Sobota 02. listopadu 2024 19:15
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
eightcap trade smarter

Jednání o osudu Řecka pokračují, evropský PMI potěšil, Británie zklamala; analýza DAXu, GBP/AUD, EUR/GBP

20.02.2015 12:50  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Řecko včera oficiálně požádalo o prodloužení záchranného programu o 6 měsíců, tak jak se od něj očekávalo. Jde o první pozitivní signál směrem k eurozóně ze strany nové řecké vlády.  Zejména v tom směru, že se jižané zavazují uznat všechny své dluhy a nevykonají jednostranné kroky, jež by ohrozily fiskální cíle. Avšak Němci tuto žádost zamítli. Tvrdí, že cílem Řecka je jenom zabezpečit si finanční zdroje na přechodné období, přičemž jejich návrh nepřináší věcné řešení problému. Atény se totiž v oficiálním dopise, jež ve čtvrtek poslali do Bruselu, nezavazují k žádným úsporným opatřením. Podle Německa je list prvním krokem k jednáním, avšak klíčové bude, jaké reformy plánuje nová vláda zavádět.  Německý mistr financí Wolfgang Schauble chce, aby Řecko pokračovalo v úsporných opatřeních a nespoléhalo se jen na odkládání splátek dluhů.  Ministři financí zemí eurozóny budou jednat o Řecku dnes od 15:00 v Bruselu. Záchranný program končí již na konci měsíce a první splátky by pak Řecko muselo platit již v březnu, a to ve výši 4,3 mld. eur. Pokud dnes a o víkendu nedojde k dohodě, dá se očekávat, že příští týden budou v Řecku zavedeny kapitálové kontroly a banky omezí výběry.

Data americké Energetické informační agentury (EIA) včera opět odhalila růst zásob ropy v USA v minulém týdnu, a to o 7,7 miliónu barelů. Průměrná denní volatilita na ropě dosáhla zatím v únoru 3,4 procenta, což je nejvyšší hodnota od března 2009.

Německý složený index nákupních manažerů (PMI), který měří růst v sektorech průmyslu i služeb a pokrývá více než dvě třetiny německé ekonomiky, se podle předběžných údajů společnosti Markit v únoru zvýšil na 54,3 bodu z konečných 53,5 bodu za leden, což signalizuje solidní růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku.

Dílčí index pro služby v únoru stoupl na 55,5 bodu z konečných 54,0 bodů za předchozí měsíc a překonal očekávání analytiků na úrovni 54,2 bodu a dokonce i nejvyšší odhad 55,0 bodu.Zaměstnanost v sektoru služeb rostla nejrychlejším tempem za více než tři roky.

Dílčí index pro průmysl se proti lednu nezměnil a stagnoval na hodnotě 50,9 bodu. Nedosáhl tak na očekávání z průzkumu Reuters 51,5 bodu. Výrobci potřebují vidět silnější objednávky, aby index PMI ze sektoru výroby dosáhl výraznějšího obratu.

Podobně jako Německo si v únoru vedla i Francie, kde rovněž pozitivně překvapil sektor služeb a naopak odvětví výroby zklamalo. Celkový složený index PMI za eurozónu nakonec v únoru dosáhl 53,5 bodu, čímž o 0,5 bodu překonal očekávání trhu a o 0,9 bodu lednová čísla.

Britské maloobchodní prodeje se v lednu meziměsíčně propadly o 0,3 procenta, což je 0,1 procenta více, než byla očekávání. V meziročním srovnání dosáhly 5,4 procenta, což je 0,5 procenta pod očekáváními trhu. Nicméně libra má za sebou úspěšný týden hlavně po zveřejnění dat z trhu práce a posiluje hlavně vůči euru.

Německý akciový index DAX na hodinovém grafu míří postupně na sever k předchozím maximům. Až jejich proražení otevře indexu prostor pro posílení.



GBP/AUD
nemá dostatek sil k překonání silné rezistenční linie a svoji rezignaci naznačil i včerejší reverzní svíčkovou formací „pinbar“. Dostane-li se pod předchozí minima 1.96, pak může dále klesat l 1.9310.



Pohled na měsíční graf nám naznačuje, že při prodeji EUR/GBP je potřeba být opatrní, protože tento měnový pás se již nachází u důležité hodnoty podpory.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Jednání mezi USA a Čínou skončilo, výsledek se dozvíme zítra
      Americké akciové trhy dnes otevřely v zelených číslech. Pokračují tak v nepřerušeném růstu v tomto týdnu. Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 posiluje o 0,4 % a technologický Nasdaq si připisuje 0,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 nejlépe zahájily dnešní seanci energetické společnosti, které získávají 1,1 %. Hlavním důvodem jsou rostoucí ceny ropy na světových trzích. Jen dnes cena vzrostla o více jak 3 % na 51,5 USD za barel ropy. Dále se daří technologickým firmám (+1 %) či sektoru zdravotní péče (+0,7 %). Hlavním důvodem optimismu na trzích jsou zprávy z jednání mezi zástupci Spojených států a Číny. To dnes skončilo po jednodenním prodloužení. Prozatím jsou informace velmi strohé. Obě strany se vyjadřují, že jednání byla „dobrá a příjemná“. Oficiální stanovisko bude zveřejněno až zítra.
    • Jednání mezi zástupci USA a Číny trhy nechávají klidné
      Bílý dům včera informoval o jednání mezi zástupci USA (Robert Lighthizer, Steven Mnuchin) a Číny (Liu He), které proběhlo přes telefon a které se zaměřilo na organizaci další face-to-face schůzky. Žádný posun v samotném jednání o obchodní dohodě tedy prozatím nenastal. Co více, poradce amerického prezidenta Larry Kudlow uvedl, že dohoda mezi USA a Čínou nemusí být nikdy dosažena kvůli komplikacím spojeným s vyřešením stále nedořešených témat. Zároveň ale uvedl, že zůstává optimistou a stále věří, že je dohoda možná. V jedné z poznámek pak dodal, že Čína zatím s nákupy amerických zemědělských produktů nezačala, takže je dnes reakce na včerejší jednání na trzích spíše jen vlažná.
    • Jednání ministrů energetiky zemí EU
      Členské země Evropské unie se ve snaze zmírnit dopady aktuální energetické krize dohodly na snižování spotřeby elektřiny ve špičce a zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Peníze odebrané energetickým společnostem plánují využívat na podporu zranitelných skupin obyvatel a podniků nebo na financování úsporných opatření. Dosažení politické dohody dnes oznámilo české předsednictví v Radě EU.
    • Jednání místo cel. Trhy nové zprávy těší, ale před centrálními bankami je znát opatrnost
      Místo nových cel přišla z USA směrem k Číně naopak pozvánka na nová jednání. To uvítali nejen Číňané, ale pochopitelně i finanční trhy. Reakce byla výrazně pozitivní v Asii a méně už v Evropě, kde toto téma už v posledních dnech ztrácelo na vlivu. Přesto sledujeme poměrně slušné zisky akcií a mírný odklon investorů od bezpečných dluhopisů.
    • Jednání o americkém dluhovém stropu pokračují
      Prezident Joe Biden a republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se mají v pondělí setkat, aby pokračovali v jednání, které má zabránit katastrofickému defaultu USA.
    • Jednání o americkém dluhovém stropu probíhají
      Americké akciové trhy se mírně zotavily, zatímco euro a britská libra zastavily svůj pokles po zvěstích, že se republikáni a zástupci Bílého domu blíží k dohodě o zvýšení dluhového stropu a omezení federálních výdajů na dva roky.
    • Jednání o dluhovém stropu zastíněno Nvidií
      Včerejší obchodování navazovalo na sérii výborných dní pro technologický Nasdaq (+0,3 %) a hlavně pak sektor AI. Byla to společnost Nvidia, když mezičtvrtletně dokázala neuvěřitelný obrat, respektive nový výhled, který představila na základě dosavadního průběhu roku, jež všechny ohromil. Právě to jak již nyní dokáže Nvidia tuto technologii monetizovat naznačilo možnosti této nové technologie. Mimo zmíněný technologický sektor se však příliš nedařilo, nejméně pak energetickému (Chevron -0,6 %, Exxon Mobil -0,9 %, Halliburton -1,6 %), zdravotnímu (Pfizer -1,6 %) a finančnímu sektoru (Mastercard -1,9 %, Visa -1,5 %, Bank of America -0,2 %, Wells Fargo -0,6 %). Širší index SPX500 pak ukončil jen v nepatrném plusu a průmyslový DJIA dokonce -0,2 %.
    • Jednání o fiskálním útesu jsou na mrtvém bodě
      Jednání o fiskálním útesu jsou na mrtvém bodě, Obama chce vetovat plán B předložený republikány...
    • Jednání o fondu obnovy EU ovlivňuje trhy
      „Podle reakcí na trzích je zřejmé, že by ekonomice Evropské unie výrazně pomohlo, kdyby se vrcholní představitelé členských zemí Evropské unie dohodli na konečné podobě fondu obnovy. Uzavření dohody by pravděpodobně vedlo k posílení kurzu eura, snížení rizikové prémie na italských dluhopisech a růstu akciových trhů,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
    • Jednání ohledně Řecka jsou pozitivní, ale euro dál oslabuje
      Včerejší obchodování během dne oscilovalo v koridoru 1,1300-1,1400 EUR/USD s tím, jak během dne přicházely zprávy z Bruselu. Během rána...
    • Jednání o Řecku je pro euro rizikem, kurz však dál neklesá a je téměř bez pohybu
      Eurodolar se dnes příliš nehýbal. Ráno kurz lehce klesl a dál v průběhu dne měl tendenci spíše růst, vše ...
    • Jednání o záchraně Řecka se znovu komplikují, akcie znovu ztrácí
      Nebylo by to vyjednávání o pomoci Řecku, aby šlo vše plynule a podle plánu. Dnes dopoledne se situace opět zkomplikova...
    • Jednání Ruska a Ukrajiny podporují volatilitu a ceny ropy se tak zvyšují
      Poté co se zastavil ústup ropy, se obrátila pozornost k vyhlídkám na snižování poptávek kvůli oživení COVID-19 v Číně. V New Yorku se ve středu futures kontrakty na ropu Brent pohybovaly okolo 97 dolarů za barel. Od medvědího trhu se ropa po propadu 20 %.
    • Jednání s Mexikem drží trhy nad vodou
      Americké akciové trhy by měly dnešní obchodování zahájit mírným růstem, jak naznačují futures na akciové indexy. V případě indexu Dow Jones by mělo dojít k posílení o zhruba 0,2 %. Určitý optimismus dnes trhům dává pokračující jednání mezi zástupci Spojených států a Mexika. I když to prozatím vypadá, že v pondělí dojde k uvalení 5% cel na veškeré mexické zboží, tak aktuální jednání mohou ještě přinést překvapení.
    • Jednání Spojených států s Mexikem bude nečekaně pokračovat i dnes
      Hlavní události, které ovlivňovaly včerejší obchodování na akciových trzích, se opět týkaly obchodní politiky Spojených států. Tou pozitivní bylo jednání mezi zástupci USA a Mexika o nalezení dohody, jak vyřešit imigraci na hranicích. Cílem je předejít pondělnímu uvalení cel na mexické zboží. Jednání skončila až po uzavření trhů, bohužel však k žádné dohodě nedošlo. Nicméně pozitivem zůstává, že neplánovaně budou jednání pokračovat i dnes. I podle slov amerického prezidenta Donalda Trumpa se Mexiko velmi snaží situaci vyřešit. Dále dodal, že případné uvalení cel by nemělo žádný vliv na dojednanou trojstrannou obchodní dohodu mezi USA, Kanadou a Mexikem. Trump to zdůraznil velmi silným tvrzením, když prohlásil, že „My nepotřebujeme Mexiko, ale Mexiko potřebuje nás“. Tou druhou událostí jsou Trumpovy výhrůžky Číně. Té pohrozil, že je připraven rozšířit cla na další čínské zboží v hodnotě 300 mld. USD, nejdříve prý však tak plánuje udělat až po zasedání zemí G20, které se koná koncem června.
    • Jednání USA a Číny hlavním tématem
      Americké akciové indexy páteční seanci ukončily v plusu v očekávání, že jednání mezi Spojenými státy a Čínou nakonec dospějou k uzavření obchodní dohody. Situace mezi oběma zěměmi minulý týden vyeskalovala poté, co Spojené státy zvýšily cla na dovážené zboží v objemu 200 mld. USD. Index S&P 500 si polepšil o 0,4 % a částečně tak zkorigoval celotýdenní ztráty, které dosáhly 2,2 %. Během pátku se dařilo prakticky všem sektorům v čele s utilitami, které si polepšily o 1,7 %. V červené nule uzavřely farmaceutické tituly.
    • Jednání USA a Číny krachují, Čechům proto zlevní benzín i nafta
      Ceny pohonných hmot v ČR v uplynulém týdnu stagnovaly. Benzín se stejně jako před sedmi dny prodává za 32,55 koruny za litr, nafta zlevnila o haléř na 32,04 koruny za litr. V příštím týdnu se přitom řidiči v Česku dočkají zlevnění pohonných hmot.
    • Jednání USA-Čína o ukončení obchodní války pokračují
      Akciové trhy ve Spojených státech ukončily včerejší obchodování v ziscích. Index Dow Jones vzrostl o 1,1 %, S&P 500 si připsal 1 % a Nasdaq si polepšil o 1,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo všem sektorům. Nejlépe na tom byli realitní developeři (+1,8 %) následovaní telekomunikačními firmami (+1,6 %). Nejmenší zisk si připsaly finanční instituce, které vzrostly o pouhou jednu setinu procenta. Asijský zpravodajský server Nikkei Asian Review přinesl informace o technologickém gigantu Apple. V návaznosti na snížení očekávaných finančních výsledků pro první kvartál letošního roku Apple údajně snížil objednávky u svých asijských dodavatelských společností na výrobu iPhonů. Původně se mělo vyrobit mezi 47 až 48 miliony kusů. Nově revidované objednávky by se měly pohybovat v rozmezí 40 až 43 milionů kusů iPhonů. Včera na tiskové konferenci vystoupil šéf Apple Tim Cook, aby uklidnil rozbouřenou situaci z minulého týdne. Prohlásil, že při kombinaci inovační kultury ve společnosti a věrných zákazníků dochází k vytvoření ekosystému, který je dle něj podhodnocený. Reagoval tím na desetiprocentní propad akcií firmy v minulém týdnu.
    • Jedna přijala euro, druhá se mu vyhýbá – oběma zemím se v Evropě daří
      Na Mezinárodní konferenci “25. výročí rozdělení Československa: Co nám dalo a co vzalo?”, která se zaměřila na ekonomické důsledky rozdělení federace a na rozvoj dvou suverénních zemí, proběhl také “duel” dvou centrálních bankéřů Jána Tótha ze Slovenské národní banky a Mojmíra Hampla z České národní banky.
    • Jedná sa len o korekciu? Sledujte tieto tri grafy
      Nálada na globálnych akciových trhoch sa tento týždeň zhoršila, keď sa Donald Trump rozhodol prehodnotiť clá na brazílsku a argentínsku oceľ. Aby to bolo ešte horšie, americký prezident povedal, že sa nebude ponáhľať s podpísaním čínsko-americkej obchodnej dohody a k podpísaniu môže dôjsť až po prezidentských voľbách, ktoré sa budú konať v roku 2020. Bloomberg však dnes informoval, že napriek prudkej rétorike sa obe krajiny priblížili k prvej fáze dohody. Pozrime sa, ako sa pri zvýšenej volatilite s týmto vývojom vyrovnávajú indexy - US500, DE30 a FRA40.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    AxiTrader
    eToro
    Fintokei
    reklama
    Investingfox Nastroje