Sobota 02. listopadu 2024 15:18
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Podíl ruského plynu dováženého do ČR podle ekonoma v lednu činil 62 %

07.02.2024 18:22  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Podíl ruského plynu na importu do České republiky v poslední době prudce vzrostl. Letos v lednu činil asi 62 procent, po většinu loňského roku byl téměř na nule. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), uvedl dnes ekonom UniCredit Bank Jiří Pour. Podle něj ČR za ruský plyn v lednu zaplatila přes tři miliardy korun. Podíl plynu z Ruska začal stoupat loni na podzim. Podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) je nárůst ruského dovozu důsledkem aktuálního vývoje na trzích, stále však platí, že ČR je na plynu z Ruska nezávislá.

V minulosti činil podíl ruského plynu dováženého do Česka přes 97 procent. Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se ovšem začal postupně snižovat. Předloni tak klesl na 77 procent a sestup pokračoval i loni. Od ledna do září podle Poura činil dvě procenta.

Od října se dodávky začaly znovu zvyšovat. Podle Poura v listopadu loňského roku činily 26 procent, v prosinci 58 procent. V lednu pak nárůst ještě pokračoval.

Podíl plynu, který do Česka teče přes Slovensko zřejmě z Ruska, tvořil na dodávkách do ČR od ledna do konce listopadu 3,8 procenta. Podle ekonoma to naznačují data průtoků plynu přes stanici Lanžhot.

"Je vyloučeno, aby tento příliv byl pouhým tranzitem či přeprodejem ruského plynu do jiných zemí. Zaprvé proto, že drtivá většina dovezeného plynu končí v České republice. Především ale tuto skutečnost potvrzuje fakt, že statistika přeshraničního obchodu ČSÚ tranzit nezahrnuje, a prakticky stejně vysoký podíl ruského plynu v listopadu ukazuje i druhá statistika ČSÚ založená na změně vlastnictví, která navíc očišťuje i případné přeprodeje plynu do dalších zemí," uvedl Pour.

"Jde o tržní situaci, způsobenou tím, že je pro firmy tento dovoz výhodnější. V žádném případě to ale neznamená, že bychom byli závislí na ruském plynu," uvedl dnes na sociální síti X ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Zdůraznil, že stát plyn napřímo nedováží, ani nemá státního obchodníka. "Na ruský plyn navíc nejsou zavedeny žádné sankce, protože by je určitě odmítly státy, které jsou na ruském plynu stále závislé," dodal ministr.

Petra Milcová z MPO k vývoji na trhu dnes pro ČTK uvedla, že jedním z faktorů bylo například teplé počasí, kvůli němuž obchodníkům vznikaly přebytky, které se snažili zobchodovat na dalších trzích včetně ČR. Vliv podle ní měla také těžba plynu, který mají někteří evropští obchodníci uložený v zásobnících plynu na západní Ukrajině či těžba plynu ze zásobníků na Slovensku, případně i Maďarsku či Rakousku. "Není tedy jisté, zda byl plyn dovážený přes předávací stanici Lanžhot na Slovensku ruského původu. K situaci mohlo přispět také zdražení přepravy přes Německo," podotkla Milcová. Česko jinak ale podle ní ruský plyn nepotřebuje a například zásobníky naplnilo loni bez něj.

Největší podíl plynu se loni dovážel přes Německo, kam proudí hlavně plyn z Norska a také zkapalněný plyn LNG z Nizozemska.

Vyšší podíl mají dodávky ruské ropy. Podle statistik za loňské první pololetí činil podíl ropy dovezené prostřednictvím ruského ropovodu Družba kolem 65 procent. Předloni byl okolo 56 procent a v předchozích letech nižší. Podíl ruské ropy tak byl v první polovině loňského roku nejvyšší minimálně od roku 2012.

Zdroj: ČTK

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Podíl nezaměstnaných v září mírně stoupl
    Podíl nezaměstnaných osob v září stoupl na 3,9 %, což bylo o jednu desetinu více, než s čím počítal náš odhad i tržní konsenzus. Po sezónním očištění nezaměstnanost stagnovala po zaokrouhlení na 3,9 %, ač i zde o pár setinek rostla.
  • Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl 50 procent
    Podíl obnovitelných zdrojů při spotřebě energie v Německu přesáhl v prvním čtvrtletí 50 procent. Vyplývá to z dat energetické skupiny BDEW a Centra pro výzkum solární energie a vodíku (ZSW). Německo má v plánu, aby se energie ze slunce, větru a biomasy a hydroelektrická energie podílely do roku 2030 na energetickém mixu 80 procenty.
  • Podílové fondy: investovat pravidelně nebo jednorázově?
    Je to otázka, kterou řeší nejeden investor. Má smysl investovat pár stovek měsíčně nebo radši našetřit částku, kterou už se vyplatí investovat? Jaké jsou výhody a nevýhody pravidelných a jednorázových investic?
  • Podílové fondy letos zatím vesměs mírně prodělávají
    Podílové fondy letos zatím vesměs mírně prodělávají. Nejhůře si vedou komoditní fondy a fondy fondů, které ztratily v průměru okolo tří procent hodnoty. Akciové fondy přišly o téměř procento, dluhopisové a peněžní jen o zlomky procent. ČTK údaje k 28. březnu sdělila poradenská společnost Broker Consulting.
  • Podílové fondy loni spíše prodělávaly, hlavně ty akciové
    Podílové fondy v roce 2018 spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního byly naopak v korunovém vyjádření přes čtyři procenta v plusu. ČTK o tom informovala poradenská společnost Broker Consulting.
  • Podílové fondy poklesly kvůli obavám z recese
    Podle výsledků Broker Consulting Indexu klesla za prosinec hodnota u všech monitorovaných typů podílových fondů. Naměřené hodnoty se tak po listopadovém růstu vrátily ke klesajícímu trendu, který na kapitálových trzích převládal po většinu roku. Na prosincové obchodování měly vliv především přicházející makrodata, která napříč trhy podpořila růst obav z recese. Podílové fondy vlivem toho skončily v posledním měsíci roku 2022 v červených číslech.
  • Podílové fondy spadly vesměs do ztrát, akciové ztratily 19 %
    Podílové fondy se vzhledem k současné situaci na českých i globálních trzích dostaly v prvním čtvrtletí do ztrát. Akciové fondy v průměru přišly o téměř 19 procent. V plusových hodnotách byly pouze fondy peněžního trhu, které si připsaly přes osm procent. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.
  • Podílové fondy v pololetí vydělávaly, hlavně ty akciové
    Podílové fondy v prvním pololetí 2019 vydělávaly. Nejlépe si vedly akciové fondy, které se zhodnotily v průměru o téměř 13 procent hodnoty. Dluhopisové fondy vydělaly 3,6 procenta, fondy peněžního trhu byly v korunovém vyjádření 0,5 procenta v plusu. ČTK o tom informovala poradenská společnost Broker Consulting.
  • Podíl problematických hypoték i v únoru klesl na dlouholetá minima
    Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, se v Česku v únoru opět snížil. U hypoték klesl o 0,02 procentního bodu na 0,71 procenta, což je nejméně za 20 let. U spotřebitelských úvěrů klesl o 0,19 bodu na 4,48 procenta, u podniků o 0,16 bodu na 3,69 procenta. ČTK o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA). Únorová data nezachycují plný dopad napadení Ukrajiny ruskou armádou a vliv konfliktu a jeho následků do finanční situace podnikové sféry a domácností.
  • Podíl ropy z Ruska na dovozu do ČR loni mírně stoupl, Mero dokončilo modernizaci IKL
    Podíl ropy z ruského ropovodu Družba loni na celkovém dovozu do Česka činil 58 procent, meziročně je to nárůst asi o dva procentní body. Zbylá část byla tvořena dodávkami z německého ropovodu IKL, který navazuje na italský ropovod TAL. Celkově loni do Česka přiteklo 7,4 milionu tun ropy, což je zhruba stejné číslo jako o rok dříve. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl generální ředitel státní společnosti Mero Jaroslav Pantůček. Podnik v současnosti připravuje rozšíření ropovodu TAL, po jehož dokončení by se měla Česká republika stát nezávislou na ruské ropě.
  • Podíl velkých transakcí v bitcoinové síti rychle roste
    Během posledních čtyř měsíců obchodní aktivita v BTC síti prudce klesla. Koncem dubna byla hodnota o 40 % nižší než na vrcholu býčího trhu. Částečně to bylo způsobeno prodlouženou konsolidací cen a prudkým nárůstem volatility, což odrazovalo velké investory. Hodně z toho bylo způsobeno globální krizí a situací na Ukrajině, které přispěly k úplnému přeorientování finančních trhů.I za této situace však dochází k výraznému nárůstu počtu velkých transakcí. Jedná se o transakce, kde výše kapitálu přesahuje 10 milionů dolarů. Od října 2020 se tento ukazatel zvýšil na 40 %. Během během býčího trhu hodnota nepřesáhla 10 %. Výrazný nárůst velkých transakcí na bitcoinové síti dokládá rostoucí vliv institucionálních obchodníků a také rostoucí zájem o kryptoměny po celém světě. Trend velkých investic do BTC se objevil v roce 2020, kdy Tesla následovala příkladu jiných velkých společností a uspořádala jarní býčí rally v kryptoměně.
  • Podíl ve společnosti Makro AG byl zvýšen na 10,9 %
    Křetínský s Tkáč navýšili podíl ve společnosti Makro AG na 10,9 %. Díky opci navíc mohou získat ještě mnohem více. Oba mají již i možnost uplatnit nákupní opci do výše asi 15,2 % akcií Metro AG.
  • Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů klesá
    Držba státních dluhopisů v zahraničními investory v červnu v relativním vyjádření opět klesla o šest desetin na 36 %. Přitom ještě na začátku roku držely zahraniční subjekty až 41,6 % všech českých státních dluhopisů. V absolutním vyjádření ale jejich objem vzrostl za poslední tři měsíce o 116,9 mld. Kč. Většinu nových státních dluhopisů poptávaly zejména domácí subjekty v čele s bankami. Ty za stejné období navýšily svá portfolia o 338,3 mld. Kč. V relativním vyjádření tak došlo ke změně struktury držitelů tuzemských státních dluhopisů ve prospěch domácích hráčů.
  • Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů v záplavě nových emisí klesl
    Podíl nerezidentů na držbě českých státních dluhopisů poklesl v dubnu na 36,4 % z březnových 39,4 %. V relativním vyjádření se tak jedná o nejnižší hodnotu od března 2018. V nominálním vyjádření ale jejich držba vzrostla zhruba o 70 mld. CZK. V záplavě nově emitovaných státních dluhopisů ale více poptávaly domácí subjekty, které v dubnu navýšily svou držbu o necelých 230 mld. CZK. Zejména ti, kteří kupují české státní dluhopisy se záměrem je držet do splatnosti, totiž viděli poslední příležitost získat dluhopisy za relativně dobrých podmínek. Snižování úrokových sazeb ČNB a vysoká poptávka totiž tlačí výnosy českých státních dluhopisů k nule a jejich atraktivita klesá. V květnu pravděpodobně tento trend pokračoval. V následujících měsících ale emisní aktivita Ministerstva financí poklesne, s čímž by se měla i ustálit struktura držitelů tuzemských státních dluhopisů, pokud nedojde k dalším turbulencím na finančních trzích.
  • Podíl zahraničních investorů držících české dluhopisy klesl
    Podíl zahraničních investorů, kteří drží české státní dluhopisy, ke konci března klesl na 39,39 procenta z 40,55 procenta na konci loňského roku. Zároveň se ale zvýšil objem dluhopisů v jejich držení na 615 miliard z 582,5 miliardy na konci roku 2019. Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí. Celkové zadlužení ČR prostřednictvím dluhopisů činilo 1,695 bilionu korun.
  • Podivné technologie: Nafukuje se velká bublina, či hory hotovosti činí ze sektoru defenzívu
    Neobvyklé chování vůči vývoji ekonomiky na obou stranách Atlantiku předvádějí technologické akcie ve Spojených státech, které překonávají svou výkonností celý trh v situaci zpomalování růstu ekonomiky jako celku a vzbuzují otázky, jestli se nafukuje další velká hi-tech bublina, nebo sektor mění své dosavadní charakteristické postavení na akciovém trh.
  • Podľa BIS prichádza najväčšia hrozba bankovej krízy z Číny a Brazílie
    Banka pre medzinárodné platby (BIS) dnes v rámci svojho kvartálneho bulletinu zverejnila aj heatmap predstihových indikátorov pre problémy v domácom bankovom sektore. Týmito indikátormi sú:
  • Podľa EIA čaká ropu koncom dekády prudký rast. Ťažba bude zaostávať za rastúcou spotrebou
    Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zverejnila pred niekoľkými hodinami svoje strednodobé predikcie pre trh s ropo...
  • Podľa Európskej Komisie bude väčšine krajín klesať dlh k HDP aj bez ďalšej konsolidácie
    Európska komisia zverejnila v uplynulom týždni svoj aktuálny report o fiškálnej udržateľnosti. Vidí to cca. takto (Gré...
  • Podľa Európskej Komisie klesá nálada v ekonomike eurozóny podstatne pomalšie ako podľa PMI
    Včera zverejnila svoje ukazovatele ekonomického sentimentu aj Európska Komisia. Pozornosť si zaslúžia z toho pohľadu, že ukazujú relatívne odlišnú story ohľadom vývoja aktivity v súkromnej sfére ako najsledovanejšie indikátory dôvery z dielne spoločnosti Markit Economics (indexy nákupných manažérov; PMI), ktoré ukázali aj októbri výrazné zhoršenie sentimentu.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Fintokei
Z.com Trade
FXDD
reklama
SAB Finance