Pondělí 30. prosince 2024 18:44
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
eightcap forex

Změní blockchain obchodování s komoditami?

23.12.2017 08:24  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Technologie blockchainu je známá především v souvislosti s Bitcoinem, který na ní stojí a bez ní by nemohl fungovat. Blockchain má ale mnohem větší potenciál, než jen být základem virtuálních měn, mohl by také úplně změnit obchodování s komoditami. První vlaštovkou předznamenávající tento vývoj se letos stalo zlato.

Když se řekne blockchain, většině lidí se vybaví Bitcoin. A je pravda, že nejznámější virtuální měna jako vůbec první na světě začala technologii blockchainu využívat. Je to logické, protože blockchain vymysleli zakladatelé Bitcoinu právě za účelem tvorby této první virtuální měny.

Přestože ale mají společnou historii, pojmy blockchain a Bitcoin označují dvě odlišné věci. Bitcoin je nejstarší a nejznámější virtuální měna, spuštěná v roce 2009, která se v mainstreamu proslavila hlavně tím, že během letošního roku stihla vystoupat z tisíce na 19 tisíc dolarů a opět klesnout na současných cca 14 tisíc dolarů. Oproti tomu blockchain je technologie, která pomocí distribuované databáze tzv. bloků zajišťuje důvěru mezi navzájem neznámými subjekty, a to bez třetí důvěryhodné strany, která by mezi nimi tvořila prostředníka (běžně třetí stranou jsou např. banky, burzy ap.).

Blockchain k tomuto účelu používá distribuovanou databázi, kde na sebe jednotlivé bloky “řetězu” (angl. chain) navazují a databáze je uložená na počítačích všech tzv. těžařů, tedy uživatelů, kteří za odměnu (buď v podobě poplatků, nebo v podobě nově vytvořených mincí) ověřují transakce a uchovávájí poslední verzi blockchainu. Díky tomu, že blockchain je uložený ve velkém množství počítačových zařízení, přičemž platná je vždy ta verze blockchainu, která je uložena v nadpoloviční většině z nich, je velmi těžké systém napadnout, protože by útočník musel záznam v blockchainu změnit na milionech počítačů současně. Při dostatečném počtu participujících subjektů je samozřejmě v podstatě nemožné takový útok provést.

Technologie blockchainu se nejčastěji používá právě k tvorbě virtuálních měn, kde slouží k ověřování a záznamu transkací tak, aby s virtuálními měnami nebylo možné podvádět. Tato technologie ale umožňuje mnohem víc, například tzv. chytré kontrakty. Ty nabízí další populární virtuální měna, Ethereum. V blockchainu Etherea se kromě transakcí ukládají i další informace, a kromě samotné platby tak může obsahovat i záznam o obchodu, za který bylo etherem zaplaceno.

Tuto vlastnost blockchainu, kdy do něj lze ukládat v podstatě jakékoliv informace, se britská královská mincovna The Royal Mint rozhodla použít pro obchodování se zlatem. Kromě toho, že královská mincovna dodává státu mince libry šterlinku pro britský hotovostní oběh, zabývá se také výrobou a prodejem investičních zlatých kovů, mj. tedy i zlata.

A právě pro obchodování zlata, pro zjednodušení transkací s ním a převádění jeho vlastnictví, aniž by samo zlato muselo změnit své umístění, vyvíjí The Royal Mint v současnosti novou blockchainovou technologii nazvanou Royal Mint Gold. Ta bude decentralizovaným způsobem zaznamenávat veškeré převody zlatých investičních předmětů, ať už mincí, cihel nebo ingotů. Zlato samotné bude uloženo v sejfu The Royal Mint, vlastnická práva k němu pak budou uložena v blockchainu, který bude veřejný a využívat ho budou všichni, kdo se zlatem obchodují – těžaři, zpracovatelé, prodejci i koncoví investoři. Díky velkému množství zapojených subjektů ze všech částí obchodního řetězce se převody zlata usnadní, zrychlí, sníží se jejich náklady a zvýší se jejich spolehlivost a důvěryhodnost.

The Royal Mint o svém projektu mluví už přes rok. Letos v srpnu nicméně blockchain konečně spustila a nyní probíhá jeho uzavřený testovací provoz. I tak už ale Royal Mint Gold blockchain obsahuje více než 50 tisíc záznamů o převodech uskladněného zlata. A Royal Mint navíc není jediná – podobný projekt pro investování do zlata má rozpracovaný i skupina bank kolem Societé General, pro které blockchain vytváří společnost Euroclear, a na vlastním “zlatém blockchainu” pracuje dokonce i kanadská státní mincovna The Royal Canadian Mint.

Otázkou je, zda se podobná technologie může ujmout i u dalších komodit. Je samozřejmě pravda, že investiční zlato je poměrně specifické. Jen málokterý investor chce mít investoční zlato u sebe, k průmyslové výrobě jej také nikdo využívat nebude. Je tedy logické nechat toto zlato uzavřené někde v bezpečí v sejfu a převádět pouze vlastnictví k němu. U uhlí nebo železné rudy je samozřejmě situace odlišná, tyto suroviny už z principu nelze uzavřít někde ve skladu a navždy je tam nechat, protože to odporuje jejich účelu a využití.

I tak si ale lze představit, že by blockchain mohl při převodech těchto surovin hrát určitou roli. Nic nevylučuje, aby například uhlí, které je dopravní lodí přepravováno z jednoho kontinentu na druhý, během této cesty virtuálně několikrát změnilo majitele. Obchody se surovinami jsou v tuto chvíli poměrně komplikované, lze si proto snadno představit, že technologické inovace, které by do nich mohl blockchain přinést podobně, jako ho v projektu The Royal Mint vnáší do obchodu s investičním zlatem, by mohly převody komodit velmi výrazně zjednodušit.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Změna řídicího výboru Českých drah a rušení míst
    Vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a navíc i jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty – SŽDC. V obou orgánech zasedne náměstek ministra dopravy Ladislav Němec. Stát prostřednictvím výboru vykonává v Českých drahách práva akcionáře a správní rada SŽDC jako kontrolní orgán rozhoduje i o personálním obsazení vedení organizace i s generálním ředitelem. Opozice vládu Andreje Babiše – ANO kritizuje, že provedla personální změny dříve, než požádala Sněmovnu o důvěru.
  • Změna sentimentu na trhu zvyšuje chuť riskovat a vyvíjí tlak na dolar
    Globální trhy minulý týden posílily a v tuto chvíli evidentně uvěřily pozitivnějším zprávám. Nedávné zasedání Fedu údajně rozhodlo o další pauze v cyklu zvyšování sazeb a pravděpodobně v tom bude pokračovat i v budoucnu. K pozitivní náladě přispěla i velmi slabá data o tvorbě nových pracovních míst v USA a pokračující lokalizace blízkovýchodní krize.
  • Změna signalizace měnové politiky Fedu ovlivňuje trhy
    Federální rezervní systém poprvé zmínil signalizaci měnové politiky na loňském ekonomickém sympoziu v Jackson Hole. Americká veřejnost věnovala pozornost zejména hlavnímu projevu předsedy Fedu Jerome Powella, který byl o záměru Fedu zvýšit sazby a udržet tyto vyšší sazby, dokud Fed nedosáhne svého 2% inflačního cíle.
  • Změna směru? Bitcoin se konečně dostal ze své nejdelší sekvence 9 červených týdnů
    Po devíti po sobě jdoucích týdnech uzavření níže než v předchozím se bitcoinu konečně podařilo prolomit tento negativní trend a zaznamenal svou první zelenou týdenní svíčku od konce března. Stalo se tak, když aktivum za posledních 12 hodin vyskočilo na 30 000 dolarů a dále.
  • Změna směru? Bitcoin se konečně dostal ze své nejdelší sekvence 9 červených týdnů
    Po devíti po sobě jdoucích týdnech uzavření níže než v předchozím se bitcoinu konečně podařilo prolomit tento negativn...
  • Změna směru? Bitcoin se konečně dostal ze své nejdelší sekvence 9 červených týdnů
    Po devíti po sobě jdoucích týdnech uzavření níže než v předchozím se bitcoinu konečně podařilo prolomit tento negativn...
  • Změna softwaru autopilota společnosti Tesla čelí kontrole NHTSA
    Americký Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) nedávno zahájil vyšetřování asistenčního systému Autopilot společnosti Tesla. Reaguje tak na rozsáhlou aktualizaci softwaru, která řidičům vozů Tesla umožňuje na delší dobu sundat ruce z volantu. NHTSA zatím nevynucuje stažení vozidla z trhu, ale požaduje od společnosti Tesla odpovědi a dokumenty týkající se této změny softwaru. Tato situace jen podtrhuje složitost problémů, kterým regulační orgány čelí při udržování kroku s rychlým vývojem automobilových technologií.
  • Zmena trendu?
    Pod dvoch dňoch sa trh opäť dostáva ku kľúčovej rezidencii na úrovni 1,2670/90, ktorá predstavuje...
  • Změna v maržích na index VIX
    V následujících dnech dojde k navyšování maržových požadavků pro obchodování derivátů na index VIX. Z toho důvodu doporučujeme kontrolu dopadu změny marží na vaše portfolio.
  • Změna výhledu pro další vývoj sazeb začíná pomáhat akciím
    Série nových dat z USA tento týden zatím nevypadá vůbec dobře. Výsledky chicagského PMI a ISM pro výrobní sektor a sektor služeb shodně skončily výrazně pod většinovým konsenzem a pomohly tak zvýšit obavy z dalšího vývoje americké ekonomiky. Přestože akciové indexy v minulých dnech výrazně klesaly, včera se situace začala měnit k lepšímu. Pomáhá k tomu hlavně návrat mentality z minulých let, kdy špatná data zvyšovala šance na snížení sazeb a tím pomáhala akciovým trhům. To se podle všeho děje také nyní, kdy výrazně stoupá šance na to, že Fed už koncem tohoto měsíce sníží úrokové sazby. Trhy tak zdá se začínají být znovu závislé na měnové politice.
  • 💲 Změní Jackson Hole náhled na USD?
    Trh se nachází ve vyčkávacím módu před projevem předsedy Fedu na dnešním sympoziu v Jackson Hole. Powell promluví v 16:00 a trh vidí šanci na zdůraznění faktu, že Fed bude bojovat s inflací všemi nástroji, které má k dispozici. Nečeká se, že by sympozium v Jackson Hole mělo spustit výrazné tržní pohyby. Význam této události vzrostl pod vedením Bena Bernankeho - guvernéra Fedu, který využil zasedání v Jackson Hole k oznámení opatření měnové politiky během globální finanční krize. Yellenová ani Powell však nenásledovali Bernankeho kroky a zdrželi se zásadních prohlášení na této akci. Přesto nemůžeme vyloučit zveřejnění zásadních informací pro finanční trhy.
  • Změní německý ústavní soud své rozhodnutí?
    V posledních týdnech můžeme pozorovat, že napětí mezi Německým federálním ústavním soudem a ECB se zmírňuje. Ústavní soud má do začátku srpna rozhodnout, zda se bude moci německá centrální banka Bundesbank účastnit evropského programu výkupu dluhopisů, či nikoliv.
  • Změní severokorejské raketové provokace japonskou ústavu?
    Autor: John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank Po změnách v politice centrálních bank trh přehodnocuje postoj k...
  • Zmení v stredu Fed rétoriku na holubičiu, alebo uvidíme jastrabie prekvapenie?
    Obchodovanie s menami bude tento týždeň volatilné hlavne v stredu, kedy uvidíme výstup z dvojdňového zasadnutia FOMC. Trh neočakáva žiadne zmeny v monetárnej politike a hlavná úroková sadzba fed funds by mala zostať v pásme 1.00 – 1.25%. Janet Yellen ale vo svojom poslednom prejave znela mierne holubičo, keď poznamenala, že Fed by už nemusel veľa krát zvýšiť úrokové sadzby, aby sa dostal na neutrálnu úroveň.
  • Změnou času letos Česko ušetří 75 milionů korun, kvůli energetické drahotě. Je to pořád málo, aby se změna času vyplatila
    O tomto víkendu se opět odehraje změna času, která už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před třemi lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Ke zrušení mělo dojít loni. Jenže kvůli covidové pandemii se rušení střídání času odložilo.
  • Změnou času letos Česko ušetří 80 milionů korun, kvůli energetické drahotě
    O tomto víkendu se opět odehraje změna času, která už vůbec neměla být. Evropští poslanci už před čtyřmi lety podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času. Ke zrušení mělo dojít předloni. Jenže kvůli covidové pandemii se rušení střídání času odložilo.
  • Změny důchodů v režii Fialovy vlády, včetně dnes schválených úprav, ušetří roku 2050 českým veřejným financím 300 miliard ročně v dnešních cenách. Fatálním problémem je, že na nich není shoda napříč politickým spektrem
    Dnes sněmovnou schválené významné změny v českém důchodovém systému zajistí další zásadní úspory veřejných financí ČR. Celková úspora ze změn provedených touto vládou, vypočtená pro rok 2050 v současných cenách, už tak v souhrnu činí přibližně 300 miliard korun (viz níže). Fakticky to roku 2050 bude výrazně více, a to kvůli inflaci a růstu ekonomiky, které se do té doby odehrají.
  • Změny klimatu zvednou i cenu piva
    Vědci varují, že budou opravdu velké změny klimatu. Ty následně prudce vyženou ceny potravin a dokonce i piva, jehož sena má stoupnout na dvojnásobek.
  • Změny penzijního spoření, které dnes schválili poslanci, jsou kroky správným směrem. Přimějí totiž lidi, aby si na stáří odkládali více – samy o sobě však stačit nebudou, je třeba oživit český kapitálový trh
    Změna podpory penzijního spoření, kterou dnes schválili poslanci, je krok správným směrem. Jeden z mnoha, které jsou nutné ke zdolání cesty k dlouhodobé udržitelnosti tuzemského důchodového systému. Přiměje totiž lidi, aby si na důchod spořili sami více.
  • Změny v Alibaba Group (BABA)
    Čínská společnost Alibaba Group (BABA) jmenovala nového finančního ředitele a v pondělí oznámila plán restrukturalizace svých rozsáhlých aktivit v oblasti e-obchodování. Akcie Alibaby ve výsledku prudce vzrostly.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding