Úterý 21. ledna 2025 02:01
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinar Co očekávat od trhů v roce 2025

Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky

06.11.2015 16:38  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové ekonomiky dokáže v příštím roce dosáhnout 3,1 %, jak předpovídá MMF, bude to zázrak. Neuvědomili jsme si, že ekonomika se zotavuje už více než šest let. Tato fáze zotavování je slabší, než ty předchozí, a mnohem více roztříštěná. Od začátku světové finanční krize v roce 2007 se potenciální míra růstu výrazně snížila všude: v USA z 3 % na 2 %, v Číně z 9,4 % na 7,20 % a v Polsku z více než 5 % pod 4 %. Mnoho oblastí, například země používající euro, zůstalo na okraji a zažívalo stagnující ekonomický růst. V posledních dvou desetiletích se ekonomické cykly zkracovaly kvůli financializaci ekonomiky, globalizaci obchodu, deregulaci a akceleraci inovačních cyklů. Od devadesátých let minulého století zažily Spojené státy několik recesí: v letech 1991, 2001 a 2009. Bylo by chybou myslet si, že oživení teprve začalo. Blížíme se ke konci současného ekonomického cyklu. Začátek nové globální krize bude v příštích letech nevyhnutelný.

Nedostatek ekonomické síly v příštím roce a krátká období deflace spojená s poklesem cen ropy s jistotou donutí centrální banky, aby pokračovaly ve své katastrofické strategii „protahování a předstírání“, která povede ke zvyšování cen finančních aktiv a celosvětového dluhu. ECB by mohla dále stlačit úrokové sazby do negativní zóny a zvýšit nebo prodloužit program nákupů. Je zde několik možností: centrální banka zruší 25% nákupní limit na státní dluhopisy s hodnocením AAA nebo by mohla zavést program na pomoc trhu s firemními dluhopisy. Stejným způsobem by Čína mohla v prvním pololetí roku 2016 zahájit své vlastní kvantitativní uvolňování a nakupovat dluhopisy. Spolu s holubičí monetární politikou by Čína mohla zavést masivní keynesiánský stimulační program a spoléhat se při tom na už vydané dluhopisy, ze kterých by mohla získat až miliardu juanů. Takový krok by světové trhy dočasně uklidnil.

Jedinou centrální bankou, která má nějakou možnost zvýšit sazby, je Fed. 52 % investorů věří v prosincové zpřísnění americké monetární politiky. Rychlost a rozsah tohoto zpřísňování však zůstanou nízké. Je velice nepravděpodobné, že by se sazby v brzké budoucnosti vrátily na úroveň, jakou měly před začátkem světové finanční krize. Příliš vysoké úrokové sazby by mohly vést k množství bankrotů v silně zadlužených odvětvích, jako je například sektor břidličné ropy v USA. Fed i ostatní centrální banky jsou ve slepé uličce. Spadly do stejné pasti jako Bank of Japan. Pokud sazby zvýší příliš, uspíší další finanční krizi. Zastavit akomodační monetární politiku je nemožné.

Díky přetrvávajícímu prostředí s nízkými sazbami a riziku nové globální krize je velice těžké najít tu správnou investici. Nikdo nedokáže odhadnout, co vyjde z tiskáren centrální banky. Svět by mohl přejít z deflace k hyperinflaci bez mezipauzy u inflace, jak předpovídá Nassim Taleb. V kontextu této nejistoty zůstává jednoznačně nejlepší investicí zlato, které je možné použít jako ochranu před hrozící krizí. Od náhlého propadu kurzu EUR/CHF v lednu už se nedá za bezpečný přístav považovat švýcarský frank. Lednové rozhodnutí nenávratně poškodilo důvěryhodnost Švýcarské národní banky. Investoři pochopili, že slovům centrálních bankéřů se nedá slepě věřit.

Ačkoli juan se za bezpečný přístav považovat nedá, možná nastal vhodný čas do čínské měny investovat. Má dobrou šanci, že její popularita poroste a že posílí. Na konci roku 2016 může juan být třetí nejobchodovanější měnou na světě, hned za americkým dolarem a eurem. Nová Hedvábná stezka možná představuje nejvýraznější globální ekonomickou strategii za posledních 50 let. Zřejmě bude mít úspěch a díky tomu se budou investoři držet více juanových produktů.

Paradoxem současného stavu ekonomiky je, že inovační klastry propojené například s technologií cloud computing a s digitální výrobou nebyly nikdy tak početné při tak slabém růstu. Ekonomika přechází k novému paradigmatu. Tři největší trendy pro investory jsou propojeny s globálními demografickými změnami, nízkým ekonomickým růstem a klimatickými změnami. Stárnoucí populace podpoří rozvoj pečovatelských služeb pro seniory. Větší nerovnováha mezi bohatými a chudými povede k rozvoji sdílené tvorby, výroby, obchodu a spotřeby zboží a služeb mezi lidmi a společnostmi. Přechod k obnovitelným zdrojům podpoří rozvoj zatím málo používaných finančních produktů, např. zelených dluhopisů. Pro investory je to velmi náročná situace, protože finanční trhy nebyly nikdy tak ovlivněny centrálními bankami, avšak i v této nové ekonomice existuje řada investičních příležitostí.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vyzkoušet si MetaTrader 5 a přitom vyhrát pořádný iPad?
    Jak si „nanečisto“ vyzkoušet, co obnáší obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou? Zkuste soutěž s milionem!
  • Výzkum Fidelity International nachází korelaci mezi ESG a růstem dividend
    Výzkum Fidelity International naznačuje, že společnosti, které jsou lídry v oblasti ESG, nabízejí i v různých ekonomických podmínkách dlouhodobý růst dividend s větší pravděpodobností než ty, které ESG neřeší.
  • Výzkum: Jak se Ethereum postupně stává úložištěm hodnoty
    Díky menšímu počtu ztrát navzdory prudkému poklesu ETH v roce 2022 je většina investorů vůči tomuto aktivu býčí a očekává, že jeho hodnota časem výrazně vzroste.
  • Význam bitcoinu roste mílovými kroky
    Vzhledem k napjaté geopolitické situaci na Ukrajině se svět rozhodl jednat a zabavil většinu ruských rezerv. Biden shodil na Rusko finanční bombu. Důležitou finanční blokádu provedl tak, že vyloučil platby související s energiemi, vzhledem k závislosti Evropy na ruské ropě a zemním plynu. To je důležité, protože ceny komodit, jako je ropa a pšenice, prudce rostou. Čína se tak ocitla ve výhodné pozici, kdy komoditní krize posílila její měnu.
  • Významná ratingová agentura Standard & Poor’s tleská Fialově vládě: zvládla odstřižení od ruských energií, aniž by destabilizovala veřejné finance. Rating i výhled proto ponechává beze změny
    Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s dnes večer potvrdila Česku hodnocení bonity jeho úvěruschopnosti na stupni „AA-“. Agentura dokonce ponechává beze změny i ratingový výhled, který tudíž nadále zůstává „stabilní“. Celkové hodnocení Českého veřejného dluhu v podání Standard & Poor’s tedy zůstává neměnné už od srpna 2011.
  • Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině s výrobou a propouští, zastoupí ji dodavatelé z Číny a Ruska. Již včera oznámila „zavření krámu“ klíčová evropská zinkovna
    Jediná slovenská hliníkárna Slovalco končí s výrobou. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny elektřiny na evropském trhu, jak dnes uvedl většinový vlastník závodu ze Žiaru nad Hronom, norská společnost Norsk Hydro. Ceny elektřiny na rok 2023 jsou podle něj tak vysoké, že by se výroba hliníku na Slovensku nevyplatila.
  • Významné trendy na trhu s nemovitostmi po pandemii COVID-19
    Od vypuknutí covidové pandemie se trh s nemovitostmi stal svědkem dramatických změn, které ovlivnily poptávku i nabídku v tomto sektoru. Mezi tyto trendy patří nejen nové pracovní procesy, ale i další ekonomické a sociální faktory. V rámci svého příspěvku jsem se pokusil na některé z nich podívat blíže.
  • Významný analytik odhalil 6 altcoinů, které je třeba tento týden bedlivě sledovat, a proč?
    Kryptoměnový analytik Miles Deutscher se podělil o seznam altcoinů, které budou tento týden v jeho hledáčku.
  • VÝZVA AKADEMIKŮ Národohospodářské fakulty NF VŠE v Praze
    Globální ekonomika se dostala do koronavirové pasti. Politikové a národohospodáři hledají možnosti, jak zmírnit dopady současných bezprecedentních procesů. Pro mnohé je již teď jasné, že jednotlivé ekonomiky na tom budou v blízkých měsících hůře, než tomu bylo v období finanční krize v letech 2008-2009. V té době došlo k selhání především finančního sektoru. V současnosti je však postižená celá reálná ekonomika, od průmyslové výroby počínaje, přes dopravu, služby (zvláště pak cestovní ruch a pohostinství), zahraniční obchod, až po zemědělství konče. Významné otřesy se dotýkají i trhů s akciemi, dluhopisy a dalších sektorů finančního trhu.
  • Výzva pre traderov. Nepodceňte Trumpa.
    List riaditeľa FBI, adresovaný americkému kongresu, dnes rozhýbal finančný trh. FBI po preštudovaní nových emailov totiž dôvod na zmenu svojho júlového rozhodnutia nevidí. Vyšetrovanie považuje za ukončené bez obvinenia.
  • Výzvy nové vlády
    „Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Na jedné straně není žádným tajemstvím, že inflace citelně rozděluje společnost. Tento fakt pak umocňuje hlavně energetický a potravinový cenový růst, který má dopad především na relativně chudší část populace. To však pro vládu znamená hned zpočátku i zvýšení státních výdajů v rámci podpory těmto sociálním skupinám. Současně ale nový kabinet jasně naznačuje, že se vydá cestou hledání úspor,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Vzácné kovy vzdorují současnému trendu, zatímco sužovaná ropa otřásá komoditním sektorem
    Propadající se ceny ropy i nadále udávají tón v komoditním sektoru. Vzácné kovy jdou proti trendu a nabývají na lesku....
  • Vzácné mince zajímají sběratele i investory po celém světě
    Výběr informací o aukcích vzácných mincí (zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937 se dnes vydražil za rekordních 850.000 eur, v přepočtu asi 23 milionů korun, bez aukční přirážky; jedná se o raritní minci, v roce 1937 vznikly pouze čtyři):
  • V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu
    Zámořské trhy zažily včera poměrně poklidnou obchodní seanci, kdy hlavní indexy přidaly 0,5-1 %. Technologický gigant Amazon včera přidal 2,2 %. Banka Wells Fargo ho zařadila mezi pokrývané tituly s doporučením koupit s cílovou cenou 159 USD. Dařilo se ale i dalším technologickým společnostem. Nvidia +2,8 %, AMD +2,7 %, Apple +1,6 %. Sektorově se nejvíce dařilo informačním technologiím, které vyrostly o 1 %. Naopak nedařilo se energetice s poklesem o 0,4 %. Softwarová společnost Adobe narostla o 5 % po zvýšeném doporučení od Piper Sandler, který zároveň zvýšil cílovou cenu na 500 USD (aktuální cena 439,03 USD).
  • V zámoří se obchoduje bez výraznějších změn
    Index Dow Jones 0 % na 42157,78 b. S&P 500 -0,03 % na 5706,88 b. Nasdaq Composite +0,1 % na 17927,4 b.
  • V zámoří se obchoduje smíšeně
    Index Dow Jones -0,21 % na 42284,44 b. S&P 500 +0,48 % na 5837,92 b. Nasdaq Composite +1,23 % na 18642,17 b.
  • V zámoří se vybírají zisky
    Začátek nového týdne na Wall Street nevypadal nikterak pozitivně. Technologický index Nasdaq propadl o 0,8 % a i index S&P 500 ztratil téměř celé 1 procento. Z korporátních novinek jsme včera mohli zaznamenat razantní pohyb na akciích Alaska Air, které propadly o 14,2 % po oznámení akvizice konkurenční aerolinky Hawaiian Holdings za 1,9 miliardy USD. Hawaiian Holding včera naopak vyrostl o 192,6 %. Burza kryptoměn Coinbase reagovala na nárůst ceny Bitcoinu, který o víkendu opět překonal hranici 40 000 USD. Coinbase přidala 5,5 %. Automobilka Ford přidala 1,2 %. Sice došlo ke 0,5% snížení prodejů ve Spojených státech, ovšem v optice proběhnuvší stávky se jedná o spíše pozitivní číslo.
  • V září poklesla tržní cena u většiny podílových fondů
    Kapitálové trhy se v průběhu září vrátily ke korekci, trvající po většinu roku s výjimkou červencového období. Pokles hodnot je podle zářijových výsledků Broker Consulting Indexu podílových fondů prokazatelný u většiny podílových fondů. Nastartovaný růst u akcií ale i jiných typů fondů na začátku měsíce výrazně utlumil návrat obav z inflace, ty dále podněcují debaty o přechodu ekonomiky do recese. Nejvíce ztratily akciové indexy, a to znovu o několik procentních bodů. Jedině nemovitostní fondy opětovně neskončily v červených číslech a zachovávají si podobné hodnoty v rámci dlouhodobého trendu.
  • V září se propad v průmyslu prohloubil
    Česká průmyslová produkce během září meziročně poklesla o 7,8 %, negativní je i výsledek po očištění o kalendářní vlivy, který stále udává reálný pokles o 5,0 %. Výrazné zhoršení u tuzemského průmyslu je možné pozorovat také na meziměsíční bázi, kdy proti říjnu došlo k poklesu průmyslové produkce o 1,8 %. Trh očekával lepší výsledek zhruba na úrovni meziměsíční stagnace a dnešní čísla tak lze vnímat jako další negativní překvapení po slabším než očekávaném výsledku HDP za třetí kvartál.
  • V září se schodek rozpočtu zvýšil minimálně, vývoj zůstává výrazně lepší než loni
    Schodek státního rozpočtu se během září zvýšil na 38,2 miliardy korun při celkových příjmech ve výši 806,4 mld. Kč. Op...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook česká koruna