Neděle 22. prosince 2024 03:16
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox 16 let
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

BrExit je hlavně evropské téma. Globální trhy až tolik netrápí

22.06.2016 14:29  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tento týden je především o brexitu, takže v tomto duchu budeme ještě chvíli pokračovat také na xPulsu. Brexit je téma, které v posledních dnech kompletně ovládlo finanční servery po celém světě. Viděl jsem už spoustu katastrofických scénářů, které se snažily popsat co se může stát případě, že Británie vystoupí z EU. Zatím nejdramatičtější (a pro mě osobně nejabsurdnější) byl scénář lidí z Morgan Stanley, podle kterého bychom se kvůli brexitu mohli dočkat i celosvětové recese. Samozřejmě že cokoliv předvídat je v této situaci velmi ošidné a jakákoliv negativní predikce se dá vždy schovat za to, že by k ní došlo jen v případě, pokud by se britští politici s evropskými na ničem nedohodli a brexit by výrazně ohrozil zahraniční obchod Británie. To se sice teoreticky může stát, něco takového je však skutečně velmi nepravděpodobné a navíc by to trvalo stejně minimálně další dva roky. Ať už to ale dopadne jakkoliv, jedna věc mě nepřestává fascinovat. Přes všechen prostor, který brexit dostává v médiích a přes všechny emoce, kterou diskuse o brexitu vyvolává, podíváme-li se na náladu na finančních trzích, zjistíme, že je brexit ve skutečnosti zatím až tolik nevzrušuje. Ano, brexit je velké téma pro libru a Británii a ano brexit může vyvolat na trzích v pátek zvýšené pohyby u většiny finančníci aktiv. Srovnáme-li ale co se na trzích dělo v minulosti a dnes, nelze se ubránit dojmu, že se z brexitu dělá mnohem větší téma, než jakým ve skutečnosti opravdu je. Z čeho tak usuzuji? Říká mi to trh a ocenění opcí, které je, na rozdíl od ekonomických komentátorů, tím jediným objektivním měřítkem toho, jak moc se finanční trhy brexitu bojí.
Untitled

Obrázek výše zachycuje v horní části vývoj implikované volatility na německém akciovém indexu DAX a na britském indexu FTSE100. V dolní části je pak stejný ukazatel pro S&P500 (VIX). Od roku 2008 jsme si prošli čtyřmi obdobími, které představovaly skutečně globální problém a které trhy skutečně vystrašily. Prvním a nejzávažnějším problémem byla finanční krize. Po ní následovala první a druhá vlna evropské dluhové krize a minulý rok pak ještě strach ze zpomalení Číny, který vedl až k devalvaci čínského juanu.

Implikovaná volatilita dnes ale v USA dosahuje pouhých 18 % a je skutečně velmi hluboko pod úrovněmi, které bychom měli považovat za kritické. Volatilita je sice zvýšená, ale stále velmi nízká. Trh nám tímto říká, že obchodníci s americkými akciemi přes veškerou hysterii nejsou ochotni platit vysoké částky za opce s expirací po brexitu. Jinými slovy nám tedy americký akciový trh říká, že v případě brexitu do budoucna s abnormálními pohyby nepočítá. V Evropě je situace pochopitelně poněkud více napjatá a pohyby na evropských akciích rozhodně budou větší. Co se ale volatility týká, držíme se i nadále v mezích, které byly pro evropské indexy běžné už od poloviny minulého roku.

Nechci páteční reakce podceňovat a rozhodně doporučuji být přípraven na to, že budou páteční popohyby (zejména na libře a evropských akciích) vysoce nadprůměrné. Byl bych však velmi překvapen, kdyby případné vystoupení Británie z EU do příštích týdnů výrazněji a dlouhodoběji změnilo klidný charakter obchodování, který v posledních měsících na finančních trzích pozorujeme. Předpokládám tedy, že ať už bude výsledek referenda jakýkoli, leckdo možná nakonec bude překvapen, jak rychle se trh přesune na jiná a skutečně globálně důležitá témata, jakým je například budoucí nastavení měnové politiky nejvýznamnějších centrálních bank.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Brexit by mohl zrychlit proces nezbytných reforem v UK
    Píšu tento záznam z Jižní Afriky, která je asi vůbec nejdál od Evropy a věčných řečí o brexitu, jak je to jen možné. I tady je však těžké vyhnout se zmatkům a věčné „potřeby“ investorů a médií zjistit, co bude dál.
  • Brexit – čas panikáriť
    Mnohí si poslednú dobu lámali hlavu: ako je možné, že vystúpenie Británie z EÚ sa zdá byť reálne, no nikto nepani...
  • BrExit: Čo sa dnes deje na trhoch + čo je možné očakávať
    Trhy prežívajú jeden z najrušnejších dní v posledných rokoch. Poďme rad radom: Akcie Akcie reagovali výrazným prepadom...
  • Brexit: dohoda nebo další odklad?
    Borisi Johnsonovi ubíhá čas. Zbývají už jen tři dny na dosažení fungující smlouvy o brexitu, než 19. října vstoupí v platnost ustanovení zákona o odchodu z EU, tzv. „zákona Benn“. To by automaticky vedlo ke třetímu prodloužení lhůty, a to do konce ledna 2020.
  • Brexit: dohody zatím nebylo dosaženo – ranní analýza 15.10.2018
    Michel Barnier po nedělním jednání s britským ministrem Raabem potvrdil, že dohody nebylo dosaženo. Vyjednávání tak budou pokračovat, nejsou známa konkrétní data. Oficiálně Británie odchází z EU 29. března 2019 a do této doby by měla být smlouva nejenom uzavřena, ale i ratifikována.
  • Brexit dovedl Británii na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla
    Přestože vláda premiérky Mayové podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, po dnešních Prime Minister's Questions je již téměř jisté, že brexitová dohoda neprojde přes Dolní sněmovnu Spojeného království. Toho si je premiérka Mayová vědoma, a proto prohlásila, že návrh brexitové dohody stále není konečnou verzí.
  • Brexit – drama na pokračování
    Dnešní vystoupení premiérky Mayové v britském parlamentu znamená, že brexit by mohl vstoupit do závěrečné fáze. Vzhledem k tomu, že Mayová má jen malou šanci získat podporu pro svou verzi dohody, je cesta k řešení stále stejně nejistá jako dříve.
  • Brexit, FOMC, DOE - denný výhľad
    Libra v utorok mierne skorigovala svoje straty. Zajtrajšie dáta zmien zamestnanosti z Veľkej Británie za júl potvrdia, či nie predčasne. Dolár naopak svojim stratami naznačuje obavy trhu zo slabnúcich projekcií rastu sadzieb v tomto roku.
  • ​Brexit: chaos a odchod ministrů – tržní analýza 16.11.2018
    Po včerejším vystoupení Mayové po dlouhé poradě s ministry se zdálo, že se Brexit konečně chýlí ke konci. Avšak včera odstoupili klíčoví ministři – ministr pro Brexit Raab, dále Esther McVeyová a další 4 členové kabinetu. Co bylo důvodem? Především to, že země v této dohodě dle některých ministrů nezíská kontrolu nad svými financemi a hranicemi. Nyní je důležité, jak bude na dohodu reagovat parlament, avšak můžeme očekávat, že hlasování bude velice těsné, v parlamentu je spoustu odpůrců.
  • Brexit jako startér evropské nákazy?
    Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že sice tábor za setrvání v EU lehce posílil, rozdíly ale zůstávají velice malé. Odchod Británie z EU přes poslední zisky libry (za dva dny přes 2,5 %) tak zdaleka není mimo hru. Co by to následně znamenalo pro ekonomiku EU a eurozóny?
  • Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
    Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.
  • Brexit - ještě komplikovanější, než jsme si mysleli
    Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje ještě posvětit v parlamentu, vyvolalo na trzích radost a pomohlo libře do blízkosti měsíčních maxim. Zdá se však, že víc než jasno přináší soudní verdikt zatím hlavně novou nejistotu.
  • BREXIT je tu
    Počas posledných 24 hodín sme neustále spracovávali udalosti na trhu v spojení s britským referendom o zotrvaní / vystúpení z EÚ. Udalosti nakoniec boli oveľa dramatickejšie ako sa čakalo a na trhu bola najväčšia volatilita za posledné roky. Výber z dôležitých udalostí:
  • Brexit: klíčových 48 hodin? Ranní analýza 16.10.2018
    Mayová řekla, že UK vstupuje do finálních jednání ohledně Brexitu a je čas zachovat chladnou hlavu. Tento týden se také koná summit EU, který měl být pro Brexit klíčový. To odmítlo několik ministrů EU, když se shodli na tom, že „okamžik pravdy" se pro Brexit na středečním summitu zmenšil. Na finální dohodu si tak budeme muset počkat.
  • BrExit: Na co si dát pozor a co od něj čekat?
    Téma tohoto týdne je naprosto jasné. Ve čtvrtek nás čeká britské referendum k vystoupení Británie z EU a do zveřejnění výsledků trhy pravděpodobně v nadcházejících dnech nebude zajímat nic jiného. Dostávám k brexitu spoustu dotazů, takže se pokusím na ty nejčastější odpovědět níže. Na tuto středu jsem pak pro zájemce připravil k tématu také webinář, který začíná v 18:00 a na který jste samozřejmě všichni zváni. Registrace klasicky na našich stránkách v sekci webináře.
  • BrExit, ne-BrExit, domácnosti míňajú a tlmia tak dopad negatívnej nálady podnikateľov
    Viacero dát v posledných mesiacoch potvrdilo negatívny dopad  obáv o pozitívny výsledok referenda v Británii o vystúpe...
  • Brexit: nekončící jednání
    Obchodní dohoda mezi Británií a Evropskou unií je na dosah. Podle zástupců je dohoda na 90 % hotová a představení finální verze můžeme očekávat již do dvou týdnů.
  • Brexit odštartuje veľké zmeny
    Ešte včera o polnoci, po prvých výsledkoch prieskumov verejnej mienky si boli finančné trhy – najmä britské banky - isté, že Británia neodíde. Do Európy však doletela ďalšia šedá labuť. Tá hrozí, že v Európe neostane kameň na kameni.
  • Brexit opět hýbe librou, šance na pokles sazeb BoE roste
    Dnešní situace na britské měně je opět vyhrocená. Pár GBP/USD ztrácí až 160 pips na 1,4146 po zveřejnění nového průzku...
  • ​Brexit, pokles ropy a EUR/USD - tržní analýza 23.11.2018
    Únik konečné podoby dohody o Brexitu na veřejnost způsobil zvýšenou volatilitu na párech s britskou librou, avšak nyní trhy korigují. Mayová představila dohodu parlamentu, ten jej musí schválit. Jedná se o klíčový bod pro další postup. Jaké varianty mohou nastat? Buď bude dohoda bez problému schválena a Spojené království odejde z EU poklidně, nebo nebude schválena a můžeme se dočkat chaotického Brexitu bez dohody. Mohou také nastat předčasné volby nebo může být vyhlášeno i druhé referendum.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster