polovina z celkově zvýšeného výběru daní. Teprve až druhá v pořadí je DPH s nárůstem o necelých 15 mld., což mimochodem zhruba jen odpovídá rostoucí (zdaněné) spotřebě v ekonomice.
  • Rozbřesk: Státní rozpočet ukázuje na další prohlubování schodku, dluh letos může překonat 2,5 bilionu korun
    Dnešní výsledky státního rozpočtu za březen potvrzují, že je Česko na cestě k nejhlubšímu schodku veřejných financí v historii – až 500 miliard korun. Na jedné straně čelíme výrazným výpadkům příjmů, které jsou jednak důsledkem pandemie, ale také současně daňových změn – zrušení superhrubé mzdy a zvýšení slevy na poplatníka vedou zatím k poklesu výběru daně z příjmu fyzických osob skoro o 30 %. Na druhé straně samozřejmě také rostou rychle výdaje, a to zejména kvůli proti-pandemickým opatřením jako jsou kompenzační bonusy nebo programy COVID-gastro.
  • Rozbřesk: Stát si v příštím roce hodlá půjčit 331 mld. korun
    Do konce roku zbývá už jen několik málo dní, které nejspíše přinesou jen velmi málo nových zásadních ekonomických zpráv a signálů především ze Spojených států. Trhy už zažívají efekt konce roku, kdy je těžké rozlišit skutečný trend od krátkodobého přeskupování či uzavírání pozic, takže tvořit jasné a silné závěry z jejich pohybů může hraničit s věštěním z kávové sedliny. A platí to i u nás, když se třeba podíváme na invertovanou úrokovou křivku, kde je desetiletá sazba už dokonce pod úrovní té tříměsíční, ovlivněné jestřábím naladěním centrální banky. Znamená to snad recesi na obzoru, nebo jde jen o optický „klam“ spojený s koncem roku způsobený klesající likviditou? To se nakonec ukáže až se startem nového roku, kdy se na trh vrátí vánoční dovolenkáři a rozjedou znovu obchodování ve velkém.
  • Rozbřesk: Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaké budou americké payrolls
    Zajímá vás, kam až dnes nabobtnaly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP, či jaký bude lednový přírůstek pracovních míst...
  • Rozbřesk: Stopař napoví, jak bobtnají devizové rezervy ČNB či jaké budou americké payrolls
    Zajímá vás, kam až dnes nabobtnaly devizové rezervy ČNB v poměru k HDP, či jaký bude lednový přírůstek pracovních míst v USA? Odpověď zná náš “Stopař? alias nová webová stránka pro prezentaci našich běžících makro-odhadů. Zde se tedy dozvíte, že devizové rezervy ČNB dnes již zřejmě překročily 55 % českého HDP a privátní payrolls budou možná příští týden atakovat 200 tisíc.
  • Rozbřesk: Strach má jméno omikron. Evropskou ekonomiku čeká těžká zima
    Na trhy ke konci uplynulého týdne sedla vlna strachu z nové varianty viru COVID-19 omikron. Americké akcie ztratily přes 2 % a výnosy bezpečných dluhopisů mířily prudce dolů - výnosy amerických dluhopisů spadly o 16 bps na 1,47 % (třítýdenní minima).
  • Rozbřesk: Strach z druhé vlny žene akcie do defenzivy, v centru pozornosti budou čísla z trhu práce
    Vývoj pandemie na přelomu pololetí nenabízí trhům příliš jistoty. V tomto týdnu pravděpodobně celkový počet nakažených překoná 10 milionů s tím, že na řadě míst dochází k opětovnému rozjezdu epidemie. Nejpatrnější je to v USA, kde se řada “otevřených” států opět uzavírá do sítě karantén a kontrol. A to se odráží na daleko menším sebevědomí globálních investorů.
  • Rozbřesk: Strach z inflace sráží akcie i korunu
    Strach z globálních inflačních tlaků hraje v posledních dnech na trzích jednoznačně prim. Trhy začínají být přesvědčené, že výpadky v subdodávkách a narušení výrobních řetězců budou trvalejšími fenomény a znemožní centrálním bankám efektivně stimulovat ekonomiku. Proto se na trzích rozjelo nové kolo výprodeje bezpečných dluhopisů (nabízejících fixní výnos).
  • Rozbřesk: Strach z Marine Le Penové drží euro a výnosy na uzdě
    Francouzské volby začínají ovládat řadu evropských trhů, a to do nich ještě pěkných pár týdnů zbývá (první kolo 15. dubna). Včera šly nehledě na výborný výsledek německé podnikatelské nálady Ifo výnosy bezpečných německých dluhopisů dál nekompromisně dolů - na deseti letech pod 0,30 % poprvé od poloviny ledna. Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého výnosu tak v první polovině týdne zdolalo 4,5letá maxima. Jeden z posledních důkazů toho, že investoři mají strach z rostoucích preferencí Marine Le Penové, která slibuje voličům odchod z eura.
  • Rozbřesk: Strach z předčasných voleb živí napětí na italských trzích
    Ve stínu britské politiky opět pomalu přituhuje i na italské politické scéně. Tři největší politické strany se dohodly na reformě volebního systému pro dolní komoru parlamentu. Má jít o čistě proporční systém, kde bude hranice pro vstup stanovena na 5 procentech. Dnes jde zákon do parlamentu. Dohoda na volebním zákoně přitom byla jednou z podmínek, které si stanovil prezident Sergio Mattarella pro vypsání předčasných voleb. Italské trhy však z takového scénáře zjevně dvakrát nadšené nejsou - rozpětí mezi italskými a německými desetiletými dluhopisy se vyšplhalo do blízkosti 2 procentních bodů. Proč?
  • Rozbřesk: Střední Evropa odolává německému zpomalení
    Zatímco hospodářský růst v eurozóně zaostává v tomto roce za očekáváním, region střední Evropy se může chlubit solidní růstovou dynamikou. Ta vyniká především v porovnání se slabým výkonem německé ekonomiky, která se ve třetím čtvrtletí jen těsně vyhnula (technické) recesi. Navzdory silné obchodní provázanosti největší evropské ekonomiky s ekonomikami visegrádské čtyřky tak nadále platí, že region jako celek zůstává relativně odolný vůči německé nákaze.
  • Rozbřesk: Střední Evropa růstově srovnala krok nad 2 %
    Středoevropské ekonomiky budou dnes po ránu reportovat výsledky růstu HDP za poslední kvartál minulého roku. Po delší době by z nich mělo vyplynout, že region srovnal krok na tempo meziroční růstu 2-2,5 %.
  • Rozbřesk: Střelba na Kapitolu trhy znejistěla, co si vezmou z rozbouřené americké politiky?
    Politický vývoj ve Spojených státech v posledních dnech naplňuje bohužel nejhorší obavy skeptiků. Odcházející prezident Donald Trump opakováním nepodložených tvrzení o “zfalšovaných” volbách, které odmítly zatím veškeré soudní instance v USA, mobilizoval své skalní přívržence, kteří včera napadli Kapitol, aby přerušili jmenování nového prezidenta Joea Bidena. Výsledkem byly zablokované účty prezidenta Trumpa na Twitteru a Facebooku a čtyři mrtví.
  • Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
    Cena zemního plynu na evropském trhu se včera vyšplhala nad 150 EUR/MWh. Ještě před měsícem se přitom evropský plynový benchmark TTF obchodoval lehce pod 100 EUR/MWh, k čemuž významnou měrou přispěl neobvykle teplý nástup topné sezóny. Začátek prosince však již přinesl – pro toto období typické – nízké teploty, což se odráží i na vyšší spotřebě plynu.
  • Rozbřesk: Svět po koronaviru - jak se vypořádat s monstrózními dluhy?
    Zatímco další vývoj koronavirové pandemie zůstává nadále zatížen významnou nejistotou, již nyní je zřejmé, že jedním z jejích makroekonomických důsledků bude prudký nárůst státního zadlužení. To se přitom bude týkat nejen fiskálně zodpovědných jako například Německa, které si to s dluhem 60 % HDP může dovolit, ale také Itálie a spol., u nichž dluhové břemeno významně přesahuje hranici 100 % HDP.
  • Rozbřesk: Svět se rozbil, co s tím? Odpověď se bude hledat v Jackson Hole
    Jak jest dobře známo, ekonomové mají rádi historky. Není proto divu, že asi nejsledovanější událost týdne je setkání zástupců centrálních bank v Jackson Hole. Sejdou se zde totiž lidé, kteří stojí na pomezí akademické sféry a praxe a jestli lze odněkud očekávat koncentrovaný proud nových, bádáním podpořených nápadů, myšlenek a vysvětlení, co že se to vlastně děje se světem, tak je to právě odtud!
  • Rozbřesk: Sýrie zaměstnává ropný trh, ale ne na dlouho
    Na první pohled neintuitivní uvolnění napětí přinesl na ropný trh víkendový úder proti Sýrii, který byl reakcí Spojených států, Francie a Velké Británie na údajný chemický útok ve městě Dúma. Poté, co se jen v minulém týdnu zvýšila cena ropy Brent o více než 8 % až nad 72 USD/barel, vnímají totiž trhy tento raketový útok jako jednorázovou akci, tj. bez větších ambic zúčastněných zemí pouštět se do nákladného tažení proti režimu Bašára Asada, mocně podporovaného Ruskem a Íránem. A to samozřejmě tlumí napětí v celém – pro ropu klíčovém – regionu Blízkého východu.
  • Rozbřesk: Šance Bidena rostou. Co to znamená pro trhy a korunu? Dnes ČNB
    Americké volební drama pokračuje. Korespondenční hlasy během včerejška výrazně posílily šance Joea Bidena. I když šance Donalda Trumpa jde na první pohled ke dnu, výsledek zatím není jednoznačný. Zbývá dopočítat čtyři státy a Joe Biden potřebuje získat ještě alespoň jeden “skalp”. Vede přitom pouze v Nevadě, kde je jeho náskok velice těsný. Pravděpodobně vydrží a nové korespondenční hlasy ho mohou ještě posílit v Pensylvánii nebo v Georgii. Po včerejším sčítacím veletoči však raději zůstáváme opatrní. Navíc bude trvat, než případné vítězství Joea Bidena armáda právníků Donalda Trumpa uzná.
  • Rozbřesk: Šance na divoký brexit roste. Jak zranitelný je obchod ve střední Evropě?
    Čtvrteční návrat do Bruselu Therese Mayové závidí asi málokdo. Angela Merkelová sice “empaticky” podotkla, že se jí bude snažit pomoci. Těžko ovšem říct, jak by to mohla udělat. Stejně jako většina evropských politiků se s ní možná sejde, prohodí pár slov, ale na dohodnuté “rozvodové” smlouvě nic nezmění. Trhy proto mohou v nejbližších dnech víc a víc sázet na divoký brexit. A my jsme se podívali, které země ze střední a východní Evropy by výrazné zhoršení přístupu na britský trh nesly nejhůře.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
InstaForex rijen 2024