Úterý 03. prosince 2024 19:26
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding

Britským pracujúcim rast ekonomiky príliš nepomáha. Ich reálne mzdy od krízy klesali podobným tempom ako v Grécku

27.07.2016 15:35  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes Británia zverejnila prvý odhad rastu HDP za druhý kvartál, ten prekvapil v pozitívnom slova zmysle s rastom 0,6 %. To dostalo ekonomiku krajiny o 7,7 % vyššie ako bol jej vrchol pred krízou. To je síce pekné, ale pracujúci z toho až tak veľa nemali (keď nepočítame pokles nezamestnanosti, pred krízou však UK taktiež mala plnú nezamestnanosť, takže v tomto smere je to irelevantné). Medzi rokmi 2007 a 2015 klesla priemerná reálna mzda v krajine o takmer 10 %. Väčší pokles zaznamenali v rámci EÚ už len v Grécku (je však potrebné povedať, že v GR je nazamestnanosť takmer 25 %, aby tam mali plnú zamestnanosť, tak by mzdy museli klesnúť ešte podstatne viac, obrázok je od @ReutersJamie):

Dôvody pre tento odlišný vývoj ma napadajú tri:

UK real wages since crisis peak (reutersjamie)

1) Inflácia: Bank of England mala vyššiu toleranciu k inflácii ako ECB a bušila do plného aj v čase, kedy bola inflácia ďaleko nad inflačným cieľom. Inflácia v UK (žltá) bola takmer každý mesiac od roku 2008 vyššia ako v eurozóne (modrá). A keďže zmena reálnych miezd je rovná zmene nominálnych miezd mínus miera inflácie, tak inflácia znížila reálne mzdy oproti priemeru eurozóny v UK v rokoch 2008-2015 o 9 % viac:

2016-07-27_EU UK inf diff

2) Vyššia DPH: To taktiež súvisí s infláciou, UK zvýšila od roku 2008 DPH 2x  –  z 15 % 17,5 % v roku 2010 a na 20 % v roku 2011, čo sa taktiež premietlo do rastu cien.

3) Pokles podielu miezd na HDP: Kým v roku 2008 bol podiel miezd na HDP okolo 42,5 %, tak v posledných rokoch sa hýbal okolo 41 %. To znamená, že z rastu HDP viac profitovali firmy a ich akcionári ako pracujúci. Na tom môže mať pokojne podiel politika Bank of England, mnoho štúdií hovorí o tom, že silno stimulačná politika pomáha skrz vyššie ceny finančných aktív viac akcionárom ako pracujúcim:

2016-07-27_UK wages

Pokles reálnych miezd mohol byť pokojne jedným z dôvodov, prečo sa Briti rozhodli v referende hlasovať za opustenie EÚ. Nie je totiž nič jednoduchšie ako hodiť to na ekonomických migrantov, ktorí boli jednou z hlavných tém  predreferendovej kampane.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britské volby aneb Bylo koze dobře, šla se klouzat na led
    “Bylo koze dobře, šla se klouzat na led“ je rčení našich východních sousedů, které se dle mého nyní celkem hodí k popisu toho, co letos předvedla premiérka Mayová. Ta letos překvapivě vyhlásila předčasné volby, evidentně průzkumy veřejného mínění ujištěna, že utopí labouristickou stranu v krvi a zajistí si ještě větší většinu, než kterou před rokem zdědila od svého předchůdce Davida Camerona.
  • Britské volby do parlamentu 2017: Pravděpodobný dopad parlamentních voleb na finanční trhy
    Vážení obchodníci,předčasné volby do parlamentu ve Velké Británii byly naprosto nevídané. Tentokrát bylo mnohem jednod...
  • Britské volby do parlamentu 2017: Pravděpodobný dopad parlamentních voleb na finanční trhy
    Předčasné volby do parlamentu ve Velké Británii byly naprosto nevídané. Tentokrát bylo mnohem jednodušší obchodovat tak důležitou událost, než třeba Brexit. Rozhodně můžeme říci, že budoucnost předsedkyně britské vlády Theresy Mayové vypadá nejistě, a že se jí tyto předčasně svolané volby vymstily.
  • Britské volby: období nejistoty nekončí, zlato skrývá potenciál růstu
    Ještě před několika týdny málokdo pochyboval, že britské parlamentní volby dopadnou jinak než přesvědčivým vítězstvím vládních konzervativců v čele s premiérkou Theresou Mayovou. To stojí za povšimnutí pro obchodníky se zlatem, mezi kterými je Česká mincovna.
  • Britské voľby - všetko, čo potrebujete vedieť
    Za menej ako 24 hodín sa Briti vydajú do volebných miestností na 3. všeobecné voľby v posledných 5 rokoch. Od pandémia, ktoré nasledovalo na trhoch po referende o vystúpení z EÚ v roku 2016, vyvolali veľké politické udalosti väčší záujem obchodníkov a teraz netrpezlivo očakávajú ďalšiu, ktorá má potenciál vyvolať dosť veľký rozruch.
  • Britský automobilový průmysl má za sebou nejhorší rok za 65 let
    Loňský rok byl pro britský automobilový průmysl nejhorší od roku 1956. Především kvůli celosvětovému nedostatku čipů vyrobil jen 859.575 aut, což je o 6,7 procenta méně než v prvním koronavirovém roce. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnil britský svaz výrobců a prodejců aut SMMT.
  • Britský HDP poslal dolů libru a americký asi také příliš nenadchne. Iránu se trhy nebojí
    Firemní výsledky udržely pozitivní sentiment, na kterém se včera vytáhly slušně vzhůru americké akcie. Dařilo se také dluhopisům, kterým pomohla ECB. Pokles výnosů však na druhou stranu nenachází příliš oporu ve změně očekávání o Fedu. Spekulace o rychlejším růstu sazeb nijak neztrácejí na síle. Tento faktor tedy může trhy výhledově opět potrápit.
  • Britský maloobchod zrychlil, americká spotřebitelská důvěra vzrostla; analýza GBP/USD
    Maloobchodní tržby ve Velké Británii se v minulém měsíci dočkaly nečekaného posílení. Namísto očekávané 0,4 proce...
  • Britský maloobchod zveřejnil další silná čísla. Tržby rostou meziročně o 6,7 %, GBP zpevňuje
    Velká Británie dnes zveřejnila výsledky maloobchodu, které dokázaly příjemně překvapit. Meziměsíčně rostly tržby v březnu o 1,1 %, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal s pádem o 0,3 %. Meziročně tržby v maloobchdou rostly dokonce o 6,7 %, což je prudké zrychlení z únorových 4 %. Tržby tak rostou solidním tempem již třetím měsícem v řadě a britská ekonomika se navzdory vidině brexitu dál docela drží. Obzvláště pak v kontrastu s tím, jaká data poslední dobou přicházejí z kontinentální Evropy.
  • Britský ministr financí byl odvolán a ministr obrany je na řadě.
    Politická krize ve Spojeném království nabírá na obrátkách a nemůže na britskou libru netlačit. Poté, co se nástroj vzdálil od svého minima o více než 1 000 bazických bodů, je britská libra opět ohrožena. Tentokrát se ale k ekonomickým problémům přidaly i problémy politické. V pátek vyšla zpráva o odvolání britského ministra financí Kwasiho Kwartenga. Ve funkci strávil jen 38 dní. Důvodem rezignace byl otřes na britských finančních trzích, způsobený daňovými změnami v právních předpisech. Tyto změny ještě ani nebyly přijaty a neví se, zda budou. Týkaly se několika daňových sazeb, které měly být podle britské vlády sníženy za účelem omezení tlaku z rostoucích cen energií na domácnosti a podniky. Ekonomové ale plán na snížení daní zkritizovali a okamžitě vyšlo najevo, že jeho realizace povede k obrovskému rozpočtovému deficitu.
  • Britský nejvyšší soud udělal britské premiérce čáru přes rozpočet. Libra přidává další procento
    Dobré zprávy pro libru. Britský nejvyšší soud dnes rozhodl o tom, že britská premiérka musí před aktivací článku 50 o vystoupení z EU požádat o souhlas parlament. Libra se krátce po zveřejnění tohoto rozhodnutí dostala až nad 1,2440 GBPUSD a přidává dnes další procento.
  • Britský parlament dnes rozhodne o předčasných volbách
    Kalendář událostí je dnes téměř prázdný. V eurozóně budou zveřejněny finální výsledky březnové inflace. Ze zástupců Fedu vystoupí Rosengren, jehož projev se pravděpodobně ponese v jestřábím duchu. Pozornost trhů bude směřovat do Velké Británie, kde parlament rozhodne o předčasných volbách. Jejich konání s největší pravděpodobností schválí.
  • Britský parlament odložil brexit; Německo na cestě k recesi?
    V sobotu byl v Číně zveřejněn index spotřebitelských cen za únor, který vzrostl podle očekávání o 1,5 %. pondělí byly zveřejněny maloobchodní tržby za leden v USA ve výši 1,5 %, což předčilo předpokládanou hodnotu o 0,5 %.
  • Britský parlament odmieta rozvrh Brexitu
    Britskí zákonodarcovia odmietajú zrýchlený rozvrh Brexitu v pomere 322 hlasov proti (najmä DUP) k 308 hlasom. Johnson povedal, že je sklamaný oneskorením a nechce odkladať Brexit a že bude hovoriť s EÚ. O všeobecných voľbách sa nevyjadroval. GBPUSD klesá po druhom hlasovaní v parlamente Spojeného kráľovstva. GBPUSD je nad úrovňou 1,2900, ale klesá približne o 0,3%.
  • Britský parlament odmítl dohodu Theresy Mayové s EU, libra zažila volatilní týden
    Od soboty zažívají Spojené státy americké nejdelší výpadek financování federálních úřadů ve své historii. Donald Trump nechce schválit rozpočet do doby, než mu zákonodárci uvolní 5,7 mld. USD na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Trump tímto krokem tlačí na kongresmany, protože postavení zdi byl jeden z jeho hlavních slibů v prezidentské kampani v roce 2016 a určitě bude chtít zahájit stavbu zdi před zahájením nové prezidentské kampaně.
  • Britský parlament znova odmietol Mayovej dohodu o Brexite
    Poslanci britského parlamentu na piatkovom hlasovaní už po tretíkrát nepodporili Mayovej dohodu o Brexite. Za dohodu hlasovalo 286 poslancov, proti dohode 344 poslancov. Poslanci budú v pondelok znovu hlasovať o rôznych verziách britského odchodu, aj keď v stredu nezískala žiaden variant väčšinu hlasov. V súčasnosti platí, že Británia opúšťa Európsku úniu 12. apríla bez dohody.
  • Britský parlament znovu může jednat, stres na americkém peněžním trhu nebyl přechodný
    Po celkem nevýrazném dopoledni na hlavních trzích místy sledujeme přece jen větší pohyby a navíc se přidaly i zajímavé zprávy. Akcie v Evropě i USA se celkově drží lehce v plusu. Ropa ovšem padá už o dvě procenta a americké výnosy míří dolů. Dluhopisové výnosy v Evropě většinou také klesají, hlavně na periferii eurozóny.
  • Britský parlament zviazal Mayovej ruky
    Napriek tomu, že decembrové hlasovanie o vyslovení nedôvery nakoniec britská premiérka Theresa Mayová obstála, doteraz nedokázala navždy vylúčiť možnosť tvrdého brexitu. Lenže deň vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) sa blíži. Krajina má opustiť jej brány už 29. marca 2019 a Mayovej dohoda o „rozvode“, o ktorej má britský parlament hlasovať v polovici januára má za sebou len veľmi neistú podporu. Britský parlament sa preto rozhodol vziať opraty do vlastných rúk a počas uplynulého utorka schválil nové opatrenie obmedzujúce možnosti vlády v prípade vystúpenia bez dohody s Bruselom.
  • Britský PMI zklamal a libra reaguje jediným možným způsobem. Je to ale dostatečný důvod ke snižování sazeb?
    Série britských dat pokračuje a tentokrát to vypadá na jednoznačně špatné zprávy. Zveřejněny totiž byly předběžné výsl...
  • Britský pracovní trh láme rekordy, libra i tak oslabuje; analýza EUR/GBP
    Sérii důležitých makroekonomických dat z Velké Británie dnes započala míra nezaměstnanosti. Té se podařilo v prvn...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
DeGiro
AETOS
FBS
reklama
Swissquote Bank