Čtvrtek 26. prosince 2024 11:59
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

BrExit: Na co si dát pozor a co od něj čekat?

20.06.2016 13:19  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Téma tohoto týdne je naprosto jasné. Ve čtvrtek nás čeká britské referendum k vystoupení Británie z EU a do zveřejnění výsledků trhy pravděpodobně v nadcházejících dnech nebude zajímat nic jiného. Dostávám k brexitu spoustu dotazů, takže se pokusím na ty nejčastější odpovědět níže. Na tuto středu jsem pak pro zájemce připravil k tématu také webinář, který začíná v 18:00 a na který jste samozřejmě všichni zváni. Registrace klasicky na našich stránkách v sekci webináře.

Na úvod bych rád zdůraznil, že veškeré níže uvedené odhady vývoje na trzích po zveřejnění výsledků referenda jsou jen mým pohledem na věc a každý obchodník by si měl rozhodně projít názory i ostatních traderů a ekonomů. Jedná se totiž o velmi neobvyklý fundament a s něčím podobným zatím trhy ani obchodníci nemají velkou zkušenost.

BrExit FAQ

Kdy se koná referendum o vystoupení Británie z EU a kdy budeme znát výsledky?

Referendum se koná ve čtvrtek 23. června a volební místnosti se uzavřou stejný den ve 23 hod. středoevropského času. Okamžitě poté začíná sčítání hlasů, které bude trvat až do pátečního rána. Pokud půjde vše bez problémů, naprostá většina hlasů by měla být sečtena ještě před otevřením evropských burz. První odhady by však měly přicházet již krátce po uzavření volebních místností, kdy se objeví výsledky průzkumů zpracovaných na základě dotazování lidí, kteří odcházeli z volebních místností (exit poll). Přibližně hodinu po uzavření volebních místností pak mohou začít přicházet výsledky z menších volebních obvodů.

Jak referendum dopadne?

Tohle je otázka za milion a s určitostí to samozřejmě nikdo neví, jelikož jsou průzkumy k brexitu dlouhodobě velmi vyrovnané. Podle posledních výsledků je momentálně 42 % Britů pro vystoupení země z EU a 45 % proti. Počet nerozhodnutých voličů v poslední době viditelně klesá a momentálně dosahuje 13 %. Je to právě skupina nerozhodnutých, která pravděpodobně bude mít nakonec rozhodující slovo.

Untitled

Zatímco volební průzkumy zůstávají velmi těsné, sázkové kanceláře mají poměrně jasno. Podle bookmakerů z britské sázkové kanceláře Oddschecker je pravděpodobnost vystoupení Británie z EU aktuálně na zhruba 30 %. Bookmakeři sázejí na to, že až přijde čas na lámání chleba, začnou se nerozhodnutí voliči více přiklánět na stranu zastánců britského členství v EU.

Untitled2

K oběma výše uvedeným grafům ještě jedna poznámka. Zásadní roli ve výsledcích referenda může sehrát tragická událost z minulého čtvrtku, kdy byla zavražděna britská labouristická poslankyně a hlasitá odpůrkyně brexitu Jo Coxová. Její vražda má viditelný dopad nejen na výsledky nových průzkumů (ve kterých znovu vedou odpůrci brexitu), ale i na kurzy bookmakerů, podle kterých byla ještě minulou středu pravděpodobnost brexitu 45 %.

Na co si dát pozor v čase zveřejňování výsledků?

Hodně záležet bude samozřejmě na tom, jaká čísla budou postupně z Británie přicházet. Čeká se ale těsný výsledek, díky čemuž by do reakce na trzích mohl promluvit i rozdíl v čase zveřejnění výsledků mezi početnými a méně početnými volebními okrsky. V Británii proti sobě stojí Skotsko, Wales, Severní Irsko a Londýn na jedné straně a provinční Anglie na straně druhé, která představuje nejlidnatější část Spojeného království s výjimkou Londýna. První zveřejněné výsledky budou přicházet z méně početných volebních okrsků a mohly by tak mírně nadhodnocovat sílu odpůrců brexitu. Buďme proto připraveni na to, že mohou být první data mírně zkreslena ve prospěch odpůrců brexitu.

Untitled3

Jaká bude reakce na britské libře?

Co se směru prvotního pohybu týká, situace je poměrně jednoduchá. Brexit zcela jistě vyvolá tlak na prudké oslabení libry a naopak. Pokud jde ale o velikost celkového pohybu a následnou reakci v horizontu dalších dnů, je celá situace mnohem složitější. Přestože se v minulých týdnech objevovaly odhady, které počítaly s až 20% pohybem na libře, náš výhled je o něco méně spektakulární a mnohem víc se shoduje s tím, co je aktuálně započteno v cenách jednoměsíčních opcí na britskou libru. Anualizovaná implikovaná volatilita na týdenní opci na libru se momentálně nachází na 37 % a měsíční implikovaná volatilita pak od začátku měsíce osciluje mezi 20 – 27 %. To znamená, že se obchodníci hedžují v přepočtu na týdenní/měsíční pohyb na GBPUSD v pásmu mezi 5 – 7 % od spotu, což by by při aktuální ceně 1,4650 GBPUSD znamenalo pohyb o přibližně 700 až 1 000 pipů. To platí ale především pro situaci, pokud by Britové rozhodli o vystoupení země z EU. Pokud země v EU zůstane, celkový pohyb (posílení libry) bude pravděpodobně menší. Důležitá přitom není jen samotná výše implikované volatility, ale i tvar křivky jejího ocenění do budoucna. Z grafu níže je jasně patrné, že je křivka prudce klesající, což signalizuje, že by se situace na libře po prvotním šoku mohla vrátit poměrně brzy k normálu.

Untitled4

Co bude znamenat brexit pro Británii?

Přestože je v médiích a mezi politiky brexit prezentován téměř jako blížící se apokalypsa, faktem je, že toho o jeho reálných dopadech na britskou ekonomiku zatím nikdo moc neví a ani vědět nemůže. Rozhodnou-li se Britové z EU vystoupit, budou mít následně vše v rukou politici a jednání o podmínkách vystoupení mohou zabrat celé roky. Celý proces by měl oficiálně trvat zhruba dva roky. Pokud se ale obě strany dohodnou na jeho prodloužení, Británie by podle některých odhadů mohla být navzdory brexitu členskou zemí EU i po roce 2020. Vyjednávání mezi Londýnem a Bruselem by navíc mohlo být okamžitě po referendu zbrzděno očekávanou rezignací premiéra Camerona a volbou nového šéfa konzervativců. Jinými slovy, není zatím vůbec jisté, kdy a zda vůbec Británie důsledky brexitu pocítí, díky čemuž lze očekávat, že prvotní panika na finančních trzích pravděpodobně brzy odezní.

Co bude znamenat brexit pro ostatní trhy?

Přestože počítáme s relativně brzkým návratem do normálu, prvotní reakce může být divoká, a to nejen na libře. Ze světových měn by na brexitu mohly nejvíce vydělat klasické bezpečné přístavy, jako je japonský jen, švýcarský frank a především americký dolar, které by měly růst na většině ostatních měnových párů. Na hlavních měnových párech se přitom aktuálně obchodníci hedžují proti následujícím pohybům:

  • EURUSD /  +/-2% / cca. 200 pips,
  • USDJPY / +/-2,5% / cca. 260 pips,
  • AUDUSD/ +/-2% / cca. 150 pips.

Podobné reakce bychom mohli být svědky i na ostatních ne-librových FX párech.

Co se dalších nejčastěji obchodovaných instrumentů týká, situace vypadá následovně:

  • Zlato / +/-4 % / cca. 50 dolarů,
  • Stříbro / +/-5% / cca. 90 centů,
  • FTSE100 / +/-4% / cca. 250 liber,
  • DAX / +/-5% / cca. 550 euro,
  • S&P500 / +/-2,5% / cca. 50 dolarů.

Výše uvedené hodnoty odpovídají aktuální implikované volatilitě ze začátku tohoto týdne. Berte je prosím orientačně a nikoliv závazně, jelikož se situace s každým dalším průzkumem může a pravděpodobně i bude měnit. Brexit by měl akciové trhy dostat pod tlak, zatímco pomoct by mohl hlavně drahým kovům a dalším bezpečným přístavům, jakým jsou například německé a americké státní dluhopisy.

Co bude znamenat setrvání Británie v EU pro Británii, britskou libru a ostatní trhy?

Tento scénář je pro riziková aktiva a finanční trhy logicky nejvíce pozitivní. Celkový pohyb na většině finančních aktiv by měl být menší, než ten proti kterému se obchodníci aktuálně hedžují. Zatímco u brexitu očekáváme, že většina aktiv část svého prvotního pohybu začne v následujících dnech likvidovat, pokud Británie v EU zůstane, mohly by si finanční aktiva velkou část prvotního pohybu naopak podržet. Riziko brexitu z trhu totiž definitivně zmizí a situace se vrátí do normálu. Nejvíce by přitom na celé situace měla vydělat britská libra, která je dnes i z historického hlediska poměrně levná.
Untitled5

Tolik tedy k asi nejčastějším dotazům, které se mi v posledních pár dnech nahromadily v mailboxu. Máte-li jakékoli další otázky, můžete je položit přímo na mém středečním webnáři k brexitu, kde se mimo výše uvedeného zaměříme také obchodní strategie, které případně k obchodování této mimořádné události zvolit.

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Brexit dovedl Británii na rozcestí, odkud všechny cesty vedou do pekla
    Přestože vláda premiérky Mayové podpořila návrh dohody o britském odchodu z Evropské unie, po dnešních Prime Minister's Questions je již téměř jisté, že brexitová dohoda neprojde přes Dolní sněmovnu Spojeného království. Toho si je premiérka Mayová vědoma, a proto prohlásila, že návrh brexitové dohody stále není konečnou verzí.
  • Brexit – drama na pokračování
    Dnešní vystoupení premiérky Mayové v britském parlamentu znamená, že brexit by mohl vstoupit do závěrečné fáze. Vzhledem k tomu, že Mayová má jen malou šanci získat podporu pro svou verzi dohody, je cesta k řešení stále stejně nejistá jako dříve.
  • Brexit, FOMC, DOE - denný výhľad
    Libra v utorok mierne skorigovala svoje straty. Zajtrajšie dáta zmien zamestnanosti z Veľkej Británie za júl potvrdia, či nie predčasne. Dolár naopak svojim stratami naznačuje obavy trhu zo slabnúcich projekcií rastu sadzieb v tomto roku.
  • ​Brexit: chaos a odchod ministrů – tržní analýza 16.11.2018
    Po včerejším vystoupení Mayové po dlouhé poradě s ministry se zdálo, že se Brexit konečně chýlí ke konci. Avšak včera odstoupili klíčoví ministři – ministr pro Brexit Raab, dále Esther McVeyová a další 4 členové kabinetu. Co bylo důvodem? Především to, že země v této dohodě dle některých ministrů nezíská kontrolu nad svými financemi a hranicemi. Nyní je důležité, jak bude na dohodu reagovat parlament, avšak můžeme očekávat, že hlasování bude velice těsné, v parlamentu je spoustu odpůrců.
  • Brexit jako startér evropské nákazy?
    Začíná týden, ve kterém je na stole řada důležitých událostí, ale lví díl pozornosti přitáhne pouze jedna - čtvrteční britské referendum o setrvání v Unii. Poslední průzkumy veřejného mínění ukazují, že sice tábor za setrvání v EU lehce posílil, rozdíly ale zůstávají velice malé. Odchod Británie z EU přes poslední zisky libry (za dva dny přes 2,5 %) tak zdaleka není mimo hru. Co by to následně znamenalo pro ekonomiku EU a eurozóny?
  • BrExit je hlavně evropské téma. Globální trhy až tolik netrápí
    Tento týden je především o brexitu, takže v tomto duchu budeme ještě chvíli pokračovat také na xPulsu. Brexit je téma,...
  • Brexit je jen zástěrkou maskující nevyhnutelnou recesi Velké Británie
    Blížící se volby o Brexitu jsou celkem ironické, protože Británie do Evropské unie vlastně nikdy pořádně nevstoupila. Jako dítě sedmdesátých a osmdesátých let si jasně vybavuji, jak paní Thatcherová bojovala s EU o každou píď. Přesvědčila ji, aby se smířila s její verzí unie, aspoň po finanční stránce.
  • Brexit - ještě komplikovanější, než jsme si mysleli
    Rozhodnutí britského soudu o tom, že referendum o brexitu potřebuje ještě posvětit v parlamentu, vyvolalo na trzích radost a pomohlo libře do blízkosti měsíčních maxim. Zdá se však, že víc než jasno přináší soudní verdikt zatím hlavně novou nejistotu.
  • BREXIT je tu
    Počas posledných 24 hodín sme neustále spracovávali udalosti na trhu v spojení s britským referendom o zotrvaní / vystúpení z EÚ. Udalosti nakoniec boli oveľa dramatickejšie ako sa čakalo a na trhu bola najväčšia volatilita za posledné roky. Výber z dôležitých udalostí:
  • Brexit: klíčových 48 hodin? Ranní analýza 16.10.2018
    Mayová řekla, že UK vstupuje do finálních jednání ohledně Brexitu a je čas zachovat chladnou hlavu. Tento týden se také koná summit EU, který měl být pro Brexit klíčový. To odmítlo několik ministrů EU, když se shodli na tom, že „okamžik pravdy" se pro Brexit na středečním summitu zmenšil. Na finální dohodu si tak budeme muset počkat.
  • BrExit, ne-BrExit, domácnosti míňajú a tlmia tak dopad negatívnej nálady podnikateľov
    Viacero dát v posledných mesiacoch potvrdilo negatívny dopad  obáv o pozitívny výsledok referenda v Británii o vystúpe...
  • Brexit: nekončící jednání
    Obchodní dohoda mezi Británií a Evropskou unií je na dosah. Podle zástupců je dohoda na 90 % hotová a představení finální verze můžeme očekávat již do dvou týdnů.
  • Brexit odštartuje veľké zmeny
    Ešte včera o polnoci, po prvých výsledkoch prieskumov verejnej mienky si boli finančné trhy – najmä britské banky - isté, že Británia neodíde. Do Európy však doletela ďalšia šedá labuť. Tá hrozí, že v Európe neostane kameň na kameni.
  • Brexit opět hýbe librou, šance na pokles sazeb BoE roste
    Dnešní situace na britské měně je opět vyhrocená. Pár GBP/USD ztrácí až 160 pips na 1,4146 po zveřejnění nového průzku...
  • ​Brexit, pokles ropy a EUR/USD - tržní analýza 23.11.2018
    Únik konečné podoby dohody o Brexitu na veřejnost způsobil zvýšenou volatilitu na párech s britskou librou, avšak nyní trhy korigují. Mayová představila dohodu parlamentu, ten jej musí schválit. Jedná se o klíčový bod pro další postup. Jaké varianty mohou nastat? Buď bude dohoda bez problému schválena a Spojené království odejde z EU poklidně, nebo nebude schválena a můžeme se dočkat chaotického Brexitu bez dohody. Mohou také nastat předčasné volby nebo může být vyhlášeno i druhé referendum.
  • Brexit pokračuje – tržní analýza 1.11.2018
    Tereza Mayová učinila dohodu s EU, která britským bankám a finančním institucím umožní přístup na evropské trhy i po Brexitu. Stále se také hledá řešení irských hranic, Mayová předložila nový návrh. Dominic Raab navrhl, že by se dohoda s UK mohla dokončit do 21. listopadu 2018. Měnový pár GBP/USD posílil nad 1,28216, což je nyní nejsilnější support. Dnes nás čeká rozhodnutí o úrokových sazbách v UK, očekává se, že BOE nechá sazby beze změny právě díky Brexitu a obavám, jak se ekonomika bude vyvíjet dále.
  • Brexit – potenciál dramatickej zmeny
    Prečo by mal odchod Británie z Európskej únie priniesť dramatickú zmenu? Británia aj tak nie je v eurozóne a s úniou má vyrokované mnohé výnimky, tak prečo potom? Pretože jej odchod by výrazne zmenil obchodné a finančné vzťahy vnútri Európy. O tých politických nehovoriac.
  • Brexit po včerejšku: z frašky je nastavovaná mýdlová opera. Trhy věří v měkký brexit
    Příběh brexitu se po včerejšku změnil z frašky na nastavovanou mýdlovou operu. Obě strany „rozvodového řízení“ se chovají jako by si rozvod sice odkývly, avšak záhy shledaly, že bez sebe prostě neumí žít. A chtějí rozhodnutí zvrátit. Ovšem jen tak, aby přitom neztratily tvář. Což je v tomto případě nemožné.
  • BREXIT průvodce – vše, co potřebujete vědět (2019)
    Termín „Brexit“ se stal poslední dobou velmi často zmiňovaným tématem, který uplynulé dva roky výrazně ovlivňuje vývoj jak na politické, tak ekonomické scéně. Tento článek má posloužit jako shrnutí toho, co se kolem Brexitu zatím událo, a hlavně také to, co po něm bude následovat a jaký vliv to může mít na kapitálový/finanční trh.
  • Brexit – prvé dni po..
    „Nikto nevie predpovedať, aké budú dlhodobé následky. Avšak obávam sa, že Brexit by mohol byť nielen koncom EÚ, ale aj celej západnej politickej civilizácie.“ Donald Tusk, prezident EÚ
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani