Sobota 18. ledna 2025 20:20
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
eightcap forex

Kupónová privatizace udělala z většiny Čechů akcionáře

29.09.2021 19:20  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Jednou z největších změn, kterou prošla česká společnost po pádu komunistického režimu, byla ekonomická transformace. Předpokladem pro zavedení tržní ekonomiky bylo odstátnění hospodářského majetku. Část proto byla vrácena původním majitelům či jejich dědicům (restituce), část byla převedena ze státu na obce, menší provozovny byly prodány v aukcích (malá privatizace) a velké firmy byly zařazeny do takzvané velké privatizace. Jednou z metod velké privatizace byla privatizace kupónová, která byla zahájena před 30 lety, 1. října 1991, prodejem kupónových knížek a známek.

Kupónová privatizace se uskutečnila ve dvou vlnách v letech 1992 až 1994. Každá vlna měla předkolo, kdy lidé mohli svěřit své investiční body některému z privatizačních fondů (fondy poté investovaly svěřené kupóny), a několik kol - první vlna pět, druhá šest.

Kupónová knížka, kterou si mohl pořídit každý plnoletý občan za 1035 korun, obsahovala deset kuponů po 100 bodech a každý takzvaný DIK (držitel investičních kupónů) mohl pomocí kupónů uplatnit poptávku po vybraných akciích v kursu stanoveném pro příslušné kolo. Pokud poptávka nepřevyšovala nabídku, akcie byly zájemcům v zaknihované formě připsány na účet ve Středisku cenných papírů (SCP) a zbytek akcií příslušné společnosti postoupil do dalších kola. Pokud poptávka převyšovala nabídku, akcie příslušné společnosti postoupily všechny do dalšího kola. Zbytek akcií po posledním kole zůstal Fondu národního majetku.

Takto byl v obou vlnách zprivatizován majetek za 367,5 miliardy korun, což představuje celkem 1172 podniků. První vlny se zúčastnilo 5,98 milionu občanů a 264 investičních fondů, ve druhé vlně se zapojilo 6,16 milionu občanů a 353 fondů.

Právě fondy se staly hybateli a nakonec i vítězi kupónové privatizace. Nejprve se jim díky masivní reklamní kampani (například pověstná "jistota desetinásobku" Harvardských fondů Viktora Koženého) podařilo zlomit počáteční nedůvěru občanů a zajistit jejich masivní účast. Občané také ve velké míře fondům důvěřovali více než vlastnímu úsudku a svěřili jim své investiční kupóny - v první vlně přes 71 procent všech investičních bodů, ve druhé 64 procent.

Výsledkem kupónové privatizace tak byl stav, kdy většinu takto privatizovaných firem ovládly fondy. Velký podíl měly především fondy zřízené bankami, které byly v té době ještě většinou státní. Jako investiční fond účastnící se kupónové privatizace vznikly i některé dnes úspěšné firmy, například PPF Petra Kellnera. Řada fondů a tedy i majetku DIKů však skončila v rukou různých podnikavců, kteří dokázali využívat nedokonalé legislativní úpravy, často na úkor drobných akcionářů. Některé kauzy vytunelovaných společností zaměstnávaly soudy mnoho let.

Skutečné majitele kupóny privatizovaných firem přineslo až následné přeskupování akcií v držení fondů a prodej jejich balíků konkrétním zájemcům. Mnoho firem však bylo kupónovou metodou privatizováno pouze z části, velké balíky akcií vláda prodala formou dražeb, veřejných soutěží nebo přímých prodejů. Desítky především velkých společností vláda buď prodala přímo většinou zahraničnímu zájemci (Škoda Auto, Telecom, Transgas), další si ponechala za strategických důvodů (Čepro, ČEZ).

Kupónová privatizace má dodnes řadu zastánců i odpůrců. Jedni ji velebí jako unikátní projekt, který nemá ve světě obdoby, druzí, jako například bývalý šéf ČSSD a předseda vlády, nynější prezident Miloš Zeman, ji nazvali "podvodem století". Hlavní aktéři "kupónovky", občané - DIKové, údajně získali v první vlně akcie v průměrné účetní hodnotě 35.535 korun na osobu a ve druhé 25.160 korun. Mnozí z nich však o akcie přišli v podvodných fondech, někteří si naopak dobrou investicí pomohli až k několikanásobku průměrné hodnoty.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kukuřice – Propad pod 350 USD za bušl
    Pokud bychom vás o vývoji ceny kukuřice informovali před měsícem, bavili bychom se o cenách kolem 380 USD za bušl. To už ale dnes dávno neplatí. Jen za necelý měsíc se kukuřice propadla až pod 350 USD za bušl. Aktuálně se obchoduje za 348 USD za bušl a její cena nebude ani v nejbližších dnech o nic vyšší. Na vině je nejen horší kvalita kukuřice ze Spojených států amerických, ale také z Brazílie, kde bylo letos sklizeno o několik desítek procent kukuřice méně než v předchozích letech. Cena kukuřice tak ještě bude klesat. Budeme ji proto i nadále sledovat a reportovat až na jakou hodnotu kukuřice klesne.
  • Kukuřice – Silný růst
    Kukuřice dokázala jen během několika posledních dnů vzrůst o několik dolarů za bušl. Aktuálně se obchoduje za 392 USD, což je týdenní i střednědobé maximum. Cílovou hodnotou je částka 397 USD za bušl. Pokud tuto hranici kukuřice překročí bude mít skvěle nakročeno k zatím nejvyšší ceně, a to 400 USD za bušl. Důvodem aktuálně rostoucí ceny jsou zprávy přicházející ze Spojených států Amerických o snižování osevní půdy pro tuto komoditu. Proto cena kukuřice v posledních dnech stále roste, a i když dochází ke krátkodobým propadům, střednědobý trend je rostoucí.
  • Kukuřice – Stále posiluje
    Cena kukuřice stále posiluje. Důvodem je očekávání poklesu osevních ploch v USA. Aktuálně se obchoduje za 405 USD za bušl. To je nejvyšší cena za téměř dva roky. Naposledy se za podobnou cenu kukuřice obchodovala v červnu 2016. Dle USDA by v letošním roce v USA mělo být kukuřicí oseto 88,03 milionu akrů, a tedy o 2,14 milionu méně, než očekávali obchodníci. Nižší výsev kukuřice odráží ve velké míře plány zemědělců zaměřit se v letošním roce více na bavlnu, u které by osevní plocha dle odhadu USDA měla vzrůst o 875 tisíc akrů na 13,47 milionu. Cena kukuřice by tak měla dále růst.
  • Kukuřici ženou na vyšší úrovně exporty
    Dnes byla zveřejněna pravidelná exportní data zrnin v USA. Kumulativní exporty kukuřice v sezóně 20/21 dosáhly na 39,392 mil. tun. Od minulého týdne exporty narostly o 4,2 %. Zároveň se ve srovnání s minulou sezónou jedná o vzestup o 82,5 %. Ve srovnání s pětiletým průměrem jsou aktuální exporty vyšší o 39,4 %. Data exportů pšenice a sójových bobů byla podobně příznivá. Navíc existují signály, že by se středozápad USA mohl potýkat v této sezóně se suchem, což by snížilo letošní produkci.
  • Kult akcií mŕtvy?
    Na trhu panuje atmosféra vyčkávania, keďže kľúčové dáta na tento týždeň prídu až vo štvrtok a piatok (HDP a trh práce USA...
  • Kuna v Chorvatsku na vyhynutí
    Dovolená v Chorvatsku bude pro Čechy v roce 2023 zřejmě o něco komfortnější. ECB totiž včera vydala tzv. konvergenční zprávu z níž plyne, že se Chorvatsko může stát počínaje rokem 2023 dvacátým členem eurozóny. Formálně by sice ještě v červenci měly doporučení Evropské komise o tom, že euro nahradí v Chorvatsku kunu, schválit členské země eurozóny, avšak to by již mělo být formalitou.
  • Kupci převládli napříč trhy. Hlavní měny však jen drží pozice
    Lehce negativní začátek dne finanční trhy rychle překonaly. Růst cen sledujeme napříč hlavními třídami aktiv. Evropské akcie se vydaly slušně vzhůru a v čele kráčí německý index. Navazuje velmi slušný růst Wall Street, kterou táhnou vzhůru technologie. Daří se ale také dluhopisům v Evropě i USA a nahoru se vydaly drahé kovy. Také ropa roste a vymazala tím včerejší ztráty.
  • Kupci se vrací do akcií společností vyrábějící vakcíny poté, co Čína hlásí nové vlny
    Lékařské společnosti dnes zažívají „druhé mládí“ na vlně zpráv o stále závažnější pandemii koronaviru v Číně. Podle britské výzkumné firmy Airfinity se počet úmrtí souvisejících s koronavirem v Číně zrychluje a již dosáhl 9 000 případů denně:
  • Kupní síla mezd dále prudce padá
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v letošním třetím čtvrtletí zrychlil. Ve třetím čtvrtletí činil 6,1 % y/y po 4,4 % y/y ve druhém čtvrtletí. Zrychlení meziroční dynamiky bylo způsobeno zejména nižší srovnávací základnou loňského třetího čtvrtletí, které bylo ve znamení odeznění mimořádných odměn v sektoru zdravotnictví a sociální péče souvisejících s pandemií.
  • Kupní síla průměrné mzdy v Q4 22 mezičtvrtletně vzrostla
    Meziroční růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat v závěru loňského roku zrychlil. Ve čtvrtém čtvrtletí činil 7,9 % y/y po 6,2 % y/y o čtvrtletí dříve. Zrychlení meziroční dynamiky souvisí se zvýšením mezičtvrtletního mzdového růstu, který podle našeho odhadu dosáhl 2,1 % (po sezónním očištění) po 1,4 % v Q3 22. Napětí na trhu práce přispívá k pokračujícímu vzestupu nominálních mezd v podnikatelské sféře. V nepodnikatelské sféře byl růst platů ve čtvrtém čtvrtletí podpořen 10% navýšením tabulek pro část pracovníků veřejného sektoru od září.
  • Kupovat korunu, prodávat forint radí BNP Paribas. Riziko intervencí ČNB prý slábne?
    Nakupovat českou měnu a prodávat tu maďarskou čerstvě radí analytici banky BNP Paribas, přičemž v centru argumentů sto...
  • Kúpte si kúsok centrálnej banky
    Akcionárom americkej, európskej, či slovenskej centrálnej banky sa nestanete. Ale čo tak stať sa akcionárom švajčiarskej centrálnej banky? Nie je problém. Na zürišskej burze si akciu SNB môžete zakúpiť – stojí 1840 frankov. A verte, nie je to zlá kúpa.
  • Kúpte španielske dlhopisy - už sú drahé
    V posledných dňoch sa dejú zaujímavé a dosiaľ nevídané veci. Kým ešte na konci leta sme od Nemecka...
  • Kupuje Elon Musk fotbalový klub Manchester United? 
    Elon Musk opět na Twitteru vyvolá rozruch, když zveřejnil svůj plán – koupit fotbalový klub Manchester United.
  • Kupuje Křetínský britskou poštu hlavně kvůli její sesterské balíkovně GLS, jež se sveze na vlně rozmachu e-commerce? A má spadeno i na PostNL, největší zásilkovnu Nizozemska?
    Český miliardář Daniel Křetínský společně s britskou poštou Royal Mail pořídil také její sesterskou zásilkovnu a balíkovnu, nizozemskou GLS. Obě spadají pod křídla společnosti IDS (International Distributions Services), jejíž převzetí Křetínským, resp. jeho společností EP Group, dnes britská vláda schválila.
  • Kupujete, dědíte nebo jste dostali darem nemovitost? Ochraňte ji a neudělejte chybu v pojištění
    Pořídili jste si vysněný dům, dostali darem chalupu nebo zdědili byt po prarodičích. To s sebou přináší nemálo papírování a náležitostí. Správně nastavené pojištění nemovitosti by pro vás mělo být prioritou a bezpochyby byste se o ně měli zajímat, ještě než dům či byt budete reálně vlastnit. Jak ukázaly mimo jiné i zářijové povodně v Česku, pokud podceníte formální náležitosti pojistky, můžete v případě pojistné události odejít s prázdnou. Co byste tedy rozhodně neměli podcenit?
  • Kupující bitcoinů: Která vláda tajně shromažďuje sats?
    Bitcoin tento týden vystřelil na nová maxima a ve středu zaznamenal nové roční maximum 64 200 USD. Spolu s cenou vzrostl i optimismus na trhu, přičemž index strachu a chamtivosti poprvé od předchozího vrcholu trhu dosáhl hodnoty 82.
  • Kupující tlačí cenu zlata - All Time Highs v centru pozornosti
    Přestože volatilita zlata zůstala v průběhu posledních týdnů utlumená, dosáhl drahý kov nového roční maxima a celkový obraz tak zůstal velmi pozitivní.
  • Kupující zlata, pozor na past!
    Zdravím vás, vážení obchodníci! Dovolte mi podělit se s vámi o plán na obchodování zlata.Zlato včera zakončilo denním patternem Bearish engulfing, který je považován za zřetelný signál dalšího medvědího trendu. Kov zakončil se ztrátami i obchodování v New Yorku. Dnes je trh se zlatem stále pod prodejním tlakem a prodlužuje včerejší americké výprodeje.
  • Kupujte solární panely, zdraží! Francie tlačí Brusel, aby na dovoz panelů z Číny uvalil vysoká cla
    Kupujte solární panely. Zdraží! Francie tlačí na to, aby EU po elektroautech uplatnila vysoká cla také na čínské solární panely.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding