Čtvrtek 21. listopadu 2024 14:14
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Proč Řecku žádná devalvace nepomůže

23.03.2012 07:58  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Řecko se pátým rokem nachází v hluboké recesi, nová dohoda o poskytnutí pomoci znamená další úsporná opatření a mnozí tak navrhují, aby odešlo z eurozóny. Patří k nim taková jména jako Martin Feldstein, Ken Rogoff nebo Nouriel Roubini. Návrat k drachmě by ale znamenal jen samá negativa.

Pokud by Řecko z eurozóny skutečně odešlo, jen by se zvýšila jeho dluhová zátěž, jeho problém konkurenceschopnosti by se ale nevyřešil. Ten pramení z regulatorních překážek, omezujících praktik na trhu práce a malé flexibility, která zvyšuje náklady spojené s podnikáním. Pokud ovšem země v eurozóně zůstane, vyvstává otázka, zda bude schopna projít deflací dost hlubokou na to, aby svou konkurenceschopnost obnovila. Pravděpodobně ne, protože uvedené faktory proces nápravy znemožní. To, co Řecko potřebuje, jsou strukturální reformy zaměřené na růst. Mezi ně patří větší význam trhů v ekonomice a vláda práva. Nyní je například levnější dovážet zemědělské produkty ze střední Ameriky, než je převážet v rámci Řecka, protože na takový převoz je třeba licence. Žádná devalvace podobné problémy neodstraní.

Řecku trvalo dlouho, než se do současných problémů dostalo, a právě tak dlouho bude trvat, než se jich zbaví. Tzv. „eurodividenda“, tedy snížené úrokové náklady po vstupu do eurozóny, nebyly použity na financování strukturálních reforem. Inflace zůstala nad úrovní běžnou v eurozóně a zdroje se přesunuly z mezinárodně orientovaných sektorů do více chráněných domácích sektorů. Výsledkem byl propad deficitu běžného účtu. Následně přišla ztráta přístupu na finanční trhy v roce 2010 a bez pomoci ostatních zemí by nyní nebylo dost financí na nákup ropy, léků a potravin ze zahraničí. Jednostranný default či návrat k vlastní měně by v takové situaci nepomohl. V tomto případě by muselo dojít k zavedení omezení na dovozy a ke zmrazení bankovních vkladů, jinak by nastal jejich masivní odliv z finančního sektoru.

Příjmy a bohatství Řeků klesnou v každém případě. Volba je jen mezi negativním růstem s inflací a negativním růstem bez inflace. Devalvace nikdy žádné ekonomice k prosperitě nepomohla. Nafouklý a chráněný sektor neobchodovaného zboží v Řecku a v dalších zemích na jihu Evropy není chybným prvkem monetární unie, ale špatně fungujícím trhem. Řešení představují pouze strukturální reformy, ne reformy monetární. Řecké dráhy mají více zaměstnanců než cestujících a jejich tržby dosahují 10 % mzdových nákladů. Tato společnost potřebuje restrukturalizaci a ne devalvaci.

Uvedené je výtahem z „Greece?s exit from the Eurozone would be all pain, no gain“, autorkou je Miranda Xafa.

(Zdroj: VOX)

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Proč plyn v Evropě znovu zdražuje?
    Volatilní vývoj na trhu se zemním plynem pokračuje i s nástupem léta. Po setrvalém poklesu cen se spotový kontrakt na evropský plyn TTF obchodoval až v blízkosti 20 EUR/MWh (průměr před-pandemické dekády byl mezi 15-20 EUR/MWh), což mírnilo obavy z dalšího vyhrocení energetické krize. V posledních dvou týdnech se však velkoobchodní cena plynu znovu zvýšila o téměř 50 % na aktuálních 35 EUR/MWh. Bezprostřední příčiny dražšího plynu jsou minimálně dvě. Za prvé, výpadek norských dodávek do EU (přibližně 10 procent), který by měl trvat až do poloviny července. Za druhé, očekávané oznámení o ukončení těžby zemního plynu v nizozemském Groningemu.
  • Proč Polsko nezavře důl Turów? Ekonomicky se mu vyplácí stále, i s pokutou
    Podle pondělního rozhodnutí Soudního dvora EU má Polsko platit pokutu půl milionu eur denně za to, že nezastavilo těžbu na hnědouhelném dole Turów. Tato pokuta však není dostatečná, aby vedla k ekonomické nesmyslnosti těžby. Tím pádem nelze předpokládat, že na jejím základě Varšava těžbu v dole zastaví.
  • Proč potřebujeme krizi
    Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank - Pro lidskou mysl nejsou změny lehké. Jsou pro nás nepřirozené, nar...
  • Proč považuje Chorvatsko vstup do eurozóny jako bezpečnou cestu?
    Nejnovější člen EU – Chorvatsko, přijalo 1. ledna euro jako svou měnu. Díky tomu se stalo součástí jádra EU, čímž se usnadnily a zlevnily platby a země poskytla jejímu finančnímu systému záchrannou síť pro případ budoucích krizí. Země se chce připojit k schengenskému prostoru, to umožní Chorvatům jednodušší cestování po Evropě.
  • Proč prodávat americké akcie
    Náš výhled pro americké akciové indexy je negativní. Hlavním krátkodobým rizikem je podle našich kolegů ze Société...
  • Proč Robert Kiyosaki aktivně obhajuje nákup bitcoinů?
    Na 4hodinovém grafu je také zřejmé, že Bitcoin prodloužil svůj klesající trend, který je nyní podporován sestupným kanálem. Prolomil boční kanál spolu s pravidlem, podle kterého se bitcoiny obchodovaly posledních 9-12 měsíců. Zaznamenáváme nejen boční trend po dalším kole růstu (nebo poklesu), ale plnohodnotnou korekci. Jak jsem již dříve zmínil, nejbližší cíl je 25 211 USD.
  • Proč ropa posiluje, Řecko jedná s ECB, analýza Ropy, měnového indexu eura (BOSSA EUR) a EUR/JPY
    Aktuální nálada na finančním trhu je pod vlivem rostoucí poptávky po černém zlatě. Cena ropy posílila od pátku o ...
  • Proč ropa stoupá?
    Celosvětová spotřeba ropy překonala její těžbu už šesté čtvrtletí po sobě – konče čtvrtým čtvrtletím roku 2021. Podnítila tak neustálé snižování globálních ropných rezerv a výrazný růst cen ropy.
  • Proč rostou ceny potravin?
    Světové zemědělství je závislé na tvrdé manuální práci, vlivech počasí i na rychlosti dodávek a jedná se o nejpostiženější sektory z hlediska lidských zdrojů. Pracovníci scházejí v celém procesu od česačů ovoce přes řidiče a zpracovatele až po kuchaře a obsluhu v občerstveních. Chybějí lidé na sklízení rýže, bourání masa i na rychlý rozvoz agrárních produktů. Lze tak očekávat další zdražování potravin i nedostatek některých druhů zboží.
  • Proč rozhodnutí Fedu škodí americkému dolaru
    Euro a libra šterlinků včera zareagovaly působivým růstem, když tvůrci politiky Federálního rezervního systému prohlásili, že navzdory problematickému snižování inflace na cílovou úroveň 2,0 % zůstanou u svého postoje ke snižování sazeb. Jednomyslně ponechali klíčovou sazbu federálních fondů v pásmu 5,25 až 5,5 %, tedy na nejvyšší úrovni od roku 2001.
  • Proč se americkým akciím daří o tolik více než evropským?
    Jednou za čas dostanu otázku od novinářů nebo rovnou od klientů na téma korelace amerických a evropských akcií. V posl...
  • Proč se Bitcoin vyplatí z dlouhodobého hlediska
    Kryptoinvestor, Jason Deane zveřejnil příspěvek, kde rozebírá dlouhodobý náhled na Bitcoin. Jako první bod uvádí, že Bitcoin si v průběhu času drží hodnotu. A způsob, jakým otestovat, že si ji zachová, je vypočítat roční průměrné hodnoty.
  • Proč se Cardano těší na 17. březen?
    Cardano a jeho základy jsou i nadále velkým lákadlem pro investory a developery, a to navzdory jeho výsledkům v posledních šesti měsících. Nyní, na rozdíl od jiných altcoinů, pád Cardana začal tři měsíce před zbytkem trhu. I přesto investoři doufají, že by mohl brzy skončit.
  • Proč se cena bitcoinu propadla? Jaký je důvod poklesu pod 29 000 dolarů?
    Investoři do kryptoměn se ptají, proč došlo k poslednímu poklesu. Podle analytiků spolu s Bitcoinem uzavřely den v záporném pásmu také americké burzy a za důvod poklesu se považuje včera oznámený zápis z jednání FEDu.
  • Proč se cena Dogecoinu momentálně hýbe nahoru a dolu?
    Dnes v ranních hodinách Dogecoin posílil po zprávě, že Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla získal podíl Twitteru z 9,2 %. Dogecoin se do této zprávy zahrnul jen okrajově, jelikož Musk tuto minci velmi podporuje.
  • Proč se Česku zlepšuje ratingový výhled? Hlavním důvodem není konsolidační balíček, nýbrž to, že stále ve velkém odebírá ruské energie
    Agentura Fitch Ratings v pátek večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení. Ovšem to nejsou fundamentální důvody zlepšení ratingového výhledu, přestože to tak je široce interpretováno.
  • Proč se Fed dal na holubičí cestu?
    roč to Fed udělal? Proč Fed ve středu vydal tak šokující holubičí prohlášení a předpovědi a překvapil ty z nás, kdo tak toužebně očekávali trochu víc jestřábí postoj?
  • Proč se nákaza koronavirem šíří zrovna z Wu-chanu? Čína má jiné priority než hygienu, lidé si tam nedůvěřují
    Svět opět čelí hrozbě globální pandemie. Zatím si nákaza koronavirem vyžádala sedmnáct obětí, nakažených jsou však možná už tisíce. Šíří se z čínského města Wu-chan, které je technologickým hubem vnitrozemské Číny a sídlem jedné z neprestižnějších tamních technických univerzit. Je to město lidnatější než New York nebo Londýn a od dneška též město v karanténě. A v chaosu a v panice. Zůstává otázkou, zda se šíření nákazy podaří zastavit, či zda přeroste v potenciálně celosvětovou pandemii.
  • Proč se na růst kryptoměny Cardano vyplatí počkat?
    Růst Cardana od jeho spuštění v roce 2015 provází nejistota. Ether (ETH-USD), blockchainový token Etherea, se tehdy v té době obchodoval za méně než 1 dolar za minci a v současné době má jednotkovou hodnotu 3 294 dolarů. ADA, token blockchainu Cardano (ADA-USD), má v současné době hodnotu pouhých 1,15 dolaru za jednotku po všech těch letech.
  • Proč se rozevírají nůžky mezi českým a německým průmyslem?
    Poslední dva měsíce se nálada v českém průmyslu podle průzkumů Českého statistického úřadu poměrně překvapivě vylepšila. Jak moc brát tato čísla vážně, by měl ukázat tento týden také výsledek zářijového indexu nákupních manažerů v českém průmyslu. Pokud ukáže i on podruhé v řadě vylepšení, půjde o zajímavý signál - Česko jako by začalo ignorovat setrvalý pokles nálady v německém průmyslu, kde nálada v září spadla do blízkosti ročních minim. Je to vůbec představitelné?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster