Úterý 21. ledna 2025 13:31
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii

Inflace v Británii nejníže za 60 let, vyšší podnikatelská důvěra v eurozóně díky QE; analýza AUD/USD, GBP/CAD

24.03.2015 15:20  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Složený index nákupních manažerů (PMI), který měří růst v sektorech průmyslu i služeb a pokrývá více než dvě třetiny německé ekonomiky, se podle předběžných údajů společnosti Markit v březnu zvýšil na osmiměsíční maximum 55,3 bodu z 53,8 bodu za únor. Výsledek je nad hranicí 50 bodů oddělující růst od poklesu v odvětví již 23 měsíců v řadě. Největší evropská ekonomika opět nabírá na růstovém tempu.

Index PMI v německém průmyslu v březnu stoupl na osmiměsíční maximum 52,4 bodu z únorových 51,1 bodu a překonal odhad trhu na hodnotě 51,5 bodu. Index PMI ve službách vyskočil na šestiměsíční vrchol 55,3 bodu z 54,7 bodu za únor a také překonal odhad trhu na úrovni 55 bodů. Společnost Markit, jež indikátor sestavuje, očekává, že německá ekonomika vzroste v prvním čtvrtletí o 0,4 procenta a celkově v letošním roce posílí 2 procenta.

Dobrá data přišla i z eurozóny jako celku. Složený index nákupních manažerů eurozóny (PMI),dosáhl nejvyšší hodnoty od května 2011. Tento ukazatel měří aktivitu několika tisíc podniků eurozóny a je považován za barometr vývoje ekonomiky. Podle předběžných údajů společnosti Markit v březnu vyskočil na téměř čtyřleté maximum 54,1 bodu ve srovnání s konečnou hodnotou 53,3 bodu za únor. Analytici v průměru očekávali výsledek ve výši 53,6 bodu. Index se již 21 měsíců v řadě drží nad úrovní 50 bodů, jež odděluje růst od poklesu v odvětví.

Podle tohoto předstihového ukazatele by si mohla ekonomika eurozóny polepšit v prvních třech měsících letošního roku o 0,3 až 0,4 procenta. Dobré výsledky naznačují, že program kvantitativního uvolňování (QE) je podniky vnímán kladně. Spolu s levnou ropou oživuje podnikatelskou důvěru.

ECB předchozí týden nakoupila dluhopisy v objemu 26,3 mld. eur, k čemuž dodala, že se nebojí nedostatku dluhopisů k nákupu. Včerejší schůzka Angely Merklové a řeckého premiéra Tsiprase opět nepřinesla žádné konkrétní kroky, které by řešily řecký problém s dluhy.

Britská inflace se v únoru propadla na nulu. Index spotřebitelských cen (CPI) dosáhl v meziročním srovnání nejnižší hodnoty za posledních 30 let, od kdy se v aktuální podobě publikuje. Vzhledem ke srovnatelným indikátorům je inflace v Británii nejníže od roku 1960. Nejvyšší propad cen v únoru zaznamenalo jídlo a nealkoholické nápoje. Ty předchozí měsíc meziročně zlevnily o 3,3 procenta. Cena pohonných hmot klesla o 1,5 procenta. Zlevnil i nábytek a elektronika. I když finanční trh očekával čísla inflace vyšší, negativní překvapení předem zmírnila slova guvernéra BoE, jenž takovýto vývoj cenové hladiny na ostrovech avizoval. Ačkoliv banka přikládá velkou váhu nízké ceně ropy, aktuální vývoj inflace oddaluje růst úrokových sazeb, což libru oslabuje.

Hlasující člen FOMC Bullard dnes uvedl, že i když americká centrální banka začne v září pomalu zvyšovat úrokové sazby, bude monetární politika USA nadále velmi rozvolněná. Index spotřebitelských cen (CPI) očištěn od cen jídla a pohonných hmot v únoru meziměsíčně posílil o 0,2 procenta již druhý měsíc v řadě, což je mírně nad očekáváními trhu. V meziročním srovnání si jádrová inflace polepšila o 1,7 procenta, což je o 0,1 procenta nad lednovými hodnotami. Inflace byla v USA naposledy na cílové hodnotě 2 procenta loni v dubnu.

AUD/USD opustil trendový kanál a směrem nahoru rovněž prorazil 55 denní průměr na denním grafu. Pro potvrzení nákupního signálu je však vhodné počkat si, až AUD/USD uzavře na denním grafu nad hodnotou 0,7900 a vytvoří tak nové vyšší „high“. Když se mu to nepodaří, pak bude uvězněn mezi kanálem a hodnotou 0,7900. V případě, že se vrátí do kanálu, bude podle všeho testovat předchozí minima.

 

GBP/CAD testuje důležitou hodnotu podpory na úrovni 1,8600. Reakce ne tuto hodnotu je velmi důležitá, protože nám naznačí další směr pohybu.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Inflace trhá rekordy, ochrání před ní alternativní investování – do umění, vína i známek
      Máme rekordní inflaci za skoro 24 let. V březnu ceny meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tedy nejvíce od května 1998. Inflace tak překonává očekávání, která byla už tak vyšponována. Počítalo se totiž inflací 12,4 procenta. Inflace ovšem překonává očekávání také svojí meziměsíční dynamikou. Meziměsíčně totiž činí 1,7 procenta, zatímco mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst cen mezi únorem a březnem „pouze“ o 1,4 procenta.
    • Inflace, události na Ukrajině a možný silný růst v USA budou tento týden řídit globální trhy
      Globální trhy nadále sklouzávají do hluboké recese kvůli závratně vysoké inflaci a agresivnějším krokům centrálních bank, zejména Fedu. Je zde také válka na Ukrajině a zhoršující se údaje v Německu, Číně a USA.
    • Inflace USA 08/2022 – 8,3 % Y/Y
      „Americká centrální banka FED ukazuje cestu, jak krotit růst cen. Nestačí jen zvyšovat úrokové sazby, ale také snižovat likviditu a stahovat peníze z oběhu. To je ten správný lék. Bohužel Evropská centrální banka se neinspirovala, a dál pokračuje v nákupech dluhopisů. Proto bude inflace v Evropě pravděpodobně delší a bolestivější.“
    • Inflace utlumí spotřebu ve 2. polovině roku
      Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností.
    • Inflace v Americe meziročně vzrostla
      Inflace v červenci vzrostla o 3,2 % meziročně oproti 3 % v červnu. Trhy očekávaly růst o 3,3 % meziročně. Jádrová inflace se snížila, když vzrostla podle očekávání trhů o 4,7 % meziročně oproti 4,8% růst v červnu.
    • Inflace v Americe vzrostla
      Celková inflace se v prosinci zvýšila na 3,4 % meziročně oproti 3,1 % v listopadu. Trhy očekávaly zvýšení na 3,2 % meziročně. Naopak jádrová inflace klesla na 3,9 % meziročně oproti 4 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 3,8 % meziročně.
    • Inflace v Argentině vzrostla na 50,9 procenta
      „Argentina se potácí ve vážných ekonomických problémech. Pokud jí nepomůže Mezinárodní měnový fond, hrozí jí další bankrot,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    • Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD
      Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu sp...
    • Inflace v Belgii se před přelomovým zasedáním ECB propadla až na čtyřleté minimum
      Pokud nám Belgie naznačuje budoucí vývoj – což u ní obvykle funguje – pak inflace v květnu zamíří ke dnu. Minulé úterý ráno totiž byla tato země prvním státem...
    • Inflace v blízkosti 6 %
      Inflace v říjnu opět překvapila svižnější dynamikou. Oproti září spotřebitelské ceny vzrostly o 1 % oproti našemu odhadu o 0,9 % (konsensus trhu 0,7 %). V meziročním srovnání se inflace dostala nejvýše od října 2008, když poskočila ze zářijových 4,9 % na ,8 %, o 0,2 procentního bodu více než jsme čekali.
    • Inflace v Británii opět zrychlila
      Již počtvrté v řadě byly cenové tlaky ve Velké Británii vyšší, než se očekávalo. Celková inflace meziměsíčně vzrostla v květnu o 0,7 % (oproti očekávaným 0,5 %), což udrželo meziroční srovnání na stabilní úrovni 8,7 % (oproti konsenzu 8,4 %). Základní jádrová inflace vzrostla meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 7,1 % (oproti 6,8 % v dubnu). Posledně jmenovaný ukazatel zaznamenal poprvé od března 1992 hodnotu vyšší než 7 %.
    • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
      Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
    • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
      Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
    • Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo
      Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%.
    • Inflace v březnu poklesla, meziročně dosáhla 15 %
      Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly meziročně o 15,0 %, meziměsíčně o 0,1 %. Stejně jako v únoru tak tempo klesalo u obou sledovaných metrik. Meziměsíčně inflace poklesla z lednových 6,0 % na 0,6 % v únoru a nyní do blízkosti stagnace v březnu. Meziroční dynamika z lednových 17,5 % a únorových 16,7 % poklesla na rovných 15 % i díky vyšší srovnávací základně z loňského roku, zejména v případě energií a pohonných hmot. Březnový výsledek dopadl v souladu s naším i tržním odhadem a reakce na trhu je tak pouze velmi vlažná.
    • Inflace v březnu zůstala na dvouprocentním cíli ČNB
      Tuzemská meziroční inflace v březnu stagnovala na 2 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Při detailnějším pohledu na více desetinných míst růst spotřebitelných cen stejně jako měsíc před tím dosáhl 1,97 % y/y. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 1,94 %. Oproti poslední prognóze centrální banky zveřejněné na začátku února byla inflace výrazně nižší, když ta ji pro březen čekala na 2,9 % y/y. K významným odchylkám od prognózy ČNB však došlo již během ledna a února.
    • Inflace v březnu zůstala na dvouprocentním cíli ČNB
      Tuzemská meziroční inflace v březnu stagnovala na 2 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Při detailnějším pohledu na více desetinných míst růst spotřebitelných cen stejně jako měsíc před tím dosáhl 1,97 % y/y. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 1,94 %. Oproti poslední prognóze centrální banky zveřejněné na začátku února byla inflace výrazně nižší, když ta ji pro březen čekala na 2,9 % y/y. K významným odchylkám od prognózy ČNB však došlo již během ledna a února.
    • Inflace v březnu zůstává na cíli
      Inflace v březnu zůstala na 2,0 %, když meziměsíčně ceny vzrostly jen kosmeticky o 0,1 %. To je v souladu s naším očekáváním i očekáváním trhu a 0,9procentního bodu pod poslední prognózou ČNB. Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné. Za poměrně výraznou dezinflací v tomto roce stojí i nadále zejména ceny potravin – ty meziročně zlevňují o 5,9 % a meziměsíčně v lednu dál zlevňovaly prakticky všechny kategorie potravin (v čele s mléčnými výrobky).
    • Inflace v červenci nečekaně výrazně narostla, kvůli zdražení dovolených, čokolády i vody. Koruna v reakci posílila
      Červencová míra meziroční inflace v Česku překonala všechna expertní očekávání. Činí totiž 2,2 procenta. Odhady se přitom pohybovaly od 1,7 do 2,1 procenta, se střední hodnotou na úrovni rovných dvou procent. Inflace překonala i odhad České národní banky, která ve své aktuální prognóze čekala hodnotu dvou procent. Všechna očekávání překonává i vývoj meziměsíční inflace, jež činí 0,7 procenta.
    • Inflace v červenci vzrostla na 2,2 %
      Po nečekaném červnovém poklesu inflace na dvouprocentní cíl překvapily v červenci spotřebitelské ceny svižnějším růstem – v meziročním srovnání o 2,2 %. Naše očekávání bylo nastaveno na zvolnění růstu na 1,9 %, zatímco analytický koncensus i ČNB očekávaly stagnaci na 2,0 %. V meziměsíčním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny o 0,7 %. Zásluhu na tom měly zejména vyšší ceny rekreace a kultury, jejichž příspěvek k celkovému růstu činil 0,5 %. Konkrétně jde o skokové zdražení dovolených (+25,1 %), které v červnu sezónně netypicky stagnovaly.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    eightcap forex