Neděle 03. listopadu 2024 14:43
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader

Kult akcií mŕtvy?

06.11.2013 13:42  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na trhu panuje atmosféra vyčkávania, keďže kľúčové dáta na tento týždeň prídu až vo štvrtok a piatok (HDP a trh práce USA + zasadanie ECB). Preto hoci pozitívne prekvapili ISM aj PMI nevýrobného sektora (USA aj eurozóna), nevidíme nijakú rely na nové maximá na akciách. Akcie sa skôr vrtia do strany a čakajú. Podobne GBP aj EUR voči USD len mierne rastú po silných prepadoch od zasadnutia Fedu.

Obchodníci majú preto ešte nejaký čas na rozvahy o tom, kam by trh mohol smerovať nie len v ďalších dňoch, ale aj dlhšom období. Okrem tradičného skloňovania QE a forward guidance od Fedu tu máme aj dilemu – akcie či dlhopisy?

Jednou z často diskutovaných tém posledných mesiacov je "Veľká rotácia", čo značí veľký odliv kapitálu z dlhopisov o ktorých sa hovorí ako o bubline. Ich výnosy sú historicky nízke a sú otázky o ich udržateľnosti - rast výnosov značí pokles ceny dlhopisov a teda možnosť straty pre ich držiteľov. Kapitál by mal teda prúdiť do akcií. Morgan Stanley si však myslí, že nastane "Menšia rotácia" a opačným smerom. A ich spúšťačom by mohli byť penzijné fondy spoločností. V roku 1956 fondy britských tabakových spoločností urobili prelomové rozhodnutie investovať do akcií, za čím nasledovali aj podobné kroky ďalších penzijných fondov. Toto vytvorilo kult investovania do rastúcich akcií a to trvalo až do roku 1999. Predtým bola alokácia fondov do akcií aj viac ako 100% (cez deriváty), toto sa však skončilo s prasknutím dot.com bubliny. Tu spoločnosti narobili veľké straty, ktoré sa čiastočne vymazali po nasledujúcom raste akcií. Ale napriek tomu vidíme cyklický pokles držby akcií. Pred finančnou krízou, naposledy v roku 2007, bola držba akcií penzijnými fondmi viac ako 100%, to potom kleslo v roku 2008 na 80% a menej. Aktuálne však vidíme opäť držbu akcií na úrovni 93% portfólia. Ide o penzijné plány najväčších 100 amerických spoločností a Morgan Stanley si myslí, že ďalší krok z ich strany bude zníženie rizika a predaj časti akcií a nákup dlhodobých dlhopisov. Ak by sa tak stalo, bude to dobré pre dlhopisy a zlé pre akcie.

Tejto istej téme (umieranie kultu akcií) sa venoval aj Citigroup. Ten hovorí o pokračovaní znižovania držby akcií a zvyšovania držby dlhopisov zo strany penzijných fondov firiem. Po celom svete s výnimkou rozvojových krajín je preto kultakcií mŕtvy, alebo umierajúci. To ešte nemusí znamenať jednoznačný pokles akcií po svete, ale zároveň to znižuje pravdepodobnosť ich veľkého rastu z dôvodu nákupu penzijných fondov (ktoré až na posledné roky kupovali toho dosť). Najväčšou šancou pre akcie by bol medvedí trend na dlhopisoch, ale tu by sme mali zvážiť, čo si prajeme. Medvedí trend na dlhopisoch, teda rast výnosov by tlačil veľké rozvinuté ekonomiky do bankrotu. A to by určite nespôsobilo rast akcií. Každopádne na grafe nižšie vidíme, že pokračuje trend znižovania držby akcií a rast nákupov dlhopisov (tmavšou čiarou je držba akcií). 

V roku 1958 keď britské tabakové spoločnosti začali nakupovať akcie prišla na svet aj moderná teória portfólia, ktorá hovorila o tom, že je dobré mať kapitál vo viacerých aktívach, zlepšuje to výnos a znižuje to riziko. Fondy teda začali masívne kupovať akcie, aby vybalansovali svoje portfólia (dovtedy hlavne dlhopisové). To vyústilo v silný rast akcií (a pokles ich výnosu) a silný prepad dlhopisov (a rast ich výnosu). V skutočnosti tento trend vytrval 50 rokov, až do roku začiatku poslednej  finančnej krízy, kedy sa opäť výnos akcií dostal nad výnos dlhopisov, ako vidíme na grafe nižšie.

Obracia sa teda 50-ročný trend? Buckland z Citi uvádza dôvody, prečo sú aktuálne dlhopisy lepšie pre penzijné fondy. Za prvé – výnos akcií sa zrútil. Reálny ročný výnos od roku 2000 do roku 2010 bol -3.5%, zatiaľ čo dlhopisy zarobili +4% ročne. Keďže penzijné fondy potrebujú už aj vyplácať  bývalých zamestnancov firiem, potrebujú mať peniaze v niečom stabilnom a to nie sú akcie. Skôr dlhopisy chránené o infláciu. Moderná teória portfólia bola počas krízy spochybnená – rastú totiž korelácie medzi aktívami, takže sa nedá hovoriť o diverzifikácii.

Na druhej starne sa však treba vystríhať predpovedí veľkého pádu akcií len skrze zmeny správania penzijných fondov. Business Week totiž v roku 1979 uverejnil titulku s horiacimi bankovkami a nápisom „Smrť kultu akcií.“ Americké akcie sa pritom práve vtedy chystali na veľký 20-ročný rastový trend. Ak by si investor v tom čase namiesto výtlačku Business Week odložil svojich $1.25 a investoval by do akcií SP500, v roku 1999 by mal $33. Samozrejme – ak by ich držal dlhšie, v roku 2002 by ich už mal opäť menej.

Avšak je veľmi dobré si pripomenúť, aký bol stav trhu a ekonomiky v roku 1958 keď vznikol kult akcií a dnes. Počas 10-ich rokov pred rokom 1958 akcie prekonali zisk dlhopisov o 19%. Dnes zarobia o 2% menej (za posledných 10 rokov). Americká ekonomika rástla od roku 1948 do roku 1958 o 3.3% ročne, dnes je to 1.6% (priemer za posledných 10 rokov). Silná generácia baby-boom práve rástla, dnes ide do dôchodku. Inflácia je na podobnej úrovni, ale dnes sa dá proti nej chrániť cez dlhopisy chránené o infláciu. Reálny výnos akcií bol v roku 1958 1.4% (dividendy mínus inflácia), reálny výnos dlhopisov bol 2.1% (kupón mínus inflácia). Dnes sú výnosy záporné, záporný výnos dlhopisov je väčší.

Ak by sme si zhrnuli posledné zistenia, tak je veľmi dobrý dôvod, prečo veľké penzijné fondy spoločností budú preferovať dlhopisy. Ich aktíva pritom dosahujú takmer $3 bil. Generácia baby-boom ide do dôchodku, preto potrebujú mať peniaze v niečom stabilnom (nemôžu si dovoliť 10-20% pokles akcií v čase, keď majú vyplácať dôchodky). Čím väčší objem penzií bude vyplácaný, tým viac aktív pôjde do dlhopisov chránených o infláciu. Kým pred pár dekádami mali akcie za sebou silný rast a teda sa mohlo stávkovať na ich ďalší možný rast, aktuálne si vedú horšie ako dlhopisy a to ešte ekonomika spomaľuje. Teda príjmy spoločností stagnujú a každý portfólio manažér vie, že zisky prichádzajú hlavne zo škrtania nákladov (dlhodobo neudržateľný rast) a že za väčším ohodnotením týchto ziskov sú len očakávania (to je ešte normálne) a neustály prísun likvidity od Fedu (a toto nemusí vydržať večne). Preto hoci sa nedá očakávať, že len z tohto dôvodu musí prísť zajtra výpredaj akcií, dá sa očakávať, že na strane predajcov budú aj veľkí hráči. A to môže zavážiť, hlavne keď sa to spojí s obavami o ekonomiku. Preto kult akcií ešte nemusí byť úplne mŕtvy, ale darí sa mu čoraz horšie. Ak indikujeme nízky výnos akcií ako znak silného dopytu (silný dopyt = vyššia cena a teda relatívne nižší výnos z dividendy, keďže cena rastie rýchlejšie ako dividenda), tak výnosy akcií rastúce nad výnosy dlhopisov môžeme vnímať ako znak klesajúceho dopytu po akciách. Alebo slabšieho dopytu v porovnaní s dlhopismi. A toto sa deje v takmer celom vyspelom svete, len rozvojový je na tom lepšie. Nakoniec – rastúce dividendy a buybacky v čase stagnujúcich ziskov sú síce dobrou správou pre investorov držiacich akcie (viac zarobia), ale zároveň to značí, že firmy neinvestujú toľko ako v minulosti (nevidia príležitosti a radšej vyplácajú hotovosť) a to dáva otáznik nad budúce zisky. A výnosy akcií sú už v USA, Kanade a Austrálii sú relatívne vyššie ako výnosy dlhopisov, čo značí slabosť kultu akcií.

Americké akcie sa na pád zatiaľ nechystajú, naopak, vyčkávajú tesne pod svojimi historickými maximami na zámienku na rast. Podľa nášho názoru je potrebné pozitívne prekvapenie od kľúčových ukazovateľov americkej ekonomiky (zamestnanosť alebo HDP), inak hrozí skôr výber ziskov. A to musia medvede dostať trh pod 1750/52, kým nastane signál na predaj. Dovtedy je cieľ rastu na úrovni 1780. 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kukuřice klesá na měsíční minima
    Cena kukuřice v úterý klesla na nejnižší úroveň od začátku října poté, co nedávné údaje USDA ukázaly na vyšší sazenice kukuřice a plochy plantáží pro nadcházející hospodářský rok, protože klesající poptávka z Číny povzbuzuje farmáře sóji ke změně plodin. Také zprávy, že Kreml bude respektovat dohodu o obilí zprostředkovanou OSN, také vyvíjí tlak na cenu. Kromě povolení zásilek umožňuje obnovení obchodu Ukrajině uvolnit důležitý skladovací prostor v silech, protože sklizeň pro hospodářský rok 2022/23 probíhá. Mezitím v USA bylo na konci minulého týdne sklizeno 87 % kukuřice, což je o 11 % více než v předchozím týdnu. Letošní pokrok ve sklizni je nyní o 4 % před loňskými 83 % a o 11 % před pětiletým průměrem 76 %.
  • Kukuřice má za sebou nejdelší řadu zisků za posledních 18 měsíců
    Zemědělským plodinám se nevyhýbá rally, která v posledních týdnech propukla na komoditních trzích. Zvýšený příliv likv...
  • Kukuřice se přiblížila ročnímu minimu
    Kukuřice se na konci srpna silně přiblížila ročnímu minimu. Důvodem jsou velmi dobré pěstitelské výsledky ve spojených státech, kde právě kukuřice trhá rekordy v letošní sklizni. Na mnohých místech překonala až dvakrát původní předpoklady. Kukuřice je tedy aktuálně celosvětově dostatek. Na druhou stranu počátek září přinesl pro kukuřici růst ceny.
  • Kukuřice zamířila výše z týdenního minima
    Posílení o 7,5 centů na 367 centů za bušl si v průběhu včerejší obchodní seance na burze CBOT připsal nejaktivnější futures kontrakt na kukuřici. Jednalo se o reakci na zprávy o možném zpoždění ve výsevu kukuřice ve Spojených státech z důvodu dešťů, které mají v průběhu tohoto týdne postihnout oblasti Velkých plání, severozápadní Delty a centrální a západní části středozápadu.
  • Kukuřice zažívá na trzích oživení i přes prognózu rekordní sklizně
    Před asi největší letošní zprávou o sklizni obchodovaly trhy s kukuřicí minulý týden potichu. Zpráva World Agriculture Supply and Demand Estimate report (WASDE) amerického ministerstva zemědělství zveřejněná 12. srpna byla v této sezóně první, která zahrnovala nejen informace o počasí, ale i údaje o jarní úrodě získané díky průzkumům.
  • Kukuřice – Pokračování v růstu
    Již minulý týden jsme vás informovali o silném růstu ceny kukuřice. Podnítily jej spekulace o tom, že by se letos měly snížit velikosti osevních ploch. Kukuřice okamžitě začala růst. Aktuálně se obchoduje za 398,75 USD, což je o 10 USD více než na konci minulého týdne. A tato hodnota není konečná. Kukuřice by měla dále růst. Zatím to na opačný trend nevypadá a ani spekulace odborníků nepředpokládají její pokles.
  • Kukuřice – Propad pod 350 USD za bušl
    Pokud bychom vás o vývoji ceny kukuřice informovali před měsícem, bavili bychom se o cenách kolem 380 USD za bušl. To už ale dnes dávno neplatí. Jen za necelý měsíc se kukuřice propadla až pod 350 USD za bušl. Aktuálně se obchoduje za 348 USD za bušl a její cena nebude ani v nejbližších dnech o nic vyšší. Na vině je nejen horší kvalita kukuřice ze Spojených států amerických, ale také z Brazílie, kde bylo letos sklizeno o několik desítek procent kukuřice méně než v předchozích letech. Cena kukuřice tak ještě bude klesat. Budeme ji proto i nadále sledovat a reportovat až na jakou hodnotu kukuřice klesne.
  • Kukuřice – Silný růst
    Kukuřice dokázala jen během několika posledních dnů vzrůst o několik dolarů za bušl. Aktuálně se obchoduje za 392 USD, což je týdenní i střednědobé maximum. Cílovou hodnotou je částka 397 USD za bušl. Pokud tuto hranici kukuřice překročí bude mít skvěle nakročeno k zatím nejvyšší ceně, a to 400 USD za bušl. Důvodem aktuálně rostoucí ceny jsou zprávy přicházející ze Spojených států Amerických o snižování osevní půdy pro tuto komoditu. Proto cena kukuřice v posledních dnech stále roste, a i když dochází ke krátkodobým propadům, střednědobý trend je rostoucí.
  • Kukuřice – Stále posiluje
    Cena kukuřice stále posiluje. Důvodem je očekávání poklesu osevních ploch v USA. Aktuálně se obchoduje za 405 USD za bušl. To je nejvyšší cena za téměř dva roky. Naposledy se za podobnou cenu kukuřice obchodovala v červnu 2016. Dle USDA by v letošním roce v USA mělo být kukuřicí oseto 88,03 milionu akrů, a tedy o 2,14 milionu méně, než očekávali obchodníci. Nižší výsev kukuřice odráží ve velké míře plány zemědělců zaměřit se v letošním roce více na bavlnu, u které by osevní plocha dle odhadu USDA měla vzrůst o 875 tisíc akrů na 13,47 milionu. Cena kukuřice by tak měla dále růst.
  • Kukuřici ženou na vyšší úrovně exporty
    Dnes byla zveřejněna pravidelná exportní data zrnin v USA. Kumulativní exporty kukuřice v sezóně 20/21 dosáhly na 39,392 mil. tun. Od minulého týdne exporty narostly o 4,2 %. Zároveň se ve srovnání s minulou sezónou jedná o vzestup o 82,5 %. Ve srovnání s pětiletým průměrem jsou aktuální exporty vyšší o 39,4 %. Data exportů pšenice a sójových bobů byla podobně příznivá. Navíc existují signály, že by se středozápad USA mohl potýkat v této sezóně se suchem, což by snížilo letošní produkci.
  • Kuna v Chorvatsku na vyhynutí
    Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
  • Kupci převládli napříč trhy. Hlavní měny však jen drží pozice
    Lehce negativní začátek dne finanční trhy rychle překonaly. Růst cen sledujeme napříč hlavními třídami aktiv. Evropské akcie se vydaly slušně vzhůru a v čele kráčí německý index. Navazuje velmi slušný růst Wall Street, kterou táhnou vzhůru technologie. Daří se ale také dluhopisům v Evropě i USA a nahoru se vydaly drahé kovy. Také ropa roste a vymazala tím včerejší ztráty.
  • Kupci se vrací do akcií společností vyrábějící vakcíny poté, co Čína hlásí nové vlny
    Lékařské společnosti dnes zažívají „druhé mládí“ na vlně zpráv o stále závažnější pandemii koronaviru v Číně. Podle britské výzkumné firmy Airfinity se počet úmrtí souvisejících s koronavirem v Číně zrychluje a již dosáhl 9 000 případů denně:
  • Kupní síla mezd dále prudce padá
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
  • Kupní síla průměrné mzdy v Q4 22 mezičtvrtletně vzrostla
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v závěru loňského roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí činil 7,9 % y/y po 6,2 % y/y o čtvrtletí dříve. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % v Q3 22. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejného sektoru od září.
  • Kupónová privatizace udělala z většiny Čechů akcionáře
    Jednou z největších změn, kterou prošla česká společnost po pádu komunistického režimu, byla ekonomická transformace. Předpokladem pro zavedení tržní ekonomiky bylo odstátnění hospodářského majetku. Část proto byla vrácena původním majitelům či jejich dědicům (restituce), část byla převedena ze státu na obce, menší provozovny byly prodány v aukcích (malá privatizace) a velké firmy byly zařazeny do takzvané velké privatizace. Jednou z metod velké privatizace byla privatizace kupónová, která byla zahájena před 30 lety, 1. října 1991, prodejem kupónových knížek a známek.
  • Kupovat korunu, prodávat forint radí BNP Paribas. Riziko intervencí ČNB prý slábne?
    Nakupovat českou měnu a prodávat tu maďarskou čerstvě radí analytici banky BNP Paribas, přičemž v centru argumentů sto...
  • Kúpte si kúsok centrálnej banky
    Akcionárom americkej, európskej, či slovenskej centrálnej banky sa nestanete. Ale čo tak stať sa akcionárom švajčiarskej centrálnej banky? Nie je problém. Na zürišskej burze si akciu SNB môžete zakúpiť – stojí 1840 frankov. A verte, nie je to zlá kúpa.
  • Kúpte španielske dlhopisy - už sú drahé
    V posledných dňoch sa dejú zaujímavé a dosiaľ nevídané veci. Kým ešte na konci leta sme od Nemecka...
  • Kupuje Elon Musk fotbalový klub Manchester United? 
    Elon Musk opět na Twitteru vyvolá rozruch, když zveřejnil svůj plán – koupit fotbalový klub Manchester United.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank