Pondělí 23. prosince 2024 14:17
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Turecká lira rostla nejvíce na světě po zveřejnění výsledků voleb. Co přijde dál?

02.11.2015 17:42  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Předčasné turecké volby vyhrála proislámská vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), kterou založil a vedl dnešní prezident Turecka Recep Tayyip Erdogan. Voliči dali přednost jasnému vůdci po měsících zmatků, kdy se nově zvolené strany nedokázaly dohodnout na nové vládní koalici. V klid doufají také finanční trhy, které už jasnou volbu ocenily růstem domácí měny a také akcií. Strana AKP nedosáhla na absolutní majoritu v parlamentu, získala 49 % (317 křesel v 550 členném parlamentu). Do parlamentu se dostane také kurdská strana pracujících HDP s desetinovou podporou. Její účast v parlamentu eliminuje možné násilnosti v jihovýchodní části Turecka a nařčení z falšování voleb. Nedosažení majority AKP i vstup Kurdů do parlamentu jsou dobrými zprávami pro finanční trhy. Turecká lira zpevnila k americkému dolaru až o čtyři procenta (nejvíce od roku 2008) na 2,7546 USD/TRY. Postupně přišla o velkou část zisků, i tak se ovšem udržela poblíž tříměsíčních maxim na páru s americkým dolarem i společnou evropskou měnou. Akcie v Istanbulu dokonce přidávaly až 5 % (Borsa Istambul 100 Index) - nejvíce za poslední 2 roky a došly si až pro nejvyšší hodnoty od července.

TRY

Trhy ocenily hlavně krátkodobá pozitiva. Výsledky voleb naznačují stabilitu a eliminaci domácích politických rizik. I když geopolitická rizika přetrvávají. Turecko sousedí se Sýrií a válčí s Kurdy, kteří tvoří významnou tureckou menšinu. Tureckem také prochází migrační vlna, která se posléze přelévá do Evropy. Rizikem je také prodloužení třináctileté vlády AKP, která se s čerstvou podporou v zádech může pokusit prosadit ústavní změny ve prospěch strany.

Co je důležité pro investory?

Až pomine prvotní nadšení z jasného výsledku voleb, jistě se opět vynoří problémy, které byly již v minulosti spojeny s autoritativním vládnutím prezidenta. Výsledky voleb ještě více posílily jeho pozici, a to by mohl dávat častěji najevo svým politickým oponentům. Výsledky hlasování by mohly dát prezidentovi více sil v oblastech, ve kterých ještě své hlavní slovo neuplatnil.

Vliv na centrální banku

Není žádným tajemstvím, že názor prezidenta Erdogana a guvernéra centrální banky Erdema Basciho na měnovou politiku je naprosto odlišný. Prezident propaguje co nejvíce uvolněnou měnovou politiku a slabší měnu. Je zastáncem poklesu úrokových sazeb. Guvernér naopak hlídá inflaci a v minulosti byl více pro růst úroků. Přestože centrální banka zůstává nezávislá, tlak by mohl sílit a možná skončit až jmenováním nového guvernéra, který bude prezidentovi názorově bližší. Centrální bance by zavládly holubice a pokles úrokových sazeb by dostal ještě více přednost před starostí o inflaci.

Dlouhodobý výhled na liru zůstává negativní, krátkodobě ovšem ještě může posílit

Turecko patří k zemím, která je zvyklá na vyšší míru inflace než na západě. Vyšší růst cen není výrazným problémem ve srovnání s absencí ekonomického růstu, který má v zemi prioritu. Nový prezident má před sebou celé volební období, kdy se může snažit posouvat měnovou politiku tímto směrem. Jedním z hlavních nebezpečí pro tureckou měnu je z vnějších faktorů růst úrokových sazeb v USA. Prosincový vzestup by zasáhl nejen TRY (turecká lira kurz), ale také další měny Emerging Market. Krátkodobý pozitivní vývoj na liře ovšem nemusí být u konce, zvláště pokud USD a EUR nenaberou jasný kurz. Situace v zemi by se měla postupně stabilizovat po měsících chaosu, a to by mohlo přinést v krátkodobém horizontu (až v řádu měsíců) silnější měnu. Prezident by mohl přijít s reformním balíkem, jehož "haló efekt" by měl liře pomoci.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Turecká lira oslabila po výsledcích voleb na historická minima
    Veledůležité parlamentní volby má Turecko za sebou. Vládní islámská strana AKP prezidenta Erdogana ztratila po 13. let...
  • Turecká lira padá do propasti
    „Společnost Goldman Sachs odhadla, že Turecko v letošním roce utratilo 101 miliard dolarů na podporu své měny. Ani to však turecké měně nepomohlo. Turci přestávají své domácí měně věřit a raději nakupují zahraniční měny a zlato. V těchto aktivech již nashromáždili rekordních 221 miliard dolarů,“ říká hlavní ekonom Štěpán Křeček.
  • Turecká lira padá po odvolání guvernéra centrální banky
    Největším hybatelem na Forexu se na začátku nového týdne stala turecká lira, která se dostala pod tlak po víkendovém odvolání guvernéra turecké centrální banky Murata Cetinkayala. Propad liry není překvapením, protože se zdá, že prezident Erdogan se opět snaží ovlivňovat měnovou politiku svoji snahou o nižší úrokové sazby, které podle jeho neortodoxního názoru podporují pokles inflace. Ta se v současnosti pohybuje okolo 15 %. Lira klesala po začátku obchodování až o 3 %.
  • Turecká lira padá po zveřejnění prudkého růstu nezaměstnanosti
    Turecká lira dnes vede pořadí nejvíce ztrátových měn. Negativně reagovala na zveřejněná data z trhu práce. Míra nezaměstnanosti v Turecku vyskočila na 14,7 % - nejvýše za posledních 10 let. Lira už v dubnu ztrácí na páru s americkým dolarem téměř 4 %, přestože naprostá většina dalších měn Emerging Markets v tomto časovém období posílila. USDTRY se obchoduje na úrovni 5,80 a nachází se tak už v blízkosti lokálních maxim 5,8425 z konce března. Od dalšího oslabení ji zatím chrání silná zóna mezi 5,90 a psychologickou úrovní 6,00 USDTRY.
  • Turecká líra patrí k najohrozenejším EM menám. Prepad turizmu jej pozíciu ešte viac zhoršuje.
    V Turecku sa toho v posledných mesiacoch udialo mnoho – migračná kríza, ruské sankcie po zostrelení lietadla, teroristické útoky a najnovšie aj pokus o vojenský puč. To všetky ohrozuje najvýznamnejší export krajiny – turistický ruch. V máji (teda ešte pred teroristickými útokmi a pučom) bol zaznamenaný medziročný prepad zahraničných turistov o 35 %. A po čerstvých udalostiach toto číslo zrejme narastie. Navyše Turecku hrozí dvojitý zásah – nižší záujem znižuje aj ceny ubytovania, prípadne aj ďalších služieb, čiže celkový pokles tržieb z turizmu, môže byť ešte vyšší:
  • Turecká lira pod tlakem. Existuje riziko zavedení kapitálových kontrol!
    Turecká lira pokračuje ve ztrátách, které znamenají atakování historických maxim, viz pár USD/TRY. Další rozhodnutí bude následovat až za 2 týdny, avšak turecký prezident Erdogan očekává další uvolnění monetární politiky. Úroková sazba by měla klesnout pod aktuální hranici 14 %. Je nutno zmínit, že inflace v Turecku dosáhla v květnu letošního roku meziročního nárůstu o 73,5 %
  • Turecká lira pokračuje v pádu na historická minima, další pokles je pravděpodobný
    Turecká měna dnes už druhým dnem padá na historická minima. Hlavním důvodem je včerejší krach jednání mezi dvěma nejvě...
  • Turecká líra prudko padá. Tu sú dôvody
    Turecká líra je v posledných týždňoch pod silným tlakom. Od konca februára stratila voči euru (ktoré v posledných týždňoch voči doláru slabne) viac ako 10% zo svojej hodnoty.
  • Turecká lira roste po telefonickém rozhovoru Trumpa s Erdoganem
    Turecká lira dnes stojí na FX v čele zisků na páru s americkým dolarem, když už přidává 1,8 %. Impuls jí přinesl středeční telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a prezidentem Turecka Recepem Erdoganem. Byla diskutována možnost snížení cel na tureckou ocel na 25 % z dosavadních 50 %. Státníci se navíc bavili o možnostech růstu objemu vzájemného obchodu.
  • Turecká lira roste v reakci na výsledek voleb v Istanbulu
    Bývalý premiér Binali Yildirim v neděli musel uznat porážku v opětovných volbách v Istanbulu, když ztratil více než 9 % v porovnání s vítězem Ekremem Imamogluem. Připomeňme, že turecký prezident Erdogan první výsledek voleb zrušil poté, co jeho kandidát nedokázal zvítězit. V reakci na opětovné vítězství Imamogluma dnes ráno turecká lira roste o 1,5 %, i když trh musí být stále na pozoru před dalšími kroky tureckého prezidenta.
  • Turecká lira se dnes prudce propadá, zemi hrozí měnová krize. Čechům to výrazně zlevní dovolenou v Turecku
    Turecká měna a tamní akciové a dluhopisové trhy se dnes prudce propadají. Důvodem je zásah prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, který o víkendu odvolal šéfa centrální banky Naciho Agbala. Místo něj dosadil Sahapa Kavcioglua, univerzitního profesora Marmarské univerzity, ovšem také sloupkaře provládního listu Yeni Safak.
  • Turecká lira se po vyhazovu guvernéra CB silně propadla. Rusko oznámilo, že s EU už nemá žádné vztahy
    Turecký prezident Erdogan po osmi měsících (opět) propustil guvernéra tamní centrální banky Naciho Agbala, což způsobilo depreciaci turecké liry, která se vůči dolaru v jednu chvíli dostala na hladinu 8,2. Důvodem “vyhazovu“ je, že se tureckému prezidentovi nelíbilo zvyšování úrokové sazeb centrální bankou. Naopak zahraniční investory Agbalovi kroky podporovali.
  • Turecká lira se propadla po zasedání centrální banky
    Turecká centrální banka (CBRT) odstranila ze svého zápisu ze zasedání závazek k dalšímu utahování měnové politiky, pokud by bylo potřeba a přinesla tak podobné poselství jako BoC nebo RBA a ještě předtím FED nebo ECB, které se již před CBRT přiklonily na stranu holubic. Samozřejmě srovnání s globálně významnými centrálními bankami pokulhává kvůli specifické situaci turecké ekonomiky, která bojuje s vysokou inflací, ovšem zároveň potvrzuje jednoznačný směr centrálních bank v posledních měsících. Méně důrazu na jestřábí tón po aktuálním zasedání je negativní zprávou pro tureckou liru.
  • Turecká lira si opět sáhla na minima
    Turecká lira je opět pod tlakem. USD/TRY začal nový týden více než 3% cenovým gapem po relativně klidném obchodování v minulém týdnu. Turecká měnová politika je hlavním zdrojem obav obchodníků. Prezident Erdogan nehodlá slevit ze svého neortodoxního přístupu, který tvrdí, že nižší úrokové sazby vedou k nižší inflaci. Zatím se zdá, že ani masivní propad liry s tureckým vedením nepohnul.
  • Turecká lira slabší kvůli odvolání šéfa centrální banky
    Turecká lira dnes ráno výrazně ztrácí v reakci na rozhodnutí prezidenta Erdogana odvolat šéfa centrální banky Murata Cetinkaya, který měl skončit ve své funkci až během příštího roku. Na jeho místo jmenoval viceguvernéra Murata Uysala, čímž znovu podryl již tak nízkou důvěru trhu v nezávislost turecké centrální banky. Erdogan podle tureckých médií odůvodnil rozhodnutí tím, že guvernérovi několikrát říkal, že má snížit úrokové sazby a pomoci tak turecké ekonomice a že by snížení sazeb pomohlo inflaci klesnout. Odvolání šéfa centrální banky je tak jasný signál, že chce Erdogan protlačit další snižování sazeb, které by tureckou liru samozřejmě dále oslabilo. Výhled pro tureckou liru tak zůstává negativní a je možná jen otázkou času, než se začne znovu mluvit o další etapě turecké měnové krize.
  • Turecká lira ztratila od září už 14 %, výprodej přitom nemusí být zdaleka u konce
    Na majors FX párech poslední dobou panuje docela klid a řada z nejobchodovanějších měnových párů se drží v relativně stabilním bočním trendu. Stačí se ale podívat na rozšířené majors a solidní trendy rozhodně není nouze. Jednoznačně nejzajímavější měnou je zatím v tomto směru turecká lira, která jen od začátku září ztratila na páru s dolarem více než 14 % a zdá se, že se nezadržitelně blíží ke hranici 4 TRY za USD.
  • Turecká loď se vrátila do sporných vod ve Středozemním moři
    Turecká průzkumná loď Oruç Reis se vrátila do sporných vod v oblasti řeckého ostrova Kastellorizo. Oznámil to dnes turecký ministr energetiky Fatih Dönmez. Loď začala v oblasti geologický průzkum za účelem objevit a zmapovat nové zásoby ropy a zemního plynu. Řecký ministr zahraničí Nikos Dendias označil práci lodě v oblasti za "nelegální aktivitu Turecka na řeckém pevninském šelfu".
  • Turecká měnová krize zlevňuje ropu
    Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu víceméně stagnovaly. Benzín Natural 95 zlevnil v průměru o tři haléře na litr na 33,32 koruny za litr. Cena nafty se pak snížila o dva haléře na litr na 32,45 koruny za litr. Pohonné hmoty budou v dalším týdnu mírně zlevňovat. Důvodem je pokles cen ropy na světových trzích a související klesající trend cen velkoobchodně prodávaného benzínu a nafty na rotterdamské palivové burze, jež je určující i pro ceny v ČR. Například severomořská typu Brent se včera propadla na své minimum za celé období od letošního dubna. Prodává se zhruba o deset dolarů na barel levněji než v květnu a v červnu, kdy dosáhla svých několikaletých maxim.
  • Turecka obchodní bilance
    Prozatímní údaje zveřejněné tureckým statistickým institutem ukázaly, že vývoz a dovoz se v listopadu zvýšily. Vývoz vzrostl o 11,2 procenta, zatímco dovoz meziročně vzrostl o 21,3 procenta. Deficit zahraničního obchodu země v listopadu dosáhl 6,32 mld. USD a meziročně se zvýšil o 52,4%.
  • Turecká výzkumná loď se vrací do sporných vod, Řecko se ohrazuje
    Turecké plavidlo Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum, informuje dnes BBC s odkazem na oznámení tureckých námořních sil. Řecko na zprávu reagovalo obviněním Ankary, že brání snahám o uvolnění napětí, které mezi oběma zeměmi panuje kvůli sporům ohledně průzkumu těžby ropy a zemního plynu ve východní části Středozemního moře, píše agentura AP.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding