Čtvrtek 21. listopadu 2024 13:44
reklama
SAB Finance
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap krypto
reklama
Dukascopy new

Americkou ekonomiku čeká v prvním kvartále zpomalení HDP

28.04.2014 10:52  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

V průběhu minulého týdne si euro opět vylepšilo svoji pozici, když si připsalo zhruba 0,3 % a páteční obchodování uzavřelo na hladině 1,3841 EUR/USD.

K oslabení pod 1,38 EUR/USD došlo pouze po vystoupení šéfa ECB M. Draghiho, který varoval před příliš silným eurem. Ve svém projevu zmínil tři možná opatření, ke kterým by ECB v případě dalšího poklesu inflace mohla přistoupit. Jednalo by se o přímé odkupy aktiv, snížení koridoru úrokových sazeb, včetně negativní úrokové sazby z vkladů, popřípadě o další kolo LTRO. Padl zde i návrh zveřejňovat záznamy z jednání bankovní rady. Na dalším zasedání ECB, které proběhne příští týden, však žádný z těchto kroků neočekáváme.

Ve Spojených státech byla minulý týden zveřejněna série dat z trhu nemovitostí, která přinesla zdánlivě rozporuplný obrázek. Na jednu stranu prodeje nových i stávajících rezidenčních nemovitostí v březnu poklesly (-14,5 % m/m, respektive -0,2 % m/m), na druhou stranu ceny nemovitostí rostou a podíl počtu volných nemovitostí na jejich celkovém počtu klesá. To indikuje problém spíše na straně nabídky, než poptávky, což by do budoucna měl být stimul pro americkou stavební výrobu. Rostoucí trend v americké ekonomice potvrdily i březnové statistiky objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které vzrostly více, než trh očekával (+2,6 % m/m).

Pozitivní zprávy přicházely minulý týden především z německé ekonomiky. Tržní očekávání předčil jak dubnový PMI index z oblasti průmyslu (54,2 bodu), tak z oblasti služeb (55,0 bodu), lépe dopadl i dubnový Ifo index (111,2 bodu), kde se překvapivě vylepšila složka očekávání, která v březnu utrpěla ztráty v důsledku ukrajinské krize. Mírného vylepšení se dočkal i průmyslový PMI a PMI z oblasti služeb za celou EMU.

Tento týden nás čeká řada významných událostí jak ve Spojených státech, tak v Evropě. Ve Spojených státech bude pozornost směřovat především k zasedání americké centrální banky. Vzhledem k tomu, že míra nezaměstnanosti klesla na 6,6 %, přičemž data z reálné ekonomiky potvrdila očekávání Fedu, že po zpomalení způsobeném nepřízní počasí nastane opět oživení, analytici SG očekávají další snížení objemu odkupu aktiv o 10 mld. USD (na 45 mld. USD). Vzhledem k tomu, že po tomto jednání nebude následovat tisková konference ani není na programu revize očekávaného vývoje úrokových sazeb, toto zasedání žádné další překvapení pravděpodobně nepřinese.

Ve středu bude pozornost trhů směřovat k americkému HDP za Q1 14. Ten by měl podle analytiků SG vzrůst v důsledku nepříznivého počasí pouze o 1,1 % q/q (po 2,6 % q/q ve Q4 13). Pokles se očekává jak u spotřeby domácností, tak u stavu zásob, v kombinaci se značným zhoršením zahraniční bilance. Zpomalení růstu HDP v Q1 by však mělo být více než vykompenzováno růstem v Q2 14, kdy analytici SG očekávají zvýšení HDP o 4,1 % q/q.

Ve Spojených státech sérii významných událostí v pátek uzavřou data z trhu práce (Nonfarm Payrolls). Počet nově vytvořených pracovních míst by měl podle analytiků SG dosáhnout 220 tisíc a překonat tak průměrných 178 tisíc dosažených za první tři měsíce letošního roku.

V Evropě bude nejdůležitějším indikátorem předběžný odhad inflace za měsíc duben (zveřejněný ve středu), který by měl trhy zklidnit, pokud jde o očekávání nějakých zásadnějších akcí ze strany ECB. Po březnovém poklesu na 0,5 % y/y by spotřebitelské ceny měly vzrůst o 0,8 y/y. To je tempo, na kterém by se měly udržovat i v následujících měsících, aby letošní rok uzavřely na úrovni 1,2 % y/y.

JANA STECKEROVÁ
Economist Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Americké žiadosti o podporu sú už druhý týždeň nižšie ako 1 milión
    Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v týždni končiacom sa 5. septembra bol na úrovni 0,884 milióna, po 0,881 milióna v predchádzajúcom týždni, čo od 21. marca, od kedy v USA začala pandémia koronavírusu, sa zvýšil celkový počet žiadostí nad 58,0 miliónov. Dnešné dáta boli mierne nad očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 0,846 milióna.
  • Americké žiadosti o podporu zaznamenali nárast
    Pred malou chvíľou boli zverejnené žiadosti o podporu v USA za týždeň, končiaci sa 18. júla. Dáta poukázali na to, že 1,416 milióna Američanov požiadalo o podporu, pričom sa očakávalo 1,3 milióna žiadostí o podporu (predchádzajúci týždeň 1,307 milióna).
  • Americké 10yr výnosy na 3,1 %, akcie po včerejší korekci opatrně rostou
    Úterní seance je zatím na finančních trzích bez velkých překvapení a nese se ve spíše vyčkávacím duchu. Po včerejší mírné korekci dnes Evropské indexy nepatrně rostou a lehce v zelených číslech se drží také futures na indexy v USA. Zisky jsou ale malé a nijak vysoké nejsou ani celkové objemy.
  • Americkí bridlicoví producenti ropy sa opatrne vracajú na trh
    Ceny ropy okolo 50 USD dolárov za barel sa začínajú prejavovať na aktivite amerických bridlicových producentov. Síce l...
  • Americkí investori sú pred voľbami nervózni, v prípade víťazstva Clintonovej môže ísť S&P 500 na nové historické maximá
    Akcie za normálnych okolností až tak voľby neriešia. Tieto americké prezidentské voľby sú však výnimkou. Tým rušivým elementom je Trump, ktorý nielen že je nevyspytateľný, ale vystupuje aj voči voľnému obchodu a hlása skôr protekcionistickú politiku, ktorá by USA mohla uškodiť. Scvrknutie Clintonovej náskoku v posledných dňoch zahýbalo viacerými indikátormi sentimentu na akciových trhoch.
  • Americkí politici už zrejme nič neušetria
    Dnešná ázijská seansa bola na forexe...
  • Americko-čínská obchodní válka jde do vyšších obrátek. To by Trumpa mohlo odradit od uvalení nových cel na Evropskou unii
    Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou jde dneškem do ještě vyšších obrátek. Čína oznámila, že podnikne odvetná opatření v podobě uvedení nových cel na dovoz z USA v ročním objemu 60 miliard dolarů. Akciové trhy reagují propadem, v Americe nejvíce klesají akcie firem jako Apple, Boeing, Caterpillar nebo Nike. Další eskalace americko-čínsko obchodní válku má ale minimálně jednu výhodu. Trumpa dost možná odradí od toho, aby uvalil svá cla na zboží z Evropskoé unie, zejména na německá auta, jež mu dlouho leží v žaludku.
  • Americko-čínská technologická válka se přiostřuje
    Bidenova administrativa uvaluje omezení na vývoz technologií do Číny, což by mohlo podkopat schopnost Číny rozvíjet rozsáhlé oblasti své ekonomiky, od polovodičů a superpočítačů po sledovací systémy a zbraně.
  • Americko-íránský vojenský konflikt eskaluje. BoE se přiklání k omezenému snížení sazeb
    Australský premiér Scott John Morrison se v pondělí zavázal, že uvolní 2 miliardy USD k obnovení škod, které napáchaly požáry. Podle průzkumu společnosti Sentix důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v lednu rostla již třetím měsícem. Agentura Reuters v úterý zveřejnila, že vedoucí úředník pro zemědělství Han Jun údajně konstatoval, že Čína nezvýší roční dovozní kvóty na zemědělské produkty z USA.
  • Americkou centrální bankou sledovaný indikátor kondice na trhu práce klesá již třetím měsícem v řadě
    Jedna zajímavost k americkému trhu práce. Fed zveřejňuje od října 2014 vždy v pondělí po výsledcích NFP vlastní indiká...
  • Americkou jádrovou inflaci tlumí ceny automobilů
    Jeden ze dvou vrcholů z pohledu makroekonomických událostí tohoto týdne bude odhalen dnes odpoledne - půjde o americkou inflaci za srpen. Její výsledek sice s velkou pravděpodobností již neovlivní rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách příští týden (měly by zůstat beze změny), ale i tak půjde o velmi důležité číslo, které může trhy rozhýbat. Srpnové inflační číslo v USA přitom může vyvolat mezi investory rozporuplné pocity, neboť se již druhý měsíc v řadě můžeme dočkat toho, že celková inflace zrychlí a naopak centrální bankou ostře sledovaná jádrová složka (spotřebitelské ceny bez potravin a energií) by měla znovu zpomalit.
  • Americkú jadrovú infláciu spomalil Black Friday. Zrejme dočasne
    Ostro sledovaná jadrová inflácia z USA sklamala. V novembri rástli jadrové ceny medzimesačne o 0,1% (čakal sa rast na úrovni 0,2%) a jej medziročný rast spomalil z 1,8% na 1,7% (čakalo sa že ostane na úrovni 1,8%). Čiže sa vzdialila od dvojpercentného inflačného cieľa. Dolár v reakcii na toto číslo oslabil, zlato vzrástlo a výnosy z amerických dlhopisov klesli. Tieto pohyby reflektovali pokles pravdepodobnosti zvýšenia dvoch sadzieb v USA do marca zo 69% na 65%.
  • Americký akciový index NASDAQ 100 by mohl obnovit svou rekordní rally
    Americký akciový index 100 zahájil čtvrteční seanci správnou nohou a po krátké středeční přestávce prodloužil svůj nedávný růst na 19 848 bodů. Uzavření nad středečním barem 19 814 by mohlo otevřít cestu k oblasti 20 084-20 200, ohraničené vzestupnými liniemi vedenými od začátku roku. Strmější růst by mohl nabrat dech poblíž dubnové linie odporu na úrovni 20 500 bodů.
  • Americký akciový index NASDAQ100 má býčí tendenci
    Americký akciový index 100 měl nudný začátek úterní seance a zůstal neutrální kolem pondělní uzavírací ceny a úrovně 18 100. Předtím cena předvedla pěkný odraz poblíž trendové linie podpory 2023-2024 a odrazila se zpět nad 200denní SMA, což zvýšilo optimismus, že by po posledním propadu na trhu mohli brzy převzít vládu býci. Vzhledem k tomu, že ukazatel RSI se drží poblíž přeprodané úrovně 30 a stochastický oscilátor vykazuje určitý pokrok, nelze vyloučit pohyb vzhůru.
  • Americký akciový index Nasdaq 100 se blíží k maximu
    Americký akciový index Nasdaq 100 se zotavil o více než 7 % z dubnového propadu, kdy dosáhl tříměsíčního minima 16 970,00. Ale přestože vystoupal na vrchol Ichimoku mraku a překonal úroveň 18 000,00, býčí vyhlídky pro nejbližší období začaly slábnout. Stochastický ukazatel je negativně vyrovnaný a v rámci překoupené oblasti se posouvá níže, zatímco 20denní jednoduchý klouzavý průměr (SMA) se teprve začal obracet směrem vzhůru. MACD však nadále vysílá pozitivní signály, neboť stále stoupá nad nulu a nad svou červenou signální linii.
  • Americký akciový index SP 500 narazil na medvědy
    Americký akciový index SP 500 se na vrcholu svého vzestupného trendu otřásá. Nedávno ztratil hybnost a na 4hodinovém grafu uzavřel pod říjnovou trendovou linií podpory. To by mohlo vést ke zvýšenému prodejnímu zájmu, pokud se cena zároveň propadne pod 20-periodový jednoduchý klouzavý průměr (SMA) na úrovni 5850 bodů. Vzhledem k tomu, že technické ukazatele naznačují oslabení nákupního nadšení, mohl by do hry vstoupit 50-periodový SMA na úrovni 5 824 bodů. Pokud se dočkáme dalších ztrát, mohl by index najít určitou podporu kolem psychologické úrovně 5 800, následovanou 100-periodickým SMA na úrovni 5 773 a hranicí 5 750.
  • Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent
    Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v průměru platit 25 ročních čistých zisků. Ukazatel P/E a také další klíčové valuační indikátory amerického akciového trhu přitom nyní indikují velmi výrazné nadhodnocení amerických akcií.
  • Americký akciový index SP500 vjíždí do neznámého teritoria
    Na rozdíl od amerického indexu 30 nedokázal americký index SP500 v úterý obnovit svou rekordní rallye a udržel si tlumený pozitivní tón kolem hodnoty 5 650 bodů. Býci však mohou mít stále šanci, zejména po uzavření nad rok starou linií odporu na úrovni 5 600 bodů. Pokud tato spodní hranice vydrží, mohla by se cena pokusit prosadit nad krátkodobou vzestupnou linii na úrovni 5 683 a směrem k oblasti 5 800-5 860. Z technického hlediska nelze vyloučit další býčí akci, jelikož ukazatele RSI a MACD zůstávají v kladné oblasti.
  • Americký akciový index SP 500 zažívá korekci
    Americký akciový index SP 500 od svého dna v říjnu 2023 předvádí působivou rallye a vytváří po sobě jdoucí historická maxima. Přestože v posledních dvou týdnech cena zažívá pokles, je stále příliš brzy na to, aby se dalo hovořit o trvalé korekci směrem dolů. Pokud by medvědí tlaky přetrvaly, mohl by index atakovat hranici 5130 bodů.
  • Americký akciový index 500 připravuje na další medvědí kolo
    Americký akciový index 500 v pondělí otevřel v záporných hodnotách a otestoval oblast 5 450 bodů, která se zdá být hranicí medvědího dvojitého vrcholu. Ukazatele RSI a MACD nemohou vyloučit možnost medvědího pokračování, neboť první z nich změnil kurz směrem dolů poté, co dosáhl vrcholu v překoupené zóně, a druhý neustále ztrácí půdu pod svou červenou signální linií.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
AETOS
PEPPERSTONE
Dukascopy
reklama
CapXmaster