Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:08
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Fundamentální analýza: Data ukáží silný ekonomický růst eurozóny na konci loňského roku

31.01.2017 07:31  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní nabitý kalendář ekonomických událostí přinese velmi dobré zprávy z ekonomiky eurozóny. Čísla ukáží, že na konci roku hospodářský růst zemí platících eurem akceleroval. Čtvrtý měsíc v řadě se v eurozóně zvyšuje inflace. V lednu podle našeho odhadu dokonce dosáhla 1,5 %.

V Eurozóně roste HDP i inflace

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


Hospodářská dynamika zemí eurozóny podle ekonomů SG v posledním čtvrtletí roku 2016 vzrostla o 0,5 % q/q. Na tento velmi slušný ukazují velmi dobrá data z průmyslu, ale i vysoké hodnoty předstihových indikátorů. Tahouny eurozóny na konci roku byly Španělsko, Německo a Francie, zatímco Itálie tlačila průměr dolů. Inflace v zemích platících eurem by na začátku letošního roku měla dosáhnout 1,5 % y/y. Jednalo by se o její pátý růst v řadě. Nahoru ji táhnou ceny energií zejména díky efektu statistické základny. Přidávají se i ceny potravin. Ty sice nezopakují svůj prosincový růst o 0,5 % m/m, ale přidají pouze o 0,1 %. I nadále tak budou působit pozitivně. Jádrová inflace však zůstává nízko. V lednu podle našeho odhadu dosáhla znovu pouze 0,9 % y/y. I v dalších měsících budou inflaci nahoru tlačit ceny energií. Jádrová inflace by se podle našeho odhadu měla zvednout pouze nepatrně na 1,0 %.

Dobrou ekonomickou situaci v Evropě dokumentuje i další pokles počtu nezaměstnaných v Německu. Ten podle odhadu ekonomů SG v lednu klesnul o dalších šest tisíc osob a nezaměstnanost se i nadále drží na svém historickém minimu 6 %. Na historicky nejvyšších hodnotách se drží i počet otevřených pracovních pozic. Situace na trhu práce podporuje domácí spotřebu, která pak táhne celkový ekonomický růst.      

Index nákladů práce v USA podle našeho odhadu v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostl o 0,6 % q/q. Mzdy ale podle nás vzrostly o 0,7 % q/q, což by zvedlo jejich meziroční dynamiku na 2,6 % y/y, nejvyšší hodnotu od Q4 08.

Německá inflace na 2 % v lednu ještě nedosáhla

Přehled včerejších událostí ve světě:


Německá harmonizovaná inflace v lednu vzrostla z prosincových 1,7 % na 1,9 % y/y. I když cenový růst nenaplnil očekávání analytiků ve výši 2,0 %, inflace dosáhla na nejvyšší hodnotu od července 2013. Za meziročním cenovým růstem stojí zejména zdražování energií a vyšší ceny potravin. Zklamání přinesla jádrová inflace, která se ze svého prosincového zvýšení o 0,3 pb v lednu zpět zkorigovala o 0,2 pb. Za volatilitou stojí zejména ceny ve službách. 

Drobná zklamání přinesla také americká data. Příjmy domácností ve svém meziměsíčním růstu o desetinu procentního bodu zaostaly za očekáváním a stejné zklamání přineslo i meziměsíční zvýšení deflátoru soukromé spotřeby. Na rozdíl od spotřebitelské inflace deflátor jádrových cen ještě nedosáhnul dvou procent. Nicméně v průběhu letošního roku očekáváme jeho postupný růst směrem k této hladině. Pro americký Fed se jedná o důležitější indikátor než index spotřebitelských cen.   
 

Polský HDP loni zpomalil kvůli propadu investic

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Podobně jako česká ekonomika i polské hospodářství v loňském roce zaznamenalo znatelné zpomalení. Stojí za ním výrazný pokles investiční aktivity spojený s čerpáním evropských dotací. O tomto fenoménu jsme psali v našich posledních Ekonomických výhledech, které najdete na https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-87026.html. Tento rok by polská ekonomika měla znovu zrychlovat. Ekonomové SG odhadují její letošní růst na 3,4 %. Hlavní hnací silou bude domácí spotřeba.

Na středoevropském devizovém trhu vládl klid

Kurzy středoevropských měn se včera pohybovaly bez jasného trendu a vykazovaly nízkou volatilitu. Polský zlotý se dnes ráno obchoduje okolo úrovně 4,34 PLN/EUR a maďarský forint začíná svou evropskou seanci kolem úrovně 310,5 HUF/EUR. Kurz české koruny se držel přilepený k hladině kurzového závazku. Nabídková cena dvanáctiměsíčního forwardu se posunula mírně nahoru na 26,65 CZK/EUR.


VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Fundamentální analýza: Americká inflace zrychlí, zůstane ale bezpečně pod dvěma procenty
    Dnešek bude ve znamení inflace. Finální údaje o cenovém růstu byly zveřejněny v Německu a budou zveřejněny ještě ve Francii a v Polsku, ale vzhledem k tomu, že se pravděpodobně pouze potvdí již dříve zveřejněné údaje, tržní reakce se nedá čekat. Zajímavější budou čísla z USA. Tam je zpomalující inflace hlavním důvodem pro odkládání zvyšování sazeb centrální bankou.
  • Fundamentální analýza: Americké maloobchodní tržby naznačí silný růst spotřeby
    Statistika amerických maloobchodních tržeb by měla ukázat na solidní růst spotřeby ve druhém čtvrtletí roku. Dále by tak rostly šance na opětovné zvýšení sazeb Fedu, což opět naznačila i Janet Yellen ve včerejším vystoupení v americkém senátu. Český běžný účet se v květnu zřejmě propadl do schodku kvůli odlivu dividend, na celkovém obrázku ekonomiky a posilující koruně by to však nic změnit nemělo.
  • Fundamentální analýza: Americký Fed podle všeho tento týden zvýší sazby
    V centru pozornosti bude tento týden zasedání amerického Fedu a volby v Holandsku. Fed by měl podle nás zvýšit své sazby, nicméně tento krok nebude pro trhy žádné překvapení, protože je již v cenách plně započítán. Zajímavé bude sledovat vývoj dalšího očekávání ohledně budoucí trajektorie sazeb. Volby v Holandsku sice pravděpodobně neskončí vládou protievropského PVV, vláda se ale bude skládat pomalu a bolestně.
  • Fundamentální analýza: Americký HDP bude revidován směrem nahoru
    Dnes zveřejněná data zřejmě příliš nezaujmou. Čeká nás pouze třetí zpřesněný odhad růstu HDP ve Spojených státech a statistika probíhajících prodejů nemovitostí. V eurozóně a středoevropském regionu bude kalendář událostí prázdný.
  • Fundamentální analýza: Americký HDP za Q4 vykáže nižší dynamiku, struktura však potěší
    Růst HDP ve Spojených státech v Q4 17 zřejmě zpomalil na 2,4 %. Struktura růstu však potěší. Hlavním tahounem by měla být domácí poptávka, významnou brzdou byly naopak čisté exporty. Prosincová peněžní zásoba v eurozóně by měla stagnovat na listopadové úrovni. V regionu je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
  • Fundamentální analýza: Američtí spotřebitelé táhnou ekonomiku USA
    Maloobchodní prodeje v USA za prosinec by měly vykázat solidní tempo a potvrdit tak pozici spotřebitelů jako hlavního motoru růstu tamní ekonomiky. V Maďarsku by měla inflace akcelerovat na 1,7 % y/y, nejvýše od poloviny roku 2013. Český běžný účet vykáže přebytek ve výši 11,5 mld. CZK podporován hlavně slušným přebytkem zahraničního obchodu.
  • Fundamentální analýza: Britská centrální banka ponechá sazby beze změny
    Ve Velké Británii dnes zasedne centrální banka. Úrokové sazby však ponechá beze změny. Evropská komise zveřejní svoji novou ekonomickou prognózu, zatímco Evropská centrální banka bude publikovat Ekonomický bulletin. Prázdný dnes je i regionální kalendář.
  • Fundamentální analýza: Čekání na francouzské volby bude dnes pokračovat
    Do sezóny francouzských voleb se nečekaně vmísily volby ve Velké Británii. Události kolem nich mají potenciál hýbat trhy, o to větší, že se budou prolínat s francouzskými parlamentními volbami. Ekonomický kalendář toho dnes kromě spotřebitelské důvěry v eurozóně mnoho nenabízí. Růst cen českých průmyslových výrobců v březnu podle našeho odhadu zpomalil.
  • Fundamentální analýza: Česká inflace má vrchol za sebou, nezaměstnanost bude dále klesat
    Světový ekonomický kalendář dnes přináší pouze lepší březnová data z francouzského průmyslu. Mnohem zajímavější budou tuzemské statistiky. Data z reálné ekonomiky potvrdí svou sílu. Kalendářní efekty významně povzbudí průmyslovou výrobu, stavebnictví konečně zaznamená růst, podíl nezaměstnaných dále výrazně klesne. Proti tomu bude stát pokles inflace hlavně kvůli vyprchávajícímu bazickému efektu pohonných hmot. Koruna by na nízkou inflaci mohla reagovat dočasným oslabením.
  • Fundamentální analýza: Česká lednová inflace potvrdí dosažení cíle ČNB
    Francouzská průmyslová produkce by měla potvrdit dočasné zpomalení výroby v Evropě na konci roku. Česká inflace by podle našeho odhadu měla naopak zrychlovat. Měla by se tak udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Další zajímavá data dnešek nepřinese.
  • Fundamentální analýza: Deficit bilance amerického zahraničního obchodu se v lednu prohloubil
    Struktura růstu ekonomiky eurozóny za Q4 16 ukáže, že hlavním tahounem byla domácí poptávka, a to primárně díky spotřebě domácností. Německé tovární objednávky v lednu zřejmě klesly, nicméně tříměsíční klouzavý průměr by měl poukázat na robustnost dosavadního trendu. Deficit amerického zahraničního obchodu se v lednu zřejmě dále prohloubil. Příspěvek čistého exportu k růstu ekonomiky USA bude i v Q1 17 negativní.
  • Fundamentální analýza: Deflátor osobní spotřeby téměř na cíli Fedu
    Dnes by měla přicházet příznivá data z obou břehů Atlantiku. Lednové osobní příjmy a výdaje Američanů by měly vykázat solidní růst, deflátor soukromé spotřeby se přiblíží inflačnímu cíli Fedu, index ISM dosáhne nejvyšší hodnoty od roku 2011. Německá únorová inflace zřejmě překročí 2 %, zatímco PMI za celou eurozónu bude potvrzen na nejvyšší úrovni za posledních 70 měsíců. V regionu PMI potvrdí dobrou situaci v oblasti průmyslu.
  • Fundamentální analýza: Dnes klid před zítřejším pololetním projevem J. Yellenové
    Dnešní globální ekonomický kalendář je z pohledu finančních trhů nezajímavý, publikována budou pouze druhořadá data u USA. Ta těžko mohou hráče na trhu přinutit k vyšší obchodní aktivitě před zítřejším pololetním projevem prezidentky americké centrální banky J. Yellenové před Kongresem. Z domova se dočkáme zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB, který přinesl překvapivě jasnou zprávu, že ČNB hodlá zvýšit sazby již v průběhu letošního třetího čtvrtletí.
  • Fundamentální analýza: Dnes zasedá ČNB, přijde revize inflačního výhledu
    První zasedání ČNB v roce 2017 přinese zřejmě prudkou revizi inflační prognózy. Růst cen v posledních měsících totiž centrální banku překvapil. Změnu měnové politiky ani termín očekáváného ukončení kurzového závazku neočekáváme. Podle našeho výhledu přestane ČNB bránit hladinu 27 CZK/EUR na svém zasedání 4. května.
  • Fundamentální analýza: Dnešní evropská data poukáží na stále solidní růst v eurozóně
    Po včerejších uklidňujících PMI z Německa, Francie i eurozóny jako celku se dnes za duben dočkáme německého Ifo indexu podnikatelské důvěry. I když zřejmě ještě o něco klesne, propad již nebude tak výrazný jako v předchozích dvou měsících a poukáže na stále více než solidní růst německé ekonomiky. Pozitivní trendy na evropském úvěrovém trhu by měl odhalit průzkum ECB. Z politiky bude klíčové dnešní setkání amerického a francouzského prezidenta. Z ekonomických témat nás bude zajímat, jak to bude s dovozním clem na ocel a hliník pro země EU po vypršení výjimky 1. května.
  • Fundamentální analýza: Dobré statistiky z amerického trhu práce mohou podpořit dolar
    Pozornost trhů se dnes obrátí na dubnové údaje z amerického trhu práce. Počet nových pracovních míst by měl být slušný, stejně jako růst mezd. Investoři budou zároveň napjatě očekávat výsledek francouzských prezidentských voleb, kde má větší šance na vítězství Emmanuel Macron.
  • Fundamentální analýza: Do hlavních zemí eurozóny se vrací inflace
    ISM index ze Spojených států by měl potvrdit sílu americké ekonomiky a správnost rozhodnutí o zvýšení úrokových sazeb. Francouzská i německá harmonizovaná inflace by měla zrychlit nad 1 % a v obou případech tak překonat svá několikaletá maxima. Zveřejněn bude také výsledek hospodaření českého státního rozpočtu. Ten by měl poprvé od roku 1995 vykázat přebytek.
  • Fundamentální analýza: Dolar vůči euru v euforii po středečním zasedání FOMC
    Ekonomický kalendář posledního pracovního dne tohoto týdne je nezajímavý. Francouzské indikátory důvěry podtrhnou zvýšení aktivity v průmyslovém sektoru v závěru roku. České PPI potvrdí postupný ústup z deflačního prostředí.
  • Fundamentální analýza: Domácí trh zaplavila nervozita před dnešním zasedáním ČNB
    Domácí trh byl již včera nervózní před dnešním zasedáním ČNB. Ačkoliv neočekáváme, že by centrální banka dnes zrušila svůj závazek, určitá šance zde je. Spíše ale ČNB potvrdí svůj dosavadní scénář, že pravděpodobný exit vidí v polovině roku. Do karet by ji mohla hrát nižší inflace v Německu. Ta by se v březnu měla vrátit hluboko pod 2 %.
  • Fundamentální analýza: Donald Trump dnes převezme prezidentský úřad
    Donald Trump dnes bude inaugurován jako 45. prezident Spojených států amerických. Začne tak jeho čtyřleté prezidentské období. Trhy budou vstřebávat včerejší rozhodnutí Evropské centrální banky a její následnou tiskovou konferenci. Žádná důležitá data totiž nepřijdou a vývoj by tak měl zůstat relativně klidný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new