Středa 22. ledna 2025 01:02
reklama
RebelsFunding
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Překvapivá revize HDP podpořila korunu

01.06.2015 08:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Uplynulý týden začal pro korunu příznivě, když se její kurz proti euru dostal až pod 27,35 CZK/EUR díky růstu důvěry v českou ekonomiku. V dalších dnech však koruna oslabovala, když se během čtvrtka přehoupla dokonce přes úroveň 27,45 CZK/EUR. Za tím stály zřejmě jen klientské objednávky, protože nových zpráv z ekonomiky jsme se nedočkali (a hlasování o důvěře vládě vliv na trh nemělo, protože bylo dopředu odsouzeno k neúspěchu). Překvapivá páteční revize HDP za Q1 15 ale korunu opět podpořila. Kurz se nakonec posunul až k 27,38 CZK/EUR. Oproti předchozímu týdnu si tak česká měna polepšila o mírných 0,1 %. Ostatním regionálním měnám se nedařilo. Forint během týdne oslabil o 0,5 % na 309 HUF/EUR kvůli pokračujícímu růstu nervozity spojené se situací Řecka (středeční snížení měnověpolitické sazby centrální bankou trhy očekávaly). Zlotý zaznamenal podobné ztráty, když mu přitížil i výsledek voleb v Polsku a obava trhů ze zhoršení fiskální situace státu a zvýšené politické nejistoty.

Už první odhad českého HDP v Q1 15 nás velmi překvapil, když podle ČSÚ vzrostl o 2,8 % q/q (náš odhad, nejvyšší na trhu, byl +1,2 % q/q). Zpřesněné údaje ale ukázaly na ještě výraznější růst o 3,1 % q/q. Za tímto údajem stojí do velké míry daně z produktů na nabídkové straně HDP a problematické sezónní očištění této položky. Pohled na hrubou přidanou hodnotu (HPH), která je lepším ukazatelem kondice ekonomiky, i tak ukazuje na velmi slušný růst. HPH vzrostla o 1,6 % q/q, když jí táhl především průmysl a stavebnictví. Na poptávkové straně HDP si polepšila spotřeba domácností (+0,9 % q/q), vládní spotřeba ale poklesem o 3,9 % q/q téměř vykompenzovala solidní růst z Q4 14. Fixní investice vzrostly jen o 0,2 % q/q, naopak příspěvek tvorby zásob vysvětluje pozitivní překvapení na straně poptávky.

Vliv daní z produktů na HDP bude velmi pravděpodobně kompenzován v Q2 15, kdy můžeme očekávat mezičtvrtletní pokles celkového produktu. HPH by ale měla pokračovat v růstu, což je v rámci ekonomického oživení daleko podstatnější faktor. Za celý rok by si mohlo české hospodářství polepšit o velmi slušných 3,5 %.

Dobrý vstup ekonomiky do Q2 15 by měly naznačit dubnové maloobchodní tržby zveřejněné v pátek. Ty by podle našich odhadů měly vzrůst o 1,1 % m/m (SWDA, bez prodejů automobilů). Jejich meziroční růst by tak měl dosáhnout 7,0 % a potvrzovat silnou domácí poptávku spotřebitelů. Důvěra domácností v ekonomiku sice v posledních měsících klesá, ale je stále meziročně vyšší. Poptávku navíc podporuje prudce se zlepšující trh práce, když nezaměstnanost v dubnu poklesla na více než dvouleté minimum 6,7 %. Jen dynamika mezd mírně zaostává. V Q1 15 ale nominální mzdy podle našich odhadů vzrostly o solidních 0,8 % q/q. Kvůli vysoké srovnávací základně jejich reálný meziroční růst dosáhl pravděpodobně „jen“ 1,3 % (i údajů o mzdách se dočkáme v pátek).

Už v pondělí bude zveřejněn květnový průmyslový indikátor PMI, u kterého očekáváme stagnaci na 54,7 bodu. To je sice nejmenší hodnota od ledna, ale navzdory tomu je stále konzistentní s pokračujícím růstem průmyslu. Ministerstvo financí (také v pondělí) odhalí vývoj plnění státního rozpočtu za leden-květen, u kterého budeme sledovat především výběr nepřímých daní (které by měly postupně dohánět meziroční poklesy v prvních měsících roku) a zároveň tok evropských peněz, které by v letošním roce měly ekonomiku výrazně podporovat.

Kurz koruny vůči euru by mohl díky dobrým údajům z ekonomiky setrvat ve spodní polovině současného pásma 27,30-27,50 CZK/EUR. Prolomení tohoto pásma oběma směry ale v současné době neočekáváme. Proti případnému posílení by se určitě ozvala ČNB, naopak oslabení koruny by odporovalo příznivým fundamentům v české ekonomice.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Překvapí dnes Wall Street výsledky společnosti Tesla za 4. čtvrtletí? 📊
    Dnes se po skončení seance na Wall Street dozvíme výsledky největšího amerického výrobce elektromobilů Tesla (TSLA.US). Pozornost investorů se bude soustředit nejen na výsledky za uplynulé čtvrtletí, ale také na prognózy společnosti pro letošní rok. Tesla má za sebou obtížný začátek roku 2024, kdy její akcie ztratily na burze přes 16 % své hodnoty, a očekávání trhu naznačují slabé údaje za poslední čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem.
  • Překvapí dnes zisky Tesly za 3. čtvrtletí Wall Street? 📊
    Dnes po zasedání na Wall Street se dozvíme výsledky největšího amerického výrobce elektromobilů Tesla (TSLA.US). Trh bude primárně věnovat pozornost hrubým maržím, které pravděpodobně klesnou v důsledku další vlny snižování cen Modelu Y a Modelu 3 ve 3. čtvrtletí. Kromě marží budou investoři věnovat pozornost také tržnímu podílu, který v USA od roku 2018 klesl z 86 na 60 % nyní tváří v tvář rostoucí konkurenci ostatních automobilek. Důležitý bude také výhled společnosti na poslední čtvrtletí roku. Celkem až 21 analytiků nedávno snížilo svou prognózu zisku na akcii a konečný konsenzus očekávání klesl téměř o 50 %. Podaří se Tesle pozitivně překvapit Wall Street?
  • Překvapí eurozóna a Německo odhadovaným růstem HDP?
    I přes mírné posílení ke konci minulého týdne se cena ropy řítí stále dolů. Tento týden se již dostala na hranici $44....
  • Překvapila Itálie i česká inflace. Týden bohatý na události začíná v pozitivním duchu
    Na úvod týdne nabitého novými událostmi si nejsilněji řekla o slovo Itálie, respektive překvapivě pozitivní komentář jejího ministra financí. V komentáři pro tisk mluvil o tom, že cílem nové vlády je podpora růstu a zaměstnanosti skrze strukturální reformy a zlepšení podmínek pro investice, nikoli přes navyšování výdajů na dluh. Krom toho se ministr přihlásil k budoucnosti s eurem. Euro zareagovalo pozitivně, ale dlouho mu růst nevydržel a následně se sesouvá na 1,1780. Kde je efekt znát výrazně, jsou italské dluhopisy, jejichž výnosy strmě spadly. Také italské akcie se z nových zpráv radují a dnes jasně vedou růst evropských trhů.
  • Překvapí Meta Platforms výsledky za Q1 Wall Street? 🗽
    Meta Platforms (META.US) bude dalším gigantem ze Silicon Valley, který tento týden oznámí výsledky za 1. čtvrtletí. Reportovat bude ve středu po uzavření Wall Street. Po včerejším úspěšném reportu od Microsoftu (MSFT.US) a o něco slabší, ale stále pozitivním reportu od Alphabetu (GOOGL.US), trh soudí, že Zuckerbergova společnost má šanci překonat očekávání.
  • Překvapí nás po ADP reportu také odpolední výsledky NFP?
    14:30 - USA/Kanada - data z trhu práce: Tyto dva reporty jsou tím nejdůležitějším, co páteční kalendář nabídne. Připomeňme si, že středeční ADP report obchodníky vystrašil. Ukázal totiž nejnižší přírůstek zaměstnanosti za poslední dekádu. Pokud si dáme výsledky obou reportů do jednoho grafu, je zřetelné, že zklamání z ADP reportu se často projevilo také v oficiálních NFP datech. Takže konsenzus oslovených analytiků na 175 tis. se zdá být z tohoto pohledu nadsazený. Na druhou stranu musíme mít na paměti, že investoři jsou už do určité míry připraveni na zklamání, takže jakákoliv negativní reakce na akciích nebo americkém dolaru by měla být limitována. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 3,6 % a růst mezd by měl dosáhnout na 3,2 % y/y.
  • Překvapí opět Netflix Wall Street? 🎢
    Streamovací gigant Netflix (NFLX.US) oznámí finanční výsledky za třetí čtvrtletí před zahájením americké seance. Wall Street na ně může být mimořádně citlivá, protože předchozí slabé zprávy společnosti předznamenaly celkově slabší výsledkovou sezónu a výprodej indexů. Společnost hodlá v tomto čtvrtletí spustit službu s reklamami v rámci platformy. Akcie v předobchodní fázi posilují o 1,5 % a pozitivní překvapení pravděpodobně bude hnacím motorem trhu:
  • Překvapí Powell v Jackson Hole❓
    Tento týden od čtvrtka 24. srpna do soboty 26. srpna se bude konat každoroční sympozium o hospodářské politice v Jackson Hole, které pořádá Federální rezervní systém. Tato událost je vždy pozorně sledována, protože v minulosti byla využívána k naznačení významných změn v politice. Hlavním tématem letošního sympozia v Jackson Hole jsou "Strukturální změny v globální ekonomice". Ačkoli na akci vystoupí řada centrálních bankéřů a ekonomů, trhy čekají především na páteční projev předsedy Fedu Powella.
  • Překvapivá data a trocha filosofie od Powella. Akciím se dnes nedaří
    Nová makrodata dnes stála za pozornost jak v Evropě, tak Americe. Inflace ve Španělsku překvapila růstem nad 10 procent, naopak v Německu klesla na 8,2 pct. Jenže zaúřadovalo snížení daní či levné jízdenky na vlak, což jsou jednorázové faktory, takže je asi předčasné slavit.
  • Překvapivá data z americké zaměstnanosti poslala akcie dolů
    Přestože se dnes na pražské burze z důvodu státního svátku neobchodovalo, bylo na zahraničních burzách živo. V popředí zájmu investorů byla čísla americké zaměstnanosti. Ta ukázala, že americká ekonomika vytvořila v červnu asi 224.000 pracovních míst, což je nejvíce za 5 měsíců a mnohem více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti se tak zvýšila o 0,1 p.b. na 3,7 %, mzdy vzrostly pouze o 0,2 %. Na tato data čekali investoři do zlata a jeho cena klesla, a to o 1,77 % na 1 390,59 USD za trojskou unci.
  • Překvapivá stagnace americké inflace nahrává FEDu
    Říjnová inflace byla v USA překvapivě nízká. Ve srovnání se zářím index CPI stagnoval a to platí i pro jádrový index očištěný o ceny energií a pohonných hmot. Struktura ukazuje trochu překvapivý souběh poklesu cen zdravotnických potřeb a oděvů. Tyto položky se přitom vyvíjely v průběhu letošní krize proti sobě. Zdá se, že opadávají nákladové cenové tlaky v segmentu zdravotních služeb a zároveň se prosazuje vliv slabé poptávky na většinu položek spotřebního koše.
  • Překvapivě dobré Ifo pomáhalo euru, prognóza z Bruselu ale trend změnila
    Obrat o 180 stupňů dnes od rána předvádějí všechny burzy v západní Evropě poté, co korekci na Wall Street včera v závě...
  • Překvapivě dobré vyhlídky pro některé východoasijské trhy
    Relativní uvolnění mezinárodního napětí v „Zálivu“ a snížení rizika eskalace obchodní války mezi USA a Čínou představuje podporu pro exportní asijské měny, jakými jsou jihokorejský won (KRW) nebo tchajwanský dolar (TWD).
  • Překvapivé informace z úst Raphaela Bostice
    Opakovaně jsem prohlašoval, že názor trhu na sazby Federálního rezervního systému se nadále mění. To trvá již několik měsíců a zdá se, že tento proces nemá konce. Pro mě na tom není nic divného, protože Fed nadále zakládá svá měnověpolitická rozhodnutí na ukazatelích inflace. Pokud inflace neklesá, pak nemůže projevit pevný holubičí postoj. Je tedy zřejmé, že dokud inflace nezačne opět zpomalovat, Fed nezačne s uvolňováním své politiky.
  • Překvapivé kroky centrálních bank dnes pořádně zahýbaly s trhy - nová úroveň pro korunu i euro
    Dnešní odpoledne rozhodně nudné nebylo. Zásadní pro korunu bylo samozřejmě jednání ČNB, na kterém se centrální banka r...
  • Překvapivě nízká inflace v USA vystřelila cenu zlata na téměř 2měsíční maximum
    Říjnová inflace v USA byla překvapivě nižší, než se očekávalo, což způsobilo divoký výprodej dolaru a pokles ceny amerických státních dluhopisů, a naopak vedlo k výraznému růstu ceny akcií a komodit jako je třeba zlato.
  • Překvapivě silný odliv dividend poslal běžný účet do deficitu
    Běžný účet platební bilance v ČR v březnu vykázal deficit ve výši 5,6 mld. korun. Trh byl se svým mediánovým odhadem přebytku ve výši rovných 30 mld. Kč výrazně mimo, náš odhad 26,3 mld. Kč byl jen o trochu blíže.
  • Překvapivé výsledky, slabší data a loučení Maria Draghiho
    Evropské akciové trhy se dopoledne obchodují v plusu asi o 0,3 procenta, na dluhopisech je vývoj smíšený při malých změnách výnosů. Na první pohled relativně poklidný vývoj, za kterým se ale skrývá řada protichůdných zpráv i výrazné pohyby jednotlivých akcií.
  • Překvapivé zlepšení nálady v českém průmyslu
    Konec prázdnin přinesl ze strany tuzemského průmyslu přece jen jedno pozitivní překvapení. Index nákupních manažerů PMI vzrostl v srpnu na dvouleté maximum 46,7 bodů, v kontrastu k vývoji v sousedním Německu, kde se nálada dále propadla do pásma hluboké recese. Navzdory srpnovému zlepšení ale zůstává tuzemský průmysl už více než dva roky v útlumu. To jinými slovy znamená, že objem produkce i nových zakázek dále svižně klesá, nicméně tempo poklesu viditelně zpomaluje – v případě nových zakázek je dokonce nejpomalejší od dubna předminulého roku.
  • Překvapivý konec roku 2020: Akciové trhy i bitcoin na maximech. Tvrdý brexit je ze hry
    Stimulační balíček je na světě. Donald Trump podepsal dlouho navrhovaný zákon o podpoře pro občany USA. Podpora v rozsahu 2,3 bilionu dolarů zajistí s nejvyšší pravděpodobností americkým domácnostem jednorázový šek na 600 dolarů a prodloužení výplat v podpoře v nezaměstnanosti o jedenáct týdnů. Všechny tři hlavní americké indexy nejen díky této zprávě dosáhly intradenních rekordních maxim.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding