Neděle 22. prosince 2024 02:54
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new

Podľa Európskej Komisie bude väčšine krajín klesať dlh k HDP aj bez ďalšej konsolidácie

27.01.2016 14:36  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Európska komisia zverejnila v uplynulom týždni svoj aktuálny report o fiškálnej udržateľnosti. Vidí to cca. takto (Grécko a Cyprus ako krajiny pod programom hodnotené neboli):

2016-01-27_EC fiscal sustainability

Z krátkodobého hľadiska sú riziká pre všetky hodnotené krajiny minimálne. Je to logické. V eurozóne garantuje dlh krajín ECB a centrálne banky ostatných krajín EÚ to v tichosti robia tiež. Investori sa tak v súčasnosti na dlhopisových trhoch ničoho neboja a preto sú výnosy na extrémne nízkych úrovniach.

Strednodobým hľadiskom myslí EK najbližších 10 rokov. Do úvahy berie scenáre bez ďalších dodatočných fiškálnych opatrení, s návratom k historicky priemernému štrukturálnemu deficitu, s poklesom nominálneho HDP o 0,5 % atď? S výnimkou Fínska a Rumunska ma tam nič neprekvapilo, PIIGS + Slovinsko sú na tom stále zle, Francúzi konsolidovať odmietajú, UK je v porovnaní s eurozónou rozšafná a väčšina postsocialistických krajín má dobré fiškálne parametre..

Čo ma však v strednodobom výhľade prekvapilo, je vývoj dlhu pri „no-policy change scenario“, t.j., aký bude verejný dlh v roku 2026, pokiaľ vlády naplnia, čo si naplánovali na ďalšie 2 roky a potom nespravia nič (ani konsolidáciu, ani fiškálnu expanziu). Nie je to k dispozícii vcelku, tak som čísla vykopíroval do tabuľky. Dal som taj aj stĺpček s hodnotami, ktoré by boli dosiahnuté v prípade, že by bol dodržiavaný pakt rastu a stability (čo samozrejme nebude). Zeleným je nízke riziko (dlh k HDP pod 60 %), žltým stredné (60 %-90 %) a červeným vysoké (nad 90 %), podľa kategorizácie EK:

2016-01-27_EC no pilcy change

Čo ma na tom prekvapuje je to, že bez prijatia nových expanzívnych opatrení by mal v takmer všetkých krajinách dlh k HDP mierne klesať, prípadne stagnovať a nie prudko rásť. A to aj po započítaní efektov starnutia obyvateľstva. To je dosť v protiklade s tým, čo (minimálne na Slovensku) hlásajú niektoré mimovládky.

Nemám nejakú extra tendenciu veriť EK. Býva až príliš optimistická, avšak prognózy o prudko rastúcom dlhu k HDP v najbližších rokoch mi prídu ešte viac ustrelené. Keď dokážu viaceré vlády držať dlh k HDP stabilný pri nízkom raste a nulovej inflácii (deflátor HDP je mierne pozitívny avšak stále je výrazne vyšší ako kedysi býval), tak nevidím dôvod, prečo by nemali byť bez príchodu nejakého závažnejšieho šoku aj v budúcnosti.

Demografia je druhá vec. Tá je v prvej tabuľke odzrkadlená v dlhodobom riziku. Česko aj Slovensko sa v ňom dostali do kategórie stredného rizika predovšetkým kvôli budúcim nákladom na dôchodky a zdravotnú starostlivosť. A tam už je podľa mňa EK na tenkom ľade pri prognózach. Je to vidno na tom, že tretina krajín má len nízke riziko a vysoké mál len Slovinsko. Japonsko ukazuje, že to môže byť (podstatne) horšie. Súhlasím však s EK, že hlavné efekty problémovej demografie prídu až neskôr ako v najbližšej dekáde a na dlhu k HDP majú potenciál výraznejšie sa podpísať až neskôr.

Klíčová slova: Japonsko | Banky | HDP | Rizika | Riziko | ECB | Investoři | EU | Výnosy |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podíl ropy z Ruska na dovozu do ČR loni mírně stoupl, Mero dokončilo modernizaci IKL
    Podíl ropy z ruského ropovodu Družba loni na celkovém dovozu do Česka činil 58 procent, meziročně je to nárůst asi o dva procentní body. Zbylá část byla tvořena dodávkami z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL. Celkově loni do Česka přiteklo 7,4 milionu tun ropy, což je zhruba stejné číslo jako o rok dříve. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel státní společnosti Mero Jaroslav Pantůček. Podnik v současnosti připravuje rozšíření ropovodu TAL, po jehož dokončení by se měla Česká republika stát nezávislou na ruské ropě.
  • Podíl ruského plynu dováženého do ČR podle ekonoma v lednu činil 62 %
    Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl. Letos v lednu činil asi 62 procent, po většinu loňského roku byl téměř na nule. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), uvedl dnes ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. Podle něj ČR za ruský plyn v lednu zaplatila přes tři miliardy korun. Podíl plynu z Ruska začal stoupat loni na podzim. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je nárůst ruského dovozu důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že ČR je na plynu z Ruska nezávislá.
  • Podíl velkých transakcí v bitcoinové síti rychle roste
    Během posledních čtyř měsíců obchodní aktivita v BTC síti prudce klesla. Koncem dubna byla hodnota o 40 % nižší než na vrcholu býčího trhu. Částečně to bylo způsobeno prodlouženou konsolidací cen a prudkým nárůstem volatility, což odrazovalo velké investory. Hodně z toho bylo způsobeno globální krizí a situací na Ukrajině, které přispěly k úplnému přeorientování finančních trhů.I za této situace však dochází k výraznému nárůstu počtu velkých transakcí. Jedná se o transakce, kde výše kapitálu přesahuje 10 milionů dolarů. Od října 2020 se tento ukazatel zvýšil na 40 %. Během během býčího trhu hodnota nepřesáhla 10 %. Výrazný nárůst velkých transakcí na bitcoinové síti dokládá rostoucí vliv institucionálních obchodníků a také rostoucí zájem o kryptoměny po celém světě. Trend velkých investic do BTC se objevil v roce 2020, kdy Tesla následovala příkladu jiných velkých společností a uspořádala jarní býčí rally v kryptoměně.
  • Podíl ve společnosti Makro AG byl zvýšen na 10,9 %
    Křetínský s Tkáč navýšili podíl ve společnosti Makro AG na 10,9 %. Díky opci navíc mohou získat ještě mnohem více. Oba mají již i možnost uplatnit nákupní opci do výše asi 15,2 % akcií Metro AG.
  • Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů klesá
    Držba státních dluhopisů v zahraničními investory v červnu v relativním vyjádření opět klesla o šest desetin na 36 %. Přitom ještě na začátku roku držely zahraniční subjekty až 41,6 % všech českých státních dluhopisů. V absolutním vyjádření ale jejich objem vzrostl za poslední tři měsíce o 116,9 mld. Kč. Většinu nových státních dluhopisů poptávaly zejména domácí subjekty v čele s bankami. Ty za stejné období navýšily svá portfolia o 338,3 mld. Kč. V relativním vyjádření tak došlo ke změně struktury držitelů tuzemských státních dluhopisů ve prospěch domácích hráčů.
  • Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů v záplavě nových emisí klesl
    Podíl nerezidentů na držbě českých státních dluhopisů poklesl v dubnu na 36,4 % z březnových 39,4 %. V relativním vyjádření se tak jedná o nejnižší hodnotu od března 2018. V nominálním vyjádření ale jejich držba vzrostla zhruba o 70 mld. CZK. V záplavě nově emitovaných státních dluhopisů ale více poptávaly domácí subjekty, které v dubnu navýšily svou držbu o necelých 230 mld. CZK. Zejména ti, kteří kupují české státní dluhopisy se záměrem je držet do splatnosti, totiž viděli poslední příležitost získat dluhopisy za relativně dobrých podmínek. Snižování úrokových sazeb ČNB a vysoká poptávka totiž tlačí výnosy českých státních dluhopisů k nule a jejich atraktivita klesá. V květnu pravděpodobně tento trend pokračoval. V následujících měsících ale emisní aktivita Ministerstva financí poklesne, s čímž by se měla i ustálit struktura držitelů tuzemských státních dluhopisů, pokud nedojde k dalším turbulencím na finančních trzích.
  • Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
    Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci března klesl na 39,39 procenta z 40,55 procenta na konci loňského roku. Zároveň se ale zvýšil objem dluhopisů v jejich držení na 615 miliard z 582,5 miliardy na konci roku 2019. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,695 bilionu korun.
  • Podivné technologie: Nafukuje se velká bublina, či hory hotovosti činí ze sektoru defenzívu
    Neobvyklé chování vůči vývoji ekonomiky na obou stranách Atlantiku předvádějí technologické akcie ve Spojených státech, které překonávají svou výkonností celý trh v situaci zpomalování růstu ekonomiky jako celku a vzbuzují otázky, jestli se nafukuje další velká hi-tech bublina, nebo sektor mění své dosavadní charakteristické postavení na akciovém trh.
  • Podľa BIS prichádza najväčšia hrozba bankovej krízy z Číny a Brazílie
    Banka pre medzinárodné platby (BIS) dnes v rámci svojho kvartálneho bulletinu zverejnila aj heatmap predstihových indikátorov pre problémy v domácom bankovom sektore. Týmito indikátormi sú:
  • Podľa EIA čaká ropu koncom dekády prudký rast. Ťažba bude zaostávať za rastúcou spotrebou
    Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zverejnila pred niekoľkými hodinami svoje strednodobé predikcie pre trh s ropo...
  • Podľa Európskej Komisie klesá nálada v ekonomike eurozóny podstatne pomalšie ako podľa PMI
    Včera zverejnila svoje ukazovatele ekonomického sentimentu aj Európska Komisia. Pozornosť si zaslúžia z toho pohľadu, že ukazujú relatívne odlišnú story ohľadom vývoja aktivity v súkromnej sfére ako najsledovanejšie indikátory dôvery z dielne spoločnosti Markit Economics (indexy nákupných manažérov; PMI), ktoré ukázali aj októbri výrazné zhoršenie sentimentu.
  • Podľa IEA čaká ropu koncom dekády prudký rast. Ťažba bude zaostávať za rastúcou spotrebou
    Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zverejnila pred niekoľkými hodinami svoje strednodobé predikcie pre trh s ropo...
  • Podľa najnovších odhadov by mala Francúzska ekonomika v Q4 2020 stagnovať
    Štatistická agentúra Francúzska – Insee znížila odhad rastu HDP krajiny v poslednom štvrťroku 2020 z 1% na 0%. Očakáva sa, že vďaka nárastu počtu nových prípadov bude musieť krajina zavádzať tvrdšie opatrenia v snahe spomaliť šírenie koronavírusu, čo v konečnom dôsledku utlmí investície a spotrebiteľské výdavky v druhej najväčšej ekonomike eurozóny.
  • Podľa OECD globálna ekonomika zrýchľuje, ale zároveň sa zvyšuje aj riziko
    Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj uverejnila svoje prognózy na roky 2018 a 2019. Očakáva sa rast svetovej ekonomiky o 3,9 %. Protekcionistické napätie sa ale zvýšilo a ohrozilo strednodobé výhľady. Ako rastie svetové hospodárstvo, tak aj napätie. Toto je diagnóza, ktorú vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej prognóze uverejnenej utorok 13. marca.
  • Podľa ukazovateľov parity kúpnej sily sú jen a euro podhodnotené
    V posledných dňoch vyvolal v médiách celkom zaujímavé ohlasy „Big Mac index“ z dielne týždenníka Economist, ktorý sa snaží na základe pomeru cien Big Macov v jednotlivých krajinách ukázať, aký by mal byť rovnovážny menový kurz meny medzi dvoma krajinami. V praxi je to extrémne zjednodušené meranie parity kúpnej sily medzi dvoma krajinami, ktoré čerpá svoje výhody z toho (teda aspoň sa tak tvári), že Big Mac má v každej krajine rovnaké zloženie a je prítomný v mnohých krajinách (teda sa pre neho ľahko získavajú dáta). Preto by ceny jednotlivých zložiek jeho ceny (od nájmu, cez prácu až po suroviny), mali odzrkadľovať rozdiely v cenovej úrovni v jednotlivých krajinách a týmpádom aj kurz meny.
  • Podle ADP reportu zanikla v lednu pracovní místa
    Podle ADP reportu z trhu práce v lednu zaniklo 301 tis. pracovních míst oproti revidovaným 776 tis. nově vzniklých v prosinci. Trhy v lednu očekávaly vznik 184 tis. nových pracovních míst.
  • Podle analytika by se zlato mohlo dostat na nová cenová maxima
    Podle komoditního analytika od společnosti Fat Prophets, zabývající se správou fondů, by se zlato v tomto roce mohlo dostat na nová historická maxima, konkrétně na úrověň 2 100 dolarů / unci.
  • Podle analytika by XRP mohlo brzy dosáhnout 1,1 USD na základě býčího vzorce
    Cena nativního tokenu XRP Ledgeru, XRP, by mohla v blízké budoucnosti vzrůst až na 1,1 USD, a to na základě jeho vládnoucího cenového vzorce, který trvá již více než rok a půl od června 2022.
  • Podle analytika je bitcoin na počátku býčího trendu, neboť se začíná tvořit technický vzorec
    Podle jednoho z nejsledovanějších analytiků kryptoměn se primární kryptoměna z hlediska tržní kapitalizace dostala do první fáze následujícího býčího trhu.
  • Podle analytika je bitcoin připraven na masivní rally před půlením v roce 2024
    Bitcoin by mohl před nadcházejícím půlením zaznamenat obrovskou býčí rally. Primární kryptoměna z hlediska tržní kapitalizace zatím v roce 2023 zaznamenala výjimečné zisky, přičemž od ledna vzrostla zhruba o 80 %. V době psaní tohoto článku se BTC obchodoval za 29 495 dolarů, což za poslední týden značí pokles o více než 2,71 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje