Sobota 21. prosince 2024 17:20
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
Investingfox Partner

Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza ZLATA, ropy, GBP/NZD

06.11.2014 11:41  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45. Od ECB se nečeká změna úrokové sazby, protože jak sama uvedla, neplánuje dále pokračovat ve snižování základní úrokové sazby. Klíčová z pohledu nových informací proto bude tisková konference v 14:30.

Průzkum agentury Reuters mezi hlavními světovými ekonomy předchozí týden ukázal, že ECB by musela navýšit svoji bilanci o 1 bilión eur, aby dosáhla inflačního cíle ve výši 2 procent. Rozmezí odhadů se pohybovalo od 0,5 biliónu do 3 biliónů eur. Většina dotázaných se však shodla na sumě 1 biliónu eur, což může být ovlivněno i tím, že samotný prezident ECB Mario Draghi na předchozích tiskových konferencích naznačil navýšení bilance banky právě v tomto objemu.  Z provedeného průzkumu lze odhalit, kde se nacházejí očekávání trhu ohledně další monetární politiky ECB. Ačkoliv 1 bilion eur odpovídá velikosti mexické ekonomiky a z tohoto pohledu se navýšení bilance Evropské centrální banky může zdát nepřiměřeně vysoké na druhou stranu, 1 bilion eur představuje jenom trochu více než 1/3 objemu peněz, které do své ekonomiky poslala americká centrální banka (Fed) po finanční krizi.

Bilance ECB dosahovala na konci října 2014 výše 2,052 bilionu eur. Navýšením o další 1 bilion eur, což jak je uvedeno výše v textu, považují analytici za potřebný krok k dosažení inflačního cíle a nastartování ekonomického růstu, by se nafoukla na hodnotu, jíž docílila po uvolnění finančních prostředků bankám v 2 kolech programů  LTRO v letech 2011 a 2012, tedy 3 bilińů eur. Inflace v eurozóně sklouzla v září na úroveň meziročního růstu 0,3 procenta, což jsou 5letá minima. Navíc země jako Řecko, Itálie, Slovenko, Slovinsko a Španělsko hlásí již několik měsíců deflaci.

Program kvantitativního uvolňování, prostřednictvím něhož by ECB nakupovala krytá aktiva, korporátní bondy a státní dluhopisy členských zemí eurozóny, je jedním z posledních nástrojů, který bance zbyl v boji s pomalu rostoucí cenovou hladinou a ekonomickou aktivitou. Avšak odstartovat program nákupu státních dluhopisů je pro ECB legálně složitý úkol, s nímž navíc nesouhlasí největší akcionář, Německo. Včera na tuto skutečnost rovněž upozornil bývalý šéf Fedu Ben Bernanke. Ten na konferenci Schwab IMPACT uvedl, že ECB jenom těžce implementuje program QE podobný tomu americkému kvůli politickým a legálním omezením.

Nicméně většina ekonomů se domnívá, že další oslabování eura je podmíněno právě zahájením nákupů státních dluhopisů členských zemí eurozóny Evropskou centrální bankou. Až 29 z 38 dotázaných měnových analytiků předpokládá, že bez zahájení tohoto kroku je oslabování eura vůči USD limitováno hlavně v situaci, kdy dolar zpomalí svůj růst.

ECB zahájila letos v září operace TLTRO, prostřednictvím nichž poskytuje komerčním bankám levné eura s cílem podpořit jejich úvěrovou aktivitu vůči domácnostem a firmám. První  kolo operací TLTRO se potkalo s nezájmem bank. Ty využily možnost levných půjček jenom ve výši 82,6 miliardy eur. Očekává se, že v prosinci banky využijí tohoto programu aktivněji a půjčí si 170 miliard eur. Celkově program počítal s tím, že nalije do komerčních bank 400 miliard eur. Podle všeho tak zůstane z 37 procent nevyužitý. Bude-li chtít ECB dosáhnout cílové hodnoty bilance 3 biliónu eur, bude muset nižší zájem o program TLTRO kompenzovat vyšším nákupem aktiv.

ECB již na konci října začala nakupovat krytá aktiva, což je nejbezpečnější aktivum z třech zamýšlených (státní dluhopisy, korporátní bondy, krytá aktiva). Do 3. listopadu utratila na tyto operace 4,779 miliardy eur.  Ekonomové však očekávají, že nákupy krytých a korporátních aktiv by mohly dosáhnout až 300 miliardy eur, což znamená, že ECB má před sebou dlouhou cestu k tomuto cíli.

Dnešní zasedání ECB bude zajímavé i z toho pohledu, že agentura Reuters přinesla v pondělí informaci, že ostatní členové bankovní rady nejsou spokojeni s tajnůstkářským manažerským stylem Maria Draghiho a jeho proměnlivou komunikací. Vyzívají ho, aby se choval více kolegiálně. Dokonce 6 členů výkonné rady uvedlo, že nebylo informováno o posledních dvou důležitých Draghiho projevech. První zásadní uskutečnil na konci srpna v Jackson Hole, když uvedl, že inflační očekávání v eurozóně klesají a druhý, když v září zmínil cílovou výši bilance ECB. Kolegové Maria Draghiho jsou iritovaní z toho, že zveřejnil inforamci, že banka plánuje navýšit bilanci na úrovně z roku 2012, protože na zasedání, jež předcházelo konferenci, se výsledně domluvili, že žádná konkrétní čísla veřejnost  znát nebude.

GBP/NZD se pohybuje v nahoru mířicím trendovém kanálu, který by ho mohl dostát až k předchozím maximům. Nicméně do dlouhých pozic by se mělo vstupovat u dolní hrany rostoucího (zeleného) kanálu.

Ropa WTI prorazila klíčovou „supportní“ hodnotu a kulaté číslo 80 USD za barel. K této důležité hodnotě se pomalu vrací, aby ji opětovně otestovala. V případě odmítnutí hodnoty 80 se černému zlatu opět otevře cesta dolů.

Zlatoje kvůli silnému dolaru pod silným prodejním tlakem. Po téměř 10 procentním propadu a ztrátě více než 100 dolarů by se žádala korekce k Fibonacciho hladině 23,6 nebo až 38,20. Korekci potřebují i přeprodané oscilátory. Právě korekce se z našeho pohledu jeví jako vhodným místem k prodeji zlata.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Commodity Update: Komodity po nedávné rally konsolidují
      Ole S. Hansen, komoditní stratég Saxo BankKomoditní trhy mají za sebou po rally, kterou ...
    • Commvault dosáhl rekordního maxima a zvýšil roční výhled
      Akcie společnosti Commvault Systems Inc. (CVLT.US) prudce stouply, po zveřejnění výsledků za druhé fiskální čtvrtletí, které překonaly očekávání analytiků. Firma vykázala upravený zisk 83 centů na akcii a tržby ve výši 233,3 milionu USD, což bylo nad odhady 220,8 milionu USD. Společnost rovněž zvýšila svůj výhled na celý rok 2024.
    • [comod_WEATHER 1.1] Coffee, Cotton (Jan 2016)
      Prinášam prehľad zrážok pre dôležité produkčné oblasti kávy a bavlny. Posledný decembrový report nájdete tu.&nbsp...
    • Co mohou investoři letos očekávat od zlata a stříbra
      Rok 2021 byl pro obchodníky drahých kovů zklamáním. Ale pro jednotlivce, kteří kumulují zlato a stříbro jako pojistku před inflací pravidelnými nákupy, byl příznivý.
    • Compounding bojuje o trh s kryptoaktivy
      Trh s kryptoaktivy minulý týden čelil velkému výprodeji, který umocnil setrvávající potíže trhu od začátku roku.
    • Co může dolar příští týden čekat?
      Americký dolar v posledních týdnech vykazuje odolnost a celkově napříč trhem posiluje. Nás ale zajímá hlavně jeho "vztah" s eurem a librou. A tady není situace tak jasná, jak bychom doufali. Poptávka po americkém dolaru sice roste, ale nijak rychle – jako by si byl trh svým počínáním permanentně nejistý. Důvody k pochybnostem skutečně může mít, protože měnová politika není o přesném načasování a prognózách. Názorným příkladem je Federální rezervní systém. Trh očekával první snížení sazeb v březnu, ale nakonec k němu nedojde možná ani v červnu.
    • Co může euro příští týden čekat?
      Nadcházející týden bude pro euro vcelku nezáživný. Za prvé si všimněte, že aktivita trhu je v posledních měsících poměrně slabá. Poslední 2–3 pracovní dny byly jen výjimka, protože zpravodajské pozadí bylo v daných dnech velmi silné a účastníci trhu na to museli takříkajíc "šlápnout". Za druhé, všechny nejzajímavější události tohoto měsíce už proběhly. Viděli jsme tři zasedání centrálních bank a dozvěděli jsme se údaje o inflaci. Za třetí, zpravodajské pozadí v Evropské unii bude v příštích pěti dnech velmi slabé.
    • Co můžeme čekat od amerického dolaru po "jestřábím snížení" ze strany Fedu
      Zatímco si odborníci z Wall Street lámou hlavu nad tím, jak bude americký dolar reagovat na nadcházející rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, a ECB se zamýšlí nad budoucností evropské inflace, pár EUR/USD se pohybuje sem a tam v úzkém obchodním rozpětí. Obchodníci se zdráhají skočit na špek, protože mají důvod předpokládat, že by rozhodnutí Fedu na konci roku 2024 mohlo posloužit jako odrazový můstek pro celý forexový trh přinejmenším do konce prvního čtvrtletí roku 2025.
    • Co můžeme čekat od zasedání ECB?
      Hlavní událostí dnešního dne bude beze sporu zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45 a následně ti...
    • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza indexu S&P 500, ropy, NZD/USD
      Nejdůležitější událost dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že ban...
    • Co můžeme čekat od zasedání ECB a NFP?
      Pozornost investorů se dnes koncentruje na tiskovou konferenci ECB a NFP report z USA v 14:30 (počet nově vytvoře...
    • Co můžeme čekat od zítřejšího zasedání Fedu a proč je tak důležité pro finanční trhy?
      Dnes v úterý 18. března začíná dvoudenní pravidelné zasedání americké centrální banky (Fed), které vyvrcholí zítra večer. Od února bance šéfuje...
    • Co můžeme očekávat od zasedání Bank of England?
      Zasedání Bank of England přinese informaci o rozhodnutích centrální banky. Trh nečeká, že by mělo dojít k výrazným změnám. Veškerá pozornost se zaměří na to, zda BoE nebo guvernér Andrew Bailey osobně naznačí holubičí postoj. O jaké signály by se mohlo jednat? Pokud nějaké budou, poptávka po britské měně může klesnout, což je to, co pro současnou vlnovou analýzu potřebujeme. Proto je důležité pochopit, co můžeme od BoE a trhu očekávat.
    • Co můžeme příští týden čekat od eura?
      Nadcházející týden se jeví jako poměrně nudný, zejména pro euro. V Evropské unii se odehraje relativně málo významných událostí, ale domnívám se, že v tuto chvíli ani nejsou potřeba. V uplynulých dvou týdnech trh překonal bariéru, která mu bránila ve zvýšení poptávky po dolaru. Nejprve vykázala vyšší hodnoty, než trh očekával, celá řada zpráv o americkém trhu práce a nezaměstnanosti, a poté nad očekávání zrychlila také americká inflace. Kombinace těchto zpráv jasně ukázala, že je předčasné snít o snížení sazeb Federálního rezervního systému. Vzhledem k tomu, že trh se dříve při prodeji dolaru řídil vlastním očekáváním brzkého uvolnění politiky Fedu, je situace opačná. Poptávka může vzrůst, protože je nepravděpodobné, že by Fed v příštích měsících snížil sazby.
    • Co můžeme příští týden čekat od libry?
      Do konce tohoto týdne se britská libra vzpamatovala a obnovila svůj pohyb směrem dolů. Jen připomínám, že kolem 8. března se pravděpodobně začala formovat vlna 3 nebo c, což znamená výrazný pohyb instrumentu směrem dolů. GBP/USD má za sebou přibližně polovinu cesty dolů, nicméně vlna 3 nebo c by mohla nabýt mnohem delší podoby vzhledem k délce vlny 2 nebo b. Proto by libra měla dále klesat, aby nedošlo ke zmatkům ve značení vln.
    • Co můžeme příští týden očekávat od amerického dolaru?
      Z Ameriky člověk obvykle očekává řadu zajímavých zpráv a událostí. Začíná březen, což znamená, že všechny tři centrální banky budou mít své druhé zasedání roku 2024. Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb jsou v současné době poměrně jednotná. Očekává se, že Spojené státy a eurozóna sazby sníží, ale podle projekcí by se tak nemělo stát dříve než v červnu. Proto neočekávám, že by centrální banky v březnu provedly nějaké změny v měnové politice. V každém případě se v nadcházejícím týdnu uskuteční zasedání FOMC.
    • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
      Americkou měnu čekají náročné časy. Během posledních několika týdnů došlo k výraznému poklesu poptávky po americkém dolaru, a to především kvůli údajům z USA. Všechny nejdůležitější zprávy se ukázaly být slabší, než trh očekával. Proto ani pevný jestřábí postoj Federálního rezervního systému nedokázal americkému dolaru pomoci. Otázkou tedy je, co bude dál? Bude americká měna pokračovat v poklesu a bude současný vlnový vývoj obou instrumentů narušen?
    • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
      Americký dolar se konečně vymanil z optimismu trhu ohledně uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému. Během posledních dvou týdnů se ukázalo, že snižování sazeb začne, až inflace klesne alespoň na 2,5 % meziročně. Vzhledem k tomu, že poslední zpráva o inflaci zrychlila na 3,5 %, snížení sazeb v Americe v nejbližší době neočekávám.
    • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
      Příští týden bude mít hlavní slovo při dodávání zpráv na měnový trh Amerika. Trh se plně soustředí na zprávy týkající se USA, takže tyto zprávy budou mít největší dopad na kurz dolaru, který je součástí měnových párů EUR/USD i GBP/USD.
    • Co můžeme příští týden očekávat od eura?
      V posledních dvou týdnech probíhala na trhu aktivní korekce eura v rámci sestupné vlny 3 neboli C. Podle mého názoru je konečně čas tuto vlnu ukončit. Proto je důležité, abyste pochopili, co přinese nadcházející informační pozadí. Bude pro jednotnou měnu pozitivní, nebo naopak?
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    Forex brokeři
    reklama
    Purple ebook obchodování ropy