Čtvrtek 02. ledna 2025 23:42
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Dolár oslabujú aj obavy ohľadom uzávierky vlády a dlhového stropu. O čo sa jedná?

17.01.2018 12:50  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americkú politiku čakajú hektické momenty. Pokiaľ sa Kongresmani nedokážu dohodnúť, tak čaká krajinu od piatka uzávierka vlády a niekedy od prelomu marca a apríla jej hrozí dokonca technický bankrot. Práve tieto politické udalosti môžu prispievať k predajnému tlaku na dolár, prípadne aj k nákupnej horúčke na zlata. Pozrime sa na to, o čo sa jedná.

Uzávierka vlády (government shutdown)

Americká politika má zopár bizarných politických mechanizmov, ktoré v Európe nepoznáme. Jedným z nich je povolenie kongresu pre vládu na míňanie narozpočtovaných peňazí. Nejedná sa o všetky vládne výdavky, výnimku majú armáda, nemocnice, polícia, pošta atď. Táto legislatíva musí byť schválená každý rok k prvému októbru, kedy sa v USA začína fiškálny rok. Má to však jeden háčik, v prípade že sa opozícia rozhodne návrh sabotovať (tzv. filibuster), musí to prejsť Senátom (hornou komorou) šesťdesiatimi hlasmi, republikáni v ňom pritom majú len 52 kresiel.

Bežne to prebieha tak, že sa obe strany nejako dohodnú (obvykle sa republikánom zvýšia výdavky na obranu a demokratom na sociálne programy). Aktuálne však demokrati chcú za svoje hlasy predĺženie amnestie pred deportáciou pre ilegálnych migrantov, ktorí vstúpili do USA ako neplnoletí (plus ešte sa hovorí aj o predĺžení zákona o zdravotnom poistení detí ako ďalšej požiadavke demokratov).  A za toto republikáni hlasovať nechcú.

Aby nedošlo k uzatvoreniu vlády už 1. októbra, tak bola prijatá dočasná legislatíva, ktorá dvakrát posunula deadline na dohodu, najnovšie na 19. januára. Aktuálne však demokrati hodlajú zatlačiť na pílu viac (zrejme aj preto, že prešla daňová reforma, ktorá je proti ich agende), a odmietajú hlasovať za povolenie pre míňanie vlády, prípadne za ďalšie odloženie deadlinu. Pokiaľ to nestihnú do piatka polnoci, tak vláda nebude môcť míňať narozpočtované prostriedky na niektoré programy.

Naposledy nastala takáto situácia v roku 2013, kedy spory medzi republikánmi a Obamom zastavili financovanie vlády na 17 dní.

 

Dlhový strop (debt ceiling)

Väčším prúserom je dlhový strop. Tak ako musí Kongres schváliť vláde míňanie, musí schváliť aj požičiavanie. Mechanizmom je dlhový strop, ktorý vytvára tvrdý limit pre to, koľko si môže vláda požičať. Ten aktuálny je od septembra na úrovni 20,455 mld. USD. Túto úroveň dosiahol v októbri a odvtedy žije americká vláda z toho, že využíva peniaze v rôznych fondoch, ktoré aktuálne nepotrebuje. Tie by jej mali vydržať minimálne do konca marca, v apríli sa však už pravdepodobne vyčerpajú.

Od tohto momentu by USA nemohli hospodáriť deficitne. Vzhľadom na to, že pre tento rok sa počíta s výdavkami o viac ako 10% vyššími než sú príjmy (a to bolo ešte pred daňovou reformou), tak by USA následne museli zosekať výdavky o zhruba 750 mld. dolárov ročne, čo mesačne predstavuje viac ako 60 mld.

V takom prípade by vláda musela prioritizovať platby. Mnohé z nich by museli na základe zákona pokračovať (predovšetkým sociálne programy). Následne by zrejme boli vyplácané dlhopisy (teda by boli prerolované – vydali by sa nové na splatenie starých) a značná časť ďalších výdavkov by bola zastavená.

Okrem okamžitej kontrakcie vládnych výdavkov by mohli USA v takejto situácii prísť o AAA rating na dlh. Minimálne agentúra Fitch sa vyjadrila takýmto spôsobom. To by následne mohlo zvýšiť haircuty na kolaterál pri repo-operáciách, pri ktorých sú americké dlhopisy používané ako zábezpeka a skomplikovať tak život finančnému sektoru.

Navyše, pokiaľ by v tomto procese zlyhal časový manažment, ľudský faktor, alebo technika (nové dlhopisy by museli byť vydané v momente splatnosti starých), tak by mohli ministerstvo financií zmeškať platbu na dlh, čo by znamenalo technický bankrot (t.j. neschopnosť vyplácať záväzky z dočasných dôvodov nesúvisiacich s vývojom ekonomiky), čo by problémy ešte viac zintenzívnilo. Čím dlhšie by krajina mohla míňať len to, čo vyberie na daniach, tým by bolo väčšie riziko takého výsledku. Ťažko presne povedať, čo by sa v takej situácii udialo, pretože sa to ešte nikdy v histórii USA nestalo.

Podobne, ako pri financovaní vlády, môže opozičná strana zvýšenie dlhového stropu sabotovať, čo by znamenalo že by bolo v Senáte potrebných 60 hlasov namiesto 51. Z môjho pohľadu je riziko, že nebude na čas zvýšený dlhový strop podstatne nižšie, ako to, že vláda ostane čiastočne uzatvorená. Pretože konsekvencie môžu byť podstatne horšie. Aj preto si zrejme demokrati vybrali deadline pre uzávierku vládu a nie dlhový strop ako boj, v ktorom hodlajú využiť svoje páky na republikánov.

Na záver dodám, že tieto situácia sa s veľmi veľkou pravdepodobnosťou vyriešia. Uzávierka vlády možno s niekoľkodňovým oneskorením, ale dlhový strop by mal byť schválený ešte pred tým, než USA dôjdu peniaze. Keď totiž politické vydieranie dôjde až do úrovní, kedy niekto nedostáva platy a škodí to ekonomike, tak idú preferencie nadol, čo je silný motív k dohode.

Pokiaľ je politická neistota skutočne jeden z dôvodov, prečo dolár stráca (a zlato rastie), tak by mohla prípadná dohoda situáciu aspoň na čas upokojiť. Nemyslím si však, že to je hlavný dôvod vývoja na dolári. Pretože, keby sa investori vo veľkom obávali ohľadom toho, čo sú schopní americkí politici napáchať, tak by akcie buď stagnovali alebo klesali a nie prekonávali maximá.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Dolar opět posiluje, přispívá tomu válka na Ukrajině
    Ve čtvrtek opět posílil dolar a index amerického dolaru přerušil dvoudenní sérii ztrát. Poté co ministři zahraničí Ruska a Ukrajiny nedosáhli pokroku v příměří, investoři začali být na začátku pátku opatrní.
  • Dolar opět silnější na většině měnových párů, risk-off efekt zatím nepolevuje
    Vstupujeme do prvního obchodního týdne druhé poloviny letošního roku a i tentokrát je nervozita na trzích jasně viditelná. Nálada zůstává po slabém minulém týdnu mizerná a na vině je opět hlavně strach z obchodní politiky v USA a nově také obavy o osud německé koaliční vlády, kterou ohrožují rozpory mezi CDU a CSU. K tomu všemu se navíc přidává dopad silného dolaru, který i nadále potápí především měny emerging markets ekonomik. Na silný dolar, a na půtky mezi USA a Čínou, začíná výrazně doplácet například čínský juan, který má za sebou jeden z nejhorších měsíců za posledních 20 let, když se na páru s dolarem propadl za poslední dva týdny o více než 4 % až na úroveň 6,67 CNY.
  • Dolar osekává úvodní zisky, koruna končí týden bez pohybu
    Na závěr týdne se hlavní západní trhy horko těžko drží pozitivního vývoje. Euforický návrat investorů do rizika se po posledních otřesech nedostavil, spíše bychom hovořili o ústupu obav z dopadu obchodních válek a přesunu pozornosti k optimistickým vyhlídkám výsledkové sezóny.
  • Dolar oslabil vlivem horších dat z trhu práce
    Česká koruna se v pondělí nacházela poblíž EUR/CZK 26,30. Začátkem minulého týdne byl kurz u EUR/CZK 26,43. Proti dolaru se koruna nacházela poblíž USD/CZK 23,32, před týdnem kurz činil USD/CZK 23, 66.
  • Dolar oslabuje po Bidenově oznámení o konci prezidentské kampaně
    Americký dolar v pondělí oslabil vůči koši měn, zatímco vůči jenu prudce klesl. Investoři reagovali na rozhodnutí amerického prezidenta Joea Bidena ukončit svou předvolební kampaň a spekulovali o dalším postupu Federálního rezervního systému (Fed) a Bank of Japan (BoJ).
  • 📉Dolár oslabuje počas Powellovej konferencie❗
    Aj keď dnešné vyhlásenie Fedu trhy neprekvapilo, mohli sme pozorovať jasnú reakciu na EURUSD aj na hlavných akciových indexoch. Krátko po vydaní rozhodnutia Fedu, EURUSD poklesol o 40 pipov, ale pred začiatkom konferencie Jerome Powella bol pokles vymazaný a v súčasnosti sa pokračuje v pohybe nahor. Hlavný menový pár sa prelomil nad úroveň 1,1830 a testuje včerajšie maximá. Vo vyhlásení prezidenta Powella nie je nič nové, uviedol, že Fed zatiaľ ani nepristupuje k diskusii o zvyšovaní úrokových sadzieb a že je príliš skoro na normalizáciu menovej politiky. Federálny rezervný systém bude však naďalej pozorne monitorovať situáciu a v prípade potreby reagovať.
  • Dolar oslabuje pod tíhou čínských problémů
    V průběhu dnešní noci čínský akciový trh ztratil více než 7 % a donutil tak čínskou vládu intervenovat na burze. Tyto problémy ovlivnily...
  • Dolar oslabuje, Powell snižuje očekávání týkající se uvolňování měnové politiky
    Americký dolar na začátku evropského obchodování klesl a ustoupil poté, co relativně holubičí projev Jeroma Powella, předsedy FEDu, vyvolal naděje, že centrální banka brzy uvolní měnovou politiku.
  • Dolar oslabuje se zlepšujícím se rizikovým sentimentem
    Evropské indexy po nevýrazném otevření v pondělí posílily, zatímco futures vázané na indexy na Wall Street smazaly počáteční ztráty a rovněž se posunuly výše, což zase vytváří tlak na americký dolar. Nálada na starém kontinentu se zlepšila poté, co Evropská komise zlepšila svůj hospodářský výhled pro Evropskou unii i eurozónu a uvedla, že se bloky brzy vyhnou očekávané recesi, k čemuž přispěly klesající ceny plynu, zmírnění energetické krize a silný trh práce.
  • Dolar oslabuje v reakci na šéfa Fedu
    V minulém týdnu si z projevu šéfa Fedu Jeroma Powella investoři vybrali tu část, kde mluvil o stabilní inflaci, která dosahuje něco nad dvě procenta, a také o tom, že ekonomika nevykazuje žádné známky přehřívání. Reakcí trhů byl výprodej amerického dolaru, neboť investoři tuto řeč vyhodnotili jako „ne-jestřábí", tedy ne ve prospěch zvyšování sazeb. Z části navíc můžeme oslabení dolaru připsat i silnější intervenci Číny za oslabení čínského juanu.
  • Dolár ostáva synonymom bezpečia
    Včera bol akciový trh v US zatvorený, no obchodovanie malo ďaleko od pokojného. Hneď po spustení ázijského obchodovania boli euro ako aj austrálsky dolár podporované správami o možnosti zvolenia pro-záchrannej koalície v Grécku ako aj očakávania fiškálnych stimulov zo strany Číny.
  • Dolar o své zisky odpoledne přichází navzdory prodejům rizika a americkým číslům
    Během první poloviny dne se eurodolar posouval dolů. Dělo se tak ještě předtím, než vyšla data o HDP a inflaci za ce...
  • Dolárová likvidita
    Eurodolárový swap klesá na ďalšie no...
  • Dolarová výnosová křivka invertuje
    Debata o možné recesi v USA dostala včera nový impuls, když část americké výnosové křivky tzv. invertovala. Konkrétně rozpětí mezi desetiletým a dvouletým výnosem amerického dluhopisu se poprvé od roku 2019 dostalo do záporu. Proč je to důležité? Sklon výnosové křivky je totiž jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší předstihový indikátor americké recese v poválečném období.
  • Dolarové investice válcují akcie. Mezi Čínou a USA je dočasné příměří.
    Podle současné situace na trhu je zřejmé, že investory lákají dolary mnohem více než akcie. USA je v podstatě klíčovým...
  • Dolárové šorty zaplačú
    20. marca, keď sa EURUSD obchodoval na úrovni 1,2350, sme zverejnili analýzu „Veľké posilnenie dolára na obzore?“. Odvtedy je americký dolár silnejší o 5%, a otázkou je, čo ďalej.
  • Dolaroví býci své pozice neopouští, akciové indexy se mezitím vrací do červených čísel
    Po dvou klidných seancích se nám dnes na akciovém trhu opět připomíná mírná nervozita. Ta podle všeho souvisí hlavně se silným dolarem a strachem z jeho dopadu na situaci v emerging makets ekonomikách. I tentokrát se přitom mluví hlavně o Turecku, kde se tamní regulátor rozhodl bojovat se slábnoucí lirou zavedením opatření, která budou komplikovat spekulace na její další oslabování. Lira dnes sice pokračuje v mírném zpevňování, strach z dalšího výprodeje na EM trzích ale i nadále jednoznačně přetrvává.
  • Dolároví obchodníci v očakávaní
    ECB minulý týždeň nakúpila kryté dlhopisy v objeme 1,7 miliardy euro. Toto sú iba detské krôčiky, no sú to reálne aktíva, ktoré centrálna banka pridáva...
  • Dolar ovládl odpolední seanci, analýza EUR/USD
    Německý Ifo index podnikatelského prostředí, jenž je klíčovým ukazovatelem v největší ekonomice eurozóny, ...
  • Dolárový blok sa rozpadáva – kvôli silnému doláru a lacnej rope
    Zhruba posledný rok a pol (v niektorých prípadoch o niečo dlhšie) sledujeme v globálnej ekonomike zaujímavý jav – prud...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna