Neděle 19. ledna 2025 05:57
reklama
RebelsFunding
reklama
Purple ebook česká koruna
reklama
eightcap zlato
reklama
RebelsFunding

Co můžeme čekat od zítřejšího zasedání Fedu a proč je tak důležité pro finanční trhy?

18.03.2014 16:47  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes v úterý 18. března začíná dvoudenní pravidelné zasedání americké centrální banky (Fed), které vyvrcholí zítra večer. Od února bance šéfuje první žena v 100leté historii Janet Yellen. Finanční trhy mají velká očekávání od právě probíhajícího zasedání, a to ze dvou důvodů. Za prvé toto zasedání bude ukončeno tiskovou konferencí, na níž bude mluvit již zmiňovaná Janet Yellen. S jejími ekonomickými názory se trhy mohly zatím setkat jenom při příležitosti projevu před Kongresem a Senátem, kde obhajovala svoji nominaci na post guvernérky. Přirozeně tyto okolnosti ji svazovaly ruce ve volném vyjádření všech svých záměrů a ekonomických názorů. Ty by mohly být prozrazené právě zítra v 19:30, kdy začíná tisková konference. Nutnost podělit se s investory o postoje centrální banky, zejména co se úrokových sazeb týče, podporuje i akutní potřeba změnit tzv. „forward guidance“ neboli výhled vývoje řízení monetární politiky

Dosavadní „forward guidance“ totiž investory ujišťoval, že banka nezvýší úrokové sazby, dokud míra nezaměstnanosti neklesne pod 6,5 procenta. Momentálně se míra nezaměstnanosti k tomuto prahu nebezpečně blíží (6,7 procenta), a tak je na čase, aby banka poskytla finančním trhům další vodítko směru vývoje měnové politiky největší ekonomiky světa. Právě z důvodů očekávání nabídnutí nového výhledu ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, se březnové zasedání Fedu považuje za jedno z nejdůležitějších letošního roku.

Co se týče programu měnového uvolňování (QE), tak v tomto směru převládá na trhu jednoznačný konsenzus, že centrální banka i tento měsíc sníží objem finančních prostředků, které plují do ekonomiky z 65 mld. USD na 55 mld. USD (o 10 mld. USD). Ačkoliv některá makroekonomická data z prosince a ledna byla zklamáním, a navíc je evidentní, že za zhoršením výkonů USA nestojí jenom špatné počasí, nejedná se o tak výrazné zpomalení hospodářství, kvůli němuž by měl Fed zpomalit redukci objemu QE. Na druhé straně horší data se mohou projevit v slabší ekonomické projekci HDP, jejíž aktuální verzi na nejbližší 2 roky zítra Fed rovněž zveřejní. Celý program QE by měl být definitivně ukončen do konce letošního roku, což je momentálně započteno i v tržních očekáváních. Investorský svět bere záměr centrální banky definitivně letos skončit program QE jako pozitivním signálem. Znamená to, že i samotná banka věří v ekonomickou sílu a stabilitu Spojených států, které se definitivně vzpamatovaly z finanční krize a nepotřebují už více podporu monetární politiky.

Dokud existuje program měnového uvolňování, tak je situace kolem úrokových sazeb jasná. Nikdo neočekává, že by Fed zvýšil úrokové sazby, předtím než vypne tiskárny peněz, vzhledem k tomu, že tyto kroky by se vzájemně vylučovaly. Na konci roku 2014 by program QE mohl zaniknout a míra nezaměstnanosti by podle všeho také mohla dosáhnout cílové hodnoty 6,5 procenta. Tudíž trhy potřebují naznačit, co bude dál s úrokovými sazbami. Očekávají, že se to doví právě zítra v 19:30 na tiskové konferenci.

Americká centrální banka má několik možností. První z nich je ponížit cílovou hodnotu míry nezaměstnanosti z 6,5 na 6,0 procent. Dále se banka může odpoutat od kvantitativních ukazatelů a soustředit se na ty kvalitativní jako například volné kapacity ekonomiky, které nevyjadřuje jeden ale několik makroekonomických ukazatelů. K podobnému kroku přistoupila i britská centrální banka (BOE). Ta se se ale zavázala, že i když úrokovou sazbu zvýší, tak její další růst bude velmi pomalý a postupný. Tento příslib banky je velmi důležitý, protože zaručuje, že nenastane skokové zvýšení sazeb.

Velká část bankovní rady (FOMC) se přiklání k tomu, aby si banka stanovila kvalitativní místo nových kvantitativních cílů. Fed se dále může úplně odpoutat od sledování trhu práce jako kritéria pro nízké úrokové sazby a soustředit svoji pozornost například na míru inflace, jejíž důležitost bude růst s ekonomickou obnovou země.

Pro uklidnění trhů bude důležité, aby Fed přislíbil, že nezvýší úrokové sazby, když míra nezaměstnanosti dosáhne 6,5 procenta a dále nabídnul investorům nějaký klíč, pomocí něhož budou moci odhadnout, kdy by k takovémuto kroku mohlo dojít. Nicméně trhy budou chtít slyšet příslib dlouhodobě nízkých sazeb, případně záruku jejich pomalého zvyšování, což by bylo pozitivním znamením pro akciové indexy a negativním pro dolar.

Michala Moravcová
Analytik finančních trhů
Společnost BOSSA.cz

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • [comod_WEATHER 1.1] Coffee, Cotton (Jan 2016)
    Prinášam prehľad zrážok pre dôležité produkčné oblasti kávy a bavlny. Posledný decembrový report nájdete tu.&nbsp...
  • Co mohou investoři letos očekávat od zlata a stříbra
    Rok 2021 byl pro obchodníky drahých kovů zklamáním. Ale pro jednotlivce, kteří kumulují zlato a stříbro jako pojistku před inflací pravidelnými nákupy, byl příznivý.
  • Compounding bojuje o trh s kryptoaktivy
    Trh s kryptoaktivy minulý týden čelil velkému výprodeji, který umocnil setrvávající potíže trhu od začátku roku.
  • Co může dolar příští týden čekat?
    Americký dolar v posledních týdnech vykazuje odolnost a celkově napříč trhem posiluje. Nás ale zajímá hlavně jeho "vztah" s eurem a librou. A tady není situace tak jasná, jak bychom doufali. Poptávka po americkém dolaru sice roste, ale nijak rychle – jako by si byl trh svým počínáním permanentně nejistý. Důvody k pochybnostem skutečně může mít, protože měnová politika není o přesném načasování a prognózách. Názorným příkladem je Federální rezervní systém. Trh očekával první snížení sazeb v březnu, ale nakonec k němu nedojde možná ani v červnu.
  • Co může euro příští týden čekat?
    Nadcházející týden bude pro euro vcelku nezáživný. Za prvé si všimněte, že aktivita trhu je v posledních měsících poměrně slabá. Poslední 2–3 pracovní dny byly jen výjimka, protože zpravodajské pozadí bylo v daných dnech velmi silné a účastníci trhu na to museli takříkajíc "šlápnout". Za druhé, všechny nejzajímavější události tohoto měsíce už proběhly. Viděli jsme tři zasedání centrálních bank a dozvěděli jsme se údaje o inflaci. Za třetí, zpravodajské pozadí v Evropské unii bude v příštích pěti dnech velmi slabé.
  • Co můžeme čekat od amerického dolaru po "jestřábím snížení" ze strany Fedu
    Zatímco si odborníci z Wall Street lámou hlavu nad tím, jak bude americký dolar reagovat na nadcházející rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách, a ECB se zamýšlí nad budoucností evropské inflace, pár EUR/USD se pohybuje sem a tam v úzkém obchodním rozpětí. Obchodníci se zdráhají skočit na špek, protože mají důvod předpokládat, že by rozhodnutí Fedu na konci roku 2024 mohlo posloužit jako odrazový můstek pro celý forexový trh přinejmenším do konce prvního čtvrtletí roku 2025.
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB?
    Hlavní událostí dnešního dne bude beze sporu zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45 a následně ti...
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza indexu S&P 500, ropy, NZD/USD
    Nejdůležitější událost dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky. Vzhledem k tomu, že ban...
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB? Analýza ZLATA, ropy, GBP/NZD
    Hlavní událostí dnešního dne bude zasedání Evropské centrální banky (ECB) v 13:45. Od ECB se nečeká změna ...
  • Co můžeme čekat od zasedání ECB a NFP?
    Pozornost investorů se dnes koncentruje na tiskovou konferenci ECB a NFP report z USA v 14:30 (počet nově vytvoře...
  • Co můžeme očekávat od zasedání Bank of England?
    Zasedání Bank of England přinese informaci o rozhodnutích centrální banky. Trh nečeká, že by mělo dojít k výrazným změnám. Veškerá pozornost se zaměří na to, zda BoE nebo guvernér Andrew Bailey osobně naznačí holubičí postoj. O jaké signály by se mohlo jednat? Pokud nějaké budou, poptávka po britské měně může klesnout, což je to, co pro současnou vlnovou analýzu potřebujeme. Proto je důležité pochopit, co můžeme od BoE a trhu očekávat.
  • Co můžeme příští týden čekat od eura?
    Nadcházející týden se jeví jako poměrně nudný, zejména pro euro. V Evropské unii se odehraje relativně málo významných událostí, ale domnívám se, že v tuto chvíli ani nejsou potřeba. V uplynulých dvou týdnech trh překonal bariéru, která mu bránila ve zvýšení poptávky po dolaru. Nejprve vykázala vyšší hodnoty, než trh očekával, celá řada zpráv o americkém trhu práce a nezaměstnanosti, a poté nad očekávání zrychlila také americká inflace. Kombinace těchto zpráv jasně ukázala, že je předčasné snít o snížení sazeb Federálního rezervního systému. Vzhledem k tomu, že trh se dříve při prodeji dolaru řídil vlastním očekáváním brzkého uvolnění politiky Fedu, je situace opačná. Poptávka může vzrůst, protože je nepravděpodobné, že by Fed v příštích měsících snížil sazby.
  • Co můžeme příští týden čekat od libry?
    Do konce tohoto týdne se britská libra vzpamatovala a obnovila svůj pohyb směrem dolů. Jen připomínám, že kolem 8. března se pravděpodobně začala formovat vlna 3 nebo c, což znamená výrazný pohyb instrumentu směrem dolů. GBP/USD má za sebou přibližně polovinu cesty dolů, nicméně vlna 3 nebo c by mohla nabýt mnohem delší podoby vzhledem k délce vlny 2 nebo b. Proto by libra měla dále klesat, aby nedošlo ke zmatkům ve značení vln.
  • Co můžeme příští týden očekávat od amerického dolaru?
    Z Ameriky člověk obvykle očekává řadu zajímavých zpráv a událostí. Začíná březen, což znamená, že všechny tři centrální banky budou mít své druhé zasedání roku 2024. Očekávání trhu ohledně úrokových sazeb jsou v současné době poměrně jednotná. Očekává se, že Spojené státy a eurozóna sazby sníží, ale podle projekcí by se tak nemělo stát dříve než v červnu. Proto neočekávám, že by centrální banky v březnu provedly nějaké změny v měnové politice. V každém případě se v nadcházejícím týdnu uskuteční zasedání FOMC.
  • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
    Příští týden bude mít hlavní slovo při dodávání zpráv na měnový trh Amerika. Trh se plně soustředí na zprávy týkající se USA, takže tyto zprávy budou mít největší dopad na kurz dolaru, který je součástí měnových párů EUR/USD i GBP/USD.
  • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
    Americký dolar se konečně vymanil z optimismu trhu ohledně uvolňování měnové politiky Federálního rezervního systému. Během posledních dvou týdnů se ukázalo, že snižování sazeb začne, až inflace klesne alespoň na 2,5 % meziročně. Vzhledem k tomu, že poslední zpráva o inflaci zrychlila na 3,5 %, snížení sazeb v Americe v nejbližší době neočekávám.
  • Co můžeme příští týden očekávat od dolaru?
    Americkou měnu čekají náročné časy. Během posledních několika týdnů došlo k výraznému poklesu poptávky po americkém dolaru, a to především kvůli údajům z USA. Všechny nejdůležitější zprávy se ukázaly být slabší, než trh očekával. Proto ani pevný jestřábí postoj Federálního rezervního systému nedokázal americkému dolaru pomoci. Otázkou tedy je, co bude dál? Bude americká měna pokračovat v poklesu a bude současný vlnový vývoj obou instrumentů narušen?
  • Co můžeme příští týden očekávat od eura?
    V posledních dvou týdnech probíhala na trhu aktivní korekce eura v rámci sestupné vlny 3 neboli C. Podle mého názoru je konečně čas tuto vlnu ukončit. Proto je důležité, abyste pochopili, co přinese nadcházející informační pozadí. Bude pro jednotnou měnu pozitivní, nebo naopak?
  • Co můžeme příští týden očekávat od eura?
    Skončil další týden, přičemž pro dolar dopadl úplně jinak, než jsem očekával. Americké zprávy nenaplnily očekávání trhu. Klíčové zprávy byly bohužel slabé, což vyvinulo na dolar tlak. Připomínám, že aktuální vlnová analýza stále ukazuje na vytvoření souboru klesajících vln. Pro stávající vlnovou analýzu se tedy snad nic zneklidňujícího nestalo. Americký dolar však klesá již několik týdnů. Byli jsme svědky slabého amerického HDP, slabých Nonfarm Payrolls, zvýšené nezaměstnanosti a poklesu indexů podnikatelské aktivity ISM. Pokud se americké ekonomice nezačne dařit lépe, poptávka po dolaru může dále klesat, což nepotřebujeme...
  • Co můžeme příští týden očekávat od libry?
    Zdá se, že libra začala budovat předpokládanou vlnu 3 nebo C, která slibuje obrovský pokles. Připomínám, že minimální cíle této vlny se pohybují zhruba kolem 20. čísla. Možná je pro někoho těžké uvěřit, že by libra mohla v nadcházejících měsících klesnout o 600 bazických bodů, ale copak jsme na trhu ještě nebyli svědky pozoruhodných pohybů? Tak například pokles dolaru za posledních 5–6 měsíců. Celou tu dobu jsem často zmiňoval, že postoj Federálního rezervního systému se mění směrem k více jestřábímu postoji. Fed v březnu se snižováním sazeb nezačal a existují vážné pochybnosti, že se tak stane v červnu. To jen znamená, že americké sazby zůstanou na svém maximu déle, než trh očekával. Proto by měl dolar růst.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex