Pondělí 04. listopadu 2024 20:28
reklama
Dukascopy new
reklama
SAB Finance
reklama
SAB Finance
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Indexy PMI z Číny a Británie klesají, Evropa si polepšuje, RBA ponechala sazby beze změny analýza EUR/USD, AUD/USD, GBP/USD

01.12.2015 12:15  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Německá míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na nejnižší úroveň od roku 1990 na 6,3 procenta. Analytici očekávali stagnaci ukazatele na říjnových hodnotách 6,4 procenta. Německá inflace v listopadu nepatrně zrychlila. Německý index harmonizovaných cen (HICP) srovnatelný s ostatními zeměmi EU v listopadu meziročně stoupl o 0,3 procenta, nejvíce od května, po říjnovém zvýšení o 0,2 procenta. Ačkoliv inflace mírně roste, zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.

Oficiální index nákupních manažerů (PMI) Číny se v listopadu snížil na 49,6 bodu z říjnových 49,8 bodu, zatímco analytici oslovení Reuters očekávali stagnaci na říjnové hodnotě. Soukromý index Caixin v listopadu překvapivě posílil na 48,6 bodu, avšak je stále pod oficiálními údaji. Oba dva indexy jsou většinu letošního roku pod klíčovou hodnotou 50, která odděluje expanzi od recese.

Evropské akciové indexy uzavřely včera na čerstvém tříměsíčním maximu, podpořeny očekáváním další měnově-politické podpory od Evropské centrální banky (ECB). Euro dále oslabovalo. Dolar si v pondělí zapsal osmi a půl měsíční maximum vůči koši měn. Dolarový index přidával 0,2 procenta na hodnotu 100,18 bodu poté, co se během seance na úrovni 100,31 bodu přiblížil 12letému maximu 100,39 bodu z letošního března. Od začátku listopadu jednotná měna ztratila kolem 4 procent a od začátku roku více než 12 procent. Slabší euro pomáhá výrobcům automobilů a luxusního zboží. Předpokládá se, že ECB na čtvrtečním zasedání sníží úrokové sazby z eurových vkladů bank u centrální banky a rozšíří svůj program kvantitativního uvolňování. Euro se v pondělí propadlo na čerstvé sedmiměsíční dno 1,0559 proti dolaru.

Objem intervencí České národní banky na devizovém trhu v posledních měsících je velikostí srovnatelný s přílivem fondů EU za uplynulý rok, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Tomáš Holub. V období od července do září dosáhl objem intervencí za udržení koruny na slabší straně hladiny 27 za euro 7,1 miliardy korun. ČNB vstoupila letos v červenci na trh poprvé od listopadu 2013, kdy kurzový závazek zavedla. Klientské operace ČNB, které převážně zahrnují převod dotací z EU proudících do Česka, činily za 12 měsíců do letošního září 4,7 miliardy eur v čistém vyjádření. Data o intervencích ČNB ani o převodech fondů EU za říjen a listopad dosud nejsou k dispozici. Údaje za říjen banka zveřejní 8. prosince.

Australský dolar v noci posílil, když centrální banka (RBA) ponechala úrokové sazby beze změny. AUD proti USD v noci posílil na hodnotu 0,7284, nejvýše od letošního října. RBA ponechala základní úrokovou sazbu na nezměněné úrovni 2 procenta již 7. měsíc v řadě a zdůrazňuje zlepšující se podmínky v netěžebních odvětvích. Australskému dolaru se daří výjimečně dobře i proti euru a japonskému jenu, dvěma měnám, jejichž centrální banky provádějí politiku kvantitativního uvolňování. Trh futures nyní indikuje 38procentní pravděpodobnost snížení úrokové sazby do dubna příštího roku.

Dnes budou klíčové zprávy index PMI z výroby USA a aukce mléka na Novém Zélandu.

AUD/USD se opět probojoval nad důležitou zónu rezistence, v níž se nachází i 100denní průměr. Pokud se mu podaří uzavřít nad maximy z 25. listopadu, lze očekávat testování Fibonacciho hodnoty 38,20. Zítra ráno budou publikována data HDP.

EUR/USD nechce opustit formaci klesajícího klínu, která ho pomalu posouvá níže k letošním minimům 1,0500-1,0450. Očekáváme průraz formace směrem nahoru díky býčí divergenci s oscilátorem MACD.

Britská libra se včera na denním grafu propadla pod předchozí minima, nicméně podařilo se jí uzavřít výše, nad hodnotou supportu 1,50275, čímž vytvořila falešný průraz a reverzní svíčku s dlouhým knotem, což by mohlo signalizovat posílení libry v nejbližších dnech. Dnes byla data PMI z výroby horší. Zítra a pozítří budou publikována data PMI ze stavebnictví a služeb. Libra by mohla využít oslabení USD před NFP.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Indexy na Wall Street smazaly část ztrát po holubičím výroku Wallerové z Fedu 🗽
      Indexy na Wall Street a futures na krátkodobé úrokové sazby v USA rostou poté, co Christopher Waller z Fedu upozornil na riziko příliš nízké inflace v USA. Po tomto komentáři můžeme pozorovat zvýšené sázky na ještě větší snížení sazeb Fedu. Podle Wallera bylo samozřejmě snížení o 50 bazických bodů správnou volbou. Waller také komentoval, že klesající čísla inflace začínají zhoršovat představy Federálního rezervního systému o ekonomických podmínkách USA.
    • Indexy na Wall Street umazaly pondělní zisky
      Úterní obchodování na Wall Street bylo pravým opakem toho pondělního, kdy se zdálo, že investoři po dvou týdenní přestávce zaveleli k obratu. Bohužel včerejšek byl opakem a trh se vrátil do starých kolejí a na Wall Street zavládla červená. Nejméně odevzdal průmyslový Dow Jones Industrial Average 1,0 %, který byl tažen směrem dolů primárně společnostmi z finančního a energetického sektoru (Bank of America -3,22 %, Chevron -2,87 %). Pozadu nicméně nezůstaly ani technologie, když Nasdaq Composite umazal 1,1 % (Nvidia +0,43 %, Tesla -2,84 %). Akcie automobilky Tesla se propadly o více jak 2 %. Nevydařenou seanci si připsaly banky díky informaci, že Fitch Ratings by mohl opět snížit hodnocení amerického bankovního sektoru (Citi -2,02 %, JP Morgan -2,55 %).
    • Indexy níže v reakci na nové zprávy ohledně obchodních jednání a zápis ze zasedání FOMC
      Asijské indexy ve čtvrtek klesly v reakci na sérii několika zpráv týkajících se obchodních jednání. Report agentury Reuters naznačil, že by dohoda mohla být hotova do konce letošního roku, zatímco Bloomberg uvedl, že jsou jednání na velmi citlivém bodě a snadno by se mohla zkomplikovat. Přes noc mezitím americký prezident uvedl, že chce Čína dohodu mnohem více než on, což může být signál, že ne vše v této oblasti jde zrovna hladce. Do toho pak ještě hlavní čínský vyjednavač Liu He uvedl, že je stále opatrně optimistický a věří, že dohoda bude podepsána. Trhy tak stále nervózně vyčkávají a obchodníci rozhodně nemají jasno.
    • Indexy opět přepisovaly rekordy
      Obchodování v zámoří začalo v pátek poklesem. Nicméně nálada se velmi rychle otočila a nákupní zájem investorů vyhnal široký index S&P500 (+0,26 %, 3093,08 b.) na nová historická maxima. Za celý týden se cena tohoto indexu zvýšila o 0,85 %. To znamená pátý růstový týden v řadě. Z jednotlivých sektorů se nejlépe dařilo zdravotnictví a informačním technologiím. Ztrácely naopak energetické firmy a utility.
    • 📉 Indexy padají kvůli strachu z taperingu
      Včera zveřejněný zápis z posledního zasedání FOMC odhalil, že většina centrálních bankéřů chce začít utahovat měnovou politiku už v tomto roce. Trhy toto vnímají jako jestřábí posun. Do konce roku už zbývají jen 4 měsíce a oznámení o začátku taperingu by mohlo přijít už na zářijovém zasedání. Tyto novinky vystrašily trhy. S&P 500 futures (US500) propadly a dosáhly na čtyřtýdenní minima. DAX (DE30) klesá okolo 2 % a obchoduje se v blízkosti 15 650 bodů. Evropské indexy si procházejí nejhorším výprodejem za poslední měsíc.
    • 🔻 Indexy padají, Trump má koronavirus
      Indexy začaly nový měsíc na pozitivní vlně, a to hlavně v USA, odkud přicházela v posledních týdnech dobrá makrodata. Trhům pomáhají také jednání o novém ekonomickém stimulu. Nicméně zpráva o pozitivním testování amerického prezidenta Trumpa a jeho manželky na COVID-19 zneklidnila trhy. Jedná se o špatnou zprávu z několika důvodů. Ukazuje se, že pandemie je reálným rizikem s potenciálně výraznými dopady. Koronavirus může výrazně snížit šanci na znovuzvolení Trumpa americkým prezidentem (a trhy se bojí, že Biden vyhraje). Navíc nový ekonomický stimul není stále vyřešen a se stále větší pravděpodobností to vypadá, že do voleb se už nic vyjednat nestihne.
    • Indexy, peso se propadají kvůli novým Trumpovým clům
      Donald Trump oznámil v noci nečekaně nová cla na zboží z Mexika kvůli nelegální migraci. Tento krok zastihl obchodníky nepřipravené a způsobil výprodej na akciových trzích. Propadlo se také mexické peso nebo kanadský dolar. Po poledni se mexické peso MXN obchodovalo až se ztrátou přesahující 3 % na páru s americkým dolarem.
    • Indexy PMI pre Nemecko a Francúzsko sú vyššie napriek slabej výrobe
      Pár EUR/USD po zverejnení údajov PMI z hlavných ekonomík EÚ prehĺbil pokles. Kombinovaný údaj pre eurozónu bude zverejnený o 11:00.
    • Indexy PMI ukazují na pokles ekonomické aktivity v eurozóně
      Růst německého soukromého sektoru v září nečekaně zpomalil na 16měsíční minimum, tížen téměř stagnující aktivitou ve službách, ukázal páteční průzkum mezi nákupními manažery (PMI index). Aktivita ve službách se propadla na 50,6 bodu, nejnižší hodnota za více než tři roky. Složený index nákupních manažerů (PMI), založený na průzkumu ve firmách, v průmyslu i ve službách, jež představují více než dvě třetiny německé ekonomiky, podle společnosti Markit v září klesl na 52,7 bodu z konečných 53,3 bodu za srpen. Analytici naopak očekávali mírné zlepšení na 53,4 bodu. Ukazatel se nicméně udržel nad hranicí 50 bodů, která odděluje růst od poklesu. Největší ekonomika eurozóny tak podle posledních makroekonomických dat ztrácí ve třetím čtvrtletí na tempu.
    • Indexy PMI ukazují na zpomalení růstu ekonomiky eurozóny, analýza DAXu
      Dnešní finální březnová data indexů nákupních manažerů (PMI) ze sektorů výroby a služeb ukázala podle společnosti...
    • Indexy poklesly i přes rally na Nvidii
      Zámořské akcie včera poklesly (S&P 500 -0,2 %). Jedním z důvodů bylo vyostřování situace na blízkém východě. Z korporátních zpráv stojí za zmínku výrobce džínů Levi Strauss, který oznámil možný prodej své značky Dockers a zároveň především snížil výhled na tržby skupiny. Na to konto propadl o 7,6 %. Automobilka Tesla přidala k poklesu z posledních dní další 3,4 %. Zklamaly dodávky automobilů ve třetím čtvrtletí. Nvidia narostla o 3,3 % po vystoupení CEO Huanga v CNBC. Ten řekl, že poptávka AI chipech Blacwell je „bláznivá“.
    • Indexy pokračují na vlně optimismu, agentura Fitch snížila rating Hong Kongu
      Asijské indexy dnes ráno rostou napříč regionem v reakci na silný konec americké seance, kde NASDAQ rostl o 1,75 %, Dow Jones přidal 1,4 % a S&P500 1,3 %. Největší zisky si dnes během asijské seance připisují burzy v Japonsku a v Austrálii, které přidávají okolo půl procentního bodu. Příznivému sentimentu včera pomohly také nově příchozí data z USA, kde po výsledcích ADP reportu z trhu práce pozitivně překvapily také americké výsledky ISM pro sektor služeb. Samotný ISM ale i tak vyvolává několik otázek, když byl do značné míry tažen růstem zásob, který do dalších měsíců může začít mírně omezovat produkci a nové objednávky. Moudřejší budeme ale až jakmile začnou z USA přicházet další nová makrodata. Nijak příznivě pak nevypadá ani pokles sub-indexu pro nové exportní objednávky, který se propadl z 53,5b. na 50,5b. Dnešní výsledky NFP reportu budou rozhodně důležité, i když by nijak výrazně neměly změnit názor trhu na další snížení amerických úrokových sazeb.
    • Indexy pokračují v umazávání ztrát
      Největší zotavení včera předvedly akcie technologického sektoru, když k největším hvězdám patřily společnosti jako Microsoft či Meta Platforms, MSFT US +1,64 %, FB US +2,44 %. Společnost Alibaba informovala o změně programu zpětného odkupu akcií, když Alibaba tento buyback plánuje navýšit z 15 miliard dolarů na 25 miliard dolarů s platností do třetího měsíce roku 2024, BABA US +11 %, BIDU US +5,39 %, PDD US +18,85 %. Tesla +7,91 %.
    • Indexy po poledni mažou zisky
      Evropské akciové indexy a futures na americké indexy během uplynulé hodiny část dnešních zisků smazaly. Dříve byly zisky zdůvodňovány nižšími než očekávanými hodnotami indexu spotřebitelských cen za prosinec z německých spolkových zemí, které však byly způsobeny především jednorázovými faktory souvisejícími s platbami za plyn. Zveřejnění údaje za celé Německo proběhne dnes ve 14:00 a vzhledem k překvapením v zemských čteních může vykázat překvapení směrem dolů. Takový výsledek by mohl být pro indexy pozitivní, protože by ECB poskytl větší prostor pro flexibilitu, pokud jde o zpřísnění politiky. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že státní čtení nevykázala podobné zpomalení jádrové inflace, neboť ta buď mírně poklesla, nebo zůstala beze změny.
    • Indexy poslední den v roce mírně rostou, libra na dosah 1,28 GBPUSD
      Poslední den v roce je zatím na finančních trzích bez velkých překvapení a po divokém minulém týdnu na burzách zavládl klid. Některé jsou před oslavami nového roku uzavřeny (Německo, Itálie..), na jiných se obchoduje, ale objemy jsou hluboko pod tím, co je na burzách běžné. V Evropě dnes většina indexů na slabých objemech mírně roste, a to pouze s výjimkou Británie, kde drží FTSE100 pod tlakem zpevňující libra.
    • ⏫ Indexy pred volebnou nocou prudko rastú
      Akcie sa minulý týždeň prepadli v súvislosti so zavádzaním blokovacích opatrení v Európe, tento týždeň sa však rovnako prudko vracajú späť a jasne ignorujú volebné riziká v USA. Aj keď za touto eufóriou nie je jasný dôvod, možno si všimnúť, že zóna kľúčovej podpory, na ktorú sme minulý týždeň poukázali fungovala, pričom cena sa môže dostať k úrovni 12 300 bodov.
    • Indexy prudce rostou díky zvěstem o efektivní léčbě koronaviru
      Akciové indexy dnes pokračují v prudkém růstu, který vede technologický sektor a stavebnictví. Na trzích klesá riziková averze díky zprávám o efektivní léčbě koronaviru. DE30 dnes přidává dalších 0,5 % a pomalu se blíží úrovni 13400 bodů. Akciový index US100 testuje hladinu 9400 bodů.
    • 📆 Indexy před zveřejněním CPI z USA rostou
      Report CPI za duben z USA je na programu ve 14:30. Je zároveň hlavní makroekonomickou událostí tohoto týdne. Trh čeká pokles růstu cen v USA z březnových 8,5 % na 8,1 % za duben. Jádrový index CPI by měl korigovat z 6,5 % na 6,0 % y/y. Hlavní inflační šok spojený s ruskou agresí na Ukrajině už by mohl být za námi, nicméně inflace by měla klesat v následujících měsících pouze velmi pomalu. Pokud se však začnou inflační tlaky skutečně snižovat, tlak na Fed k rychlému utahování měnové politiky by mohl povolit. V případě tohoto scénáře by na tom měly vydělat akcie, naopak růst dolaru by měl oslabit.
    • 📈 Indexy před zveřejněním NFP rostou.
      Futures na americké indexy se před zveřejněním NFP ve 14:30 obchodují v zisku. Fed ve svém půlročním reportu varoval před zvýšenými cenami aktiv a s tím spojenými riziky. Nicméně trhy na to příliš nehledí.
    • Indexy přidávají další procento, dolar si své dřívější ztráty zatím drží
      Také úterní seance se na finančních trzích zatím nese ve spíše klidném a lehce pozitivním duchu. Po včerejším růstu amerických indexů dnes přidávají více než procento také indexy v Evropě, a to bez ohledu na překvapivě slabá evropská data v čele s nevýraznými výsledky z Německa. Německu sice hrozí technická recese, ta by však znamenala také zvýšenou možnost oddálení růstu evropských sazeb, což pro finanční trhy není zase až tak nutně negativní zpráva. Obzvláště pak v případě jen mírné a krátké recese.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Investingfox Nastroje