Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:58
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox 16 let
reklama
eightcap trade smarter

Vzácné kovy vzdorují současnému trendu, zatímco sužovaná ropa otřásá komoditním sektorem

18.12.2014 14:25  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Propadající se ceny ropy i nadále udávají tón v komoditním sektoru. Vzácné kovy jdou proti trendu a nabývají na lesku. Většina členů kartelu OPEC není schopna udržet vyrovnaný rozpočet.

Pokračující pád světových cen ropy i nadále udává tón v komoditním sektoru. Výprodeje v ropném sektoru pokračovaly i v uplynulém týdnu a výsledkem bylo, že se komoditní index Bloomberg propadl na nové 5,5leté minimum. Od 27. listopadu, kdy proběhlo zasedání zemí sdružených v organizaci OPEC, na kterém kartel rozhodnul udržet své ceny na stejné úrovni, ztratily ceny americké ropy WTI i severomořské ropy Brent (světová měřítka pro ceny ropy) téměř 20 % ze svých hodnot.

Vzácné kovy již druhý týden vzdorují negativnímu trendu. Zejména stříbru se podařilo odvrátit hrozící pád, a to jak z pohledu absolutního výkonu, tak i v poměru ke zlatu, kde se stříbru podařilo vyšplhat na šestitýdenní maximum. Nedávnou rally na obou vzácných kovech lze v této fázi vysvětlit převážně jako reakci na vybírání zisků u dolaru, ke kterému v současné době dochází. Podporu však poskytlo i oslabení u akciových trhů v uplynulém týdnu. Z celkového pohledu však zůstává otázkou, zda tito současní tahouni jsou dostatečně silní na to, aby se jim v této chvíli podařilo nastartovat změnu v nastoupeném směru.

han1

Zatímco vzácné kovy čerpaly podporu z oslabeného dolaru i slabších akciových trhů, energetickému sektoru moc do smíchu nebylo. Cena americké ropy WTI se již druhý týden v řadě propadala o dvojciferné hodnoty. Rostoucí objem těžby a následné navyšování zásob v USA by mohlo vést ke zvýšení zásob v Cushingu v Oklahomě, který slouží jako dopravní uzel pro ropu WTI. Pokud by k tomu došlo, cenový pokles ropy WTI vůči severomořské variantě Brent by se ještě více prohloubil a ropná křivka by během nadcházejících měsíců vykazovala ještě výraznější contango.

han2

Rychlý pád ke dnu tedy u ropy i nadále pokračuje. Jedinou útěchou pro strádající producenty, jejichž tržby se prudce propadají, je nyní vědomí, že čím výraznější a rychlejší bude cenový propad, tím dříve bychom se mohli dočkat návratu cen k normálu a být svědky jejich oživení.

Zátěž pociťuje celá řada oblastí – ruský rubl je i nadále pod nepolevujícím tlakem výprodejů, zatímco v USA se výnosy u spekulativních dluhopisů v energetickém sektoru blíží kritické hladině, která je jen asi 10 % nad současnou hladinou výnosů vládních dluhopisů. Podle údajů agentury Bloomberg jsou současné ceny ropy pro deset členů kartelu OPEC z dvanácti příliš nízké na to, aby dokázali udržet vyrovnaný rozpočet.

Vítr do plachet dodaly prodávajícím minulý týden i předpovědi OPECu a Mezinárodní energetické agentury (International Energy Agency), podle kterých bude růst poptávky po ropě mnohem pomalejší.  Obě organizace zaznamenaly propad poptávky po ropě ze zemí kartelu OPEC o zhruba 28,9 milionu barelů za den. To je o více než 1 milion barelů pod stanoveným cílem produkce o objemu 30 milionů barelů za den, jenž po listopadovém zasedání nechal kartel beze změny.

Ani přes poslední prudký propad cen ropy nezaznamenaly zatím výše zmíněné organizace žádný výrazný pokles objemu americké produkce břidličné ropy. To bezpochyby vyvolá vrásky na čele mnoha ropných producentů, jelikož likvidace nabídky je v době zpomalující poptávky nyní jediným možným řešením.

han3

Deset z dvanácti členů kartelu OPEC, především Venezuela, není schopno při nynějších nízkých cenách ropy udržet vyrovnaný rozpočet. Foto: iStock

Snažit se odhadnout, kde leží dno, není v současné situaci, kdy výraznou roli na trhu hraje strach, vůbec snadné. Jasné však je, že k zastavení současného negativního momenta dojde pouze tehdy, začnou-li se na trhu objevovat známky likvidace nabídky. Hedgeové fondy snížily před posledním 10% výprodejem počet svých krátkých pozic a navýšily počet dlouhých pozic ve snaze být připraveny na cenový obrat. Vzhledem k tomu, že výprodeje však minulý týden pokračovaly i nadále, uzavírání těchto pozic výrazně přispělo k dalším výprodejům. Na tomto stavu se významně podepsal i horší fundamentální výhled.

V centru naší pozornosti budou i nadále známky zpomalení ropné produkce, je však asi nepravděpodobné, že bychom během příštích několika měsíců byli svědky nějakého výrazného omezení. Cenám ropy tudíž i v prvním čtvrtletí hrozí další propady. Břidličná ropa z ložiska Bakken v Severní Dakotě se nyní obchoduje pod hladinou 55 dolarů za barel, zatímco cena severoamerické ropy West Canadian Select, která se těží z ropných písků, se pohybuje okolo 40 dolarů za barel. Tak výrazný cenový pokles bezpochyby již brzy povede k omezení ropné produkce. Pro tuto chvíli má však trh plné ruce práce s velmi silným negativním cenovým momentem, což by mohlo vést k tomu, že se ceny ropy propadnou ještě níže.

han4

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Výzkum: Jak se Ethereum postupně stává úložištěm hodnoty
    Díky menšímu počtu ztrát navzdory prudkému poklesu ETH v roce 2022 je většina investorů vůči tomuto aktivu býčí a očekává, že jeho hodnota časem výrazně vzroste.
  • Význam bitcoinu roste mílovými kroky
    Vzhledem k napjaté geopolitické situaci na Ukrajině se svět rozhodl jednat a zabavil většinu ruských rezerv. Biden shodil na Rusko finanční bombu. Důležitou finanční blokádu provedl tak, že vyloučil platby související s energiemi, vzhledem k závislosti Evropy na ruské ropě a zemním plynu. To je důležité, protože ceny komodit, jako je ropa a pšenice, prudce rostou. Čína se tak ocitla ve výhodné pozici, kdy komoditní krize posílila její měnu.
  • Významná ratingová agentura Standard & Poor’s tleská Fialově vládě: zvládla odstřižení od ruských energií, aniž by destabilizovala veřejné finance. Rating i výhled proto ponechává beze změny
    Světově významná ratingová agentura Standard & Poor’s dnes večer potvrdila Česku hodnocení bonity jeho úvěruschopnosti na stupni „AA-“. Agentura dokonce ponechává beze změny i ratingový výhled, který tudíž nadále zůstává „stabilní“. Celkové hodnocení Českého veřejného dluhu v podání Standard & Poor’s tedy zůstává neměnné už od srpna 2011.
  • Významná slovenská hliníkárna končí kvůli drahé elektřině s výrobou a propouští, zastoupí ji dodavatelé z Číny a Ruska. Již včera oznámila „zavření krámu“ klíčová evropská zinkovna
    Jediná slovenská hliníkárna Slovalco končí s výrobou. Hlavním důvodem jsou vysoké ceny elektřiny na evropském trhu, jak dnes uvedl většinový vlastník závodu ze Žiaru nad Hronom, norská společnost Norsk Hydro. Ceny elektřiny na rok 2023 jsou podle něj tak vysoké, že by se výroba hliníku na Slovensku nevyplatila.
  • Významné trendy na trhu s nemovitostmi po pandemii COVID-19
    Od vypuknutí covidové pandemie se trh s nemovitostmi stal svědkem dramatických změn, které ovlivnily poptávku i nabídku v tomto sektoru. Mezi tyto trendy patří nejen nové pracovní procesy, ale i další ekonomické a sociální faktory. V rámci svého příspěvku jsem se pokusil na některé z nich podívat blíže.
  • Významný analytik odhalil 6 altcoinů, které je třeba tento týden bedlivě sledovat, a proč?
    Kryptoměnový analytik Miles Deutscher se podělil o seznam altcoinů, které budou tento týden v jeho hledáčku.
  • VÝZVA AKADEMIKŮ Národohospodářské fakulty NF VŠE v Praze
    Globální ekonomika se dostala do koronavirové pasti. Politikové a národohospodáři hledají možnosti, jak zmírnit dopady současných bezprecedentních procesů. Pro mnohé je již teď jasné, že jednotlivé ekonomiky na tom budou v blízkých měsících hůře, než tomu bylo v období finanční krize v letech 2008-2009. V té době došlo k selhání především finančního sektoru. V současnosti je však postižená celá reálná ekonomika, od průmyslové výroby počínaje, přes dopravu, služby (zvláště pak cestovní ruch a pohostinství), zahraniční obchod, až po zemědělství konče. Významné otřesy se dotýkají i trhů s akciemi, dluhopisy a dalších sektorů finančního trhu.
  • Výzva pre traderov. Nepodceňte Trumpa.
    List riaditeľa FBI, adresovaný americkému kongresu, dnes rozhýbal finančný trh. FBI po preštudovaní nových emailov totiž dôvod na zmenu svojho júlového rozhodnutia nevidí. Vyšetrovanie považuje za ukončené bez obvinenia.
  • Výzva při investování v prostředí s nulovými a nižšími úroky
    Až do nedávna se souhrnně předpokládalo, že globální ekonomika bude v roce 2016 posilovat. K tomu nedojde. Pokud růst světové ekonomiky...
  • Výzvy nové vlády
    „Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Na jedné straně není žádným tajemstvím, že inflace citelně rozděluje společnost. Tento fakt pak umocňuje hlavně energetický a potravinový cenový růst, který má dopad především na relativně chudší část populace. To však pro vládu znamená hned zpočátku i zvýšení státních výdajů v rámci podpory těmto sociálním skupinám. Současně ale nový kabinet jasně naznačuje, že se vydá cestou hledání úspor,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Vzácné mince zajímají sběratele i investory po celém světě
    Výběr informací o aukcích vzácných mincí (zlatý svatováclavský pětidukát z roku 1937 se dnes vydražil za rekordních 850.000 eur, v přepočtu asi 23 milionů korun, bez aukční přirážky; jedná se o raritní minci, v roce 1937 vznikly pouze čtyři):
  • V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu
    Zámořské trhy zažily včera poměrně poklidnou obchodní seanci, kdy hlavní indexy přidaly 0,5-1 %. Technologický gigant Amazon včera přidal 2,2 %. Banka Wells Fargo ho zařadila mezi pokrývané tituly s doporučením koupit s cílovou cenou 159 USD. Dařilo se ale i dalším technologickým společnostem. Nvidia +2,8 %, AMD +2,7 %, Apple +1,6 %. Sektorově se nejvíce dařilo informačním technologiím, které vyrostly o 1 %. Naopak nedařilo se energetice s poklesem o 0,4 %. Softwarová společnost Adobe narostla o 5 % po zvýšeném doporučení od Piper Sandler, který zároveň zvýšil cílovou cenu na 500 USD (aktuální cena 439,03 USD).
  • V zámoří se obchoduje bez výraznějších změn
    Index Dow Jones 0 % na 42157,78 b. S&P 500 -0,03 % na 5706,88 b. Nasdaq Composite +0,1 % na 17927,4 b.
  • V zámoří se obchoduje smíšeně
    Index Dow Jones -0,21 % na 42284,44 b. S&P 500 +0,48 % na 5837,92 b. Nasdaq Composite +1,23 % na 18642,17 b.
  • V zámoří se vybírají zisky
    Začátek nového týdne na Wall Street nevypadal nikterak pozitivně. Technologický index Nasdaq propadl o 0,8 % a i index S&P 500 ztratil téměř celé 1 procento. Z korporátních novinek jsme včera mohli zaznamenat razantní pohyb na akciích Alaska Air, které propadly o 14,2 % po oznámení akvizice konkurenční aerolinky Hawaiian Holdings za 1,9 miliardy USD. Hawaiian Holding včera naopak vyrostl o 192,6 %. Burza kryptoměn Coinbase reagovala na nárůst ceny Bitcoinu, který o víkendu opět překonal hranici 40 000 USD. Coinbase přidala 5,5 %. Automobilka Ford přidala 1,2 %. Sice došlo ke 0,5% snížení prodejů ve Spojených státech, ovšem v optice proběhnuvší stávky se jedná o spíše pozitivní číslo.
  • V září poklesla tržní cena u většiny podílových fondů
    Kapitálové trhy se v průběhu září vrátily ke korekci, trvající po většinu roku s výjimkou červencového období. Pokles hodnot je podle zářijových výsledků Broker Consulting Indexu podílových fondů prokazatelný u většiny podílových fondů. Nastartovaný růst u akcií ale i jiných typů fondů na začátku měsíce výrazně utlumil návrat obav z inflace, ty dále podněcují debaty o přechodu ekonomiky do recese. Nejvíce ztratily akciové indexy, a to znovu o několik procentních bodů. Jedině nemovitostní fondy opětovně neskončily v červených číslech a zachovávají si podobné hodnoty v rámci dlouhodobého trendu.
  • V září se propad v průmyslu prohloubil
    Česká průmyslová produkce během září meziročně poklesla o 7,8 %, negativní je i výsledek po očištění o kalendářní vlivy, který stále udává reálný pokles o 5,0 %. Výrazné zhoršení u tuzemského průmyslu je možné pozorovat také na meziměsíční bázi, kdy proti říjnu došlo k poklesu průmyslové produkce o 1,8 %. Trh očekával lepší výsledek zhruba na úrovni meziměsíční stagnace a dnešní čísla tak lze vnímat jako další negativní překvapení po slabším než očekávaném výsledku HDP za třetí kvartál.
  • V září se schodek rozpočtu zvýšil minimálně, vývoj zůstává výrazně lepší než loni
    Schodek státního rozpočtu se během září zvýšil na 38,2 miliardy korun při celkových příjmech ve výši 806,4 mld. Kč. Op...
  • V září výrazně přibrzdil trend stoupajících úrokových sazeb hypoték
    Podle zářijových výsledků Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů se průměrná úroková sazba hypoték zastavila na hodnotě 5,90 %. Oproti předchozím měsícům jde o výrazně menší meziměsíční nárůst, směrem nahoru vzrostly sazby v porovnání se srpnem pouze o osm bazických bodů. Od loňského ledna až doposud se přitom sazby hypotečních úvěrů již více než ztrojnásobily. Experti odhadují, že vrchol úrokových sazeb má již hypoteční trh za sebou, v dalších měsících je podle nich nejvíce pravděpodobná stagnace.
  • V září z Česka odteklo 50 miliard korun na dividendách, běžný účet platební bilance proto skončil nečekaně v záporu
    Běžný účet platební bilance České republiky skončil v září nečekaně v záporném pásmu, -8,7 miliardy korun. Negativní saldo nečekal žádný z analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Ve střední hodnotě svých odhadů čekali tito experti přebytek, a to ve výši 10,9 miliardy korun. Skutečný výsledek je tak o takřka 20 miliard horší.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple ebook obchodování ropy