Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:19
reklama
Investingfox Partner
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Inflace v Belgii se před přelomovým zasedáním ECB propadla až na čtyřleté minimum

03.06.2014 16:31  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Pokud nám Belgie naznačuje budoucí vývoj – což u ní obvykle funguje – pak inflace v květnu zamíří ke dnu. Minulé úterý ráno totiž byla tato země prvním státem eurozóny, který zveřejnil svůj květnový index spotřebitelských cen (CPI). A na grafu níže můžeme vidět, že Belgie zaznamenala nejnižší míru inflace za poslední čtyři roky.

st

Zdroj: Bloomberg

Trend je zcela zřetelný: inflace se od roku 2011 propadla o 400 bazických bodů.

stt

Zdroj: Bloomberg

Belgický index CPI a výnos desetiletých německých dluhopisů.

sttt

Zdroj: Bloomberg

Zasedání ECB se koná 5. června

Pořád musím přemýšlet nad tím, jaký další kurz si Evropská centrální banka (ECB) s největší pravděpodobností zvolí. Víme však následující:

? Guvernér banky Mario Draghi a jeho kolegové raději mluví, než jednají – takže je necháme se vymluvit a pak uvidíme.

? Úvěrování je utlumené – jakákoliv akce v této oblasti by současně odrážela “potřeby společnosti? pro boj se sociální nerovností.

? Italská centrální banka pracuje na několika opatřeních, která by do kolaterálního programu zahrnula i malé a střední podniky (dle zprávy agentury Reuters z 12. května). Naznačuje tak, že tyto kroky by mohly být součástí “řešení?.

? Další snížení minusových repo sazeb možná bude zbytečné – a nepovede ke znovunastartování růstu, zahájení reforem a podpoře spotřebitelské poptávky. Jenže? Jakákoliv činnost politiků je lepší než sedět se založenýma rukama.

Konsenzus:

? Repo sazby se sníží o 10 bazických bodů.

? Záporné depozitní sazby spadnou o 10 bazických bodů.

? Cíleně se budou poskytovat úvěry malým a středním podnikům.

Pozicování:

Dluhopisový trh nyní bezplatný “ekonomický put? (možnost sázet na pokles, pozn. překl.):

1. Pokud ECB nezasáhne, nebude inflaci držet nic dole. Tím pádem budou dluhopisy velmi atraktivní.

2. Pokud ECB zasáhne, bude to vnímáno jako uvolňování měnové politiky.

3. Volby do Evropského parlamentu: Šlo vlastně o jeden velký příklad stále vyšší složitosti, většího počtu kompromisů a o další vzdalování se od skutečných reforem, jednoduchosti a naslouchání evropským voličům. Naopak zůstal nižší růst a neproběhly žádné reformy.

Je tady ale jedna důležitá a skrytá tendence, která si žádá naši pozornost. A tou je stav německých exportních zakázek. Co se týče růstu, exportů a produkce, blížíme se k zenitu. Vše přitom pramení z přehnaného optimismu, který “nakopnul? letošní rok. Odhalení skutečného stavu by však mělo přijít každým dnem?

Německé bundy by v červnu měly otestovat hranici 1,2 procenta a následně by měly prolomit úroveň 1,00 procenta. Podle našeho JABA modelu by měly výnosy dluhopisů klesat citelněji – přestože mí “přátelé? zaobírající se pevně úročenými aktivy tvrdí, že hra už skončila. Jenže ti samí v lednu prodávali nakoupené dluhopisy s prudce stoupajícími výnosy a redukovali duraci. Jakýkoliv pokles bude znamenat, že z mých 70 procent dlouhých pozic do pevně úročených aktiv bude najednou 90 procent. Přičemž nyní nakupuji hlavně na americkém dluhopisovém trhu.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Inflace tlačí na úspory Čechů, zájem o odprodej zlata výrazně vzrostl
    Aktuální vysoká míra inflace stále více dopadá i na lidi, kteří byli dříve zvyklí mít přebytky a ty investovat, například do fyzického zlata. Podle dat společnosti Zlaťáky.cz, která patří mezi největší prodejce fyzického zlata a stříbra v Česku, se zájem o výkup investičního zlata a stříbra zvýšil meziročně až čtyřnásobně. Jako nejčastější důvod odprodeje drahých kovů lidé uvádějí potřebu dodatečné hotovosti. Například v září, kdy se cena zlata dostala na 2,5letá minima však dominovaly panické prodeje pod vlivem klesající ceny zlata na světových trzích. Lidé nejčastěji prodávají uncové mince a zlaté slitky, případně stříbrné slitky o váze mezi 0,5 a 1 kilogramem.
  • Inflace trhá rekordy, důchodci se proto dočkají třetí valorizace. Oproti loňsku dramaticky zdražují ještě i potraviny, nejlepší ochranou proti inflaci je sbírání známek, vína či umění
    Český statistický úřad dnes zveřejnil čísla k březnové inflaci. Vykázala hodnotu 12,7 procenta, nejvyšší od května 1998. Překonala tak očekávání. Počítalo s inflací pouze 12,4 procenta. Inflace ovšem překonává očekávání také svojí meziměsíční dynamikou. Meziměsíčně totiž činí 1,7 procenta, zatímco mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst pouze o 1,4 procenta.
  • Inflace trhá rekordy, ochrání před ní alternativní investování – do umění, vína i známek
    Máme rekordní inflaci za skoro 24 let. V březnu ceny meziročně vzrostly o 12,7 procenta, tedy nejvíce od května 1998. Inflace tak překonává očekávání, která byla už tak vyšponována. Počítalo se totiž inflací 12,4 procenta. Inflace ovšem překonává očekávání také svojí meziměsíční dynamikou. Meziměsíčně totiž činí 1,7 procenta, zatímco mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg předpokládali ve střední hodnotě svých odhadů růst cen mezi únorem a březnem „pouze“ o 1,4 procenta.
  • Inflace, události na Ukrajině a možný silný růst v USA budou tento týden řídit globální trhy
    Globální trhy nadále sklouzávají do hluboké recese kvůli závratně vysoké inflaci a agresivnějším krokům centrálních bank, zejména Fedu. Je zde také válka na Ukrajině a zhoršující se údaje v Německu, Číně a USA.
  • Inflace USA 08/2022 – 8,3 % Y/Y
    „Americká centrální banka FED ukazuje cestu, jak krotit růst cen. Nestačí jen zvyšovat úrokové sazby, ale také snižovat likviditu a stahovat peníze z oběhu. To je ten správný lék. Bohužel Evropská centrální banka se neinspirovala, a dál pokračuje v nákupech dluhopisů. Proto bude inflace v Evropě pravděpodobně delší a bolestivější.“
  • Inflace utlumí spotřebu ve 2. polovině roku
    Předpokládáme, že vysoká inflace a rekordní propad reálné mzdy (letos očekáváme v průměru o necelých 8 %) by měly v tomto roce českou ekonomiku dostat do technické recese. Hlavní obětí by měla být spotřeba domácností.
  • Inflace v Americe meziročně vzrostla
    Inflace v červenci vzrostla o 3,2 % meziročně oproti 3 % v červnu. Trhy očekávaly růst o 3,3 % meziročně. Jádrová inflace se snížila, když vzrostla podle očekávání trhů o 4,7 % meziročně oproti 4,8% růst v červnu.
  • Inflace v Americe vzrostla
    Celková inflace se v prosinci zvýšila na 3,4 % meziročně oproti 3,1 % v listopadu. Trhy očekávaly zvýšení na 3,2 % meziročně. Naopak jádrová inflace klesla na 3,9 % meziročně oproti 4 % v listopadu. Trhy očekávaly pokles na 3,8 % meziročně.
  • Inflace v Argentině vzrostla na 50,9 procenta
    „Argentina se potácí ve vážných ekonomických problémech. Pokud jí nepomůže Mezinárodní měnový fond, hrozí jí další bankrot,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Inflace v Austrálii klesla, analýza AUD/USD
    Australský dolar prožil v noci šok. Silný výprodej během asijské seance spustil překvapující výsledek indexu sp...
  • Inflace v blízkosti 6 %
    Inflace v říjnu opět překvapila svižnější dynamikou. Oproti září spotřebitelské ceny vzrostly o 1 % oproti našemu odhadu o 0,9 % (konsensus trhu 0,7 %). V meziročním srovnání se inflace dostala nejvýše od října 2008, když poskočila ze zářijových 4,9 % na ,8 %, o 0,2 procentního bodu více než jsme čekali.
  • Inflace v Británii nejníže za 60 let, vyšší podnikatelská důvěra v eurozóně díky QE; analýza AUD/USD, GBP/CAD
    Složený index nákupních manažerů (PMI), který měří růst v sektorech průmyslu i služeb a pokrývá více než dvě třetiny německé ekonomiky...
  • Inflace v Británii opět zrychlila
    Již počtvrté v řadě byly cenové tlaky ve Velké Británii vyšší, než se očekávalo. Celková inflace meziměsíčně vzrostla v květnu o 0,7 % (oproti očekávaným 0,5 %), což udrželo meziroční srovnání na stabilní úrovni 8,7 % (oproti konsenzu 8,4 %). Základní jádrová inflace vzrostla meziměsíčně o 0,8 % a meziročně o 7,1 % (oproti 6,8 % v dubnu). Posledně jmenovaný ukazatel zaznamenal poprvé od března 1992 hodnotu vyšší než 7 %.
  • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
    Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
  • Inflace v Británii v dubnu posílila, nicméně díky jenom růstu jízdného o Velikonocích, klíčem k úspěchu jsou reálné mzdy, analýza GBP/USD
    Index spotřebitelských cen (CPI) ve Velké Británii se dočkal v dubnu meziročního růstu o 1,8 procenta a o desetin...
  • Inflace v Británii zpomalila více, než se očekávalo
    Dnes v 10:30 byla zveřejněna data inflace z Velké Británie. Ty dokázaly překonat očekávání, když inflace rostla za únor o 0,4%, přičemž se očekával růst o 0,5%. Meziročně inflace klesla z 3% na 2,7%, analytici očekávali pokles na 2,8%. Jádrová inflace také klesla více, než se očekávalo, když meziročně klesla z 2,7% na 2,4%.
  • Inflace v březnu poklesla, meziročně dosáhla 15 %
    Spotřebitelské ceny v březnu vzrostly meziročně o 15,0 %, meziměsíčně o 0,1 %. Stejně jako v únoru tak tempo klesalo u obou sledovaných metrik. Meziměsíčně inflace poklesla z lednových 6,0 % na 0,6 % v únoru a nyní do blízkosti stagnace v březnu. Meziroční dynamika z lednových 17,5 % a únorových 16,7 % poklesla na rovných 15 % i díky vyšší srovnávací základně z loňského roku, zejména v případě energií a pohonných hmot. Březnový výsledek dopadl v souladu s naším i tržním odhadem a reakce na trhu je tak pouze velmi vlažná.
  • Inflace v březnu zůstala na dvouprocentním cíli ČNB
    Tuzemská meziroční inflace v březnu stagnovala na 2 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Při detailnějším pohledu na více desetinných míst růst spotřebitelných cen stejně jako měsíc před tím dosáhl 1,97 % y/y. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 1,94 %. Oproti poslední prognóze centrální banky zveřejněné na začátku února byla inflace výrazně nižší, když ta ji pro březen čekala na 2,9 % y/y. K významným odchylkám od prognózy ČNB však došlo již během ledna a února.
  • Inflace v březnu zůstala na dvouprocentním cíli ČNB
    Tuzemská meziroční inflace v březnu stagnovala na 2 %, což bylo v souladu s tržním konsensem. Při detailnějším pohledu na více desetinných míst růst spotřebitelných cen stejně jako měsíc před tím dosáhl 1,97 % y/y. To bylo jen nepatrně nad naším odhadem ve výši 1,94 %. Oproti poslední prognóze centrální banky zveřejněné na začátku února byla inflace výrazně nižší, když ta ji pro březen čekala na 2,9 % y/y. K významným odchylkám od prognózy ČNB však došlo již během ledna a února.
  • Inflace v březnu zůstává na cíli
    Inflace v březnu zůstala na 2,0 %, když meziměsíčně ceny vzrostly jen kosmeticky o 0,1 %. To je v souladu s naším očekáváním i očekáváním trhu a 0,9procentního bodu pod poslední prognózou ČNB. Příběhy uvnitř spotřebitelského koše jsou však nadále velmi rozdílné. Za poměrně výraznou dezinflací v tomto roce stojí i nadále zejména ceny potravin – ty meziročně zlevňují o 5,9 % a meziměsíčně v lednu dál zlevňovaly prakticky všechny kategorie potravin (v čele s mléčnými výrobky).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
Dukascopy
FX Global
FXDD
reklama
eightcap forex