Úterý 03. prosince 2024 18:22
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
eightcap trade smarter

Poučte se z dějepisu – po zvýšení sazeb dolar klesne

04.12.2015 17:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
  • Podle konsenzu po zvýšení sazeb půjde dolar nahoru
  • Historie však ukazuje inverzní vztah mezi USD a zvyšováním sazeb
  • Komodity a akcie rozvíjejících se trhů by na zvýšení sazeb mohly vydělat nejvíc

Trhy se shodují na tom, že Fed v prosinci zvýší úrokové sazby a že tento krok vyšle americký dolar nahoru a euro naopak pod paritu – na úroveň, kterou jsme naposledy zažili v roce 2000, kdy IT bublina dosáhla svého maxima.

Je tu však dobrý důvod podívat se na tato očekávání více skepticky. Dolar ve skutečnosti dosáhl svého vrcholu v den prvního zvýšení sazeb u pěti z posledních šesti cyklů zvyšování sazeb. Zdá se, že síla dolaru je v nepřímé úměře vůči směřování úrokových sazeb.

Graf zachycuje tyto historické tendence

d1

Jak vysvětlit tento zjevně nelogický trend?

Zaprvé zmatek vyvolává postavení dolaru jakožto celosvětové rezervní měny. Více dolarů obíhá mimo Spojené státy než na jejich území. Když Fed zvýší sazby, současně tím snižuje potenciální ekonomický růst ve zbytku světa. Aby se to napravilo, musí dolar oslabit, aby nastala opět rovnováha. Cena peněz vzroste a náklady na směnný kurz poklesnou, to povede k vytvoření nové rovnováhy.

Svět je na americkém dolaru závislý takovou měrou, jakou jsme nikdy dřív nezažili. Je to model „primitivní ekonomiky“, ve které ze silnějšího dolaru nikdo netěží. Dokonce ani Evropská centrální banka nebo Evropa jako celek.

Celosvětově je 70 % veškerých zahraničních měnových rezerv drženo v dolarech, stejně jako 60 až 70 % všech dluhů vzniklých od začátku finanční krize v roce 2007 až 2008. Kromě toho se v dolarech obchoduje i většina komodit. Rovněž většina kapitálu, pohledávek a cash-flow je denominována v dolarech.

Posilování dolaru vede ke snižování cen komodit. Nižší ceny komodit vedou k oslabování rozvíjejících se trhů a exportu zemí vyvážejících energie, což zase vede ke snižování jejich dovozu (tj. exportu z USA a Evropy). Tak nakonec dochází ke snižování přebytku, který se obvykle investuje do dolarových aktiv.

Zisky Číny a zemí orientovaných na energetický export jsou tradičně investovány ve Spojených státech a částečně v Evropě. Akademické studie ukazují, že tento fakt hraje významnou roli při udržování světové úrokové míry na úrovni až o 100 bazických bodů nižší, než jaká by byla bez výše uvedených vlivů. Současná sazba, i ta v minulém cyklu, je o 1 % nižší, než by byla bez těchto „rozbředlých peněz“ z Blízkého východu, Norska a Číny.

Zajímavou skutečností je, že letošní zvýšení sazeb už cenu peněz zvýšilo o více než 100 bazických bodů.

Od června/července roku 2014, kdy jsme se dotkli dna současného cyklu, vzrostla cena podřadných dluhopisů o 700 bazických bodů nebo se zdvojnásobila na 1 400 bazických bodů. Nejnižší investiční stupeň BBA mezitím vzrostl o 100 bazických bodů nebo o 1 % výnosu.

Cena peněz rostla celých 18 měsíců, než Fed poprvé jednal. Tím vznikl současný stav silného dolaru a v posledních třech letech se objevila řada „margin callů“ k dluhům uváděných v dolarech. To mělo dopad zejména na ty ekonomiky, které jsou na dolaru nejvíc závislé.

Silný dolar snižuje růst a zvyšuje cenu splácení 57 bilionů dolarů rozpůjčovaných po celém světě od začátku finanční krize.

Od začátku krize jsme svědky nízkého ekonomického růstu. Avšak růst, který vidíme, je financován z velké části dluhy. Nyní totiž zažíváme vůbec nejnižší produktivitu a inovace v kombinaci s celosvětově klesající demografickou křivkou. V tomto kontextu je důležité všímat si dvou klíčových faktorů určujících ekonomický růst: demografický trend a produktivitu.

Reakce světa na výrazné ekonomické zpomalení a oslabení jistoty spotřebitelů se projevila snížením úrokových sazeb s cílem vytvořit „levné peníze“. Problém je, že levné peníze nejen vedou ke špatné alokaci zdrojů, ale také vytvářejí nezdravou strukturu pobídek směrem pryč od investic a tedy od produktivity.

Právě nyní stojíme před okamžikem, kdy Fed hodlá zahájit proces normalizace monetární politiky. K tomu zřejmě dojde buď na prosincovém jednání, nebo v prvním čtvrtletí roku 2016. V praxi se normalizace implementuje prostřednictvím klíčových úrokových sazeb Fedu a je signálem, že nízké sazby a jejich očekávání se chýlí k závěru.

Mnoho lidí tvrdí, že trh vyšší sazby snadno zvládne. Dohromady to bude znamenat zvýšení jen o nějakých 25 nebo 75 bazických bodů během příštího roku. Dovolte mi ale vyjádřit jisté obavy.

Na trhu se pohybuji od roku 1989. Během své kariéry jsem ze strany Fedu zažil zvýšení sazeb pouze třikrát! 70 až 80 % obchodníků ve finančních centrech po celém světě za svou kariéru nezažilo ani jedno zvýšení, nebo během něj při nejmenším neobchodovalo. Nejsem skutečně přesvědčen, že zvýšení sazeb proběhne tak hladce, jak si to představuje mnoho komentátorů a centrálních bank.

Ale jakmile dojde na věc, je důležité znát historická data. Tím se znovu dostáváme k dolaru a inverzní korelaci. Budu jednat na základě přesvědčení, že dolar dosáhne maxima v prosinci a tím světové ekonomice poskytne tolik potřebný impulz.

Další zajímavá skutečnost týkající se Fedu a zvyšování sazeb: aktiva s největším očekávaným výnosem jsou komodity a rozvíjející se trhy!

d2

(Zdroj: Allianz)

Ironií je, že pokud se nebude opakovat historie s oslabením dolaru, pak je naprosto jasné, jaký bude výsledek: celosvětová recese, nižší ceny komodit a další výzvy k doplacení dluhů.

Tentokrát to ale nezasáhne jen rozvíjející se trhy, nýbrž celosvětovou ekonomiku. Vítejte v primitivní ekonomice, ve které si nikdo nemůže dovolit silnější dolar. Ani Evropa.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Potvrdila se očekávání: jedna z hlavních bank očekává červnové snížení sazeb Fedu
    Minulý týden jsme byli svědky prvního letošního zasedání FOMC. Tehdy kolem toho nebylo nic složitého: úrokové sazby se měnit nemohly, ale předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell mohl naznačit, kdy k uvolnění měnové politiky dojde. Od začátku roku se trh domnívá, že sazby začnou klesat v březnu. Čím víc se blíží zasedání Fedu, tím víc se očekávání trhu začala posouvat minimálně ke květnu. Powell nevyslal jediný signál o uvolnění měnové politiky na příštím zasedání a naopak uvedl, že před snížením sazeb je potřeba zajistit, aby inflace v budoucnu dosáhla cílové úrovně.
  • Potvrdí NFP report utahování v USA ❓
    Globální trhy si procházejí turbulentním obdobím. Vysoké ceny ropy a plynu tlačí na cenu akcií, které se bojí dopadů růstu cen energií. Nestálou situací by dále mohly zamíchat výsledky NFP reportu z amerického trhu práce. Aktuální data by mohla mít velký dopad na rozhodnutí Fedu o dalším směřování měnové politiky, a to hlavně na budoucnost dalšího nákupu aktiv.
  • Potvrdí sa recesia?
    Včerajšia sumarizáciaVčerajší v&...
  • Potvrdí se deflace v EU? Makrodata na 12.-16.1
    Následující týden bude ve znamení spíše druhořadých makroekonomických dat a to až do pátku, kdy EU, Německo a USA repo...
  • Potvrzeno, česká ekonomika brzdí
    Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle předběžného odhadu vzrostla ve srovnání se čtvrtletím druhým o 0,3 % po předchozím růstu o 0,7 %. Meziroční tempo tak zpomalilo na 2,5 % z předchozích 2,8 %. Z hlediska mezikvartální dynamiky česká ekonomika přibrzdila ani ne na poloviční růst. Takový vývoj byl jen lehce pod naším odhadem i očekáváním trhu (v obou případech 0,4 % q/q a 2,6 % y/y).
  • Potvrzeno: česká ekonomika je ve spotřebitelské recesi
    Čísla za poslední kvartál roku 2022 byla revidována směrem dolů - ekonomika poklesla o 0,4 % mezikvartálně (oproti bleskovému odhadu -0,3 %). Meziročně tak dynamika hospodářství zpomalila na 0,2 %. Jedná se o druhý mezikvartální pokles v řadě a potvrzení probíhající recese v české ekonomice. Hlavním bolavým místem české ekonomiky nadále zůstává spotřeba domácností, která klesá pátým kvartálem v řadě. A zatímco celá ekonomika není se svým výkonem daleko od před-covidového roku 2019, spotřeba domácností je skoro 8 % pod ním.
  • Potvrzeno – česká ekonomika odolnější
    Předběžný odhad navzdory mnohým skeptickým komentářům potvrzen. Česká ekonomika přes krutě silnou zimní COVID vlnu poklesla jen o 0,3 % oproti předchozímu čtvrtletí a o 2,1 % oproti stejnému čtvrtletí loňského roku. Obavy centrálních bankéřů z nepřesného prvního odhadu HDP se nenaplnily. Jimi předpokládaný pokles o 3,5 % meziročně se nenaplnil. Za to se potvrdilo, že české ekonomice s další a další COVID vlnou se zvyšovala „imunita“ – odolnost, protože výsledek -0,3 % č/č odpovídal naší původní prognóze, která nepočítala s tak masivní zimní pandemií a následným omezením ekonomiky a pohybu osob a zboží.
  • Potvrzeno: Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí zůstala odolná vůči nejistotě obchodní války i tvrdého brexitu. Bude ale hůř
    Český statistický úřad dnes potvrdil svůj předběžný odhad meziročního růstu tuzemské ekonomiky. Ta ve druhém čtvrtletí přidala 2,7 procenta. ČSÚ zároveň zlepšil svůj odhad mezičtvrtletního růstu, z předběžného údaje 0,6 procenta na nynější hodnotu 0,7 procenta.
  • Poučenie z 19. storočia
    Euro včera mierne skorigovalo nadol, aj keď intradenne zaznamenávalo ...
  • Poučení z neúspěšného pokusu o demonetizaci jedné významné světové ekonomiky
    Je to již téměř rok, co bylo v Indii zakázáno používání bankovek vysokých hodnot. Dnes je tento krok prohlašován za naprosté fiasko, ale není to tak úplně férové hodnocení. Primárního cíle omezení daňových úniků sice dosaženo nebylo, sekundárním cílem ale měl být posun směrem k bezhotovostní společnosti a zde je již situace slibnější. Podle Davida Shipleyho v komentáři pro agenturu Bloomberg, by se měl zbytek světa z tohoto experimentu v ledasčem přiučit.
  • Po údajích o inflaci, které tlačí dolar dolů, je pár USD/JPY pod tlakem.
    Pár USD/JPY se obchoduje kolem úrovně 141,90. Před několika dny jsme býky varovali, že ačkoli se cena obchoduje ve střednědobém býčím kanálu, je její chování medvědí a pár USD/JPY má tendenci klesat. Na základě naší analýzy se očekávalo, že se pár USD/JPY bude pohybovat ke spodní hranici kanálu. Cena dnes prorazila pod horizontální support na úrovni 145,20–145,50 a ztratila už více než 300 pipsů. V analýze ze 4. listopadu jsme upozorňovali, že cena má tendenci pohybovat se k úrovni 140. Očekáváme, že pár USD/JPY najde support na spodní hranici kanálu.
  • Pouhých šest dnů stačilo Wall Street na návrat na historická maxima
    Americké trhy včera pokračovaly ve svém vítězném tažení, když index S&P 500 při absenci významnějších nových zpráv vzrostl již šestým dnem v řadě. Tento index se ještě před týdnem pohyboval o 200 bodů níž pod svým 100dením klouzavým průměrem. Najednou se ocitl o přibližně 5 % výš a je zpět na historických maximech. Další sadu silných čísel zveřejnila společnost Netflix, která ve 3Q dosáhla zisku 3,19 USD/akcii, zatímco analytický konsensus byl nastavený na 2,56 USD/akcii. Tento titul se obchoduje poblíž svých historických maxim.
  • Pouhý týden po dokončení rozdělení akcií Acorda Therapeutics se akciový trh vyšplhal o 44%.
    Acorda Therepeutics Inc je americká společnost v biotechnologickém a farmaceutickém sektoru zabývající se vývojem terapií k léčbě a zlepšování životů lidí s neurologickými problémy nebo poruchami.
  • Pound reverses initial declines after Bailey's comments
    Stejně jako prohlášení otevírá Bailey dveře možnému snížení úrokových sazeb. Na druhou stranu nedává jistý signál jako k červnu. Trh nyní dává 55 % na snížení v červnu, což je mírný nárůst ve srovnání s kombinovanou pravděpodobností dříve pro dnešní a červnové rozhodnutí. GBPUSD je zpět tam, kde byl před rozhodnutím.
  • Po USA se cílem ruských útoků stanou německé volby
    CIA i FBI nedávno zveřejnily informace o tom, že Kreml se snažil ovlivnit výsledky amerických prezidentských voleb a pomoci zvolení Donalda Trumpa. Dlouho předtím už ale německé tajné služby varovaly, že Rusko ovlivňuje německou domácí politiku. Hovoří o „aktivních krocích“, kterými se Rusko snaží ovlivnit názory německé veřejnosti. Thomas Haldenwang, který stojí v čele Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (Bundesamt für Verfassungsschutz, zkráceně BfV), varoval, že podobné snahy mají za cíl poškodit německou vládu.
  • Po US voľbách sa blíži ďalšia dôležitá politická udalosť – talianske referendum
    Začnem tým, že o čom vlastne je toto referendum. Taliansko je zrejme svetový unikát (minimálne európsky), kde majú dve komory parlamentu rovnaké právomoci a každý zákon musí prejsť v oboch v rovnakom znení. To nahráva rôznym záujmovým a lobistickým skupinám, ktoré majú zjednodušenú cestu pri blokovaní rôznej legislatívy. A to predovšetkým tej reformnej. Práve z toho dôvodu sa Taliansko nachádza v tabuľkách konkurenchieschopnosti na chvoste spomedzi krajín EÚ, v niektorých štatistikách dokonca aj na svete (najväčšie rezervy sú pri vymožiteľnosti práva, administratívnych nákladoch, kvalite verejných inštitúcií a trhu práce).
  • Po úterním výprodeji dnes pražská burza obrátila k mírnému růstu
    Pražská burza smazala část svých úterních ztrát. Index PX dnes posílil o 0,18 procenta na 1062,16 bodu. Nejvíc se dařilo akciím Avastu a Stocku. Naopak bankovní tituly uzavíraly dnešní obchodování se ztrátou. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Po útoku na Ukrajinu má zlato hodnotu 1940 dolarů
    Investory často nakupované zlato v nejistých časech je momentálně kvůli útoku na Ukrajinu nejdražší. Cena drahého kovu vyrostla na 1943 dolarů za troyskou unci.
  • Po útoku na Ukrajinu se cena zlata dostala na 1940 USD
    Zlato, které investoři často kupují v době nejistoty, je kvůli ruskému ozbrojenému útoku na Ukrajinu nejdražší za posledních 13 měsíců. Krátce po 08:00 SEČ cena kovu pro okamžité dodání vykázala nárůst o 1,8 procenta na 1943 USD za trojskou unci (oz; 31,1 gramu). Předtím se cena vyšplhala nad 148 dolarů, což byla nejvyšší hodnota od loňského ledna.
  • Po útoku v Saudské Arábii nás čeká zdražení ropy
    Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco, který proběhl na východě Saúdské Arábie, dostal světový ropný trh do vyhrocené situace.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Odborné kurzy a semináře
Juniorská škola tradingu - Forex I-II
reklama
Purple ebook obchodování ropy