Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:17
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
SAB Finance
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Britský parlament zviazal Mayovej ruky

10.01.2019 13:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Napriek tomu, že decembrové hlasovanie o vyslovení nedôvery nakoniec britská premiérka Theresa Mayová obstála,  doteraz nedokázala navždy vylúčiť možnosť tvrdého brexitu. Lenže deň vystúpenia Británie z Európskej únie (EÚ) sa blíži. Krajina má opustiť jej brány už 29. marca 2019 a Mayovej dohoda o „rozvode“, o ktorej má britský parlament hlasovať v polovici januára má za sebou len veľmi neistú podporu.  Britský parlament sa preto rozhodol vziať opraty do vlastných rúk a počas uplynulého utorka schválil nové opatrenie obmedzujúce možnosti vlády v prípade vystúpenia bez dohody s Bruselom.

Vodca laburistov Jeremy Corbyn považuje toto rozhodnutie za  významný krok, ktorý má pomôcť zabrániť negatívnemu scenáru odchodu štátu z únie a zároveň je dôkazom toho, že v Británii neexistuje prevaha tých, ktorí by boli za neriadený brexit.

Na druhej strane, britská premiérka Theresa Mayová schválením dodatku rozpočtového zákona utrpela v dolnej snemovni opäť silný úder. Dodatok podľa informácií z britských médií udeľuje väčšiu moc poslancom, ktorých súhlas bude vláda potrebovať v prípade negatívneho scenára na to, aby mohla na chod úradu využívať peniaze daňovníkov. 

Napriek opatreniu sa medzi britskými politikmi stále ozývajú takí, ktorí varujú pred možnými dopadmi „divokého“ odchodu z EÚ. Patrí k nim napríklad minister obchodu Greg Clark alebo ministerka práce Amber Ruddová. A niet sa čo čudovať. Opustenie únie bez dohody by znamenalo obrovský dopad nielen na ekonomiku Británie ale aj samotnej EÚ. Tá momentálne pripravuje rozpočet na rok 2020 s tým, že počíta s uzavretím zmluvy o vystúpení ostrovného štátu. V prípade, že by Mayová dohodu v britskom parlamente predsa len neobhájila, na podobu rozpočtu by to mohlo mať zdrcujúci dopad. V rámci podmienok dohody sa totiž krajina zaväzuje, že bude plniť všetky svoje povinnosti súvisiace s momentálnym dlhodobým rozpočtom únie. Výpadok finančných prostriedkov Británie by „citeľne“ zaznamenali ostatné krajiny, ktoré by pravdepodobne museli prispievať viac.

Neriadený odchod je nevýhodný pre obe strany. Aj Británia by sa musela vyrovnať so stratami. Okrem iného by prišla o výsadu mať rovnaké práva ako ostatné členské štáty únie počas celého prechodného obdobia do roku 2020, navyše by sa musela vyrovnať s ďalšími problémami, okrem iného s výraznejším poklesom HDP krajiny, ktorý Medzinárodný menový fond v prípade tvrdého brexitu odhaduje až na 6 percent. 

Britská libra reagovala na utorkovú napätú situáciu v krajine len miernym poklesom. Kým tesne po obede sa menový pár GBP/USD obchodoval na úrovni okolo 1,2744, obchodný deň  uzavrel na hodnote na 1,2715.  Negatívny scenár by však podľa xPartners mohol spôsobiť prudký prepad meny, z ktorého by sa spamätávala zrejme ešte dlho.

Z dôvodu obáv, že by zmluva o vystúpení nemusela v parlamente predsa len prejsť začala britská vláda dokonca pripravovať obyvateľov na možné praktické dopady tohto scenára prostredníctvom webových stránok a rozhlasovej kampane, ktoré spustila v priebehu uplynulého utorka.

Päťdňové rokovania o hlasovaní ohľadom dohody s Bruselom v britskom parlamente odštartovali v stredu. Výsledok hlasovania má byť známy 15. januára vo večerných hodinách.

Olivia Lacenová, analytik xPartners

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Britský maloobchod zveřejnil další silná čísla. Tržby rostou meziročně o 6,7 %, GBP zpevňuje
    Velká Británie dnes zveřejnila výsledky maloobchodu, které dokázaly příjemně překvapit. Meziměsíčně rostly tržby v březnu o 1,1 %, což bylo výrazně nad většinovým konsenzem, který počítal s pádem o 0,3 %. Meziročně tržby v maloobchdou rostly dokonce o 6,7 %, což je prudké zrychlení z únorových 4 %. Tržby tak rostou solidním tempem již třetím měsícem v řadě a britská ekonomika se navzdory vidině brexitu dál docela drží. Obzvláště pak v kontrastu s tím, jaká data poslední dobou přicházejí z kontinentální Evropy.
  • Britský ministr financí byl odvolán a ministr obrany je na řadě.
    Politická krize ve Spojeném království nabírá na obrátkách a nemůže na britskou libru netlačit. Poté, co se nástroj vzdálil od svého minima o více než 1 000 bazických bodů, je britská libra opět ohrožena. Tentokrát se ale k ekonomickým problémům přidaly i problémy politické. V pátek vyšla zpráva o odvolání britského ministra financí Kwasiho Kwartenga. Ve funkci strávil jen 38 dní. Důvodem rezignace byl otřes na britských finančních trzích, způsobený daňovými změnami v právních předpisech. Tyto změny ještě ani nebyly přijaty a neví se, zda budou. Týkaly se několika daňových sazeb, které měly být podle britské vlády sníženy za účelem omezení tlaku z rostoucích cen energií na domácnosti a podniky. Ekonomové ale plán na snížení daní zkritizovali a okamžitě vyšlo najevo, že jeho realizace povede k obrovskému rozpočtovému deficitu.
  • Britským pracujúcim rast ekonomiky príliš nepomáha. Ich reálne mzdy od krízy klesali podobným tempom ako v Grécku
    Dnes Británia zverejnila prvý odhad rastu HDP za druhý kvartál, ten prekvapil v pozitívnom slova zmysle s rastom 0,6 %...
  • Britský nejvyšší soud udělal britské premiérce čáru přes rozpočet. Libra přidává další procento
    Dobré zprávy pro libru. Britský nejvyšší soud dnes rozhodl o tom, že britská premiérka musí před aktivací článku 50 o vystoupení z EU požádat o souhlas parlament. Libra se krátce po zveřejnění tohoto rozhodnutí dostala až nad 1,2440 GBPUSD a přidává dnes další procento.
  • Britský parlament dnes rozhodne o předčasných volbách
    Kalendář událostí je dnes téměř prázdný. V eurozóně budou zveřejněny finální výsledky březnové inflace. Ze zástupců Fedu vystoupí Rosengren, jehož projev se pravděpodobně ponese v jestřábím duchu. Pozornost trhů bude směřovat do Velké Británie, kde parlament rozhodne o předčasných volbách. Jejich konání s největší pravděpodobností schválí.
  • Britský parlament odložil brexit; Německo na cestě k recesi?
    V sobotu byl v Číně zveřejněn index spotřebitelských cen za únor, který vzrostl podle očekávání o 1,5 %. pondělí byly zveřejněny maloobchodní tržby za leden v USA ve výši 1,5 %, což předčilo předpokládanou hodnotu o 0,5 %.
  • Britský parlament odmieta rozvrh Brexitu
    Britskí zákonodarcovia odmietajú zrýchlený rozvrh Brexitu v pomere 322 hlasov proti (najmä DUP) k 308 hlasom. Johnson povedal, že je sklamaný oneskorením a nechce odkladať Brexit a že bude hovoriť s EÚ. O všeobecných voľbách sa nevyjadroval. GBPUSD klesá po druhom hlasovaní v parlamente Spojeného kráľovstva. GBPUSD je nad úrovňou 1,2900, ale klesá približne o 0,3%.
  • Britský parlament odmítl dohodu Theresy Mayové s EU, libra zažila volatilní týden
    Od soboty zažívají Spojené státy americké nejdelší výpadek financování federálních úřadů ve své historii. Donald Trump nechce schválit rozpočet do doby, než mu zákonodárci uvolní 5,7 mld. USD na vybudování zdi na hranici s Mexikem. Trump tímto krokem tlačí na kongresmany, protože postavení zdi byl jeden z jeho hlavních slibů v prezidentské kampani v roce 2016 a určitě bude chtít zahájit stavbu zdi před zahájením nové prezidentské kampaně.
  • Britský parlament znova odmietol Mayovej dohodu o Brexite
    Poslanci britského parlamentu na piatkovom hlasovaní už po tretíkrát nepodporili Mayovej dohodu o Brexite. Za dohodu hlasovalo 286 poslancov, proti dohode 344 poslancov. Poslanci budú v pondelok znovu hlasovať o rôznych verziách britského odchodu, aj keď v stredu nezískala žiaden variant väčšinu hlasov. V súčasnosti platí, že Británia opúšťa Európsku úniu 12. apríla bez dohody.
  • Britský parlament znovu může jednat, stres na americkém peněžním trhu nebyl přechodný
    Po celkem nevýrazném dopoledni na hlavních trzích místy sledujeme přece jen větší pohyby a navíc se přidaly i zajímavé zprávy. Akcie v Evropě i USA se celkově drží lehce v plusu. Ropa ovšem padá už o dvě procenta a americké výnosy míří dolů. Dluhopisové výnosy v Evropě většinou také klesají, hlavně na periferii eurozóny.
  • Britský PMI zklamal a libra reaguje jediným možným způsobem. Je to ale dostatečný důvod ke snižování sazeb?
    Série britských dat pokračuje a tentokrát to vypadá na jednoznačně špatné zprávy. Zveřejněny totiž byly předběžné výsl...
  • Britský pracovní trh láme rekordy, libra i tak oslabuje; analýza EUR/GBP
    Sérii důležitých makroekonomických dat z Velké Británie dnes započala míra nezaměstnanosti. Té se podařilo v prvn...
  • Britský pracovní trh potvrdil silný trend
    Bankovní rada britské centrální banky (BOE)hlasovala na posledním zasedání jednomyslně jak o úrokové sazbě, tak o...
  • Britský pracovní trh potvrdil silný trend; analýza GBP/USD
    Bankovní rada britské centrální banky (BOE) hlasovala na posledním zasedání jednomyslně jak o úrokové sazbě, tak ...
  • Britský pracovní trh rozhodne o osudu GBP/USD
    Britskou libru dnes čekají důležitá data, v 10:30 bude zveřejněna míra nezaměstnanosti, která by měla zůstat na 5,1 procentech, dále změna v počtu...
  • Britský realitný sektor hlási ďalšie problémy – zamŕzajú mu úvery
    Bank of England dnes zverejnila svoj kvartálny prieskum úverových podmienok. Hoci bol tento prieskum robený ešte pred ...
  • Britský regulátor definitivně schválil převzetí Avastu firmou NortonLifeLock
    Britský antimonopolní úřad (CMA) dnes definitivně schválil převzetí české antivirové společnosti Avast americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy USD (211,2 miliardy Kč). Trh s bezpečnostním softwarem zůstane podle úřadu konkurenční i po spojení obou firem. Úřad tak potvrdil své předběžné rozhodnutí z minulého měsíce. NortonLifeLock už tehdy uvedl, že očekává dokončení transakce tento měsíc.
  • Britský regulátor předběžně schválil převeztí Avastu firmou NortonLifeLock
    Britský antimonopolní úřad (CMA) předběžně schválil koupi české antivirové společnosti Avast americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy USD (208,6 miliardy Kč). Konečné rozhodnutí úřad vydá 8. září, vyplývá z dnešního prohlášení.
  • Britský sektor služeb na vrcholu, analýza EUR/GBP
    Španělský index nákupních manažerů (PMI) za služby klesl navzdory očekáváním zpátky pod úroveň 50, jenž od...
  • Britský sektor služeb na 6letém maximu, analýza EUR/GBP
    Britský sektor služeb dnes napodobil úspěchy ze sektoru výroby a stavebnictví, když tamní index nákupních manažer...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI