Sobota 21. prosince 2024 18:52
reklama
RebelsFunding
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Investingfox Nastroje

Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY

04.02.2015 12:22  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o neuvěřitelných 17 procent. Spouštěcím mechanismem byla podle všeho zpráva společnosti Baker Hughes, jež poukázala na výrazný pokles v hledání a vrtání nových ložisek ropy v USA.  Revoluce v produkci ropy z břidlic v minulosti způsobila dynamický růst zásob černého zlata, po němž cena ropy klesla. Avšak na 50 procentní propad ceny již reagují producenti nižší aktivitou. Nicméně v případě nárůstu ceny lze opět očekávat zvýšení těžební aktivity hlavně v Severní Americe. Posílení ceny ropy způsobilo růst poptávky po rizikových aktivech, což je na trhu vidět přes posilování komoditních měn a akciových titulů. Ropa nyní působí jako indikátor investorského apetitu po riziku. S cenou ropy se svezla i měď, která včera posílila o 3.6 procenta, což je její nejlepší jednodenní výkon od července 2013.

Vyšší poptávka po rizikových aktivech způsobila odliv peněz z bezpečných přístavů, a to nejen z amerického dolaru, ale i zlata a amerických státních dluhopisů, jejichž výnosy posílily. USD včera ztratil 0.9 procenta, což je největší jednodenní propad od října 2013.

Prudký nárůst ceny ropy zvýšil poptávku po komoditních měnách, jakými jsou kanadský a australský dolar. CAD posílil vůči USD na 2týdenní maxima (1.2353). Dokonce i australský dolar včera jakoby zapomněl na snížení úrokové sazby centrální bankou (RBA) a v průběhu úterý se vrátil zpátky k hodnotám, u nichž byl před zasedáním RBA. Z vyšší ceny ropy těží i ruský rubl (RBL), který od počátku týdne posílil o 8 procent, čímž vymazává ztráty způsobené předchozím rozhodnutím ruské centrální banky snížit úrokové sazby o 200 bodů.

Novozélandský dolar (NZD) vymazává ztráty. Kromě slabšího dolaru mu včera pomohla aukce mléka, v níž ceny této potravinové komodity posílily o 9.4 procenta. Dnes bude klíčovým datem zpráva o počtu nově vytvořených pracovních míst v USA v soukromém sektoru (ADP), která je jakýmsi předskokanem pátečního NFP.

Z oslabujícího dolaru včera těžila i britská libra (GBP). Ta posílila z 19 měsíčních minim vůči dolaru (1.4952) na hodnotu 1.5198, čímž zažila nejlepší denní seanci za posledních 10 měsíců. Avšak libře pomáhají i lepší data indexů nákupních manažerů (PMI) ze všech tří sektorů. Ze slabšího dolaru včera těžilo i euro, kterému rovněž pomohly informace ohledně vývoje situace v Řecku. To zatím nepožaduje od věřitelů odpuštění splacení části dluhu, ale žádá výměnu některých současných dluhopisů za nové navázané na hospodářský růst. EUR/USD včera dokonce prorazilo hodnotu 1.1500. Nicméně jednání nejsou ani zdaleka u konce a riziko, že země opustí eurozónu, stále existuje. ECB totižto odmítá řecký nápad ukončit jednání s tzv. Trojkou. Z klidnější situace v Aténách těží i tamní státní dluhopisy, jejichž výnosy postupně klesají z vrcholů, kterých dosáhly po výsledcích voleb.

Dnes před sebou mají Atény důležitá jednání s Evropskou centrální bankou (ECB). Ještě před volbami požádaly 3 řecké banky (Piraeus Bank, Alpha Bank a Eurobank) ECB o nouzovou likviditu kvůli obavám z vyšších výběrů klientů v důsledku politické nejistoty a neznámého osudu země v eurozóně. Dvoutýdenní nouzové úvěrové lince dnes však končí platnost a o jejím prodloužení musí rozhodnout ECB. Problém je v tom, že hlavně Německo se bojí toho, že Řekové přinutí domácí komerční banky, aby za tyto zdroje koupily krátkodobé pokladniční poukázky, jež se Atény chystají emitovat. Řecko by se pak obešlo po delší dobu bez peněz věřitelů.

Pozn. Národní centrální banky mohu v rámci programu ELA poskytnout úvěry komerčním bankám v případě, že to schválí ECB. Likvidita od domácích centrálních bank je však dražší než zdroje od ECB. Program ELA (nouzová linka) může být vetován dostatečnou většinou členů rady guvernérů ECB.

Americká ropa WTI koriguje svoje předchozí ztráty. Na denním grafu včera vytvořila svíčkovou formaci připomínající „pinbar". Avšak knot se zdá být příliš krátký vzhledem k velikosti těla. Nicméně pokud ropa právě koriguje svůj 7měsíční předchozí výprodej, tak první zastávku by mohla najít až u kulatého čísla 60 USD, na úrovni první Fibonacciho hladiny (23.60).

Měnový index euraBOSSA EUR včera uzavřel na denní svíčce nad Fibonacciho hladinou 23,6, což by mohlo znamenat jeho další posilování k Fibonacciho hodnotě 38.2, a tedy pokračování posilování eura.

EUR/JPY se vymanil z konsolidačního obdélníku a prolomil rezistenci na úrovni 134.05. Nyní se vrací k opětovnému testování těchto důležitých úrovní, kde může jako „support" posloužit i 55denním průměr (černě).

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Proč o nejvýznamnějším kapitálovém trhu na světě soustavně tvrdíme dvě neslučitelné věci?
      Některé věci jsou naprosto jasné. Tak jasné, že ani není třeba se o nich bavit. Jen pak občas zjistíme, že zase tak jasné nebyly a možná jsme o nich trochu uvažovat měli. Obzvláště v případě, kdy se dvě naprosto zřejmé věci od počátku navzájem vylučují. Jako ty dvě, o kterých bych rád hovořil dnes.
    • Proč OPEC+ snižuje produkci?
      Navzdory znepokojivým ekonomickým údajům z Číny naznačujícím problémy na cestě k oživení si ceny ropy udržely své zisky. Ceny v pondělí vzrostly o více než 6 % poté, co OPEC+ v pondělí překvapivě oznámil snížení produkce o 1,16 milionu barelů denně.
    • Proč pád ropy nezraňuje trhy?
      Investoři by se snadno mohli zmást o vlivu růstu cen ropy na ekonomiku a trhy. Příběh vypadal jasně: vysoké ceny jsou špatné, nízké ceny dobré. Dva velké ropné šoky v sedmdesátých letech byly jednoznačně špatné pro západní ekonomiky – vyvolaly staglaci a přenesly kupní sílu do zemí produkujících ropu. Na druhé straně nízké ceny ropy na konci devadesátých let se shodovaly s boomem dotcom.
    • Proč pivovary zdražují, když přichází ekonomicky těžké časy? Snaží se „zahojit“, dokud je to ještě možné
      Dva největší pivovary v ČR zdražují. Od dneška zvyšuje cenu svých některých piv, lahvových a plechovkových, Plzeňský prazdroj, a to v průměru o 3,6 procenta, tedy asi o 50 haléřů za kus. Od dneška za dva měsíce se přidá dvojka na trhu, Pivovary Staropramen, které svá balená piva zdraží o 3 až 4 procenta, v zásadě tedy ve stejném rozsahu jako lídr trhu Prazdroj. Budějovický Budvar se zdražením počká až na Nový rok, kdy zdraží rovněž lahvové a plechovkové pivo, a to průměrně o 3,7 procenta. Na zdražování největších pivovarů v zemi zareagují nakonec i menší pivovary.
    • Proč plyn v Evropě znovu zdražuje?
      Volatilní vývoj na trhu se zemním plynem pokračuje i s nástupem léta. Po setrvalém poklesu cen se spotový kontrakt na evropský plyn TTF obchodoval až v blízkosti 20 EUR/MWh (průměr před-pandemické dekády byl mezi 15-20 EUR/MWh), což mírnilo obavy z dalšího vyhrocení energetické krize. V posledních dvou týdnech se však velkoobchodní cena plynu znovu zvýšila o téměř 50 % na aktuálních 35 EUR/MWh. Bezprostřední příčiny dražšího plynu jsou minimálně dvě. Za prvé, výpadek norských dodávek do EU (přibližně 10 procent), který by měl trvat až do poloviny července. Za druhé, očekávané oznámení o ukončení těžby zemního plynu v nizozemském Groningemu.
    • Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou
      Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.
    • Proč potřebujeme krizi
      Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
    • Proč považuje Chorvatsko vstup do eurozóny jako bezpečnou cestu?
      Nejnovější člen EU – Chorvatsko, přijalo 1. ledna euro jako svou měnu. Díky tomu se stalo součástí jádra EU, čímž se usnadnily a zlevnily platby a země poskytla jejímu finančnímu systému záchrannou síť pro případ budoucích krizí. Země se chce připojit k schengenskému prostoru, to umožní Chorvatům jednodušší cestování po Evropě.
    • Proč prodávat americké akcie
      Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
    • Proč Robert Kiyosaki aktivně obhajuje nákup bitcoinů?
      Na 4hodinovém grafu je také zřejmé, že Bitcoin prodloužil svůj klesající trend, který je nyní podporován sestupným kanálem. Prolomil boční kanál spolu s pravidlem, podle kterého se bitcoiny obchodovaly posledních 9-12 měsíců. Zaznamenáváme nejen boční trend po dalším kole růstu (nebo poklesu), ale plnohodnotnou korekci. Jak jsem již dříve zmínil, nejbližší cíl je 25 211 USD.
    • Proč ropa stoupá?
      Celosvětová spotřeba ropy překonala její těžbu už šesté čtvrtletí po sobě – konče čtvrtým čtvrtletím roku 2021. Podnítila tak neustálé snižování globálních ropných rezerv a výrazný růst cen ropy.
    • Proč rostou ceny potravin?
      Světové zemědělství je závislé na tvrdé manuální práci, vlivech počasí i na rychlosti dodávek a jedná se o nejpostiženější sektory z hlediska lidských zdrojů. Pracovníci scházejí v celém procesu od česačů ovoce přes řidiče a zpracovatele až po kuchaře a obsluhu v občerstveních. Chybějí lidé na sklízení rýže, bourání masa i na rychlý rozvoz agrárních produktů. Lze tak očekávat další zdražování potravin i nedostatek některých druhů zboží.
    • Proč rozhodnutí Fedu škodí americkému dolaru
      Euro a libra šterlinků včera zareagovaly působivým růstem, když tvůrci politiky Federálního rezervního systému prohlásili, že navzdory problematickému snižování inflace na cílovou úroveň 2,0 % zůstanou u svého postoje ke snižování sazeb. Jednomyslně ponechali klíčovou sazbu federálních fondů v pásmu 5,25 až 5,5 %, tedy na nejvyšší úrovni od roku 2001.
    • Proč Řecku žádná devalvace nepomůže
      Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci z...
    • Proč se americkým akciím daří o tolik více než evropským?
      Jednou za čas dostanu otázku od novinářů nebo rovnou od klientů na téma korelace amerických a evropských akcií. V posl...
    • Proč se Bitcoin vyplatí z dlouhodobého hlediska
      Kryptoinvestor, Jason Deane zveřejnil příspěvek, kde rozebírá dlouhodobý náhled na Bitcoin. Jako první bod uvádí, že Bitcoin si v průběhu času drží hodnotu. A způsob, jakým otestovat, že si ji zachová, je vypočítat roční průměrné hodnoty.
    • Proč se Cardano těší na 17. březen?
      Cardano a jeho základy jsou i nadále velkým lákadlem pro investory a developery, a to navzdory jeho výsledkům v posledních šesti měsících. Nyní, na rozdíl od jiných altcoinů, pád Cardana začal tři měsíce před zbytkem trhu. I přesto investoři doufají, že by mohl brzy skončit.
    • Proč se cena bitcoinu propadla? Jaký je důvod poklesu pod 29 000 dolarů?
      Investoři do kryptoměn se ptají, proč došlo k poslednímu poklesu. Podle analytiků spolu s Bitcoinem uzavřely den v záporném pásmu také americké burzy a za důvod poklesu se považuje včera oznámený zápis z jednání FEDu.
    • Proč se cena Dogecoinu momentálně hýbe nahoru a dolu?
      Dnes v ranních hodinách Dogecoin posílil po zprávě, že Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla získal podíl Twitteru z 9,2 %. Dogecoin se do této zprávy zahrnul jen okrajově, jelikož Musk tuto minci velmi podporuje.
    • Proč se Česku zlepšuje ratingový výhled? Hlavním důvodem není konsolidační balíček, nýbrž to, že stále ve velkém odebírá ruské energie
      Agentura Fitch Ratings v pátek večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení. Ovšem to nejsou fundamentální důvody zlepšení ratingového výhledu, přestože to tak je široce interpretováno.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    CapXmaster