Úterý 21. ledna 2025 05:00
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Swissquote Bank
reklama
RebelsFunding

Fundamentální analýza: Americký Fed podle všeho tento týden zvýší sazby

13.03.2017 08:59  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V centru pozornosti bude tento týden zasedání amerického Fedu a volby v Holandsku. Fed by měl podle nás zvýšit své sazby, nicméně tento krok nebude pro trhy žádné překvapení, protože je již v cenách plně započítán. Zajímavé bude sledovat vývoj dalšího očekávání ohledně budoucí trajektorie sazeb. Volby v Holandsku sice pravděpodobně neskončí vládou protievropského PVV, vláda se ale bude skládat pomalu a bolestně.

Fed zvýší sazby, zatímco Holanďané půjdou volit

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Začátek týdne je velmi chudý na data z ekonomiky. Pozornost tedy bude upřena na projev prezidenta ECB M. Draghiho. V jeho proslovu budeme hledat jakékoliv náznaky o budoucnosti programu odkupu aktiv.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – úterý:


Ekonomové SG očekávají, že průmyslová produkce v eurozóně v únoru korigovala svůj prosincový pokles. Napovídá tomu zejména velmi dobrý výsledek, který byl zveřejněn v Německu. Dobrou kondici evropského průmyslu naznačují i předstihové indikátory. PMI ze zpracovatelského průmyslu se drží na svém 69ti měsíčním maximu. Silnou ekonomickou výkonnost Německa v prvním čtvrtletí roku potvrdí i ZEW indikátor z Německa. Ten prozatím za ostatními předstihovými indikátory trochu zaostával. Nicméně očekáváme, že jeho březnová hodnota dozná výrazného zlepšení, když i finanční trhy ocení zlepšující se výhled pro ekonomiku USA i eurozóny.  

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Zásadní události z globální ekonomiky přijdou ve středu. V USA bude zveřejněno několik důležitých statistik a navíc bude zasedat FOMC. V Evropě se pozornost přesune do Nizozemí, kde začne letošní volební maraton. Za jiných okolností by na sebe zasedání amerického Fedu přilákalo mnohem více pozornosti, nicméně tentokrát mají trhy již plně započítané zvyšování sazeb. Tento krok nedávno nepřímo potvrdilo několik členů FOMC včetně prezidentky J. Yellen. Zajímavější než samotné rozhodnutí o výši sazeb bude případná změna výhledu jednotlivých regionálních poboček centrální banky, která by mohla posunout mediánový výhled Fedu pro vývoj úroků v dalších měsících.

Zvyšování amerických sazeb potvrdí i zveřejnění inflace. Ta v únoru podle našeho odhadu dosáhla svého vrcholu, když ji nahoru dotlačí efekt statistické základny cen energií. Mírné zvolnění očekáváme u jádrové inflace, ale i ta by se měla udržet nad dvouprocentní hladinou. Maloobchodní tržby podle ekonomů SG přinesou zklamání. Za tím bude do velké míry stát propad nominálních prodejů pohonných hmot a snížení prodejů aut. Po očištění o tyto položky by únorový maloobchod měl stagnovat.

Volby v Nizozemí pravděpodobně nepřinesou přesvědčivé vítězství žádné strany. Je velmi nepravděpodobné, že by se k moci dostala protievropská strana PVV, i kdyby volby vyhrála. Nicméně sestavování vlády bude velmi složité, vzhledem k tomu, že očekáváme, že se do parlamentu dostane velké množství stran.   

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


Inflace v eurozóně by měla být potvrzena na 2 % y/y.  V dalších měsících by však měla zpomalovat a za celý letošní rok by měla vykázat v průměru pouze 1,5 %. Navíc jádrová inflace se již několik měsíců nachází na 0,9 %, a nevykazuje tak žádné známky oživení. Počet nově zahájených staveb v USA v únoru pouze nepatrně zkorigoval svůj lednový pokles.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Americká průmyslová produkce přinese nepřesvědčivý výsledek i za únor. Růst o 0,1 % m/m nebude stačit ani na vyrovnání lednového poklesu. Nicméně i přes horší čísla, která budou tento týden zveřejněna, důvěra v ekonomiku zůstává silná. 

Růst HDP v eurozóně na konci roku táhla domácí poptávka

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Uplynulý týden potvrdil, že eurozóna na konci loňského roku udržela slušný hospodářský růst ve výši 0,4 % q/q. Za růstem stála zejména domácí spotřeba. Nicméně ani slušný růst nepřiměl centrální bankéře z ECB ke změně nastavení měnové politiky. Oproti našemu očekávání sice ECB neprodloužila program dlouhodobých cílovaných repo půjček, ale současné parametry i výhled programu odkupu aktiv se nezměnily.

Data z amerického trhu práce potvrdila jeho velmi dobrou kondici. V únoru přibylo 235 tisíc nových pracovních míst mimo zemědělství a míra nezaměstnanosti klesla o desetinu procentního bodu i přes drobný nárůst míry participace.

Od pondělí do čtvrtka mělo euro proti dolaru tendenci oslabovat pod tíhou slušných amerických dat. Ke konci týdne (po zasedání ECB) však euro své ztráty smazalo a v pátek obchodování uzavíralo na 1,0620 EUR/USD.  

Český průmysl v lednu výrazně zrychlil

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý:


Polská inflace by měla akcelerovat na 2,2 % a přibližuje se tak inflačnímu cíli ve výši 2,5 %. Pokračuje tak období záporných reálných sazeb v ekonomice. Od centrální banky však neočekáváme v blízké budoucnosti žádnou reakci.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – středa:


Průmyslová produkce v Česku na konci roku zklamala. Nicméně toto zklamání pravděpodobně souviselo se zvýšeným čerpáním dovolených okolo vánočních svátků. Předstihové indikátory ukazují, že kondice domácího průmyslu je velmi dobrá. Podle našeho odhadu by tak měl ukázat silný růst o 7,3 %.

Slušný výsledek očekáváme také od domácích maloobchodních tržeb. Ty těží z klesající nezaměstnanosti a rostoucích mezd. Důvěra domácností v ekonomiku se tak pohybuje blízko historických maxim.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Ceny průmyslových výrobců v Česku v únoru podle našeho odhadu znovu přidaly. Již minulý měsíc se dostaly do meziročního růstu a začínají tak mnohem výrazněji působit na růst spotřebitelských cen. Běžný účet platební bilance by se měl znovu dostat do přebytku. Kladné saldo bilance se zbožím však budou tlačit dolů rostoucí ceny komodit.

Kladné saldo by měla vykázat i polská ekonomika. Tam začíná již výrazně pomáhat i příliv prostředků z EU. V Polsku také očekáváme slušný růst mezd. Na tom se částečně podílí i zvýšení minimální mzdy.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


Na data z reálné ekonomiky za únor sice působí negativní kalendářní efekty, ale i tak očekáváme velmi slušná čísla. Růstová dynamika by měla potvrdit, že polská ekonomika si v prvním čtvrtletí letošního roku vede velmi dobře. Ceny průmyslových výrobců by pak měly ukázat na rostoucí nákladové tlaky, které se budou nadále promítat v inflaci spotřebitelských cen. 

Data potvrdila, že ČNB musela v lednu masivně intervenovat

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Zveřejněné údaje potvrdily, že ČNB byla v lednu nucena masivně intervenovat, aby ubránila kurzový závazek. Podle našeho odhadu musela v únoru vynaložit dalších 206 mld. CZK. Devizové rezervy tak v únoru vzrostly na 60 % HDP.

Velmi dobrá čísla přinesla statistika registrovaných nezaměstnaných. Jejich podíl na celkové pracovní síle klesnul na 5,1 % a čísla tak znovu ukázala, že situace na pracovním trhu je velmi utažená. Hlad po pracovní síle potvrdil i vysoký počet otevřených pracovních pozic. Najít volné pracovní místo je tak v Česku nejjednodušší od srpna 2008. V souladu s naším očekáváním vzrostla inflace. Ta v únoru byla již o 0,4 pb vyšší, než očekávala ČNB ve své poslední prognóze. Cenový růst akceleroval zejména kvůli vysokému růstu cen potravin v důsledku zdražování zeleniny. Jádrová inflace (podle našeho výpočtu) zůstala na 2 %. Zahraniční obchod vykázal dobrý výsledek. Růst vývozů potvrdil silnou zahraniční poptávku po domácí produkci. Nicméně přebytek snižovaly vyšší ceny komodit a dovoz elektroniky, který naznačuje slušný spotřební apetit v Česku.


Kurz koruny se v průběhu týdne nevzdálil od hranice kurzového závazku. Dvanáctiměsíční forwardový kurz mírně oslabil, což by mohlo naznačovat částečné zavírání spekulativních pozic. Polský zlotý v průběhu týdne oslabil o více než půl procenta a maďarský forint zatratil dokonce 1,2 %.


VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • FT: Zákaz dodávek ruské ropy stojí PKN Orlen miliony dolarů denně
    Zákaz dodávek ruské ropy stojí polskou rafinerskou společnost PKN Orlen miliony dolarů denně. Firma uvádí, že má problém shánět alternativní dodávky pro svou českou rafinerii v Litvínově, píše na svém webu deník Financial Times (FT). Podle generálního ředitele polské firmy Daniela Obajteka by protiruské sankce měly být přísnější.
  • FT: Západní firmy se nemohou dostat k miliardám, které vydělaly v Rusku
    Západní firmy, které podnikají v Rusku i po invazi jeho vojsk na Ukrajinu, mají v zemi miliardové zisky. Kreml ale brání zemím, které nepovažuje za přátelské, v přístupu k těmto penězům. Firmy ze zahraničí loni vykázaly v Rusku zisk asi 20 miliard USD (457,5 miliardy Kč), z toho 18 miliard USD vydělaly firmy ze zemí, které nejsou považované za přátelské. S odvoláním na údaje Kyjevské ekonomické školy (KSE) to napsal britský list Financial Times (FT).
  • Fundamentálne zemetrasenie
    Včerajší prehľadVčerajší deň prá...
  • Fundamentální analýza: ADP report potvrdí dobrou situaci na americkém trhu práce
    Dnešek slibuje příznivá data z obou břehů Atlantiku. Březnový ISM index mimo oblast zpracovatelského průmyslu by se měl držet na vysokých úrovních, zatímco zápis z posledního zasedání Fedu potvrdí, že zvyšování sazeb bude pokračovat. V eurozóně by měl být kompozitní PMI index za březen potvrzen na úrovni 56,5 bodů. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny. České maloobchodní tržby ukáží ochotu spotřebitelů utrácet.
  • Fundamentální analýza: ADP report potvrdí slušnou situaci na americkém trhu práce
    Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn únorový ADP report. Ten by měl vykázat solidních 185 tisíc volných pracovních míst v domácí ekonomice. Podíl nezaměstnaných v Česku v únoru pravděpodobně o další desetinu poklesl. Polská centrální banka dnes zřejmě ponechá sazby beze změny na úrovni 1,5 %.
  • Fundamentální analýza akcií: Praktický průvodce
    Vedle technické a psychologické analýzy je fundamentální analýza další metodou, pomocí které se může investor rozhodnout, zda nakoupit nebo prodat konkrétní akciový titul. Jedná se o jeden ze základních přístupů, které se používají pro ocenění akcií.
  • Fundamentální analýza: Americká inflace přinese na trhy zklidnění
    Hlavní událostí dneška bude zveřejnění lednové inflace ve Spojených státech. Ta by měla mírně zvolnit a přinést další zklidnění na trhy. Kontrolní skupina maloobchodních tržeb potvrdí solidní vstup americké ekonomiky do letošního roku. Mírný nárůst by měla vykázat i evropská průmyslová produkce. Růst HDP za celou eurozónu v Q4 17 by měl být potvrzen na úrovni 0,6 % q/q. Na domácí půdě nás čeká lednová inflace.
  • Fundamentální analýza: Americká inflace zatřese očekáváními centrálních bankéřů ve Fedu
    Včerejší vývoj na devizových trzích byl velmi poklidný. Nebyla totiž zveřejněna žádná důležitá data a obchodníci v USA i ve Velké Británii měli volno. Dnes bude situace mnohem zajímavější. Inflační data z Německa a ze Spojených států napoví více o dalších krocích centrálních bank. Ačkoliv očekáváme oslabení cenového růstu jak v Německu, tak v USA, vzhledem k očekávání by zveřejněné údaje měly spíše pomoci euru proti dolaru.
  • Fundamentální analýza: Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty
    Dnešek bude ve znamení inflace. Finální údaje o cenovém růstu byly zveřejněny v Německu a budou zveřejněny ještě ve Francii a v Polsku, ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně pouze potvdí již dříve zveřejněné údaje, tržní reakce se nedá čekat. Zajímavější budou čísla z USA. Tam je zpomalující inflace hlavním důvodem pro odkládání zvyšování sazeb centrální bankou.
  • Fundamentální analýza: Americké maloobchodní tržby naznačí silný růst spotřeby
    Statistika amerických maloobchodních tržeb by měla ukázat na solidní růst spotřeby ve druhém čtvrtletí roku. Dále by tak rostly šance na opětovné zvýšení sazeb Fedu, což opět naznačila i Janet Yellen ve včerejším vystoupení v americkém senátu. Český běžný účet se v květnu zřejmě propadl do schodku kvůli odlivu dividend, na celkovém obrázku ekonomiky a posilující koruně by to však nic změnit nemělo.
  • Fundamentální analýza: Americký HDP bude revidován směrem nahoru
    Dnes zveřejněná data zřejmě příliš nezaujmou. Čeká nás pouze třetí zpřesněný odhad růstu HDP ve Spojených státech a statistika probíhajících prodejů nemovitostí. V eurozóně a středoevropském regionu bude kalendář událostí prázdný.
  • Fundamentální analýza: Americký HDP za Q4 vykáže nižší dynamiku, struktura však potěší
    Růst HDP ve Spojených státech v Q4 17 zřejmě zpomalil na 2,4 %. Struktura růstu však potěší. Hlavním tahounem by měla být domácí poptávka, významnou brzdou byly naopak čisté exporty. Prosincová peněžní zásoba v eurozóně by měla stagnovat na listopadové úrovni. V regionu je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
  • Fundamentální analýza: Američtí spotřebitelé táhnou ekonomiku USA
    Maloobchodní prodeje v USA za prosinec by měly vykázat solidní tempo a potvrdit tak pozici spotřebitelů jako hlavního motoru růstu tamní ekonomiky. V Maďarsku by měla inflace akcelerovat na 1,7 % y/y, nejvýše od poloviny roku 2013. Český běžný účet vykáže přebytek ve výši 11,5 mld. CZK podporován hlavně slušným přebytkem zahraničního obchodu.
  • Fundamentální analýza: Britská centrální banka ponechá sazby beze změny
    Ve Velké Británii dnes zasedne centrální banka. Úrokové sazby však ponechá beze změny. Evropská komise zveřejní svoji novou ekonomickou prognózu, zatímco Evropská centrální banka bude publikovat Ekonomický bulletin. Prázdný dnes je i regionální kalendář.
  • Fundamentální analýza: Čekání na francouzské volby bude dnes pokračovat
    Do sezóny francouzských voleb se nečekaně vmísily volby ve Velké Británii. Události kolem nich mají potenciál hýbat trhy, o to větší, že se budou prolínat s francouzskými parlamentními volbami. Ekonomický kalendář toho dnes kromě spotřebitelské důvěry v eurozóně mnoho nenabízí. Růst cen českých průmyslových výrobců v březnu podle našeho odhadu zpomalil.
  • Fundamentální analýza: Česká inflace má vrchol za sebou, nezaměstnanost bude dále klesat
    Světový ekonomický kalendář dnes přináší pouze lepší březnová data z francouzského průmyslu. Mnohem zajímavější budou tuzemské statistiky. Data z reálné ekonomiky potvrdí svou sílu. Kalendářní efekty významně povzbudí průmyslovou výrobu, stavebnictví konečně zaznamená růst, podíl nezaměstnaných dále výrazně klesne. Proti tomu bude stát pokles inflace hlavně kvůli vyprchávajícímu bazickému efektu pohonných hmot. Koruna by na nízkou inflaci mohla reagovat dočasným oslabením.
  • Fundamentální analýza: Česká lednová inflace potvrdí dosažení cíle ČNB
    Francouzská průmyslová produkce by měla potvrdit dočasné zpomalení výroby v Evropě na konci roku. Česká inflace by podle našeho odhadu měla naopak zrychlovat. Měla by se tak udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Další zajímavá data dnešek nepřinese.
  • Fundamentální analýza: Data ukáží silný ekonomický růst eurozóny na konci loňského roku
    Dnešní nabitý kalendář ekonomických událostí přinese velmi dobré zprávy z ekonomiky eurozóny. Čísla ukáží, že na konci roku hospodářský růst zemí platících eurem akceleroval. Čtvrtý měsíc v řadě se v eurozóně zvyšuje inflace. V lednu podle našeho odhadu dokonce dosáhla 1,5 %.
  • Fundamentální analýza: Deficit bilance amerického zahraničního obchodu se v lednu prohloubil
    Struktura růstu ekonomiky eurozóny za Q4 16 ukáže, že hlavním tahounem byla domácí poptávka, a to primárně díky spotřebě domácností. Německé tovární objednávky v lednu zřejmě klesly, nicméně tříměsíční klouzavý průměr by měl poukázat na robustnost dosavadního trendu. Deficit amerického zahraničního obchodu se v lednu zřejmě dále prohloubil. Příspěvek čistého exportu k růstu ekonomiky USA bude i v Q1 17 negativní.
  • Fundamentální analýza: Deflátor osobní spotřeby téměř na cíli Fedu
    Dnes by měla přicházet příznivá data z obou břehů Atlantiku. Lednové osobní příjmy a výdaje Američanů by měly vykázat solidní růst, deflátor soukromé spotřeby se přiblíží inflačnímu cíli Fedu, index ISM dosáhne nejvyšší hodnoty od roku 2011. Německá únorová inflace zřejmě překročí 2 %, zatímco PMI za celou eurozónu bude potvrzen na nejvyšší úrovni za posledních 70 měsíců. V regionu PMI potvrdí dobrou situaci v oblasti průmyslu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex